Rise Up Oyunu Hakkında Düşünceler

rise up oyunu hakkında düşünceler

Rise up oyunu geçtiğimiz yılın en zor oyunlarından biri olarak akılda kaldı. Daha bir yılı dolmadan 100 milyondan fazla indirilen Rise up oyunu Serkan Özyılmaz tarafından geliştirildi. Oyun dünyası genelde yabancı menşeli oyunlarla dolu olduğundan bir oyunun Türk yapımı olması heyecan ve gurur verici.

Benim Rise up oyunu ile tanışmam aylar öncesine dayansa da level geçme konusunda iyi değilim. Oyun zor ama ben zaten zor oluşunu sevdim:) Ama siz derseniz ki “Hemen çabuk çabuk geçebileceğim leveller olsun”, o zaman bu oyun size göre değil, indirmeyin.

Oyunun oynaması çok kolay ama giderek zorlaşacağı yerde, aksine hemen zordan başlıyor. “Bizi level geçememek sıkar” diye düşünmeyin çünkü her yeniden başladığında yepyeni engeller karşına çıkararak sanki oyuna yeni başlamışsın hissi veriyor. Böylece hiç sıkılmadan stres atabildiğin bir oyun haline geliyor Rise up. Oyun zor gelir diye yazının açılış görseline oyunun oynanışını gösteren çok güzel bir video yerleştirdim. Yazı bitince 2 dakikalık bu video fikir verecektir.

rise up oyunu hakkında düşünceler

Rise Up Oyunu Hakkında

Appstore ve Google play uygulamalarından ücretsiz olarak indirilebilen, her yaşa uygun bir oyun. Oyun Serkan Özyılmaz tarafından geliştirilerek Mart 2018’de piyasaya sürüldü. Bu oyunu indirmek aslında bir yönden de Türk yatırımcıya destek vermek anlamına geliyor çünkü oyun dünyasında yerli oyunlar çok az. Oyunun indirilme sayısı yüz milyon+ ve kullanıcı yorumu da 5 yıldız üzerinden 4,2.

Olumsuz yorumların bir çoğu reklam çıkıyor üzerinde yoğunlaşmış. İnterneti kapatmadığında reklam çıkıyor gerçekten ve 30 saniye sürüyor bu doğru. Zaten oyun üreticileri bu reklamlardan para kazanıyorlar. Reklam sorunu ile ilgili diğer yazılarımda da belirttiğim gibi internet bağlantını kestiğinde reklam gelmez ama oyun oynanabilir. Metroda yada çekmeyen yerlerde oyunu rahatlıkla reklamsız olarak oynayabilirsin.

Oyunda uygulama içi satın almalar var. Genelde 2-4 dolar arasında bir takım ayrıcalıklar ve ek özellikler alınabiliyor. 3 günlük ücretsiz premium hakkı var ama pek tavsiye etmem. 3. günün sonunda müdahale etmezseniz devam ettiğini kabul ederek ücret kesilebiliyor. Oyunda çok güzel balon çeşitleri ve imleç seçimleri var. Bazıları da kilitli, ancak oyun kazandıkça ulaşabiliyorsun.

rise up oyunu hakkında düşünceler

Rise Up Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyunun nasıl oynandığına geçmeden önce şunu belirteyim. Oyunun mantalitesi benim çok hoşuma gitti. Oyunda bir balon var ve o balonu ne pahasına olursa olsun koruma, her türlü engeli onunla beraber aşma ve bu arada ona bir zarar gelmesini engelleme görevimiz var.

Bu bana günlük hayatta da sevdiklerimizi ne pahasına olursa olsun korumalı fikrini salık veriyor. Onun hayatına karışmadan onun etrafında pervane olduğumuz sevdiklerimiz var ve bazen onun bile haberi olmadan biz onları her türlü tehlikeden koruruz. Balon figürü seçimini de sevdim, hassas ve ona en ufak bir zarar gelmemeli düşüncesini işliyor.

Oyunu oynama şekli çok kolay ama görevi tamamlamak zor. Oyun 45 levelden oluşuyor, bir balon sürekli dikey ve sabit olarak yükseliyor. Yükseldikçe önünden sağından solundan ona çarpmak ve patlatmak için nesneler geliyor.

Balonun önündeki yuvarlak imgeç ile o nesneleri dağıtarak balona değmesini engelliyorsunuz. Yükseldikçe atmosfer değişiyor ve hangi çeşit engel çıkacağını tahmin edemiyorsun, oyun da zorlaşıyor. Anlık karar ve tepki vermen gerekiyor. En önemlisi de gözünü ayırdığın an, kontrolü kaybediyorsun ve balona nesnelerden biri çarpıyor.

Balon sağa sola hareket etmiyor ama sürekli göğe yükseliyor. Önündeki koruma imleci ise ekranın her yerine gidebiliyor. Duruma göre imleci balona yaklaştırmak bazı durumlarda avantaj oluyor. Zamanla püf noktalarını kendiniz de keşfedeceksiniz. Bu oyun tek parmağınızla rahatlıkla oynayabileceğiniz bir oyun.

rise up oyunu hakkında düşünceler

Oyunun İyi ve Geliştirilebilir Yönleri

Oyunun artıları eksileri var, iyi yönleri ve geliştirilebilir taraflarını sizler için değerlendirdim.

İyi Yönleri

 • Oyun kendi tarzını ortaya koymuş ve benzersiz bir oyun çıkmış ortaya.
 • Kolay level geçilen oyunlara inat oldukça zor, terletiyor  ama eğlenceli.
 • Balonları rengarenk yapmaları, imleç çeşitleri oyuna renk katıyor.
 • Oyun bölüm ilerledikçe daha da güzelleşiyor ve zevk veriyor.
 • Balonu patlatmaya çalışan minik minik yıldızlar, ince uzun çubuklar, koca koca toplar çok dikkat çekici.
 • Her patladığında, karşına yeni nesneler çıkıyor ve oyun seni hep şaşırtıyor.
 • Oyunla ilgili aldığın puanları arkadaşlarınla paylaşıp skor karşılaştırabiliyorsun.

Geliştirilebilir Yönleri

 • Oyunu yapan Türk ama dili İngilizce, Türkçe dil desteği de olmalı.
 • İlerleyen bölümlerde iyice zorlaşıyor,  balonu koruma ve can verme gibi fazladan bonuslar verilebilir.
 • İnternete bağlı değilken reklam çıkmıyor ama bağlıyken reklam az çıksa iyi olur.
 • Bazı yerlerde pause tuşu olsa da durdurup pozisyon alabilsek keşke.
 • Oyuna güzel müzikler eklenebilir.

Evet, ben oyunu indirdim, stres atmaya birebir. Siz de benim gibi zor severim diyorsanız indirebilirsiniz. Google Play Uygulamalar bölümünden veya App Store mağazalarından ücretsiz indirilebiliyor. Son olarak şu cümleyle yazımı bitireyim.

“Rise up oyunu oyna çünkü bu oyun el becerilerini ve anlık tepkilerinizi çok güzel test ediyor. Kendiniz oynamasanız bile çocuğunuza önerebilirsiniz.” Keyifli Oyunlar.

Yine rise up oyununa benzeyen Helix Jump Oyunu ile ilgili yorumuma da bir bakmanızı öneririm.