Bedensel Diyet, Sev-en 7

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk kahvesi kültürümüzün en önemli simgelerinden ve hayatımızın bir parçası durumunda. Yalnızken bir arkadaş, dostlarla beraberken de sevinç ve neşedir. Yemeklerden sonra güzel bir köpüklü Türk kahvesi en büyük keyiflerimizdendir. Kahve, sohbet ortamlarının, aşk meşk ve dedikodunun vazgeçilemeyen sponsorlu içeceği. Peki hepimiz aynı kahveyi mi içiyoruz, tercih ettiğimiz Türk kahvesi çeşitleri hangileri, hala tadına bakmadığımız kahve çeşidi var mı, bu yazıyla yeni bilgiler, yeni tatlar keşfetmenize yardımcı olmak istiyorum.

40 yıl hatırı olan ve vefa kelimesiyle özdeş Türk kahvesi, 5 Aralık 2013 tarihinde UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine alındı. Bu yüzden her 5 Aralık’ta “Dünya Türk Kahvesi Günü” kutlanıyor ve o gün “Kahve Dünyası” gibi bazı kahve mekanlarında kahveler ücretsiz olarak sunuluyor. Dünya kahve günü ise her yıl 1 ekimde kutlanmaya devam ediyor.

Ülkemizde tüketimi en çok olan kahve çeşidi Türk kahvesidir. Şimdi bize çok farklı lezzetler sunan Türk Kahvesi Çeşitleri nelerdir bir göz atalım, belki de içinde hiç tadına bakmadıklarınız vardır.

Türk Kahvesi Çeşitleri

Türk kahve çeşitlerine geçmeden önce kullanım ve yapılışlarına göre kahve çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.

Kavruluşuna göre 3’e ayrılır: Hafif kavrulmuş-Orta Kavrulmuş-Çok kavrulmuş veya diğer adıyla çifte kavrulmuş kahve.

Öğütülüşüne Göre 3’e ayrılır: İnce – Orta ve Kalın öğütülmüş klasik kahve

Nerede Yapıldığına Göre de 3’e ayrılır: Ocakta – Kumda – Közde (Mangalda veya külde)

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Şimdi gelelim ülkemizde yaygın olarak tüketilen yöresel kahve çeşitleri isimleri nelerdir, onlar hakkında detay bilgilere…

1- Dibek Kahvesi

Türk kahvesinin kahve değirmeninde değil de, içi oyuk havan tarzı dibeklerde tokmakla dövülmesiyle oluşan bir kahve çeşididir. Böyle dövüldüğü için kahvenin aroması daha çok hissediliyor. Yumuşak bir içimi, yoğun kıvamı olduğu için bu tadı tercih eden çok oluyor.

Öğütülmüş kahveye göre daha iri parçacıklıdır. Pişirilmesi normal Türk kahvesinin pişirilmesi ile aynıdır. Köpüklü Türk Kahvesi Pişirme notları yazının ilerleyen satırlarında… Orhanefendi Dibek Kahvesinin tadı güzeldi, size de öneririm. Ayrıca dibek kahvesi cilt için çok faydalı bir kahve çeşidi.

2- Menengiç Kahvesi

Gaziantep yöresinde yaygın olarak görülen yabani Antep fıstığı olan menengiç ağacının meyvelerinden üretildiği için bu adı almıştır. Çedene kahvesi de deniyor bu kahveye. Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması sonucu kahve oluşur. Bu yönüyle ülkemize dışarıdan gelen kahvelerden çok farklıdır.

Yapılışı diğer kahvelerle aynıdır ama sütle beraber pişirilir. Sütlü kahveden farkı, kahvenin içine süt konmaz, sütün içine menengiç kahvesi ilave edilir. Bu anlamda normal Türk kahvesi yapımı gibi bir inceliği yoktur, lezzet ve kıvam olarak da klasik Türk kahvesinden çok farklıdır.

3- Tatar Kahvesi

Tatar yemeklerinde ve içeceklerinde kaymak çok önemlidir. Bu kahvenin özelliği de Tük kahvesine 2 tatlı kaşığı kaymak ilave edilmesidir. Kırım Tatar’larındaki geleneğe göre yemekten önce içilmesi çok daha keyifli ve faydalıdır. Özellikle baş ağrılarına çok iyi geliyor.

İçimi hafif ve yumuşak, sanki sütlüymüş hissi veriyor. Küçük kahve fincanı değil de kupadan biraz daha küçük fincanlarda sunumu yapılır. İçine dilediğiniz kadar kaymak ve şeker ekleyebilirsiniz.

4 -Mirvari kahvesi

İçeriğinde Türk kahvesine ilaveten bol aroma oluşturan damla sakızı, salep, safran, mahlep ve krema var. Klasik Türk kahvesi seviyorsanız bu tat size uzak olabilir ama sütlü kahve ve hafif olsun diyorsanız sevebilirsiniz.

Yapılışı Türk kahvesi ile aynı ama içine bir fincana 2 çay kaşığı değil 3 çay kaşığı atmalısınız. İçimi yumuşak ve hoş kokuludur.

5- Cilveli Kahve

Aslında bu kahvenin hazırlanış itibariyle Türk kahvesinden farkı yok. Sadece sunum yaparken kahvenin üstüne çifte kavrulmuş badem parçaları konuyor. Kız istemede kahve, cilveli ve işveli bir eda ile sunulduğu için bu isim verilmiş. Bu şekilde sunum olduğunda kızın gönlü var, başka söze gerek yok anlamı çıkarılıyormuş.

6- Mırra Kahvesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi civarında çok yaygın olarak tüketilen mırra kahvesi, kahvenin defalarca demlenmesi sonucu oluşuyor. Biraz acı ve sert olduğundan kulpsuz fincanına çok az miktarda konulur. Genelde tek hamlede içilir. Sıra gecesi gibi özel gecelerde herkese bir yudum ikram edilir. O bir yudum gece boyunca damağınızda harika bir tat olarak kalır.

7- Sütlü Türk Kahvesi

Bazı kişilere klasik kahve sert geliyor ve sütlü yapıyorlar. Besin değeri daha yüksek olan bu kahveyi hazırlamak da zor değil. Pişirirken su yerine süt kullanmanız yeterli.

8- Aromalı Türk Kahveleri

Türk kahvesinin içindeki aromalar bazen lezzetini katlayabiliyor. En çok bilineni Damla Sakızlı Türk kahvesidir. Her markanın damla sakızlı Türk kahvesini bulabileceğiniz gibi, evde aromasını kendiniz ekleyerek de yapabilirsiniz. Ayrıca fındık aromalı, karamel aromalı, vanilyalı, kakuleli Türk kahveleri de seviliyor. Bunun dışında birçok meyve aromalı olanlar da var ama pek yaygın değil. Kahve Dünyasının aromalı kahveleri çok lezzetli gerçekten.

İyi Bir Kahve İçin…

 • Soğuk su
 • Kaliteli bir markanın kahvesi
 • Bayatlamamış, hava almamış taze kahve
 • Bakır cezve
 • Ağır ağır uzun süre pişmesi
 • Porselen ince fincan
Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Yapılışı

Herkesin kendine has bir tarzı vardır mutlaka ama yeni şeyler duyduğunuzda denemekten çekinmeyin ve her zaman en iyiyi bulmaya çalışın. İşte size sevdiğinizle birlikte içeceğiniz 2 kişilik köpüklü Türk kahvesi tarifi:

 • Bakır cezveye 2 fincan hafif soğuk su koyuyoruz. Su biraz soğuk olunca pişme süresi uzayacak ve köpürecek. Bu arada en iyi köpürten cezve de, bakır cezvedir.
 • Her fincan için 2 çay kaşığı kahve konur, biz 2 kişilik yaptığımız için 4 çay kaşığı Türk kahvesi ekleyeceğiz. Şekersiz içmek istemezseniz bir tane küp şeker ya da bir çay kaşığı şeker atabilirsiniz. Az şekerli olsun derseniz yarım küp, çok şekerli olsun derseniz de 2 küp şeker atabilirsiniz.
 • Kahve ilk başlarda kısık ateşte pişirilir. Köpürmeye başlayınca köpükleri fincanlara alınır, paylaştırılır.
 • Sonra ateşin ısısı yükseltilerek yüksek ateşte iyice köpürmesi sağlanır ve böylece bol köpüklü kahve fincanlara dökülerek sunulur.
 • Tabi kahvenin yanında su da olmalı mutlaka. Ayrıca kahvenin yanına lokum, çikolata veya kurabiye tarzı yiyecekler de yakışıyor.

Ben kahveyi, elle değil de kahve makinesi ile yapmak istiyorum diyorsanız, o zaman çok iyi bir kahve makinası markasına ihtiyacınız var. Bu konudaki en iyi kahve makinesi ilk üçte Fakir, Arzum ve Arçelik markaları var. Fiyatları büyüklük ve özelliğine göre değişiyor. Sıralayacak olursak en iyi türk kahvesi makinesi ve markası şunlardır:

1-Fakir Kaave Türk Kahvesi Makinesi 

2-Arzum – OKKA Türk Kahvesi Makinesi

3-Arçelik – Telve Türk Kahve Makinesi

Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

Türk Kahvesi Faydaları

 • Dinçlik vererek dikkatin yoğunlaşmasını sağlıyor.
 • Migren ataklarına ve baş ağrısına iyi geliyor.
 • Bağışıklığı güçlendirerek, vücudun hastalıklara karşı savunma gücünü arttırıyor.
 • Metabolizmayı hızlandırarak enerji veriyor, sindirime de yardımcı oluyor.
 • Şeker hastalığını önleyici etkileri var. İnsülin direncini kırdığı için tatlıya pek ihtiyaç hissettirmiyor.
 • Sütlü kahve içildiğinde uzun süre tokluk sağlıyor.

Kahve Tüketiminde Dikkat Edilecekler

 • Tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlığı olanların dikkatli tüketmeleri gerekir.
 • Gece tüketildiğinde uykusuzluk yapabilir.
 • Fazla kahve sinirlilik ve tahammülsüzlük oluşturabilir.
 • Günde 3 fincanı geçerse doğurganlığa engel olurken, 5 fincanı geçerse de kemik erimesine sebep olabiliyor.
 • Aromalı kahvelerin kalorileri biraz fazla, kilo almaya sebep olabilir.

Türk Kahvesi En İyiler

 1. Kurukahveci Mehmet Efendi
 2. Kahve Dünyası Damla Sakızlı Türk Kahvesi
 3. Tchibo
 4. Tarihi Beyoğlu Kurukahvecisi
 5. Orhanefendi Dibek Kahvesi
 6. Osso Osmanlı Türk Kahvesi
 7. Mahmood Dibek Kahvesi

Türk kahvesine damga vuran en iyi Türk kahvesi Markaları hangileri, Seven 7 kategorime uygun olarak top 7’yi en iyiden başlayarak sıraladım. Bence en iyi Türk kahvesi Kurukahveci Mehmet Efendi. Tabi damak tadı bu, kişiden kişiye sıralaması değişebilir ama fikir vermesi açısından paylaşmak güzeldir. Sizin de beğendiğiniz marka ve Türk kahvesi çeşitleri hangisiyse yorumlarda yazın, onların da tadına bakalım.

Kahvenin yanına tatlı bir şeyler iyi gidiyor ama kalori hesabı da yapmak lazım. Daha önce yazmış olduğum “Tatlı Çeşitleri, Az Kalorili Sütlü Tatlılar” yazıma da bakmanızı öneririm.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

51 yorum “Türk Kahvesi Çeşitleri Yapılışları ve En İyiler

 1. Deniz dedi ki:

  Buram buram Türk kahvesi kokan bir yazı, misss ?? Ben o kahvesiz yaşayamayanlardanım. Günde en az 2 fincan (üçüncüyü içmemeye çalışıyorum ama bazen üçü de geçtiği oluyor.) Benim marka olarak tercihim Kurukahveci Mehmet Efendi. Şimdiye kadar denediklerime nazaran çok daha iyi tadı. Eee güzel de köpürüyor, daha ne olsun ?Farklı aromalara sahip kahveleri pek sevemedim ama yine de yeni tatları en azından denerim. Bilmediğim kahve çeşitleri de var yazıda. Muhtemelen klasik Türk kahvesinden şaşmam ama kaymaklı Tatar kahvesi de ilgimi çekmedi değil.
  Harika paylaşım için teşekkürler Duo ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, günde 1 yada 2 fincan Türk kahvesi ideal, fazlası vücudu yoruyor. Kurukahveci Mehmet Efendi Türk kahvesinin içimi çok iyi gerçekten. Değişik tatlar arayanlar oluyor mutlaka, onlar için de denenecek güzel kahve çeşitlerinden bahsetmeye çalıştım. Tatar kahvesi denenebilir ama içme sıklığı az olur haliyle. Mis kokulu yorumun için çok teşekkürler.

 2. Bipudra dedi ki:

  Tam bir Türk kahvesi tutkunu olarak cilveli kahve ve Mırra kahvesini ilk kez senden öğreniyorum. Hatta yazını okurken kahvemi yeni yapmıştım ben keyifle okudum. Mutlu bayramlar diliyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Afiyet olsun, kahve bir tutku gerçekten de…Çayın yeri de ayrıdır ama kahve başka. Bi söz geldi aklıma: Çayın kalabalıkla arası iyidir kahve yalnızlık ister. Kahveyle kendini dinlemek iyidir. Kahvenin üstüne çifte kavrulmuş badem ekle cilveli kahve tamamdır ama mırrayı yapmak zor. Güzel yorumun için teşekkürler, ailenle böyle nice güzel bayramlar yaşamanı diliyorum.

 3. Hilal Uslu dedi ki:

  Menengiç kahvesini pek sık içmesem de daha ilk denediğimde sevmiştim. Bir de, geçenlerde Safranbolu’ya gittiğim zaman közde pişmiş Türk kahvesinin yanında damla sakızlı su getirdiler, o çok hoşuma gitti. İçine damla sakızı katılmış kahve içmiştim daha önce ama o pek cazip gelmedi bana. Bu şekline ise bayıldım.

  Türk kahvesi çeşitleri hakkındaki bu yazın da güzel ve detaylı olmuş, okuduğum veya göz attığım diğer yazıların gibi. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aslında kahvede bir tanesinde ağız tadını yakaladıktan sonra diğer kahve çeşitlerini sadece zevk için deniyorsun. Közde Türk kahvesi güzel olur ama dediğin şekilde damla sakızlı suyu yeni duydum, denemek isterdim. Türk kahvesinin yanına limon sıkılmış veya içine limon atılmış maden suyu da denemeni tavsiye ederim.
   Güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum.

 4. FATİH PINAR dedi ki:

  Türk kahvesi vazgeçilmezlerimizden, bu kapsamlı yazı için çok teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, Türk kahvesi vazgeçilmezimiz ve yeri çok başka. Belki yeni tatlar denersin diye böyle kapsamlı yazdım:)

 5. Inci dedi ki:

  Türk kahvesini hiç bir şeye değişmem. Dibek kahvesini denemiştim.Ama çok ağır geldi.Bu yazı tam benlik olmuş.
  Tekrardan iyi bayramlar dilerim?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kahvede herkesin bir damak adı oluşuyor ve kolaylıkla da değişmiyor ama yeni tatlar denemeyi sevenler için de çok çeşit var gerçekten.
   Ben de iyi bayramlar diliyorum…

 6. Dert Anası dedi ki:

  Türk Kahvesi favorimdir. Hazır kahveleri bırakalı yıllar oldu. Onlar zaten gerçek kahve değil ve birçok zararı var. Dolayısıyla en sağlıklı kahve Türk kahvesi veya filtre kahve. Şekersiz ve büyük fincanda içmeyi tercih ediyorum. Ciddi bir kahve meraklısıyım. Aromalı kahvelere pek alışamadım. Yalnızca damla sakızlısı güzel geliyor. O da gerektiği gibi hazırlanırsa tabii. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Hazır kahvenin içindeki kahveyi ara ki bulasın, kahve aromalı sanki:) Şekersiz Türk kahvesi için de tebrikler. Aromalı kahveler zaten sürekli tüketilmiyor, bıkkınlık veriyor ama klasik Tük kahvesi çok farklı. Detaylı yorumun için çok teşekkür ediyorum.

 7. Biriktirdiklerim dedi ki:

  Tam da kahvemi yapmış neler var neler yok diye telefonumu elime aldığımda bu yazının karsima çıkması:) mehmet efendi diyorum en sevdiğim:) teşekkürler gem kahvemi içtim hem de kahveyle ilgili güzel bilgiler edindim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bayram keyfinin kahve keyfiyle birleşmesi ekstra bir mutluluk… Kurukahveci Mehmet Efendi yi bi de yerinde gidip tazecik çektirirsen, asıl keyif o zaman:) Ben de teşekkür ediyorum.

 8. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Türk kahvesinin her türlüsü seviyorum ama fincanda pişirilen Türk kahvesi en sevdiğim sanırım teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Fincanda pişirilen Türk kahvesi…Çok zevklisiniz.

 9. İnce öğütülmüş, orta kavrulmuş, közde pişmiş, bol köpüklü sade bir Türk kahvesi olmalıydı şimdi bayram tadında.:) Sohbetle birlikte de 40 yıl hatırı olurdu.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Galiba nasıl kahve sevdiğini anladım:) Hem bayram, hem sevdiklerimizle sohbet, hem kahve… hepsi ayrı güzel…

 10. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

  Türk kahvesi eskiden sevmezdim ama artık arada içiyorum. Dibek ve Menengiç de içmiştim. Diğerlerini de denemek gerekir.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Denemek güzeldir, kahve çeşidi bol ve gerçekten çok değişik tatlar var…

 11. Kahve seven birisi değilim. Özellikle hazır kahveleri hiç sevmem. Ama illa kahve iceceksem tercihim Türk kahvesi olur. Aromalı kahveler yerine geleneksel kahveler daha lezzetli.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Hazır kahvelere hiç bulaşmamakla en iyisini yapıyorsun. Klasik Tük kahvesi olsun diyorsun yani. Kurukahveci Mehmet Efendi Türk kahvesi bence çoğu kişinin damak tadına uyuyor gibi.

 12. Shoepera dedi ki:

  Türk kahvesi çeşitleri yazınız öyle kapsamlı öyle ince işçilikli olmuş ki, okurken burnuma kahve kokuları geldi resmen:) Çaydan ziyade hep tipik bir kahve insanı olduğum için özellikle bol köpüklü Türk kahvesi yapılışı tarifini dikkatle okudum; aşağı yukarı aynı şekilde pişiriyoruz kahveyi. Yazınızdaki kahve çeşiterinden sütlü Türk kahvesi ile mırra kahvesi henüz denemediklerimden. Merak ettirdiniz beni:) Bu arada Kurukahveci Mehmet Efendi yi de Türk kahvesi deyince tek geçerim:) Hele yanında nane likörü ve sakızlı lokum da olursa değmeyin keyfime:)

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kahve bol köpüklü olsun ki, ilk yudumun ayrı bir keyfi olsun:) Mırra kahvesi doğu ve güneydoğu illerinde çokça içiliyor, burada bazı otantik kafelerde olabilir. Türk kahvesinin yanına dediğin gibi sakızlı lokum iyi gider, ayrıca damla sakızlı su veya küçük bir dilim limon atılmış maden suyu da çok iyi gidiyor.

 13. Edischar dedi ki:

  Bir de Bursa’da pişirme yöntemine göre ,
  fincan kahvesi vardır. Direk fincanı kahve ile beraber köze koyarlar , mis gibi olur. Kahvesiz gün geçiremeyenlerdeniz. Yazıdan bilgi akıyor , elinize sağlık 🙂
  *Dibek ve mirvari kahvesine bayılırım. Olsa da içsek.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Közde fincan kahvesinden Erhan arkadaşım da bahsetmişti, çok övüyorlar, mutlaka tadına bakıcam bir gün. Çok teşekkürler, katkı yapan güzel yorumunuz için.

 14. Ne çok kahve türü varmış öyle, gerçekten şaşırarak okudum. Türk kahvesi vazgeçilmezimiz, teşekkürler Duo?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet ülkemiz bu yönden zengin, Türk kahvesinde çok değişik damak tatları var, tadına bakmak lazım fırsat buldukça.

 15. Bi Caylak dedi ki:

  Biri yapmadı ki içelim şöyle 🙂
  Kırk yıl hatırı olurdu en azından

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sen özel birinin elinden içmek istiyorsun kahveyi yani, anladım:))

   1. Bi Caylak dedi ki:

    Öyle mi oldu 🙂
    Hiç öyle düşünmemiştim 🙂

 16. Enes Talha dedi ki:

  Vücut Geliştirme ile ilgilenen biri olarak söyleyebilirim ki; Türk kahvesi, metabolizmayı ateşleyen en önemli şey. Her sabah uyandıktan sonra ve her gece uyumadan önce içmeyi asla ihmâl etmem. Yağ yakımını da destekler. Türk kahvesi çeşitleri hakkında yazdığınız yazıyı oldukça faydalı buldum, iyi çalışmalar.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok doğru, Türk kahvesi içeriği sayesinde vücuda enerji verir, yağ yakımını da hızlandırır. Sizin de kahveyi çok sevdiğiniz ortada, afiyet şeker olsun:)

 17. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Sıcak içecekleri bir türlü sevemedim. Yine de sıcak bir şey içeceksem tercihim kesinlikle Türk kahvesi oluyordu. Fakat bu kadar çok çeşidi olduğunu da bilmyiordum 🙂 Elinize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yazın canımız hep soğuk şeyler istiyor genelde. Kışın belki sıcak şeyler tercih sebebi ama kahve yılın he vakti tükettiğimiz içeceklerden. Teşekkür ederim.

 18. Nilüfer dedi ki:

  Harika bir yazı olmuş. Şimdi gidip Tatar kahvesi yapacağım , merak ettim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tatar kahvesi yapmak çok zor değil aslında ama damak tadına uyar mı ondan çok emin değilim:) Teşekkür ederim yazıyı beğendiğiniz için.

 19. kelebeketkisi39 dedi ki:

  Ben nescafeciyim ama arada Türk kahvesinide içerim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Türk kahvesi yazısı tamam, o zaman nescafe üzerine de bir yazı yazalım.

 20. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Türk kahvesi en sevdiğim şey,her gün mutlaka içerim ?Tatar kahvesini hiç denemedim,merak ettim tadını: )

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tatar kahvesini mutlaka dene, hoş bir tat. Üstelik yapması da çok kolay.

 21. Sibel dedi ki:

  Kendimi kahve uzmanı bilirdim fakat bilmediğim çok şey varmış
  Güzel yazı için editöre tesekkurler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Türk kahvesi deyince genelde hep benzer şeyler akla geliyor ama ne kadar değişik kahvelerimiz var. Herkesin damak tadı aynı olmadığı için bu da bizim zenginliğimiz diyebilirim. Ben de teşekkür ederim yorumunuz için

 22. bol şekerli Türk kahvesini günde 4-5 kere içiyorum. Başka kahveleri sevmiyorum hele aromalı kahveler ilaç gibi geliyor bana 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aromalı kahveler biraz öyle dediğin gibi, belki damla sakızlı olan biraz iyi gibi. Günde 3 fincan kahveden fazlasını çok iyi demiyorlar ama bünyenin alışmasıyla da ilgili biraz.

 23. Yurdagül Çelik dedi ki:

  Mardin’de içtiğim mengiç kahvesi süperdi.Ankara’da aynı lezzeti bulamıyorum 🙁

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Doğrudur, Menengiç kahvesi Anadoluya has çok özel bir kahve. Yine mırra kahvesini de doğu illerinde içmek bir başka olur.

 24. Tolum dedi ki:

  Elimde Kahve keyf yaparken sizin yazınıza rastladım Türk kahvesi içerim yıllardır ama bir sürü kahve çeşiti saymışsınız ben sadece içiciyim faydaları hoşuma gitti teşekkür ederim

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet genelde hep klasik Türk kahvesi içiyoruz ama ne kadar da çeşit var. Bazılarının yapımı kolay, denenebilir.

 25. şimdi kalkıp kahve yapacağım 🙂 yazınız çok güzeldi gerçekten. kahve makinelerini inceleyeceğim ama ben bakır cezve tercih edenlerdenim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kahve makinelerinde çelik hazneler var ne yazık ki, en güzeli elde bakır cezve ile yapılanı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir