Bedensel Diyet

Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler

Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler

Diyette tüketilecek besinler daha doğrusu diyette tüketilmesi gereken besinler ve uzak durulması gereken besinler iyi bilinmeli ki, diyet programımız olumlu sonuçlar versin.Zayıflamak için diyete karar verdiğimizde artık beslenme konusunda daha planlı, daha dengeli olmalı, özellikle tüketeceğimiz ve uzak duracağımız besinlere yaklaşımımızda kararlılık göstermeliyiz.

Sadece diyet için değil sağlıklı beslenmek için de buna dikkat etmeliyiz. Bu sayede kaliteli bir hayatımız olur. Psikolojik ve ruhsal açıdan da kendimizi iyi hissederiz.

 • Bazı yiyecekler vardır sağlıklıdır ama kalorisi çok olduğundan kilo aldırır.
 • Bazı besinler vardır lezzetlidir ama sağlıksızdır.
 • Bazı besinler vardır çok lezzetli değildir ama zayıflatır.
 • Bazı besinler de hem sağlıklı, hem lezzetli hem de kilo verdiren besinlerdir.

İşte biz neyin ne olduğunu bildiğimizde adımlarımızı ona göre atmalı, kendi elimizle kendi yediklerimizle hayatımızı tehlikeye atmamalıyız.

Daha önce “Nasıl 14  Kilo Verdim?” adlı yazımda 3 yolla kilo verdiğimi söylemiştim. Bunları da sıralayıp her bir hakkında ayrı bir yazı yazacağımı söylemiştim. Duo Diyet Özel kür ve Duo Diyet Özel Detoks Suyunun özelliklerini anlattım. Yürüme egzersizinin zayıflamamda nasıl etkisi olduğunu da “Yürüyüş Yapmak Hafife Alınmamalı” yazımda anlattım.

Şimdi sıra geldi “Zayıflarken hangi besinlerden uzak durdum, hangi besinleri tükettim” kısmına…Daha iyi anlaşılması ve kolay okunması için 3 başlıkta detaylandıracağım.

 1. Uzak durulacak yiyecekler
 2. Uzak durulacak içecekler
 3. Diyette tüketilecek besinler

Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler1- Diyette Uzak Durulacak Yiyecekler:

Bunlar hem sağlığımıza zararlı, hem de diyetteki zayıflama hedeflerinden bizi uzaklaştıran yiyeceklerdir. Tabi ki her yediğimiz besinin kendince bir lezzeti olduğundan bu yiyeceklerin  arada bir tadına bakmakta bir zarar olmaz. Vücut onları absorbe eder. Vücuda sürekli sağlıksız besinler alırsak zararı uzun vadede hissederiz. Uzak durulması gereken besinler hangileri?

Kızartmalar:

Önceliği patates kızartmasına vermek gerekir. Özellikle fast food restoranlarında kızartılmış olanlarını ağzınıza sürmeyin derim. Evde yapılan kızartma onlara göre masum kalır. Ama tavsiyem fırında kızarmış patates…

Patates dışında biber,patlıcan vb. sebzelerin kızartmalarından da aynı derecede sakınmak gerekir. Hatta panelenmiş etleri de yağda kızartmamalıyız.

Cipsler:

İçeriğinde çok miktarda yağ ve tuz bulunduğundan uzak durmalıyız. Bazen tadına bakmak da sorun olmaz.

Beyaz ekmek:

Beyaz undan yapılan ekmekler pofidik yapısıyla bizi cezbeder ve fazla tüketiriz. Vücuda gire fazla karbonhidrat zamanla bize kilo aldırır.

İşlenmiş Etler:

Sucuk, salam, sosis, hamburger doymuş yağ deposudur ve bunlardan aldığın kaloriyi vermek de zor olur.

Çok Yağlı Et Ürünleri:

Dana, kuzu, tavuk,balık her türlü etin yağlısı kolesterolü arttırır, kalp damar sağlığını olumsuz etkiler ve kilo almamıza sebep olur. Her ne kadar doğal olduğu için yararlı olsa da kalorisi yüksektir. Döner, kebap, kokoreç gibi yiyeceklerdeki yağ oranı çok fazla olduğundan dikkat edilmeli, yenilecekse bile ölçülü tüketilmelidir. Et ürünlerini ızgara veya odun ateşinde yağsız tarafını tüketmek daha faydalıdır.

Dondurulmuş Ürünler:

“Hemen ısıt ve ye” tarzı dondurulmuş gıdalarda trans yağ fazla olduğundan sağlığa zararlı olduğu gibi kilo aldırır. Hazır konseveleri de bu gruba dahil edersek, katkı maddesiyle uzun süre tazeliğini koruduğundan tercih edilmemeli. Doğal, kendimizin yaptığı konserveler veya kendimizin yapıp dondurucuya koyduğu ürünleri tercih edelim

Hazır çorbalar:

İçindeki katkı maddeleri ve doğal olmayışı terk etmek için yeter. Onun yerine doğal tarhana, mercimek, sebze çorbaları tercih edilmeli.

Şeker ve tuz:

Beyaz şeker ve rafine tuzu vücut sevmiyor. Alternatiflerini kullanalım yada çok az tüketmeye gayret edelim. Siyah şeker ve Himalaya tuzu tercih edilebilir. Çaya şeker atmamak bile kilo almamada inanılmaz etkili. Boyalı şekerler masum görülmemeli, topitop, akide şekeri veya bayram şekerlerinin sadece tadına bakmalı.

Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler

Hamur İşi ürünler:

Tatlı olarak yenilen pasta ve kurabiyeler ile tuzlu yenilen börek, çörek, pogaça vb. her türlü hamur işi ürün kilo aldırır. Belki az miktar tüketilebilir ama şunu unutmayın. İçinde yağ,şeker,tuz,margarin gibi kilo aldıran her şey var.

Tatlılar:

Sütlü ve şerbetli diye ayırırsak, sütlü tatlılar daha masum. En azından şeker miktarı şerbetliler kadar değil. Baklava, tulumba, lokma tatlılarının bir de kızartılma aşaması var ki uzak durmamak için bir neden yok. Tabi ki lezzeti var, böyle durumlarda göz hakkı kadar yenebilir. Sütlü tatlıları da masum diye abartmamalı.

Soslar:

Ketçap, mayonez, hardal sosu gibi soslarda inanılmaz yağ ve tuz vardır.

Çikolata-Bisküvi-Gofret:

Çikolatanın bitter kısmı masum diyebiliriz ama kakaolu hele hele beyaz çikolatada çok fazla yağ ve şeker var. İşlenmiş mamul olan bisküvi ve gofretler kalorili yiyeceklerdir.

Margarin ve Sıvı çiçek yağı:

Gerek sofralarda ekmeğe sürmek, gerekse hamur işleri veya pilavlarda margarini unutalım, tereyağı kullanalım. Yemekleri ve salataları çiçek yağıyla değil zeytinyağıyla yapalım. 

Makarna:

Beyaz undan yapılan makarnalar, hazır makarnalar karbonhidrat deposu ve kalorili. Onun yerine erişte gibi ev yapımı makarnalar tercih edilebilir. Makarnayı az miktarda tüketmek yararlı ve doyurucudur.

Beyaz Pirinç:

Rafine edildiği için beyazlaştırılmış pirinç şekerimizi arttırır, karaciğeri yorar. Hızlı kilo aldırır. Onun yerine esmer pirinci tercih edebilirsiniz. Az miktarda yemekte yemekte sorun yok, enerji verir.

Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler2- Diyette Uzak Durulacak İçecekler: 

Bu içecekler keyif verebilir, lezzetlidir ama vücudu ciddi manada yorar, kan şekerini yükselterek daha fazla yemek yemeye yönlendirir. Direkt ve dolaylı olarak kilo aldırır, diyetimizin bozulmasına sebebiyet verir.

Hazır meyve suları:

Doğal yazanlar da dahil çok fazla şeker içerdiğinden uzak durulmalıdır. Bazılarında hala katkı maddeleri ve gıda boyaları kullanılıyor. Onların yerine doğal meyvelerden sıkılmış sular tercih edilmeli.

Asitli içecekler:

Asitten dolayı içindeki şekerin farkına varamadığımız cola, meyveli veya sade gazozlardan uzak duralım. Lezzeti, tadı, enerji vermesi hoşumuza gider ama içindeki şeker oranı çok fazla. Bunu anlamak için asidi gidince içmeyi deneyebilirsiniz.

Enerji İçecekleri:

Spor veya egzersiz öncesi, kendimizi yorgun hissettiğimizde sığınılacak liman görürüz ama enerji içecekleri de asitli içecekler gibi çok şekerli ve kilo aldırıyor. Buradan aldığınız kaloriyi yakmak için saatlerce yürümelisiniz.

Meyveli sodalar:

Elmalı, limonlu,çilekli maden suyu gibi isimlerle adlandırılsa da içindeki meyve oranı çok az. Şekerlendirilmiş ve çok fazla kalorili. Katkı maddeleri var. Doğallığını kaybetmiş. Bu sebeplerden bize uzak durmak düşer.

3-Diyette Tüketilecek Besinler:

Diyette tüketilecek besinler kilo dengesini kurarak diyet hedefimize ulaşmamızı sağlar, vücudumuzu da sağlıklı yapar, muhtemel hastalıkları önler.Vücuda yararlı ve aynı zamanda zayıflamak için tüketilecek besinler hangileri?

Sebzeler:

Diyette tüketilecek besinler dendiğinde ilk akla gelen sebzelerdir. Domates, biber, salatalık, patlıcan, taze fasulye, ıspanak, havuç, marul en fazla tükettiklerim arasında.

Mantar, soğan ve sarımsak da bu gruba dahil edilirse onları da çok kullanırım.

Kabak, brokoli, enginar, lahana ve bulursam semizotu nadiren tüketiyorum ama çok faydalı. Sebzelerde bol vitamin ve mineral, sıfır yağ olduğunu unutmayın.

Meyveler:

Üzüm, ayva ve muzda biraz fazla şeker olduğundan ve de avokado ve incir çok kalorili olduğundan az tüketilebilir. Onun dışında tüm meyveler su ve vitamin deposudur. Benim favorimin elma olduğunu “En Sevdiğim 7 Meyve” yazımda belirtmiştim. Suyunu en çok sevdiğim meyve ise portakal.

Az yağlı sebze yemekleri:

En sevdiğim taze fasulye, ıspanak, musakka diyebilirim. Yemekler zeytinyağında ve az yağlı olacak. Yemeklerde nadiren bamya, bezelye, karnabahar, kabak kullanıyorum.

Çorbalar:

Mercimek, tarhana, yayla, ezogelin favorilerim ama sebze çorbaları tüketilebilir. Az kalorili çorbalar yazıma bir göz atabilirsiniz.

Tahıl ve Baklagiller:

Diyette tüketilecek besinler içinde ekmek seçimi de çok önemlidir. Ben tam buğday veya kepek ekmeği kullanıyorum. Mısırı daha kontrollü ve az kullanıyorum. Pilavda esmer pirinç veya bulgur. Esmer pirinci bulamazsanız beyazlaştırılmış normal pirinci az tüketin.

Baklagillerden favorim kuru fasulye. Sonra nohut, barbunya ve börülce diyebilirim. Bakla ve mercimek nadiren kullanıyorum. Baklagiller vitamin ve protein deposudur.

Salatalar:

Mevsim salatası, çoban salatası, marul ve patates salataları diyette tüketilecek besinler içinde sofralarımızın vazgeçilmezidir.  Ama misafir gelince rus salatası, makarna salatası, kısır da yapılıyor tabi. Yağ ve tuzunu ayarlamayı unutmayın. Az kalorili salatalar yazım da iyi bir rehber.

Yağsız et ürünleri:

Beyaz veya kırmızı et ürünleri protein açısından zengindirler ve bizi tok tutarlar. Burada dikkat edilecek şey, yağının alınması, tavuk veya hindinin derilerinin alınması gerekiyor. Balık etindeki yağ daha masum ve yararlı.

Zeytin yağı

Zeytin yağı o kadar yararlı ki, ölçüsü fazla bile kaçsa zararı minimum oluyor. Zeytinyağına ben alışamadım hala diyenlere de bir tavsiye: Küçükkuyu zeytinyağı çok hafiftir sonra Altınoluk Edremit Ayvalık zeytinyağını da tavsiye ederim.

Az Tereyağı:

Doğal tereyağı çok yararlı olmakla birlikte yine de çok tüketmemek gerekir. Kalorisi yüksek ve kalp damar için belli bir yaştan sonra zorlayıcı olabilir. Pilav, yemek ve hamur işlerinde margarinin yerine kullanmaya özen gösterelim.

Baharatlar:

Yemeklerin olmazsa olmaz aroması baharatlardan en çok kullandığım karabiber ve pul biber. Acı biberin zayıflatıcı özelliği bulunuyor. Tarçın, karanfil, zerdaçal ve zencefil de mutfağımızda bulunması gereken baharatlardan. Bazı baharatların alerjen olduğu bilinciyle seçici olmakta fayda var.

Kuruyemişler:

Fındık, fıstık, badem, ceviz, leblebi, çekirdek gibi kuru yemişlerde yağ oranı ve kalori fazladır. Sağlık açısından yararlı yağlar olduğundan özellikle ara öğünlerde tüketmeliyiz ama zayıflamak için diyette olanların kalori hesabını dikkate alarak yine de fazla tüketmemesi gerekir. Kuruyemişlerin kalorini ise bu yazımda detaylı anlattım.

Yağsız Süt ürünleri:

Süt,yoğurt, peynir tüketirken yarım yağlı,az yağlı olmasına dikkat edersek hem sağlığımızı korumuş oluruz hem de kilo almayız. Özellikle dil peyniri tercih edilebilir, iştah kapatıcı özelliğiyle tok tutar.

Yumurta:

Yumurta protein deposudur ve tok tutar. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir. Artık yumurtalar numaralandı. Organik, gezen tavuk yumurtası vs gibi 0-3 arası numaraları var. Siz 0 veya 1 i seçmeye gayret edin. 0: organik 1:dolaşan tavuk yumurtası 

Bal:

Zaten doğal bir ürün ama sahtesine karşı temkinli olalım. Doğal bal her derde şifadır. Özellikle de bal şerbeti gibi çok sağlıklı bal karışımları tüketebilirsiniz.

Sağlıklı ve Zayıflatan İçecekler:

Diyette tüketilecek besinler denince sadece yiyecekler değil içecekleri de hesaba katmak gerekir. Su, doğal sıkma meyve suları, limon suyu, turşu suyu, ayran, kefir, maden suyu, bitki çayları, sıcak kürler, detoks suları, kahve ve çay ilk akla gelenlerden…

Benim unuttuklarım, bilmediklerim mutlaka vardır. Yorumlarda yazarsanız sevinirim.

Sağlıklı ve fit kalmanız dileğiyle…

Sağlıklı bir yaşam ve fazla kilolardan uzaklaşmanın bir yolu da egzersiz ve spor yapmaktır. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz hareketleri anlattığım “Evde Egzersiz Hareketleri” adlı yazıma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

2 yorum “Diyette Tüketilecek Besinler ve Uzak Durulacak Besinler

 1. Diyette uzak durulacak besinlerden kızartma ve pirinç pilavına asla dayanamıyorum :)) Allah’a şükür çok fazla tüketmiyorum

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Pirinç aslında çok faydalı, sadece fazlası zarar. Kızartmayı da evde çocuklar seviyo, yapacak bişey yok:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir