Extraction 2020 Netflix Aksiyon Filmi Yorum

extraction 2020 netflix aksiyon filmi yorum

Extraction filmi Netflix’in 2020 yılına damga vuracak en iyi aksiyon filmlerinden biri. Filmin IMDb puanı çok yüksek, sinemalar ve beyazperde sitelerindeki okuyucu beğeni puanları da aynı şekilde. Filmdeki aksiyonu görünce “Keşke sinemalar açık olsaydı da buradaki aksiyonun tadını tam hissetseydik.” diyorsunuz. Bu arada yazının başlığına Extraction 2020 şeklinde yazarak, yılına vurgu yapmak istedim çünkü aynı isimde 2016 yılında vizyona girmiş Bruce Willis filmi de var, onunla karışmasın.

Extraction kelime anlamı olarak çekip çıkarma, alma, kurtarma anlamına geliyor bu yüzden filmin Türkçe adı Kurtarıcı şeklinde geçiyor ama film daha çok yeni olduğu için “Kurtarıcı” filmi dediğinizde önceki yıllardaki filmler çıkıyor. Şimdilik orijinal adını kullanmakta fayda var. Film Ciudad adlı çizgi romandan uyarlama ve filmde de buradaki isimler kullanılıyor.

Filmin en önemli iki özelliğinden birisi; durmaksızın bir aksiyon ve gerçekliğe çok yakın sahneleri, diğeri ise bilindik kurtarma hikayelerindeki gibi, kurtarırken yaşanan zorluklar değil kurtardıktan sonra yaşananlar konu edilmiş ve bu da filme çok daha farklı bir hava vermiş. Filmin başrolündeki isim meşhur Thor efsanesinin oyuncusu Chris Hemswort ve inanılmaz bir performans sergiliyor.

Kurtarıcı (Extraction) Filmi Hakkında Bilgiler

24 Nisan 2020 tarihinde Netflix platformunda gösterime giren Extraction filmi, 65 milyon dolarlık Amerikan yapımı ve 117 dakika süren aksiyon gerilim filmidir. Yönetmenlik koltuğunda Sam Hargrave var, senarist ise Marvel karakterlerine hayat veren Joe Russo.

Filmin başrollerinde Marvel’in Thor karakterini canlandıran Chris Hemswort ve Stranger Things dizisinden David Harbour var. Hintli aktör Randeep Hooda, genç oyuncu Rudhraksh Jaiswal ve İranlı güzel oyuncu Golshifteh Farahani de filmin diğer oyuncuları arasında. Filmin imdb puanın da 8,1 olması da filmin kalitesine dair iyi bir ipucu.

Extraction Filmi Konusu

Hindistan’ın uyuşturucu baronu hapisteyken, liseye giden oğlu kaçırılır. Kaçıran kişi ise eski husumeti olduğu Bangladeş’in en büyük uyuşturucu baronudur. Oğlunun kurtarılması için korkusuz ve çok yetenekli paralı asker Tyler Rake ve ekibiyle anlaşılır, operasyon başlar. Teknik imkanları kullanarak Dakka’da rehin tutulan çocuğu bulup kurtarması çok uzun sürmez fakat Dakka’dan çıkmak çok zor olacaktır. Devletin güvenlik birimlerini de ele geçirmiş olan Bangladeş’teki uyuşturucu baronu Asif, tüm imkanları seferber ederek ordu kadar insanla üzerine saldırır ve çocuğun Hindistan’a geri götürülmesini engellemeye çalışır.

Kaçış süresince Tyler Rake ile kurtardığı çocuk Ovi arasındaki bağ da gittikçe güçlenir çünkü Tyler, yıllar önce kaybettiği oğlunu düşünerek empati yapar ve bu da filmin gidişatını etkiler. Filmin sonunda ise sürprizlere hazır olun.

extraction 2020 netflix aksiyon filmi yorum

Extraction 2020 Film Yorumu

 • Hiç sıkılmadan, nefes nefese izleyeceğiniz bir aksiyon, gerilim ve macera filmi.
 • Görsel efektleri, sahneler arası geçişler ve gerçekçi aksiyon sahneleriyle keşke sinemada da izleyebilseydim diyeceğiniz bir film. Yakın çekimlere bayıldım.
 • Hindistan ve özellikle Bangladeş başkenti Dakka’daki yaşama ait görüntüler çok orijinaldi. Sokaktaki doğal yaşam, arka plandaki ezan sesi, araçlardaki süslemeler dikkatimi çekti.
 • Kaçarken evlerin içine saklandıklarında yaşanan 10 dakikalık gerilim ve aksiyon dolu bölüm son yıllarda gördüğüm en iyi çekimlere sahipti. O evden o eve geçerken evlerdeki halkın durumu, dinledikleri müzikler de çok hoş bir ayrıntıydı.
 • Filmin başrolünün performansını izleyince hayran kalmamak imkansız, çok uygun bir oyuncu seçilmiş.
 • Filmde yakın plan dövüş ve silah kullanımları John Wick, macera kısmı Görevimiz Tehlike, kurtardıktan sonra başlayan tehlikeli kaçış yönüyle Üçlü Sınır filmi, görsel efektleri yönüyle de Mad Max modunda bir film. Bu yüzden kalitesinin üst düzey olduğunu söyleyebilirim.
 • Hikaye olarak çok çetrefilli ve gizemli bir konu değil aksiyon odaklı bir film. Filmin sonu ise değişik ve güzel bitirilmiş.

Bu harika aksiyon dolu filmi Netflix platformundan yada Exatraction Türkçe dublaj  buradan izleyebilirsiniz.

İyi seyirler.

Yine güzel bir Netflix filmi olan ve gerçek bir öykü Togo – 2019 hakkındaki yorumuma da bakmanızı isterim.

Written by Duo

Yolcu Filmi The Commuter (2018) Yorum

yolcu filmi the commuter (2018) yorum

Yolcu filmi (The Commuter) ile ilk karşılaştığımda açıkçası uçakta geçen bir film sanmış ve pek umursamamıştım. Çünkü “Bilmem kaç numaralı uçak yolcusunun  başına gelenler” klişesi artık heyecanlandırmıyor beni.

Konusuna baktığımda ise tren yolcusu olduğunu anladım ve nasıl bir film olabilir düşünceleri içinde fragmanı izledim. Belki siz de yazıdan önce fragmana bakmışsınızdır, nasıl ama? Fragman, bir film için en iyi referanslardan biridir ama siz yine de yazıma bir göz atın.

Hepimizin hayatında aile 1. sıradadır ve onlar için her şeyi yaparız. Soru şu: “Aileni kurtarmak için masum birini öldürmek zorunda olduğunu söyleseler bunu yapar mısın?” Filmde bu ikilemin hem cevabı var, hem de o psikolojiyi sana yaşatıyor.

Yolcu (The Commuter) Filmi Hakkında

Yolcu filmi 2018 yılına ait en iyi gerilim-aksiyon türü filmlerinden biri. 1 saat 44 dakika süren ABD yapımı The Commuter filmi 13+ uyarısıyla seyirciyle buluşmuştu.

Yolcu 2018 oyuncular; Liam Neeson, Vera Farmiga, Patrick Wilson ve Clara Lago gibi çok tanınmış oyuncular. Başrol oyuncusu Liam Neeson zaten Taken-Unknown ve Non-stop filmleriyle zirvedeydi. 65 yaşında böyle bir aksiyona imza atması da çok özel bir başarı. Filmin yönetmeni ise; Liam Neeson ile daha önce de bir çok projede beraber olan Collet-Serra.

Yolcu Filmi Konusu

Sigorta işiyle ilgilenen iyi bir aile babası Michael (Liam Neeson), her gün iş yerine giderken banliyö trenini kullanmaktadır. Trende genelde hep aynı kişilerle yolculuk edip sohbet ederken, bir gün trende hiç görmediği gizemli ve güzel bir kadın olan Joanna (Vera Farmiga) ile tanışır. Aslında kadın gelip onu bulmuştur ve ona çok değişik bir teklif sunar. Yapmasını istediği şey onu sırlı ve tehlikeli bir açmazın içine sokar. “Bu trene her gün bindiğin için, devamlı binen yolcuları tanıyorsun. Bu trene ait olmayan biri var, onu bul ve karşılığında tuvalete saklanmış olan 75 bin doları al.”

Bir anda kendini komplonun içinde bulunca, çıkış arar ama ne yazık ki, her yönden eli kolu bağlanmıştır. Eski polis olmanın verdiği tecrübeleri devreye sokarak, hem kendisini, hem ailesini hem de trendeki tüm yolcuları kurtarması gerekmektedir. Yolcu filmi 2018 konusu kısaca bu şekilde ama filmin içindeki gizem sonuna kadar devam ediyor.

İlginizi Çekebilir: Enola Holmes Filmi – Gizemli, Eğlenceli, Sürükleyici

Yolcu Filmi Yorum

*Filmin başındaki aile arası konuşmalar çok güzel. Aile babası olarak, eşi ve çocuklarının derdiyle tek tek ilgileniyor. Bu aile babası rolü Liam Neeson’un belki de her filminde var ve çok yakışıyor.

*Filmin başında olayların örgülenmesi aksiyon ne zaman başlayacak sabırsızlığı yaratsa da, hareket başladıktan sonra gerilim her geçen dakika ivmeleniyor ve final sahnesine kadar zirveye ulaşıyor.

*Trendeki herkesin birbirini tanıması, muhabbetler ve kondüktörün şakalaşmaları çok güzel. Bu arada bilet kesen kondüktör çok güldürüyor, gerilimin içinde nefes aldırıyor. Yukarıdaki resmi koyayım bari dedim:)

*Filmin içinde dendiği gibi: “Polisler artık sadece polis değil, her türlü entrikanın içinde.” Bu konuyla ilgili çok iyi ters köşeler var. Ayrıca filmin bir çok yerinde de şaşırtmacalar ve çok iyi hareketler var.

*Gerilim, gizem ve aksiyona doyacaksınız çünkü hem başrolün performansı hem de senaryonun şimdi ne olacak acaba dedirtmesi gayet başarılı. Liam Neeson 65 yaşında ama 45 yaşında performansı gösteriyor.

*Filmin son bölümleri insanlık ve dayanışma üzerine çok güzel doneler veriyor.

*Her filmde olduğu gibi filmin eksi yanları da yok muydu, tabi ki vardı. Abartılı tren kazası, bazı mantık hataları ve kadın oyuncunun gizeminin tam olarak çözülememesi gibi. Ama görsel efektlerin güzelliği, aksiyonun sürekliliği ve gerilimin seyirciye iyi verilmiş olması bu eksileri kapatıyor.

Filmi genel olarak beğendiğim için sizlere de tavsiye ederim, aksiyon, gizem ve gerilim seviyorsanız kaçırmayın. Yolcu filmi Türkçe dublaj seçeneğiyle bu adresten izlenebilir.

İyi seyirler.

Daha önce yorumladığım 2019 filmlerinden “Üçlü Sınır (Triple Frontier)” film analizime de bakmanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

Pretoria’dan Kaçış Filmi Escape from Pretoria 2020

pretoria'dan kaçış filmi escape from pretoria 2020

Pretoria’dan Kaçış filmi diğer adıyla Escape from Pretoria 2020 yılının en iyi gerilim filmi olmaya aday, gerçek bir hapishaneden kaçış hikayesi. Detaylara geçmeden önce şu iki konuyu açıklığa kavuşturmalıyım. Birincisi; bilindik hapishane hikayeleriyle bir tutulmamalı, hapishanede geçen filmler gibi değil tamamen kaçışa odaklanmış bir film. İkincisi ise, tipik korku filmlerindeki gerilimle karıştırmayın, korkuyla alakası olmadığı halde filmi izlerken gerim gerim gerilecek, nefesinizi tutacak hatta bazı sahnelerde sessiz olmanız gerektiğini düşünüp öksürmeye bile çekineceksiniz:)

Escape from Pretoria filmi Tim Jenkin’in 2003’de yayımlanan Inside Out: Escape from Pretoria Prison adlı kitabından uyarlanmış. Olay 1970 yılında Güney Afrika’daki Pretoria Hapishanesi’nde gerçekleşiyor. Hapisten kaçış şeklini izlediğinizde, “Bu olaylar hayal ürünüdür, olmaz böyle şey!” diyeceksiniz ama öyle değil işte, yaşanmış bir olay. Hayal etmek ve istemek başarmanın yarısıdır, bu filmde olduğu gibi de bazen daha fazlasıdır…

Türkçe adıyla Pretoria’dan Kaçış filmi geçtiğimiz günlerden mart ayının 6’sında vizyona girdi. Seyirciyi kaçış hikâyesinin içine almayı başardığı için yorumlar çoğunlukla olumluydu ve ben genelde fragman gösterimine çok önem versem de bazen okuduğum yorumlar da filmi izlememde etkili oluyor. Bu filmi de fragmandan ziyade yorumları baz alarak izledim ve iyi ki de izlemişim, nefes almadan izlediğim bu filmi size de tavsiye ediyorum.

Escape from Pretoria 2020 Filmi Hakkında

Escape from Pretoria 2020 yılı mart ayında gösterime girmiş, İngiltere-Avustralya yapımı bir gerilim filmi. 1 saat 46 dakika süren filmin yönetmen koltuğunda Francis Annan var ve senaryosunu da kendisi yazmış. Film Oyuncuları Daniel Radcliffe, Daniel Webber, Ian Hart.

Başrol oyuncumuz Daniel Radcliffe nam-ı diğer Harry Potter, büyüdü ve harika yapımlarda rol alıyor. Bu filmde de kendisini aşmış; filmdeki gerilimin bu kadar iyi hissedilmesinin yegane sebebi denebilir.

Pretoria’dan Kaçış Filmi Konusu

Pretoria’dan Kaçış konusu aslında gerçek bir hikayeye dayanıyor. 1970’li yıllarda Güney Afrika’da, beyazların siyahlara karşı yaptığı zulümleri protesto etmek için, ilginç bir yöntemle bildiri dağıtırken yakalanan başroldeki 2 oyuncu, ideolojik suç işlediği için tutuklanır ve 12 yıl ceza alıp hapse atılırlar. Ölüm hapishanesi olarak bilinen Pretoria Hapishanesinden kaçmak hiç kolay değildir.

Kaçma planlarını paylaştığı başka mahkumlar olsa da bu ikiliye sadece 1 kişi daha inanır ve bu 3 kişi akıllara durgunluk veren bir plan hazırlarlar. Gerçek olaydan esinlenen filmin sonu mutlu bittiği için yaşanan gerilimin de hakkı verilmiş oluyor.

Filmin başında konusu ile ilgili kısa bir bilgilendirme var, orada zaten konuya hakim olabilirsiniz. Filmin sonunda da oyuncularla gerçek karakterler yan yana getiriliyor ve hikayenin kaçıştan sonraki kısmı da kısaca anlatılıyor.

pretoria'dan kaçış filmi escape from pretoria 2020
pretoria'dan kaçış filmi escape from pretoria 2020 12

Pretoria’dan Kaçış Filmi Yorum

 • Filmin sembolü kilit ve anahtardı. Bununla ilgili çeşitli yorumlar var ama ben bunu şöyle okudum: “Özgürlüğe kilit vurulmaz, imkanız diye bir şey yoktur ve her kapı mutlaka açılır, yeter ki anahtarını bulalım.”
 • Pretoria’dan Kaçış filmi konusunun gerçek bir hikaye oluşu, başlı başına izlenilir kılıyor. İnsanın azim, kararlılık, cesaret, zeka ve becerisi ile her şeyi başarabileceğini, bunun sadece hayallerde olmayacağını anlıyorsunuz.
 • Empati yoksunluğunun sonucu olan ayrımcılık, ötekileştirme, ırkçılık ve zulmün yaşandığı bir dönemi ve mücadelesinden vazgeçmeyen insanları iyi yansıtmış bir film. Sonunda bu dönemin bitişine dair kısa bir bilgilendirme oluşu rahatlatıcıydı.
 • Pretoria’dan Kaçış filmi oyuncuları gerilimi çok güzel yansıtmışlar. Başrol oyuncumuz inanılmaz başarılı, gerilim sahnelerindeki nefes alışverişi izlemeye değer, siz de onunla beraber nefes almakta zorlanacaksınız.
 • Filmin güzel olmasında yönetmenin de rolünü unutmamak gerek çünkü heyecanı ve gerilimi çok iyi vermiş, kapı gıcırtıları bile etkileyiciydi.
 • Bu filmde heyecan, gerilim, yakalanma korkusu, üzüntü, sevinç gibi birçok duyguyu iç içe yaşayacaksınız. Kendinizi sanki siz kaçıyormuş gibi hissedeceksiniz.
 • Hapishane ve kaçış temalı The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli ) ve Papillon (Kelebek) filmleriyle aynı kalitede. Pretoria’dan Kaçış filmi en iyi hapishane filmleri arasına girebileceği gibi, 2020 en iyi gerilim filmleri arasında da yerini alacaktır.

Tek oturuşta ve bir solukta bitireceğiniz bu filmi beğeneceğinizi umuyorum. Gerilimi ve heyecanı severim ama korku  filmi sevmem diyenler için de çok iyi bir tercih olacağına inanıyorum. Pretoria’dan Kaçış Türkçe dublaj izle filmi buradaki adresten izleyebilirsin.

Gerilim dışında farklı türlerde de filmler izlemek isterseniz şu ana kadar birçok filmi yorumladığım “Film İzle-yorum” kategorimdeki filmleri de incelemenizi isterim.

Written by Duo

Üçlü Sınır (Triple Frontier) Film Analizi

üçlü sınır (triple frontier) film analizi

Üçlü Sınır filmi 13 Mart 2019 tarihinde Netflix sayesinde bizlere ulaştı. Filmin Amerika’daki vizyon tarihi 1 Mart 2019 tarihindeydi çünkü… Netflix filmleri tanıtımında filmin ismi dikkatimi çekmiş ve hemen oyuncu kadrosuna, ardından da konusuna bakmıştım. Triple Frontier filmi kadrosunda Ben Affleck ve “Game of Thrones” dizisindeki Pedro Pascal’ı görünce film güzeldir dedim. Konusunu okuyunca biraz sıradan gibi geldi ama fragmanı izleyince izlemeye karar verdim. Aksiyonun yanında psikolojik gerilim de seviyorsanız, siz de bu filmi izleyebilirsiniz.

Üçlü Sınır filmi, yaklaşık 14 dakika süren güzel bir giriş ile bizi karşılıyor. Filmin adı olan Triple Frontier ta 14. dakikada ekranda yazıyor, sanki “Film asıl şimdi başlıyor” gibisinden. Bu ilk dakikalardaki harika aksiyona, iyi bir metallica müziği de eklenmiş, görülmeye değer. Sonrasında konunun hikaye örgüsü veriliyor. O kısmı biraz durağan olsa da, filmin özellikle yarısından sonra yaşanan aksiyon ve gerilim, psikolojik olarak seyirciyi etki altına almayı başarıyor ve filmin içindeymiş hissi verdiriyor.

Filmin içinde olsun, son yarım saatinde olsun, bir çok yerinde çok şaşırtıcı olaylar oluyor, inanılmaz. Senaryo bilindik ve klişe ama bu şaşırtmacalar yüzünden film güzelleşmiş. Filmin sonunda da güzel bir vefa örneği var ve biterken gösterilen son sahne de sanki filmin devamı olabilir izlenimi verdi, bakalım sizde de aynı düşünce olacak mı?

Üçlü Sınır Filmi Konusu

Arjantin, Brezilya ve Paraguay sınırları, üçlü sınır olarak kabul edilmiş ve filme ismini vermiş. Bu sınırdaki az nüfuslu bir bölgede, acımasız ve çocukları kullanan bir uyuşturucu karteli vardır. Kartelin başındaki Lorea, ailesiyle ormanın içinde korunaklı bir evde yaşamakta ve tüm parasını evde gizlemektedir. Birbirleri ile arkadaş, 5 eski özel kuvvetler askeri, burayı ele geçirmek, soymak, yakıp yıkmak için bir araya gelirler. Şu anki zor hayat şartlarını düzeltebilmek için bu parayı alma hayalleriyle detaylı bir soygun planı yaparlar.

Soygun planı yolunda gider fakat kaçış esnasında hiç beklenmeyen olaylar yüzünden soygun kaosa dönüşür ve hem hayatlarını kurtarma, hem parayı kurtarmaya çalışırlarken, kendi aralarında yaşadıkları psikolojik gelgitler bu eski arkadaşları bir sınavdan geçirecektir. Film; “Para ve zor hayat şartları insanın karakterini etkiler mi?” sorusunun cevabını, seyircinin vermesini istiyor.

üçlü sınır (triple frontier) film analizi

Üçlü Sınır Oyuncuları

Triple Frontier 2019 ABD yapımı, aksiyon-macera-gerilim filmleri kategorisinde ve 125 dakika süren bir Netflix filmi.  IMDB puanı 6.7 olan Üçlü Sınır filmi, “Oyunun Sonu” filminden tanıdığımız J.C. Chandor tarafından yönetilmiş.

Üçlü Sınır oyuncuları gerçekten çok kaliteli ve ödüllü oyuncular. “BATMAN” filminden tanıdığımız ve bu filmin izlenmesinin en büyük nedenlerinden biri olan Ben Affleck,

Filmin ana karakteri, ekibi toparlayan Altın Küre ödüllü Oscar Isaac ve onun muhbiri rolünde ona eşlik eden güzel oyuncu Adria Arjona,

“Kral Arthur: Kılıç Efsanesi” filminden hatırladığımız Charlie Hunnam,

“Savaştan Sonra” filmiyle hafızalarda yer alan Garrett Hedlund,

“Game of Thrones” ile adını duyuran Pedro Pascal filmin kaliteli olma sebeplerinden.

üçlü sınır (triple frontier) film analizi

Üçlü Sınır Film Analizi

 • Bir ekip toplayıp soygun yapma konusu yönüyle Oceans serisine kısmen benziyor.
 • Özel kuvvetler askerlerinin başrolde oluşu, savaş filmi severlerin de dikkatini çekecektir. Oyuncuların silahlarla olan ilişkisi hiç sırıtmıyor, rollere güzel hazırlanılmış.
 • Oyuncu ve yönetmen kalitesi, sinematografi, efektler, müzik seçimleri, mekan değişimleri ve manzaralar çok iyi, keşke senaryo da biraz iyi olsaydı…
 • Netflix dizi ve filmlerinde aksiyon ve gerilim kısmı çok iyi olmasına rağmen, senaryoları belli bir vasatı aşamıyor nedense…
 • Filmin üç yerinde kullanılan müzikler cuk oturmuş. Girişte ve sonda Metallica var, ortasında da Pantera.
 • Soygun anını ve kartel baronunun ele geçirilmesi kısmını daha havalı yapabilirlerdi. Ama dediğim gibi film parayı aldıktan sonraki kaçış kısmına odaklanmış. Zaten daha çok, o kısımdan sonra psikolojik olarak gerilmeye başlıyorsun.
 • Paranın insanı nasıl değiştirdiğini ve psikolojik değişimleri tahlil adına da güzel bir film.
 • Filmde aklımda kalan sahneler: Girişteki aksiyon, parayı görünce gösterilen tepkiler ve para hırsı, And Dağları’nın ve ormanların güzelliği, uçurum kenarından geçerken eşeklerle çekilen sahneler, filmin bitmesine daha yarım saat varken yaşanan şok olay…
 • Filmde doyacağınız şeyler: Aksiyon-macera-operasyon-gerilim-heyecan-psikolojik gelgitler ve inanılmaz doğa manzaraları…

Evet Üçlü Sınır filmi güzel zaman geçireceğiniz 2 saat vadediyor. Filmde hata aramadan, senaryonun bilindik oluşuna bakmadan, filmin akışına kendinizi bırakarak izlemenizi tavsiye ederim. Üçlü sınır Türkçe dublaj olarak buradan izleyebilirsiniz.

Yine güzel bir Netflix filmi olan “Close-2019 Filmi” hakkındaki yorumuma da bakabilirsiniz.

Keyifli Seyirler…

Written by Duo