Yürüyüş Yapmak Zayıflama Sürecinde Ne Kadar Etkili?

Yürüyüş yapmak hafife alınmamalı ve basit bir eylem gibi görülmemelidir. Ne yazık ki ben bunu yıllarca hafife aldım. Keşfetmem uzun zaman aldı ama şu an kaybettiğim yılları hem telafi ediyor hem de dostlarıma şu tavsiyede bulunuyorum:

“Sakın yürüyüş yapmak basit ve gereksizdir diye düşünme, hafife alma. Yürümek, sağlıklı bir hayata ve isteğin kiloya yürümektir aslında. Yürüyüşü bir görev değil yaşam tarzı olarak düşün. Hayatına al onu. Sana kattıklarını düşünerek sev ve istekle yürü.”

Yürümek, fiziki bir eylem olarak görünse de ruh sağlığımız için de büyük önem taşır. Bilinen birçok hastalığın sebebi hareketsizlik ve mutsuzluk.

Yalnız yürüyüş yapmak da faydalıdır. Yürüyüş yaparak hem hareketsiz bir hayattan kurtulmuş, hem de kendimize zaman ayırmış, iç sesimize kulak vererek olayları ölçüp biçmiş oluruz. Bu da çok doğru çözümler bulmamıza sebep olacaktır.

Dünyada yürüyüş yapmayı nazara vermek için 3-4 Ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü ilan edilmiştir. O günlerde yürümenin faydaları üzerine dikkatler çekilerek yürüyüşün yaygınlaştırılması ve sağlıklı toplumlar meydana getirilmesi hedeflenmiştir.

yürüyüş yapmak zayıflama sürecinde ne kadar etkili?
yürüyüş yapmak

Yürüyüş Yapmak Zayıflatır mı?

Eskiden gerek gittiğim diyetisyenler gerekse etrafımdaki arkadaşlarım yürümenin önemini anlatsalar da mantığıma yatıramıyor ve “Yürümek bir yere varmak içindir, amaçsız niye yürüyeyim.” derdim.  Tabi bir de yürüyüş yapmak bana hareketsiz bir eylem gibi gelirdi ve zayıflamaya çok da etkisi olmadığını düşünürdüm.

Yürüyüş yapmak zayıflatır mı? Evet şu an yürüyüş yapmanın zayıflamaya etkisi vardır ama tek başına yeterli mi derseniz, değil. Benim yürüyüş hikayem evlendikten sonra aldığım 14 kiloyu vermek için her türlü zayıflama planı yaptığımda başladı. Aslında komplike gelişti. Şöyle anlatayım:

Önceleri zayıflamak için çeşitli kür ve detoks suları denemelerim oluyordu. Düzensiz spor aktiviteleri, nadiren koşu ve yürüme yapardım. Tabi bu düzensizlikle, belli plana bağlı kalmadan ve zamansız yapılan çalışmalarla sonuç alınamayacağı belliydi.

Ve sonunda keşfettiğim özel sıcak kür ve detoks suyunu her gün kullanmaya başlayınca, kilom 14 kilodan geriye düşmeye başladı. Sonra  yürüyüş üzerine daha detaylı araştırmalar yaptım. Kilo vermeye başlamamın verdiği sevinçle her gün yürümeye karar verdim. İlk zamanlar 20 dakika civarı yürüyordum. Sonra insan vücudunun 20 dakikada ısınmaya başladığını, 20 dakikadan sonra ise yağ yakmaya başladığını öğrenince 40 dakikaya çıkardım.

Süreyi abartmıyorum ki canım sıkılıp vazgeçmeyeyim. Bazen olur 1 saat da yürünür ama 40 dakikanın altına düşmemeye azmettim. Her iş gibi bu işlerde de azim ve kararlılık çok önemli. Sonunda kür, detoks suyum ve yürüyüş beni zayıflatan ana unsurlar oldu.

Yürüyüş yapmak vücudu sıkılaştırır mı? Yürüyüş esnasında hareket eden tüm kaslarda sıkılaşma görülür, özellikle de basen ve kalçalarda bunu gözlemleyebilirsiniz.

Yürüyüş vücudu nasıl şekillendirir? Vücudun en hareketsiz bölgesi olan göbek ve basen bölgelerini çalıştırarak bu bölgelerdeki yağlanmayı engeller, düzenli devam edildiğinde ise güzel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bunun için her gün hafif tempolu yürüyüş yapmalı bunu alışkanlık haline getirmeliyiz.

Yürüyüş yaparak hangi bölgeler zayıflar, yürüyüş yapmak beli inceltir mi diye ayrıca sorular geliyor. Evet bel, basen, kalça, bacaklar için çok faydalıdır.

Yürüyüş Yapmak Kaç Kalori?

Yarım saat yürüyüş kalori olarak ortalama 120 kalori diyebiliriz. Benim gibi 40 dakika yürüdüğünüzde 150 kalori civarı yakar. Bir eti cin yediğimizde 80 kalori aldığımızı düşünürsek sadece yürümeyle zayıflanmayacağını anlayabiliriz.

Yürüyüş yapmak faydası sadece kilo verme ve kalori yakmayla sınırlanamaz. Yürümek, sağlıklı bir yaşamın anahtarlarından biridir aynı zamanda.

Yürüme Taktikleri Nelerdir? Neler Uyguladım?

1- Eskiden yavaş ve sallana sallana yürürdüm. Bunu bıraktım hafif bir tempoyla, jogging modunda yürümeye alıştırdım kendimi. Yani bir yere yetişiyormuş gibi bir hız diyebiliriz. Yürüme hızımız bizi hafif terletecek şekilde olmalı.

2-Genellikle açık havada yürüyüş yapmak. Futbol sahası çevresi, bazı parklarda bulunan yürüme parkurları, hafta sonunda da piknik alanları gibi yerler yürüyüş yolu olarak kullanılabilir. Buralar hem temiz hava açısından hem de seninle birlikte başkalarının da yürüyor olmasının verdiği motivasyon açısından iyi geliyor.

yürüyüş yapmak zayıflama sürecinde ne kadar etkili?

3-Yürüyüşe başlamadan önce ısınma hareketleri, ayakları geri çekme gibi germe hareketleri yapıyorum. Isınmadan tempo yaparsanız kaslar ağrımaya başlar.

4-Yürüyüşe başladığımda başımın ve vücudumun şekline dikkat ediyorum. Yürürken başımızın dik ve karşıya bakacak şekilde olması gerek. Yürürken kendini şöyle bir izle, vücudun rastgele mi sallanıyor yoksa vücudunu yöneten sen misin?

5-Hava sıcak ve güneşliyse şapka ve gözlük, hava soğuksa veya yağmurluysa ona göre sağlam giyinip yine de aksatmamaya çalışıyorum. Gerektiğinde evde de, koridorda veya yürüyüş bandında da yürünmelidir.

6-Tok karna yürümemeye dikkat ediyorum. Sabah aç karna yürümek metabolizmayı hızlandıracağından yağ yakımı daha fazla oluyor. Sabah yürüyeceksem kan şekerini dengelesin diye bir elma ya da kuru incir yiyorum.

7-Yürürken yanımda hep su bulundurup, vücuduma su ile destek çıkıyorum. Susamasam da yudumluyorum. Yürüyüş sonrası da bir meyve hakkım var:)

8Yürürken oyalanacak, can sıkıntısını gideren veya eğlendiren bir şey buldum hep. Bazen kulaklık takılı müzik dinledim, bazen bir arkadaşla muhabbet ederek yürüdüm. Bazen de sadece kafayı dinlemek ve dingin olmak için hiçbir şey yapmadan sadece düşünerek yürüdüm.

9-Adım sayar, kalori ölçer gibi mobil uygulamalar kullanmak, kendimizi motive etme açısından çok iyi oluyor. Kaç adım, kaç kilometre, kaç kalori hem merak ediyorsun hem de belirlediğin hedefe ulaşınca moralin düzeliyor.

10-Yürüyüş ayakkabısı veya rahat kıyafet ile yürüyüş yapmak daha keyifli ve sağlıklıdır. İstediğiniz yürüyüş ayakkabısı kadın veya erkek modellerini mağazalardan edinebilirsiniz. İllaki yürüyüş ayakkabı olacak diye bir şey yok tabi. Çünkü bazen detaylar bizi asıl işten uzaklaştırır, buna fırsat vermemeliyiz.

yürüyüş yapmak zayıflama sürecinde ne kadar etkili?

Yürüyüşün Faydaları

Günde 1 saat yürümek uzun geliyorsa en azından 40 dakika yürümek çok faydalıdır. Her gün yürürsek ne olur, yürüyüş yapmak ne işe yarar, yürüyüşün faydaları genel olarak  neler, şöyle sıralayabiliriz:

1-Bacak ve kalça civarındaki yağları yok edip, o bölgedeki kasları güçlendirir, estetik olarak güzel görünüme kavuşturur.

2- Yürüyüş yapmak stres ve depresyondan kurtarır, yaşama tutunmamızı sağlar.

3- Hareketsiz kalınca bağırsaklarımız rahatsızlanır. Yürüyüş yapmak, bağırsakların çalışmasını düzenler.

4- Görünen ve görünmeyen tüm yağları yakar. İç organların yağlanmasını engeller.

5- Yürüyüşün yapıldığı günlerde daha rahat uyuruz.

6- Yürüyüş, çok yememize sebep olan hormonları dizginler ve abur cuburdan uzaklaştırır.

7-Kalp ve akciğer sağlığını olumlu etkiler.

Her yaşta insanın rahatlıkla yapabildiği bu egzersizi hayatınıza almakta gecikmeyin.

Yürüyüş dışında ev egzersizleri de yapmayı unutmayalım. “Evde Egzersiz Hareketleri ile Zayıflama Mümkün mü?” yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Yürüyüş Yapmak Zayıflama Sürecinde Ne Kadar Etkili?” üzerine 19 yorum
 1. Yürüyüş gerçekten de çok hafife alınıyor bizim toplumumuzda.
  Ya o kadar yedik içtik 1saat yürüyünce mi gidecek kilolar gözüyle bakılıyor. Ama çok yanlış bir düşünce.
  İlk olarak gerçekten kısa yada uzun yürüyüşler ile insan bildiğin detoks yapıyor . Benim fikrimce tabi. Arınıyorsun . Sizin de dediğiniz gibi hem beden hem ruh sağlığı için her gün mutlaka yürüyüş yapılmalı.

  Yanıtla
  • Aynen, o kısmı iyi yakalamışsınız. İnsan hem fizik olarak hem ruhen rahatlıyor, arınıyor. Hele yürüyüşü bazı zamanlarda doğada temiz havada yaparsak çok daha olumlu etkiler hayatımızı…

   Yanıtla
 2. Yürüyüş yapmak gerçekten çok faydalı, zaman zaman yürüyüş yapıyorum ve yürüyüş yaparken bende müzik dinlemeyi çok seviyorum. Yürüyüş yaptığım zamanda yaklaşık 1 saate yakın biraz hızlı tempoda yürüyorum. Gerçekten bana çok faydası oluyor. Uyduğum zaman daha rahat uyuyorum. Sabahları daha dinç uyanıyorum. Aslında her gün yürümek gerekiyor ama işlerin yoğunluğundan zaman ayıramıyoruz bazen.

  Yanıtla
 3. Yürüyüş yapmak çok faydalı imiş, ben de bundan sonra bol bol yürüyeceğim. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  Yanıtla
 4. Eliniz Sağlık çok güzel detaylı bir anlatım ele almışsınız yürüyüş yaparken müzikte çok önemli ve mola verip bir kahve ?

  Yanıtla
 5. Yürüyüş Yapmak Hafife Alınmamalı bence de tam da dediğiniz gibi hani bir film vardı ya uyursan ölürsün diyordu bende diyorum ki yürümez de durursanız ölürsünüz saygılar

  Yanıtla
 6. Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersiz yürüyüş. Ve senin de belirttiğin gibi insanı rahatlatıcı etkisi var. Oldukça detaylı bir makale olmuş. Eline sağlık?

  Yanıtla
 7. “Sakın yürüyüş yapmak basit ve gereksizdir diye düşünme, hafife alma. Yürümek, sağlıklı bir hayata ve isteğin kiloya yürümektir aslında. Yürüyüşü bir görev değil yaşam tarzı olarak düşün. Hayatına al onu. Sana kattıklarını düşünerek sev ve istekle yürü.”

  Yanıtla
Yorum yapın