Bedensel Diyet

Nasıl Kilo Verdim 14 Kilo Verme Serüveni

Nasıl Kilo Verdim 14 Kilo Verme Serüveni

Kilo vermek zor gibi görünse de aslında hiç de zor değil. Yeter ki iyi bir motivasyon yakalayıp kilo verme ile ilgili uygulanacak stratejileri takip et. Ben nasıl 14 kilo verdim bunun en büyük sırrı, ısrarla planlarımı uygulamaya devam etmekti, diyebilirim. Azimle ve yılmadan diyet planını uygulayanlar başarıya ulaşmışlardır. Siz de neden bu kişiler arasında olmayasınız.

Benim kilo verme hikayeme gelince… Nasıl kilo verdim neler yaptım ve hayatımda ne gibi değişmeler oldu? Blog yazmamın sebebi de hayatımdaki bu olumlu değişmeler… İnsan güzel şeyleri paylaşınca mutluluğu da artıyor.

Önce Bedensel Diyetimi nasıl gerçekleştirdiğim bölümü; bir başka yazımda da Ruhsal Diyetin bana kattıklarını paylaşacağım.

Kilo Almadan Önceki Durumum

Yıllar önceye gideyim. O zaman yaş 22 ve vücutta fazladan gram yağ yok. Gayet fit sayılabilecek bir vücuttan bahsediyoruz:)

Bu vücudu ne zamana kadar korudun derseniz cevabı önceden vermiş olayım: “Evleninceye kadar!”

O dönemlerde gençliğin verdiği hareketlilikle o kadar yememe rağmen yediklerimi yakıyor ve hiç kilo almıyordum. İşin sırrı yediğini yakmada mı yoksa, ne dersiniz?

Ayrıca o yaşlarda metabolizma da hızlı çalışıyor, ama yaş ilerledikçe sadece yakmanın önemli olmadığı, başka parametrelere de dikkat edilmesi gerektiğini anlıyorsun.

Evleninceye kadar her şey yolundaydı. Vücudumla barışık bir şekilde hayat devam ediyordu. Ama evlenince işler değişti ve her yıl ortalama 2 kilo civarı alarak fazladan 14 kiloya kadar ilerledim. Yani “çok kilolu”dan obezite başlangıcına kadar devam etti bu kilo yükselişi.

Nasıl Kilo Verdim 14 Kilo Verme Serüveni

Diyetisyene Gittim mi?

Tabi kilo aldıkça vücudumu beğenmeme olmuyor değil takdir edersiniz ki. Bu yüzden yaz yaklaşırken deniz kenarında kötü görüntü vermeme adına diyet yapmak için mutlaka bir diyetisyene uğrardım.

Diyetisyenin motivasyonu sayesinde 2 ayda ortalama 4 kilo veriyorum ama sonrasında “Bu da yaşamak mı?” diyor ve yeniden verdiğim kiloları geri alıyordum. Üstüne de kilo koymaya devam ediyordum. Sokma akılla olmuyor, kendi kendini motive etmek çok değerli. Bunu vagon değil lokomotif olmak şeklinde yorumlayabiliriz. Nasıl kilo verdim gelelim olumlu değişimlere…

Nasıl Kilo Verdim ?

Evet, nasıl kilo verdim başından itibaren anlatayım. Önce vücudumuzda oluşan ödem ve toksinlerden nasıl kurtulabilirim, bununla ilgili ilgili birçok araştırmalar yaptım. Özellikle düzenli tüketebileceğim sıcak çay veya kürleri araştırdım ve denedim. Yine soğuk tüketilen detoks sularından da denediklerim oldu. En sonunda her gün tüketebileceğim sıcak kür ve soğuk detoks suyumu ekleme çıkarmalar yaparak belirledim.

Sonra daha fazla nasıl kilo verilir sorusunun cevabını aradım ve detaylı araştırmalar sonucunda yürümenin önemini fark ettim. Vücudun yürüyerek kalori yakabilmesi için en az 20 dakika ısınması gerektiğini öğrenince önce yarım saat ile başladım. Sonra 40 dakika ara vermeksizin belli bir tempoyla yürümeyi alışkanlık haline getirdim.

Yürüme için özel yürüme alanlarına gidilebileceği gibi, siz de benim gibi ev veya iş yeri yolu üzerinde kendinize yürüme yolu belirleyebilirsiniz.

Yürüme planımın aksamaması için, kışın evin içinde kendime yürüme parkuru yaptım:) Evin hol kısmı ince uzun, bir de mutfak kapısını açtığımda 15 metrelik yürüme parkuru oluşmuş oluyor. Gidiş geliş 30 metre oluyor ve tekrarlarla günlük yürüme limiti tamamlanıyor.

Basen bölümündeki değişimi çok yakın zamanda hissediyorsun. Zaten yürürken elinizi basen bölümünde tutarsanız o bölgenin sürekli hareket ettiğini hissedebilirsiniz.

Yürümenin sadece belli bölgelere hitap ettiğini anladığımda ise spor ve egzersizlere yöneldim. Aslında spor yapıyordum ama düzensiz yapılan hiçbir şeyden sonuç alınmıyor. Sağlıklı kilo verenler genelde spor ve egzersizle diyetini destekleyenlerden oluşuyor.

Ev egzersizleri araştırmamı tamamlayıp, düzenli olarak hayatıma uyguladım. Bunu da özellikle yürüme sonrasına denk getirerek ısınmış vücudu 20 dakika egzersiz hareketleri ile destekledim.

Yürüme; üst karın ve vücudun üst kısmına çok etki etmeyince, evde egzersiz hareketleri  yaparak bu bölgelere ağırlıklı olarak yüklendim.

Vücut hareket edince mutlaka yağ yakıyor ama beslenmene dikkat etmiyorsan zayıflamak hayal. Kilo almasan da veremezsin, yerinde sayarsın. Bazı besinlerden uzak kalmak, bazılarını azaltmak, vücuda yararlı bazı besinleri de hayatımıza sokmak gerektiğini zamanla anlıyorsun.

Nasıl Kilo Verdim Hem de 14 Kilo

14 kilo vermek hiç zor değil, yeter ki azimle, sabırla bu 3 maddeyi 4 ay boyunca hayatınızın akışına yerleştirin.

 1. Özel yağ yakıcı sıcak kür ve duo diyet özel detoks suyu  
 2. Tükettiğim ve uzak durduğum besinler
 3. Yürüyüş yapmak ve egzersiz çalışmaları

Bu çalışmalarımla ilgili detaylı yazıları üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kilo Verme Çalışmalarımın Sonucu

Şu an evlendiğim kiloma geri dönmüş durumdayım. Evlendikten sonra alınan 14 kilo, 4 ay içinde yok oldu gitti ve 2 yıldır da kilom zikzak yapmadan yerinde sayıyor. Bu da şu anlama geliyor: OLDU BU İŞ…

Yaptığım ve denediğim şeyde başarılı olmuştum. E şimdi bunu niye paylaşmayayım:)

Dediğim gibi diyet ile kilo verme zor değil, gözünüzde hiç büyümesin, geri sayım süreci başladığında öyle mutlu oluyor ki insan. Hele bir de kilo vermeyi başardığını hissetmek ayrı bir güzellik…

Bu başarımın saman alevi gibi geçici olmaması, eski yaptığım diyetlerden farklı oluşundan kaynaklanıyordu.. İnançla, motivasyonla ve yılmadan planımı uyguladım ve başardım.

Nasıl Kilo Verdim 14 Kilo Verme Serüveni

Yapılacak iş çok basit ve özeti şu:

 • Her gün 40 dk yürü. (Eskiden, yürüyüşü zaman kaybı olarak görürdüm.)
 • 20 dk egzersizini yap. (Düzenli olarak yapmazdım.)
 • Kendi el yapımı özel detoks suyunu iç. (Devamlı tükettiğim bir şey yoktu eskiden)
 • Bazı yiyecek türlerini azalt. (Kendime yasaklar koyardım, halbuki yasaklar olmamalı, azaltma olmalı)

Nasıl kilo verdim bu anlattıklarımı tek cümleyle anlatmak istersem;

“Yürüyerek kalori yak,

egzersiz ile vücudu sıkılaştır,

kür ve detoks suyla fazla toksinleri at,

yediklerine dikkat ederek bedenini dinlendir.”

İşte bu kadar…

Zayıflamak için kullandığım detoks suları  dışında, sağlığıma katkı yapan ve beni koruyan diğer yiyecek ve içecekleri ayrıca  “bedensel diyet” bölümünde konu konu işleyip yayınladım, buradan okuyabilirsiniz. Faydalı olması dileklerimle…

Sevgiyle, fit kalın…

Written by Duo

16 yorum “Nasıl Kilo Verdim 14 Kilo Verme Serüveni

 1. Kerem dedi ki:

  Yazınız harika

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler Kerem bey.

 2. Ahmet ASLAN dedi ki:

  Herşeyden önemlisi sabır azim ve gayret ve kararlılık. Kilo vermeye başlamadan önce bunlar olucak ayrıca önerilerinizi takip ediyorum çok faydalı ve herkeze öneriyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ediyorum, kararlı olup motivasyonu hiç kaybetmemek gerek.

 3. Profesör dedi ki:

  Bu konu üzerine bende detaylı bir yazı paylaşmıştım. Orada zayıflamanın tel formülü aldığın kalori verdiğin kaloriden az olacak yoksa kralı gelse zayıflayamaz demiştim. Burada da siz beni teyit etmiş oldunuz. 🙂 Sağlıklı yaşam için az az yemek ve spor başka bir şeye gerek yok.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, o yazınızı okudum ve düşüncelerimi paylaşmıştım. Aklın yolu bir sonuçta, zayıflamak istiyorsan az ye, çok yak.

 4. Hilal dedi ki:

  Diyetti, spordu, şuydu buydu; kilo verme amacına bir şekilde ulaşılıyor. Ama çoğu zaman verilen kilolar geri alınıyor, çevremdeki birçok kişide gördüm bunu. Bu yüzden, iki yıldır aynı kiloda kalmayı ciddi bir başarı olarak görüyor ve devamını diliyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kilo vermede önemli olan devamlılık ve sizin dediğiniz gibi verilen kiloyu korumak ciddi bir başarı. Umarım kilo vermek için yapılan çalışmalar başarıya ulaştıktan sonra aynı kilolarda kalınabilir. Çok teşekkür ediyorum bu motive edici yorum için.

 5. Öğrenelim Portal dedi ki:

  Basarmaniza sevindim ? Göbek yağlarımın giderek fazlalastigi bu günlerde bu yazınızı gormem iyi oldu , bayram sonu başlayacağım

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, evet güzel bir program ve azimle başarılmayacak şey yoktur, umarım istediğiniz gibi olur her şey.

 6. Hayat gemisi dedi ki:

  Bir çok kişiye hem faydalı olabilecek hemde motive edici bir içerik olmuş. Samimi ve içten olan bu güzel yazı için teşekkür ederim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok teşekkür ederim, umarım kilo verme sürecindekilere bir faydası olur bu yazının.

 7. Deneyimlerinizden faydalanacağım .Çok güzel bir yazı olmuş ,ellerinize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, deneyimlerim sizin için de faydalı olur umarım.

 8. Hürpost dedi ki:

  Ben o günden bugüne yani yazı tarihinden bu zamana olan değişimi merak ettim 🙂 Ama azimli ve sabırlı olmak güzel başarılı bir sonuç olmuş tebrikler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, yorumu çok beğendim. Kısaca şöyle anlatayım. Ben kilo verdikten 2 yıl sonra bu yazıyı yazmıştım. Bu yazıyı yazalı da yaklaşık 2 yıl oldu, toplamda neredeyse 4 yıl geçti. Genellikle kilo verdikten sonraki ilk 6 ay önemlidir, o süreçte geri almadıktan sonra düzen bozulmuyor. Kilo verdikten sonraki düzeni korumaya “kilo koruma dönemi” denir. Zaten o yüzden diyet mi, yaşam tarzı mı tartışması yapılır hep. Diyetten sonra tekrar kilo alma en sık rastlanan şey ama diyeti yaşam tarzınıza uygun yaparsanız kalıcı kilo verme gerçekleşmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir