Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Çorba çeşitleri çok fazla olduğu için seçim yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurmaya gayret ettim. Bazı çorbaların çok sevilmesi ve tercih edilmesinin sebebi lezzetli oluşu, sağlıklı olması, doğal olması, bazılarının ise az kalorili olması.

Çorbalar, neredeyse yediğimiz her malzemeden yapılabildiği için, hem besin değerleri, hem de kalorileri farklı farklıdır. Bu yazıda sağlıklı, doğal ve az kalorili çorba çeşitleri tercih edildi. Çok sevilen bol yağlı, sakatat çorbaları faydalı olmalarına rağmen kalorili olduğundan onları başka bir başlık altında daha sonra ele alacağım.

Çorbalar, doyurucu özelliğinden dolayı zayıflama ve kilo verme diyetlerinde çok iyi bir ara öğündür. Hızlı ve pratik olarak yapılabildiği için de, hem çalışan kesim ,hem de çocuklarımız rahatça tüketebilmektedir. Hazır çorbalar her ne kadar pratik gözükse de doğal çorba ilk tercihimiz olmalı. Evde yapamıyorsak doğal olarak yapılmış ürünleri satın almak için çaba göstermeliyiz.

Çorba içerken de bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Corba cesitleri, içindeki malzemelere göre adlandırılıyor ve çorbanın içindeki malzemeler ile, aynı besin değerinde olan yiyecekler aynı öğünde fazla tüketilmemelidir. Örneğin, yayla çorbası yoğurtlu olduğundan süt ihtiyacını karşılar, mercimek çorbası kurubaklagillerden yapılan bir çorba olduğu için et ihtiyacını karşılar. Ezogelin gibi bulgurlu çorbalar, şehriye çorbaları da ekmek yerine geçtiğinden bu çorbaları içerken, ekmeği çok az yemeliyiz. Böylece kilo almaz ve formumuzu da korumuş oluruz.

Çorbaların Faydaları:

  • Özellikle kışın soğuk havalarda içtiğimiz çorba ceşitleri içimizi ısıtırlar. Bu da bizi hem bedenen rahatlatır hem de ruhen mutlu olmamıza sebep olur.
  • Suyun yeri ayrıdır ama çorbalar vücudun sıvı ihtiyacını karşılarlar.Bu da hastalıklara karşı vücudu koruyucu bir özelliktir.
  • Öğünlere çorba ile başlamak çok faydalıdır, sıcak çorba mideye girdiğinde mide kendini sonradan gelecek yiyeceklerin sindirimine hazırlar. Bu da sindirim rahatsızlıklarını önlemiş olur.

Çorba Diyeti Olur Mu?

Çorba diyeti tabii ki olur. Çok güzel bir az kalorili mercimek çorba tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Mercimek çorbası kalori olarak 36 kalori ile en düşük çorba olduğundan dolayı diyet çorbalar listesinin başındadır.

Çorba diyeti 2 şekilde yapılır:

Birincisi; var olan diyet listesine çorba ekleyerek, daha başka kalorili yiyeceği listeden çıkartırsınız. Aynı doygunluğa sahip olup, daha az kalori alırsınız. Yemeklere çorba ile başlama alışkanlığı edinmek bile zamanla kilo vermenize sebep olacaktır.

İkincisi ise, sadece çorba tüketerek diyet yapma şeklindedir. Çorba çeşitleri arasından aşağıdaki kalori miktarlarını da gözeterek, sevdiğiniz bir çorbayı seçiniz.

Örneğin; mercimek çorbası seçtiniz. 3 günlük yoğun bu çorba diyeti boyunca kahvaltı, öğle yemeği ve akşam öğününde sadece bu çorbayı içiyoruz.

Doyuncaya kadar içilebilir ama ekmek yok. Ara öğünlerde salatalık, havuç gibi sebzeler, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ve bazı bitki çayları tüketebilirsiniz. Bunu 2 litre su ve en az 30 dakika egzersiz ile desteklerseniz 3 günde, yaklaşık 3 kilo verebilirsiniz. Bunu sürekli değil ara ara tekrarlayarak devam edin.

Bir de akşam saatleri için bir tavsiye: Gece acıkmaları için daha önce anlattığım 7 zeytin 1 incir tüketin.

Artık gelelim bizim Sev-en 7 bölümümüze. Biliyorsunuz her hafta en sevdiğim 7 şeyi sizlerle paylaşıyorum. Bu haftaki konumuz doğal ve az kalorili çorba çeşitleri. En sevdiğim çorbayı ilk sıraya yazarak sevdiğim çorbaları sıraladım ve formatımız gereği o çorbaya ait 1 cümle kurdum. Yanlarına 100 gr çorbanın kaç kalori olduğunu da yazdım. Sen de en sevdiğin çorba hangisiyse yorumda yazmayı unutma.

Çorba Çeşitleri ve Çorbaların Kalorileri

Çorba çeşitleri aslında çok fazla ama ben en sevdiklerimi listeledim. Hangi çorba kalori olarak ne kadarsa hemen yanına yazdım. Belki çorbaların kalorileri çorba seçiminize etki eder.

1-Tarhana Çorbası:(60kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Yazın ellerimizle yapıp kuruttuğumuz, sonra da bir yıl boyunca afiyetle yediğimiz ultra sağlıklı ve doğal tarhana çorbası benim favorim.

2- Mercimek Çorbası:(36kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

İçine deli gibi limon sıktığım ve bilhassa süzme olanını tercih ettiğim bir çorba mercimek çorbası.

3-Kremalı Tavuk Çorbası:(48kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Hasta olduğum zamanlarda bol limonlu içtiğim şifa deposu bir çorba.

4- Yayla Çorbası:(48kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Bol naneli ve yoğurtlu oluşu ayrı bir tat veriyor bu çorbaya.

5-Ezogelin Çorbası:(47kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Üzerine kıtır ekmek koyarak yediğim ve doyurucu olması yönüyle tercih ettiğim bir çorba ezogelin.

6-Domates Çorbası:(30kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

İçine kaşar rendelendiğinde o kaşarların eriyip uzaması ve çorbanın keskin tadı cezbedici.

7-Patates Çorbası:(32kcal)

Doğal ve Az Kalorili Çorba Çeşitleri

Süzme olursa ve de kekik ilave edilirse çok daha lezzetli oluyor.

Herkese Afiyet Olsun.

Yine az kalorili çorbalar kadar ilginizi çekeceğinizi düşündüğüm “Az kalorili Salata Çeşitleri” yazımı da okumanızı öneririm.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 119 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara