Detoks Suyu İhtiyacı Ne Zaman Oluşur? Kendinizi Test Edin!

Detoks suyu ne zaman içilir? Kendinizi bu yazıdaki bilgilere göre test edin ve duruma göre hemen harekete geçin. Detoks suyu deyip geçmeyin, bazı zamanlarda vücudumuzun ona daha fazla ihtiyacı var. Detoks suyu ihtiyacı ne zaman oluşur sorunun cevabı aslında çok basit.  Vücudun detoks suyu ihtiyacı; vücutta artık bazı şeyler yolunda gitmediğinde, “SOS” dediğimiz tehlike sinyalleri vermeye başladığı zaman oluşur. Bu fark edildiği andan itibaren ne yapılması gerektiği iyice düşünülüp, planları düzenli bir şekilde uygulamak gerekir.

Bazen cevabı bilmek sorunları çözmemize yetmiyor, onu uygulamaya koymak için ortaya kararlı bir duruş, bir irade koymak gerekir.

Peki neden detoks suyu? Çünkü vücudumuzun istemediğimiz yöne doğru gidişine DUR demek için. Fazla kiloları, vücudun ihtiyacı dışındaki fazla yağları, ödem ve toksinleri vücudumuzda istemediğimiz için ve tabi ki bunlardan kurtulmak istediğimiz için…

Hele böyle bayram seyran eğlence dönemlerinde bazı şeyleri abarttığımız ve işin ucunu kaçırdığımızdan dolayı vücudumuzu gereksiz yormuş olur, bunu telafi etme yolları ararız. Böyle dönemlerin en iyi kurtarıcılarından biri de detoks sularıdır.

Detoks su çeşitleri içinden en uygun olanını, sağlık ve lezzet açısından sana en yakın olanı seç ve başla. Bu şekilde vücudunu rahatlatmış ve arındırmış olacaksın.

Detoksa Neden Olan Faktörler

Hangi faktörler vücudumuza toksik maddelerin girmesine sebep olur? Bunları bilip önlem almak zararlı maddelerle temasımızı azaltacaktır. Böylece; “Detoks suyu kullandığım halde vücudumdaki ödemlerden kurtulamadım.” cümlelerini hiçbir zaman kurmayacaksınız. Şunu aklımızdan çıkarmayalım ki, ne kadar dikkat edersek edelim hayatın akışı içinde toksinlerin etkisinde kalmamak mümkün değildir, önemli olan bunu minimuma indirmektir.

Neler vücuda toksin almamıza sebep olur bilelim ve uzak durmaya çalışalım:

 • Aşırı şeker tüketmek
 • Katkı maddeli, işlenmiş besinler yemek
 • Gazlı içecekler içmek
 • Kızartmalar, fast food ürünleri
 • Hayvansal besinleri fazlaca tüketmek
 • Hareketsiz bir yaşam
 • Alkol ve sigara
 • Şehrin hareketli yaşamının yıpratıcılığı ve hava kirliliği
 • Stres, yorgunluk, çalışma koşullarının zorluğu

detoks suyu ne zaman i̇çilmelidir?

Detoks Suyu İhtiyacı (Toksinlerden Arınma)

Bazı toksin ve ödem oluşumlarına, bilerek ve isteyerek bizzat kendimiz sebep olurken, bazılarına ise istem dışı maruz kalıyoruz. Bu konuda bilinçli olursak bu durumu kontrol altına alabiliriz. Aksi durumda obeziteye kadar varan kilo alımları, bağışıklık sistemi zayıflamaları ve hastalıklar, baş ağrıları, sindirim sorunları gibi çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Detoks suları, bedensel arınmanın en etkili yollarından biridir. Bazıları çok az malzemeyle yapılabilirken, bazıları bol malzemeli karışımlardan oluşur. Ben de sizinle, bizzat kullandığım ve çok faydasını gördüğüm hem lezzetli hem de sağlıklı bir detoks suyu paylaşmak istiyorum. Bunu beğenmezseniz detoks su çeşitleri ve detoks su tarifleri diye araştırın, kendinize uygun olanlardan bulun, mutlaka sağlık için hayatınızda detoks sularını bulundurun.

İLGİLİ YAZI: Gilaburu Suyu Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Detoks Suyu Tarifi ve Malzemeler

Detoks suyu yapımı, detoks suyu hazırlama çok zor değil, yapmaya üşenmemek lazım. Her gün yapılmasa bile gün aşırı veya haftada bir iki kez tüketmekte fayda var.

Detoks suları olsun kürler olsun kullanım süresi olarak 21 gün tavsiye ediliyor. Vücudun 21 gün devam edilen her şeye olumlu tepki verdiği bilgisinden hareketle, bu detoks suyunu da 21 gün kullandıktan sonra bir hafta dinlenilir. Sonrasında yine aynı şekilde devam edilir.

Detoks suyum 8 malzemeden oluşuyor, hepsi de çok sağlıklı ve ödem attıran özelliklere sahip. Bu malzemelerden sadece portakalı bazen her zaman bulamayabilirsiniz ama sadece limon kullansanız da olur. Portakal limonun ekşiliğini kırarak lezzet veriyor.

detoks suyu ne zaman i̇çilmelidir?

Malzemeler:

 • Maydanoz (5 dal )
 • Nane Yaprağı ( 8-10 yaprak)
 • Salatalık (1 adet)
 • Limon (yarım)
 • Karanfil ( 6 adet)
 • Çubuk tarçın (1 çubuk)
 • Kök zencefil ( 1 kök )
 • Portakal (yarısı )

Tarifi: Detoks şişesi içine malzemeleri koyarken şunlara dikkat edelim. Detoks şişesi kullanmak zorunda değilsiniz tabi ama bardağa dökerken, süzerken falan rahat oluyor. İncelemek isterseniz buradan detoks su şisesi örneğine bakabilirsiniz. Gelelim hazırlanışına:


 • Nane yapraklarını yıkayıp direkt olarak, maydanozları ise saplarından doğrayarak küçültüp öyle atın.
 • Salatalık yıkanıp ince ince doğranır.
 • Limon yıkanıp yarısı kesilip sıkılır. Sonrasında yarım limon kabuğuyla doğranarak içine atılır. Portakalın ise yarısı kesilip sadece sıkılır.
 • Kök zencefil kesilerek, karanfiller ise direkt olarak atılır.
 • Çubuk tarçını da parçalayın çünkü içi kirli olduğundan yıkayarak atın.

En sonunda detoks şişesi yaklaşık 1 litre suyla doldurulur ve 3 saat beklenir. 3 saat sonunda detoks suyu karışımı hazırdır, içebilirsiniz.  Afiyet olsun.

detoks suyu ne zaman i̇çilmelidir?

Detoks Su Faydaları

 1. Vücutta biriken toksin, yağ ve ödemin atılmasını sağlar.
 2. İçindeki 8 malzemede bulunan vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa engel olur.
 3. Karanfil, maydanoz ve nane sayesinde ağız içi bakterileri yok edip ferah bir nefese kavuşturur.
 4. Sıvı ihtiyacını karşılar, iştahı keserek fazla yeme isteğini azaltır.
 5. Hızlı kilo verme ve zayıflamaya direkt olarak etki eder.
 6. Sindirimi hızlandırarak kabızlığa engel olur.
 7. Cildi parlatır, saçları güçlendirir.
 8. Stres ve yorgunluğu alarak ruhsal olarak rahatlatır.

Sağlık için, zayıflamak için, hatta kilo almamak için detoks suyu ihtiyacı giderilmeli ve doğal detoks suları ile vücuda destek verilmelidir. Sağlıklı güzel günlere…

Bu yazıda vücudumuzun bedensel detoks ihtiyacı üzerinde durdum. Peki ruhsal detoksa da ihtiyacımız var mı? Evet diyorsanız; ruhsal arınmayı anlattığım Ruhsal Detoks Nedir Ne Zaman Yapılır? yazıma da bakmanızı tavsiye ediyorum.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Detoks Suyu İhtiyacı Ne Zaman Oluşur? Kendinizi Test Edin!” üzerine 44 yorum
 1. Detoks sularından faydalanıyorum. Ilaçlarim da ödem yaptığı için doğal yoldan ödemlerden kurtulmak çok iyi oluyor ?

  Yanıtla
 2. Detoks suları hayatımızın bir rutini haline geldi neredeyse . Malum düzensiz beslenmeler sonucunda vücudun error vermesi kaçınılmaz oluyor ve en basit en etkili tedavi yöntemi ise detoks suları.
  Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler

  Yanıtla
  • Teşekkür ediyorum,güzel demişsin. Düzensiz beslenme sonucu alınan zararlı maddelerden kurtulmanın hem basit hem de en etkili yoludur detoks suları.

   Yanıtla
 3. Yaşamımızın her anında toksik maddelere maruz kaldığımız için detoks suyu ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Verdiğiniz detoks suyu tarifi ve daha farklı varyasyonlarıyla bu ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabilir, dediğiniz gibi sağlıklı bir bedensel arınma sağlayabiliriz. Faydalı paylaşımınız için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Hayatın her anında toksik maddelere maruz kaldığımız çok doğru. Vücudun arınması içinde de, detoks suları biçilmiş kaftan, o kadar çok çeşidi var ki, mutlaka kendimize uygun bir şeyler yapıp tüketebiliriz.

   Yanıtla
 4. Detoks suyu benim zaman zaman başvurduğum bir yöntemdir. Limonlu ve tarçınlı olarak kullanıyorum genellikle. Sizin tarifiniz daha geniş kapsamlı. Bundan sonra bu tarifi kullanacağım. Teşekkürler bilgi için.

  Yanıtla
  • Limon ve tarçın detoksun vazgeçilmezleri arasında. Az malzemeli olunca hazırlaması kolay oluyor:) Zaten tek başına limonlu su bile inanılmaz etkili. Teşekkür ediyorum.

   Yanıtla
 5. Detoks sularının çok faydasını gördüm. Tarifleriniz de çok iyi olmuş.Bilmeyenler için çok faydalı.Limonlu su benim vazgeçilmezdir .
  Selamlar 🙂

  Yanıtla
  • Limonlu su en pratik detoks sularından. Detoks suyunun malzemeleri çeşitlendikçe faydaları da artacaktır, yeter ki birbiriyle uyumlu olsun ve sağlığımızı olumsuz etkileyen bir malzeme olmasın. Teşekkürler.

   Yanıtla
  • Sigara vücuda zarar veren 4000 civarı kimyasal madde içerir, bu yüzden bunun temizlenmesi için detoksa şiddetle ihtiyaç vardır. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
 6. Yazıyı okumaya başlıyorum mesela karşıma toksinleri vücuttan atmaya yardımcı, peki ne bunlar derken aşağıda toksini nelerden alıyoruz öğreniyorum. Detoks detaylı tarifi ve faydaları ile kapanış. Bir yazı için gereken her şeyi konularınız da topluyorsunuz teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Böyle güzel yorumlar bir sonraki yazılar için beni motive ediyor, çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı olmak için öncelikle vücudu korumalı, koruyamazsak o zaman çözümler aramalıyız.

   Yanıtla
  • Üşenenler için:) en kolay detoks suyu limonlu su. Bir pet şişe suya limonu sık ve iç. Kolay ve etkili. Zamanınız olduğunda da özel detoks suları içersiniz…

   Yanıtla
  • Aklıma bir benzetme geldi şimdi detoks ile ilgili. Ellerimiz mutlaka kirlenir, bazen az bazen çok, bazen yağlı, bazen boyalı. Duruma göre su, sabun veya aseton hatta tiner kullanırız arındırmak için. Detoks su çeşitleri de böyle sanki teşbihte hata olmasın:)

   Yanıtla
 7. Neler vücuda toksin almamıza sebep olur bilelim ve uzak durmaya çalışalım:

  *Aşırı şeker tüketmek

  *Katkı maddeli,işlenmiş besinler yemek

  *Gazlı içecekler içmek

  *Kızartmalar, fast food ürünleri

  *Hayvansal besinleri fazlaca tüketmek

  *Hareketsiz bir yaşam

  *Alkol ve sigara

  *Şehrin hareketli yaşamının yıpratıcılığı ve hava kirliliği

  *Stres, yorgunluk, çalışma koşullarının zorluğu
  Degerli bilgileriniz için teşekkür ederim

  Yanıtla
 8. Ben bir erkek olarak yıllardır gazlı içeçek içmem, paketlenmiş ürünleri min. seviyede tutarım üstünüde bu çaylardan içerim. Mutlu ve sağlıklıyım çok şükür. Birde not ekliyim bu tür temizleyici içecekler tuvalet ihtiyacını arttırıyor. Uzun mesafeli yolculuk öncesi içmemenizi öneriyorum.

  Yanıtla
  • Detoks suları tuvalet ihtiyacını arttırır, çok doğru. Bu şekilde ödem ve toksinlere veda edilir. Dediğiniz gibi yolculuk öncesi içilmemesi gerekir.

   Yanıtla
 9. şu yazdıklarınızı okuduktan sonra detoksa en çok ihtiyacı olanın ben olduğuma karar verdim. Ancak o detoks suyundaki naneyi eklemeden yapsak yeterli gelmez mi ? hiç sevmiyorum nane tadını da kokusunu da

  Yanıtla
  • Olur olur:) Detoks suyunun içinde nane kokusu hissediliyor zaten, o açıdan koymasan daha iyi olur. Ben çok seviyorum naneyi, hatta balkonda yetiştiriyorum, o derece:)

   Yanıtla
Yorum yapın