Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk kahvesi kültürümüzün en önemli simgelerinden ve hayatımızın bir parçası durumunda. Yalnızken bir arkadaş, dostlarla beraberken de sevinç ve neşedir. Yemeklerden sonra güzel bir köpüklü Türk kahvesi en büyük keyiflerimizdendir. Kahve, sohbet ortamlarının, aşk meşk ve dedikodunun vazgeçilemeyen sponsorlu içeceği. Peki hepimiz aynı kahveyi mi içiyoruz, tercih ettiğimiz Türk kahvesi çeşitleri hangileri, hala tadına bakmadığımız kahve çeşidi var mı, bu yazıyla yeni bilgiler, yeni tatlar keşfetmenize yardımcı olmak istiyorum.

40 yıl hatırı olan ve vefa kelimesiyle özdeş Türk kahvesi, 5 Aralık 2013 tarihinde UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine alındı. Bu yüzden her 5 Aralık’ta “Dünya Türk Kahvesi Günü” kutlanıyor ve o gün “Kahve Dünyası” gibi bazı kahve mekanlarında kahveler ücretsiz olarak sunuluyor. Dünya kahve günü ise her yıl 1 ekimde kutlanmaya devam ediyor.

Ülkemizde tüketimi en çok olan kahve çeşidi Türk kahvesidir. Şimdi bize çok farklı lezzetler sunan Türk Kahvesi Çeşitleri nelerdir bir göz atalım, belki de içinde hiç tadına bakmadıklarınız vardır.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Türk kahve çeşitlerine geçmeden önce kullanım ve yapılışlarına göre kahve çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.

Kavruluşuna göre 3’e ayrılır: Hafif kavrulmuş-Orta Kavrulmuş-Çok kavrulmuş veya diğer adıyla çifte kavrulmuş kahve.

Öğütülüşüne Göre 3’e ayrılır: İnce – Orta ve Kalın öğütülmüş klasik kahve

Nerede Yapıldığına Göre de 3’e ayrılır: Ocakta – Kumda – Közde (Mangalda veya külde)

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Şimdi gelelim ülkemizde yaygın olarak tüketilen yöresel kahve çeşitleri isimleri nelerdir, onlar hakkında detay bilgilere…

1- Dibek Kahvesi

Türk kahvesinin kahve değirmeninde değil de, içi oyuk havan tarzı dibeklerde tokmakla dövülmesiyle oluşan bir kahve çeşididir. Böyle dövüldüğü için kahvenin aroması daha çok hissediliyor. Yumuşak bir içimi, yoğun kıvamı olduğu için bu tadı tercih eden çok oluyor.

Öğütülmüş kahveye göre daha iri parçacıklıdır. Pişirilmesi normal Türk kahvesinin pişirilmesi ile aynıdır. Köpüklü Türk Kahvesi Pişirme notları yazının ilerleyen satırlarında… Orhanefendi Dibek Kahvesinin tadı güzeldi, size de öneririm. Ayrıca dibek kahvesi cilt için çok faydalı bir kahve çeşidi.

2- Menengiç Kahvesi

Gaziantep yöresinde yaygın olarak görülen yabani Antep fıstığı olan menengiç ağacının meyvelerinden üretildiği için bu adı almıştır. Çedene kahvesi de deniyor bu kahveye. Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması sonucu kahve oluşur. Bu yönüyle ülkemize dışarıdan gelen kahvelerden çok farklıdır.

Yapılışı diğer kahvelerle aynıdır ama sütle beraber pişirilir. Sütlü kahveden farkı, kahvenin içine süt konmaz, sütün içine menengiç kahvesi ilave edilir. Bu anlamda normal Türk kahvesi yapımı gibi bir inceliği yoktur, lezzet ve kıvam olarak da klasik Türk kahvesinden çok farklıdır.

3- Tatar Kahvesi

Tatar yemeklerinde ve içeceklerinde kaymak çok önemlidir. Bu kahvenin özelliği de Tük kahvesine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilmesidir. Kırım Tatar’larındaki geleneğe göre yemekten önce içilmesi çok daha keyifli ve faydalıdır. Özellikle baş ağrılarına çok iyi geliyor.

İçimi hafif ve yumuşak, sanki sütlüymüş hissi veriyor. Küçük kahve fincanı değil de kupadan biraz daha küçük fincanlarda sunumu yapılır. İçine dilediğiniz kadar kaymak ve şeker ekleyebilirsiniz.

4 -Mirvari kahvesi

İçeriğinde Türk kahvesine ilaveten bol aroma oluşturan damla sakızı, salep, safran, mahlep ve krema var. Klasik Türk kahvesi seviyorsanız bu tat size uzak olabilir ama sütlü kahve ve hafif olsun diyorsanız sevebilirsiniz.

Yapılışı Türk kahvesi ile aynı ama içine bir fincana 2 çay kaşığı değil 3 çay kaşığı atmalısınız. İçimi yumuşak ve hoş kokuludur.

5- Cilveli Kahve

Aslında bu kahvenin hazırlanış itibariyle Türk kahvesinden farkı yok. Sadece sunum yaparken kahvenin üstüne çifte kavrulmuş badem parçaları konuyor. Kız istemede kahve, cilveli ve işveli bir eda ile sunulduğu için bu isim verilmiş. Bu şekilde sunum olduğunda kızın gönlü var, başka söze gerek yok anlamı çıkarılıyormuş.

6- Mırra Kahvesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi civarında çok yaygın olarak tüketilen mırra kahvesi, kahvenin defalarca demlenmesi sonucu oluşuyor. Biraz acı ve sert olduğundan kulpsuz fincanına çok az miktarda konulur. Genelde tek hamlede içilir. Sıra gecesi gibi özel gecelerde herkese bir yudum ikram edilir. O bir yudum gece boyunca damağınızda harika bir tat olarak kalır.

7- Sütlü Türk Kahvesi

Bazı kişilere klasik kahve sert geliyor ve sütlü yapıyorlar. Besin değeri daha yüksek olan bu kahveyi hazırlamak da zor değil. Pişirirken su yerine süt kullanmanız yeterli.

8- Aromalı Türk Kahveleri

Türk kahvesinin içindeki aromalar bazen lezzetini katlayabiliyor. En çok bilineni Damla Sakızlı Türk kahvesidir. Her markanın damla sakızlı Türk kahvesini bulabileceğiniz gibi, evde aromasını kendiniz ekleyerek de yapabilirsiniz. Ayrıca fındık aromalı, karamel aromalı, vanilyalı, kakuleli Türk kahveleri de seviliyor. Bunun dışında birçok meyve aromalı olanlar da var ama pek yaygın değil. Kahve Dünyasının aromalı kahveleri çok lezzetli gerçekten.

İyi Bir Kahve İçin…

 • Soğuk su
 • Kaliteli bir markanın kahvesi
 • Bayatlamamış, hava almamış taze kahve
 • Bakır cezve
 • Ağır ağır uzun süre pişmesi
 • Porselen ince fincan
Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapılışı

Herkesin kendine has bir tarzı vardır mutlaka ama yeni şeyler duyduğunuzda denemekten çekinmeyin ve her zaman en iyiyi bulmaya çalışın. İşte size sevdiğinizle birlikte içeceğiniz 2 kişilik köpüklü Türk kahvesi tarifi:

 • Bakır cezveye 2 fincan hafif soğuk su koyuyoruz. Su biraz soğuk olunca pişme süresi uzayacak ve köpürecek. Bu arada en iyi köpürten cezve de, bakır cezvedir.
 • Her fincan için 2 çay kaşığı kahve konur, biz 2 kişilik yaptığımız için 4 çay kaşığı Türk kahvesi ekleyeceğiz. Şekersiz içmek istemezseniz bir tane küp şeker ya da bir çay kaşığı şeker atabilirsiniz. Az şekerli olsun derseniz yarım küp, çok şekerli olsun derseniz de 2 küp şeker atabilirsiniz.
 • Kahve ilk başlarda kısık ateşte pişirilir. Köpürmeye başlayınca köpükleri fincanlara alınır, paylaştırılır.
 • Sonra ateşin ısısı yükseltilerek yüksek ateşte iyice köpürmesi sağlanır ve böylece bol köpüklü kahve fincanlara dökülerek sunulur.
 • Tabi kahvenin yanında su da olmalı mutlaka. Ayrıca kahvenin yanına lokum, çikolata veya kurabiye tarzı yiyecekler de yakışıyor.

Ben kahveyi, elle değil de kahve makinesi ile yapmak istiyorum diyorsanız, o zaman çok iyi bir kahve makinası markasına ihtiyacınız var. Bu konudaki en iyi kahve makinesi ilk üçte Fakir, Arzum ve Arçelik markaları var. Fiyatları büyüklük ve özelliğine göre değişiyor. Sıralayacak olursak en iyi türk kahvesi makinesi ve markası şunlardır:

1-Fakir Kaave Türk Kahvesi Makinesi 

2-Arzum – OKKA Türk Kahvesi Makinesi

3-Arçelik – Telve Türk Kahve Makinesi

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk Kahvesi Faydaları

 • Dinçlik vererek dikkatin yoğunlaşmasını sağlıyor.
 • Migren ataklarına ve baş ağrısına iyi geliyor.
 • Bağışıklığı güçlendirerek, vücudun hastalıklara karşı savunma gücünü arttırıyor.
 • Metabolizmayı hızlandırarak enerji veriyor, sindirime de yardımcı oluyor.
 • Şeker hastalığını önleyici etkileri var. İnsülin direncini kırdığı için tatlıya pek ihtiyaç hissettirmiyor.
 • Sütlü kahve içildiğinde uzun süre tokluk sağlıyor.

Kahve Tüketiminde Dikkat Edilecekler

 • Tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlığı olanların dikkatli tüketmeleri gerekir.
 • Gece tüketildiğinde uykusuzluk yapabilir.
 • Fazla kahve sinirlilik ve tahammülsüzlük oluşturabilir.
 • Günde 3 fincanı geçerse doğurganlığa engel olurken, 5 fincanı geçerse de kemik erimesine sebep olabiliyor.
 • Aromalı kahvelerin kalorileri biraz fazla, kilo almaya sebep olabilir.

Türk Kahvesi En İyiler

 1. Kurukahveci Mehmet Efendi
 2. Kahve Dünyası Damla Sakızlı Türk Kahvesi
 3. Tchibo
 4. Tarihi Beyoğlu Kurukahvecisi
 5. Orhanefendi Dibek Kahvesi
 6. Osso Osmanlı Türk Kahvesi
 7. Mahmood Dibek Kahvesi

Türk kahvesine damga vuran en iyi Türk kahvesi Markaları hangileri, Seven 7 kategorime uygun olarak top 7’yi en iyiden başlayarak sıraladım. Bence en iyi Türk kahvesi Kurukahveci Mehmet Efendi. Tabi damak tadı bu, kişiden kişiye sıralaması değişebilir ama fikir vermesi açısından paylaşmak güzeldir. Sizin de beğendiğiniz marka ve Türk kahvesi çeşitleri hangisiyse yorumlarda yazın, onların da tadına bakalım.

Kahvenin yanına tatlı bir şeyler iyi gidiyor ama kalori hesabı da yapmak lazım. Daha önce yazmış olduğum “Tatlı Çeşitleri, Az Kalorili Sütlü Tatlılar” yazıma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 144 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
×

Bir Şeyler Ara