Pretoria’dan Kaçış Filmi (Escape from Pretoria)

pretoria'dan kaçış filmi (escape from pretoria)

Pretoria’dan Kaçış filmi diğer adıyla Escape from Pretoria 2020 yılının en iyi gerilim filmi olmaya aday, gerçek bir hapishaneden kaçış hikayesi. Detaylara geçmeden önce şu iki konuyu açıklığa kavuşturmalıyım. Birincisi; bilindik hapishane hikayeleriyle bir tutulmamalı, hapishanede geçen filmler gibi değil tamamen kaçışa odaklanmış bir film.

İkincisi ise, tipik korku filmlerindeki gerilimle karıştırmayın, korkuyla alakası olmadığı halde filmi izlerken gerim gerim gerilecek, nefesinizi tutacak hatta bazı sahnelerde sessiz olmanız gerektiğini düşünüp öksürmeye bile çekineceksiniz:)

Escape from Pretoria filmi Tim Jenkin’in 2003’de yayımlanan Inside Out: Escape from Pretoria Prison adlı kitabından uyarlanmış. Olay 1970 yılında Güney Afrika’daki Pretoria Hapishanesi’nde gerçekleşiyor. Hapisten kaçış şeklini izlediğinizde, “Bu olaylar hayal ürünüdür, olmaz böyle şey!” diyeceksiniz ama öyle değil işte, yaşanmış bir olay. Hayal etmek ve istemek başarmanın yarısıdır, bu filmde olduğu gibi de bazen daha fazlasıdır…

Türkçe adıyla Pretoria’dan Kaçış filmi 2020 mart ayının 6’sında vizyona girdi. Seyirciyi kaçış hikâyesinin içine almayı başardığı için yorumlar çoğunlukla olumluydu ve ben genelde fragman gösterimine çok önem versem de bazen okuduğum yorumlar da filmi izlememde etkili oluyor. Bu filmi de fragmandan ziyade yorumları baz alarak izledim ve iyi ki de izlemişim, nefes almadan izlediğim bu filmi size de tavsiye ediyorum.

Escape from Pretoria 2020 Filmi Hakkında

Escape from Pretoria 2020 yılı mart ayında gösterime girmiş, İngiltere-Avustralya yapımı bir gerilim filmi. 1 saat 46 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Francis Annan var ve senaryosunu da kendisi yazmış. Film Oyuncuları Daniel Radcliffe, Daniel Webber, Ian Hart.

Başrol oyuncumuz Daniel Radcliffe nam-ı diğer Harry Potter, büyüdü ve harika yapımlarda rol alıyor. Bu filmde de kendisini aşmış; filmdeki gerilimin bu kadar iyi hissedilmesinin yegane sebebi denebilir.

Pretoria’dan Kaçış Filmi Konusu

Pretoria’dan Kaçış konusu aslında gerçek bir hikayeye dayanıyor. 1970’li yıllarda Güney Afrika’da, beyazların siyahlara karşı yaptığı zulümleri protesto etmek için, ilginç bir yöntemle bildiri dağıtırken yakalanan başroldeki 2 oyuncu, ideolojik suç işlediği için tutuklanır ve 12 yıl ceza alıp hapse atılırlar. Ölüm hapishanesi olarak bilinen Pretoria Hapishanesinden kaçmak hiç kolay değildir.

Kaçma planlarını paylaştığı başka mahkumlar olsa da bu ikiliye sadece 1 kişi daha inanır ve bu 3 kişi akıllara durgunluk veren bir plan hazırlarlar. Gerçek olaydan esinlenen filmin sonu mutlu bittiği için yaşanan gerilimin de hakkı verilmiş oluyor.

Filmin başında konusu ile ilgili kısa bir bilgilendirme var, orada zaten konuya hakim olabilirsiniz. Filmin sonunda da oyuncularla gerçek karakterler yan yana getiriliyor ve hikayenin kaçıştan sonraki kısmı da kısaca anlatılıyor.

pretoria'dan kaçış filmi escape from pretoria 2020
pretoria’dan kaçış filmi (escape from pretoria)

Pretoria’dan Kaçış Filmi Yorum

 • Filmin sembolü kilit ve anahtardı. Bununla ilgili çeşitli yorumlar var ama ben bunu şöyle okudum: “Özgürlüğe kilit vurulmaz, imkanız diye bir şey yoktur ve her kapı mutlaka açılır, yeter ki anahtarını bulalım.”
 • Pretoria’dan Kaçış filmi konusunun gerçek bir hikaye oluşu, başlı başına izlenilir kılıyor. İnsanın azim, kararlılık, cesaret, zeka ve becerisi ile her şeyi başarabileceğini, bunun sadece hayallerde olmayacağını anlıyorsunuz.
 • Empati yoksunluğunun sonucu olan ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık ve zulmün yaşandığı bir dönemi ve mücadelesinden vazgeçmeyen insanları iyi yansıtmış bir film. Sonunda bu dönemin bitişine dair kısa bir bilgilendirme oluşu rahatlatıcıydı.
 • Pretoria’dan Kaçış filmi oyuncuları gerilimi çok güzel yansıtmışlar. Başrol oyuncumuz inanılmaz başarılı, gerilim sahnelerindeki nefes alışverişi izlemeye değer, siz de onunla beraber nefes almakta zorlanacaksınız.
 • Filmin güzel olmasında yönetmenin de rolünü unutmamak gerek çünkü heyecanı ve gerilimi çok iyi vermiş, kapı gıcırtıları bile etkileyiciydi.
 • Bu filmde heyecan, gerilim, yakalanma korkusu, üzüntü, sevinç gibi birçok duyguyu iç içe yaşayacaksınız. Kendinizi sanki siz kaçıyormuş gibi hissedeceksiniz.
 • Hapishane ve kaçış temalı The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli ) ve Papillon (Kelebek) filmleriyle aynı kalitede. Pretoria’dan Kaçış filmi en iyi hapishane filmleri arasına girebileceği gibi, 2020 en iyi gerilim filmleri arasında da yerini alacaktır.

Tek oturuşta ve bir solukta bitireceğiniz bu filmi beğeneceğinizi umuyorum. Gerilimi ve heyecanı severim ama korku  filmi sevmem diyenler için de çok iyi bir tercih olacağına inanıyorum. 

Gerilim dışında farklı türlerde de filmler izlemek isterseniz şu ana kadar birçok filmi yorumladığım “Film İzle-yorum” kategorimdeki filmleri de incelemenizi isterim.

Extraction 1 (2020) Netflix Aksiyon Filmi Yorum

extraction 1 2020 netflix aksiyon filmi yorum

Extraction 1 filmi Netflix’in 2020 yılına damga vuracak en iyi aksiyon filmlerinden biri. Filmin IMDb puanı çok yüksek, sinemalar ve beyazperde sitelerindeki okuyucu beğeni puanları da aynı şekilde. Filmdeki aksiyonu görünce “Keşke sinemalar açık olsaydı da buradaki aksiyonun tadını tam hissetseydik.” diyorsunuz. Bu arada yazının başlığına Extraction 2020 şeklinde yazarak, yılına vurgu yapmak istedim çünkü aynı isimde 2016 yılında vizyona girmiş Bruce Willis filmi de var, onunla karışmasın.

Extraction kelime anlamı olarak çekip çıkarma, alma, kurtarma anlamına geliyor bu yüzden filmin Türkçe adı Kurtarıcı şeklinde geçiyor ama film daha çok yeni olduğu için “Kurtarıcı” filmi dediğinizde önceki yıllardaki filmler çıkıyor. Şimdilik orijinal adını kullanmakta fayda var. Film Ciudad adlı çizgi romandan uyarlama ve filmde de buradaki isimler kullanılıyor.

Filmin en önemli iki özelliğinden birisi; durmaksızın bir aksiyon ve gerçekliğe çok yakın sahneleri, diğeri ise bilindik kurtarma hikayelerindeki gibi, kurtarırken yaşanan zorluklar değil kurtardıktan sonra yaşananlar konu edilmiş ve bu da filme çok daha farklı bir hava vermiş. Filmin başrolündeki isim meşhur Thor efsanesinin oyuncusu Chris Hemswort ve inanılmaz bir performans sergiliyor.

Kurtarıcı (Extraction) Filmi Hakkında Bilgiler

24 Nisan 2020 tarihinde Netflix platformunda gösterime giren Extraction filmi, 65 milyon dolarlık Amerikan yapımı ve 117 dakika süren aksiyon gerilim filmidir. Yönetmenlik koltuğunda Sam Hargrave var, senarist ise Marvel karakterlerine hayat veren Joe Russo.

Extraction 1 oyuncuları arasında Marvel’in Thor karakterini canlandıran Chris Hemswort ve Stranger Things dizisinden David Harbour var. Hintli aktör Randeep Hooda, genç oyuncu Rudhraksh Jaiswal ve İranlı güzel oyuncu Golshifteh Farahani de filmin diğer oyuncuları arasında. Filmin imdb puanın da 8,1 olması da filmin kalitesine dair iyi bir ipucu.

Extraction 1 Konusu

Hindistan’ın uyuşturucu baronu hapisteyken, liseye giden oğlu kaçırılır. Kaçıran kişi ise eski husumeti olduğu Bangladeş’in en büyük uyuşturucu baronudur. Oğlunun kurtarılması için korkusuz ve çok yetenekli paralı asker Tyler Rake ve ekibiyle anlaşılır, operasyon başlar. Teknik imkanları kullanarak Dakka’da rehin tutulan çocuğu bulup kurtarması çok uzun sürmez fakat Dakka’dan çıkmak çok zor olacaktır. Devletin güvenlik birimlerini de ele geçirmiş olan Bangladeş’teki uyuşturucu baronu Asif, tüm imkanları seferber ederek ordu kadar insanla üzerine saldırır ve çocuğun Hindistan’a geri götürülmesini engellemeye çalışır.

Kaçış süresince Tyler Rake ile kurtardığı çocuk Ovi arasındaki bağ da gittikçe güçlenir çünkü Tyler, yıllar önce kaybettiği oğlunu düşünerek empati yapar ve bu da filmin gidişatını etkiler. Filmin sonunda ise sürprizlere hazır olun.

extraction 2020 netflix aksiyon filmi yorum
extraction 1

Extraction 2020 Film Yorumu

 • Hiç sıkılmadan, nefes nefese izleyeceğiniz bir aksiyon, gerilim ve macera filmi.
 • Görsel efektleri, sahneler arası geçişler ve gerçekçi aksiyon sahneleriyle keşke sinemada da izleyebilseydim diyeceğiniz bir film. Yakın çekimlere bayıldım.
 • Hindistan ve özellikle Bangladeş başkenti Dakka’daki yaşama ait görüntüler çok orijinaldi. Sokaktaki doğal yaşam, arka plandaki ezan sesi, araçlardaki süslemeler dikkatimi çekti.
 • Kaçarken evlerin içine saklandıklarında yaşanan 10 dakikalık gerilim ve aksiyon dolu bölüm son yıllarda gördüğüm en iyi çekimlere sahipti. O evden o eve geçerken evlerdeki halkın durumu, dinledikleri müzikler de çok hoş bir ayrıntıydı.
 • Filmin başrolünün performansını izleyince hayran kalmamak imkansız, çok uygun bir oyuncu seçilmiş.
 • Filmde yakın plan dövüş ve silah kullanımları John Wick, macera kısmı Görevimiz Tehlike, kurtardıktan sonra başlayan tehlikeli kaçış yönüyle Üçlü Sınır filmi, görsel efektleri yönüyle de Mad Max modunda bir film. Bu yüzden kalitesinin üst düzey olduğunu söyleyebilirim.
 • Hikaye olarak çok çetrefilli ve gizemli bir konu değil aksiyon odaklı bir film. Filmin sonu ise değişik ve güzel bitirilmiş.

Bu harika aksiyon dolu filmi Netflix platformundan  izleyebilirsiniz. Extraction 2 çıktı, o da harika bir film olmuş.

İyi seyirler.

Yine güzel bir Netflix filmi olan ve gerçek bir öykü Togo – 2019 hakkındaki yorumuma da bakmanızı isterim.