Bedensel Diyet

Yürüyüş Yapmak Neden Hafife Alınmamalı

yürüyüş yapmak neden hafife alınmamalı

Yürüyüş yapmak hafife alınmamalı dememin sebebi, ne yazık ki benim yıllarca hafife almış olmam. Keşfetmem uzun zaman aldı ama şu an kaybettiğim yılları hem telafi ediyor hem de dostlarıma şu tavsiyede bulunuyorum:

“Sakın yürüyüş yapmak basit ve gereksizdir diye düşünme, hafife alma. Yürümek, sağlıklı bir hayata ve isteğin kiloya yürümektir aslında. Yürüyüşü bir görev değil yaşam tarzı olarak düşün. Hayatına al onu. Sana kattıklarını düşünerek sev ve istekle yürü.”

Yürümek, fiziki bir eylem olarak görünse de ruh sağlığımız için de büyük önem taşır. Bilinen birçok hastalığın sebebi hareketsizlik ve mutsuzluk.

Yürüyüş yaparak hem hareketsiz bir hayattan kurtulmuş, hem de kendimize zaman ayırmış, iç sesimize kulak vererek olayları ölçüp biçmiş oluruz. Bu da çok doğru çözümler bulmamıza sebep olacaktır.

Dünyada yürüyüş yapmayı nazara vermek için 3-4 ekim tarihlerinde Dünya Yürüyüş Günü ilan edilmiştir. O günlerde yürümenin faydaları üzerine dikkatler çekilerek yürüyüşün yaygınlaştırılması ve sağlıklı toplumlar meydana getirilmesi hedeflenmiştir.

yürüyüş yapmak neden hafife alınmamalı

Yürüyüş Yapmak Zayıflatır mı?

Eskiden gerek gittiğim diyetisyenler gerekse etrafımdaki arkadaşlarım yürümenin önemini anlatsalar da mantığıma yatıramıyor ve “Yürümek bir yere varmak içindir, amaçsız niye yürüyeyim.” derdim.  Tabi bir de yürüyüş yapmak bana hareketsiz bir eylem gibi gelirdi ve zayıflamaya çok da etkisi olmadığını düşünürdüm.

Şu an yürüyüş yapmanın zayıflamaya etkisi olduğunu düşünüyorum kesinlikle. Ama tek başına yeterli mi derseniz, değil. Benim yürüyüş hikayem evlendikten sonra aldığım 14 kiloyu vermek için her türlü zayıflama planı yaptığımda başladı. Aslında komplike gelişti. Şöyle anlatayım:

Önceleri zayıflamak için çeşitli kür ve detoks suları denemelerim oluyordu. Düzensiz spor aktiviteleri, nadiren koşu ve yürüme yapardım. Tabi bu düzensizlikle, belli plana bağlı kalmadan ve zamansız yapılan çalışmalarla sonuç alınamayacağı belliydi.

Ve sonunda keşfettiğim özel sıcak kür ve detoks suyunu her gün kullanmaya başlayınca, kilom 14 kilodan geriye düşmeye başladı. Sonra  yürüyüş üzerine daha detaylı araştırmalar yaptım. Kilo vermeye başlamamın verdiği sevinçle her gün yürümeye karar verdim. İlk zamanlar 20 dakika civarı yürüyordum. Sonra insan vücudunun 20 dakikada ısınmaya başladığını, 20 dakikadan sonra ise yağ yakmaya başladığını öğrenince 40 dakikaya çıkardım.

Süreyi abartmıyorum ki canım sıkılıp vazgeçmeyeyim. Bazen olur 1 saat da yürünür ama 40 dakikanın altına düşmemeye azmettim. Her iş gibi bu işlerde de azim ve kararlılık çok önemli. Sonunda kür, detoks suyum ve yürüyüş beni zayıflatan ana unsurlar oldu.

Yürüme Taktikleri Nelerdir Neler Uyguladım?

1- Eskiden yavaş ve sallana sallana yürürdüm. Bunu bıraktım hafif bir tempoyla, jogging modunda yürümeye alıştırdım kendimi. Yani bir yere yetişiyormuş gibi bir hız diyebiliriz. Yürüme hızımız bizi hafif terletecek şekilde olmalı.

2-Genellikle açık havada yürüyüş yapmak. Futbol sahası çevresi, bazı parklarda bulunan yürüme parkurları, hafta sonunda da piknik alanları gibi yerler yürüyüş yolu olarak kullanılabilir. Buralar hem temiz hava açısından hem de seninle birlikte başkalarının da yürüyor olmasının verdiği motivasyon açısından iyi geliyor.

yürüyüş yapmak neden hafife alınmamalı

3-Yürüyüşe başlamadan önce ısınma hareketleri, ayakları geri çekme gibi germe hareketleri yapıyorum. Isınmadan tempo yaparsanız kaslar ağrımaya başlar.

4-Yürüyüşe başladığımda başımın ve vücudumun şekline dikkat ediyorum. Yürürken başımızın dik ve karşıya bakacak şekilde olması gerek. Yürürken kendini şöyle bir izle, vücudun rastgele mi sallanıyor yoksa vücudunu yöneten sen misin?

5-Hava sıcak ve güneşliyse şapka ve gözlük, hava soğuksa veya yağmurluysa ona göre sağlam giyinip yine de aksatmamaya çalışıyorum. Gerektiğinde evde de, koridorda veya yürüyüş bandında da yürünmelidir.

6-Tok karna yürümemeye dikkat ediyorum. Sabah aç karna yürümek metabolizmayı hızlandıracağından yağ yakımı daha fazla oluyor. Sabah yürüyeceksem kan şekerini dengelesin diye bir elma ya da kuru incir yiyorum.

7-Yürürken yanımda hep su bulundurup, vücuduma su ile destek çıkıyorum. Susamasam da yudumluyorum. Yürüyüş sonrası da bir meyve hakkım var:)

8Yürürken oyalanacak, can sıkıntısını gideren veya eğlendiren bir şey buldum hep. Bazen kulaklık takılı müzik dinledim, bazen bir arkadaşla muhabbet ederek yürüdüm. Bazen de sadece kafayı dinlemek ve dingin olmak için hiçbir şey yapmadan sadece düşünerek yürüdüm.

9-Adım sayar, kalori ölçer gibi mobil uygulamalar kullanmak, kendimizi motive etme açısından çok iyi oluyor. Kaç adım, kaç kilometre, kaç kalori hem merak ediyorsun hem de belirlediğin hedefe ulaşınca moralin düzeliyor.

10-Yürüyüş ayakkabısı veya rahat kıyafet ile yürüyüş yapmak daha keyifli ve sağlıklıdır. İstediğiniz yürüyüş ayakkabısı kadın veya erkek modellerini mağazalardan edinebilirsiniz. İllaki yürüyüş ayakkabı olacak diye bir şey yok tabi. Çünkü bazen detaylar bizi asıl işten uzaklaştırır, buna fırsat vermemeliyiz.

yürüyüş yapmak neden hafife alınmamalı

Yürüyüş Yapmak Kaç Kalori? 

Yarım saat yürüyüş kalori olarak ortalama 120 kalori diyebiliriz. Benim gibi 40 dakika yürüdüğünüzde 150 kalori civarı yakar. Bir eti cin yediğimizde 80 kalori aldığımızı düşünürsek sadece yürümeyle zayıflanmayacağını anlayabiliriz.

Yürüyüş yapmak faydası sadece kilo verme ve kalori yakmayla sınırlanamaz. Yürümek, sağlıklı bir yaşamın anahtarlarından biridir aynı zamanda. Yürüyüş yapmak ne işe yarar genel olarak faydaları neler, şöyle sıralayabiliriz:

Yürüyüş Yapmanın Faydaları 

1-Bacak ve kalça civarındaki yağları yok edip, o bölgedeki kasları güçlendirir, estetik olarak güzel görünüme kavuşturur.

2- Yürüyüş yapmak stres ve depresyondan kurtarır, yaşama tutunmamızı sağlar.

3- Hareketsiz kalınca bağırsaklarımız rahatsızlanır. Yürüyüş yapmak, bağırsakların çalışmasını düzenler.

4- Görünen ve görünmeyen tüm yağları yakar. İç organların yağlanmasını engeller.

5- Yürüyüşün yapıldığı günlerde daha rahat uyuruz.

6- Yürüyüş, çok yememize sebep olan hormonları dizginler ve abur cuburdan uzaklaştırır.

7-Kalp ve akciğer sağlığını olumlu etkiler.

Her yaşta insanın rahatlıkla yapabildiği bu egzersizi hayatınıza almakta gecikmeyin.

Yürüyüş dışında ev egzersizleri de yapmayı unutmayalım. “Evde Egzersiz Hareketleri ile Zayıflama Mümkün mü?” yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

19 yorum “Yürüyüş Yapmak Neden Hafife Alınmamalı

 1. Renkliblogsayfam dedi ki:

  Yürüyüş gerçekten de çok hafife alınıyor bizim toplumumuzda.
  Ya o kadar yedik içtik 1saat yürüyünce mi gidecek kilolar gözüyle bakılıyor. Ama çok yanlış bir düşünce.
  İlk olarak gerçekten kısa yada uzun yürüyüşler ile insan bildiğin detoks yapıyor . Benim fikrimce tabi. Arınıyorsun . Sizin de dediğiniz gibi hem beden hem ruh sağlığı için her gün mutlaka yürüyüş yapılmalı.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, o kısmı iyi yakalamışsınız. İnsan hem fizik olarak hem ruhen rahatlıyor, arınıyor. Hele yürüyüşü bazı zamanlarda doğada temiz havada yaparsak çok daha olumlu etkiler hayatımızı…

 2. Gökhan dedi ki:

  Yürüyüş yapmak gerçekten çok faydalı, zaman zaman yürüyüş yapıyorum ve yürüyüş yaparken bende müzik dinlemeyi çok seviyorum. Yürüyüş yaptığım zamanda yaklaşık 1 saate yakın biraz hızlı tempoda yürüyorum. Gerçekten bana çok faydası oluyor. Uyduğum zaman daha rahat uyuyorum. Sabahları daha dinç uyanıyorum. Aslında her gün yürümek gerekiyor ama işlerin yoğunluğundan zaman ayıramıyoruz bazen.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Bence yürüyüşle aranız iyiymiş yine de…Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için hayatımızın içinde olmalı mutlaka…

 3. fatih pınar dedi ki:

  Yürüyüş yapmak çok faydalı imiş, ben de bundan sonra bol bol yürüyeceğim. Teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen yürümek çok faydalı. Hayatın içine yerleştirmek de çok zor değil. Ben teşekkür ederim.

 4. Yürüyüş yapmak vücudu daha dinç ve sağlıklı kılıyor. Doğru beslenme ile zayıflamaya da yardımcı oluyor. Kendim yaşayarak tecrübeledim bunu..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Destekleyici yorumun çok güzel. Yürümek ve aynı zamanda doğru beslenmek, zayıflamanın anahtarı.

 5. jdsezer dedi ki:

  Eliniz Sağlık çok güzel detaylı bir anlatım ele almışsınız yürüyüş yaparken müzikte çok önemli ve mola verip bir kahve ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Mmmm evet molada kahve iyi tercih, teşekkürler.

 6. Derya dedi ki:

  Yürüyüs her zaman savundugum aktivitelerdendir .

 7. Yürüyüş Yapmak Hafife Alınmamalı bence de tam da dediğiniz gibi hani bir film vardı ya uyursan ölürsün diyordu bende diyorum ki yürümez de durursanız ölürsünüz saygılar

 8. Her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir egzersiz yürüyüş. Ve senin de belirttiğin gibi insanı rahatlatıcı etkisi var. Oldukça detaylı bir makale olmuş. Eline sağlık?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkürler, yürüyüş hem zorlamıyor hem de her yaşa uygun. Güzel havalarda yürümek ise spordan daha fazlası kesinlikle…

 9. Cem Kazan dedi ki:

  Yürüme ile ilgili tek bildiğim günde 10 bin adım Duo ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet adım ölçer programlarında da 10 bin baz alınıyor. Bi de saat bazında günde en az yarım saat yürümek iyidir…

 10. Tolum dedi ki:

  “Sakın yürüyüş yapmak basit ve gereksizdir diye düşünme, hafife alma. Yürümek, sağlıklı bir hayata ve isteğin kiloya yürümektir aslında. Yürüyüşü bir görev değil yaşam tarzı olarak düşün. Hayatına al onu. Sana kattıklarını düşünerek sev ve istekle yürü.”

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Efsane yazmışım demi. Yürümeyecek olanı bile yürütür bu cümleler:)

   1. Tolum dedi ki:

    Ne tesadüfki okurken yürüyerek markete gitmeye karar verdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.