Sağlıklı Kilo Almak için Ne Yapmalıyız? Hızlı Kilo Almanın 7 Yolu

Kilo almak için ne yapmalıyız ne yemeliyiz, hızlı kilo almak için ne yapılmalı soruları günümüzde pek çok kişinin araştırdığı sorular arasında yer almaktadır. Tabi burada işin kırmızı çizgisi sağlıklı kilo almak olmalı.

Çok fazla yiyerek, aşırı kalori yüklemesi yaparak, karbonhidrata boğularak, fazla yağlı beslenerek alınan kilolar vücuda zarar verir. Hele ki vücut yakmasın diye uykudan önce yemek yiyerek veya cici bebe ile kilo almak çok sağlıksızdır. Tıpkı sağlıklı zayıflama diyeti gibi, sağlıklı kilo almak için beslenme programı uygulamak gerekiyor. Bu yazıda geçen sağlıklı kilo alma yöntemleri de sizin yol haritanız olsun.

Çok zayıfım kilo almak istiyorum sözünü çokça duyuyoruz. Evet bazı insanlar ideal kilolarına ulaşabilmek için bu kilo alma yöntemlerini öğrenmek istemektedirler.

Kilo sorunlarından bahsedilirken fazla kiloların yanında, zayıf olmanın da vücut sağlığını etkileyen birtakım sorunlara yol açtığından da söz etmek gerekiyor. Özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde vücudun zayıf kalması, gelişememe gibi sorunlara neden olabilmektedir. Yetişkinlerde ise diyabet, hipertiroid ya da bağırsak rahatsızlıkları gibi pek çok soruna yol açabilir.

Kilo Almak için Ne Yapmalıyız? İşte 7 Öneri

Kilo almak için ne yapılmalı bu konuda yapılması gerekenler araştırıldığında, uzmanlara göre iki öneri belirtilir. Kişiye özel olacak şekilde bir diyet oluşturulması ve sağlıklı beslenme, yapılması gerekenler arasında gösterilmektedir.

Her insanın direnci ve bünyesi farklı olduğu için, kilo almak için belirli bazı diyetlerin uygulanması herkeste aynı sonuçları göstermeyebilir. Bu sebepten bir diyetisyene danışarak, kilo alımı için gerçekleştirilmek istenilen yöntem hakkında bilgi ve yardım alınmalıdır.

Kilo almak için hangi doktora gidilir hangi bölüme gitmeliyim diyorsanız bu diyetisyen olmalıdır. Bununla birlikte evde kendimiz bazı yöntemlerle hızlı kilo alabiliriz. (1) İşte hızlı kilo almak için 7 öneri sizlerle:

Her Gün Dengeli ve Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın.

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri olan, kilo almak için ne yapmalıyım erkek ve kadınlar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Öncelikle her gün dengeli ve sağlıklı bir kahvaltının yapılması oldukça önemlidir. Çünkü uzmanlara göre kahvaltı günün en önemli öğünü olarak belirtilmektedir.

Bu noktada, kilo almak için program yapmak isteyen kişilere, kahvaltının atlanmaması ve tükettiği besinleri dengeli bir şekilde yemesi önerilmektedir.

Kilo almak için yapılacaklar kadın ve erkekler için belirtilecek olursa, yağ, protein ve karbonhidratların dengeli bir şekilde alınması gerekir. Bu süreçte sadece kahvaltıda değil, her öğünde bu alışkanlığının kazanılması başarılı sonuçları beraberinde getirecektir.

İLGİLİ YAZI: Kilo Aldıran Vitaminler ve Mineraller

Kilo Almak için Protein Tüketimini Arttırın.

Hızlı kilo almak isteyenlerin, günlük olarak tükettiği protein miktarını arttırması gerekmektedir. Özellikle proteinin günlük olarak fazla tüketilmesi, bu yola girmiş olan kişilere verilen ilk tavsiyeler arasında yer alır. Yeteri kadar proteinin alınıp alınmadığının kontrol edilmesi için, bir uzmandan yardım alınmalıdır. Proteinler, insan vücudunda hem yağ hem de kas kütlesinin artırılmasında oldukça etkilidir.

İLGİLİ YAZI: Body Building Kilo Alma Diyeti

Kilo almak için ne yemeliyiz sorusunun cevabında proteinler başta gelir. Et, balık ve süt ürünlerinden bolca tüketilmelidir. Ara öğün listelerine, süt ve sütten yapılmış olan tatlıların ya da peynirin eklenmesi, protein alınmasını sağlayacağı gibi vücuttaki kalsiyum miktarını da arttırmaktadır.

Hızlı kilo almak için beslenme listesi oluşturan kişilerin, yaptıkları bu listeleri proteini yüksek besinler ile zenginleştirmesi, kısa vadede kilo alımını olumlu etkileyecektir.

sağlıklı kilo almak için ne yapmalıyız? hızlı kilo almanın 7 yolu
sağlıklı kilo almak için ne yapmalıyız?

Öğün Atlamayın & Ara Öğünlere Dikkat Edin.

Kilo alma sürecinde öğün atlanmaması ve oldukça önemli olan ara öğünlere dikkat edilmesi gerekir. Bu süreçte kilo almak için beslenme programı yaparak,  belirlenen programı eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. Gün içerisindeki ara öğünlerde tüketilen besinlerin yavaş yavaş artırılması, kilo alımını olumlu şekilde etkileyecektir.

Öğünlere Kuruyemiş ve Kuru Meyveler Ekleyin.

Kilo almak için atıştırmalık tercihinin, kuruyemiş ve kuru meyveler olarak yapılması önemlidir. Protein açısından zengin ve kalori değeri yüksek olan badem, kurutulmuş meyveler, ceviz, fındık ve fıstıklar ara öğünlere eklenmelidir.

İLGİLİ YAZI: 1 Haftada 7 Kilo Almak

Tüketilen Yemeklerin Besin Değerini Arttırın.

Öğünlerde tüketilen yemeklerin besin değerinin artırılması kilo alma sürecinde başarılı sonuçların elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Özellikle akşam yemeği hazırlanırken, iştah açmaya yarayan salça ve baharatlar eklenebilir.

Hazırlanan yemeklerin içerisine uygun olacak şekilde bulgur, patates, şehriye ve kıyma gibi gıdaların eklenmesi, yemeklerin besin değerini arttıracaktır. Pilavlara baharat eklenebilir, et ile süsleyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: YO YO Diyeti ile Kilo Alma

Yakılan Kalorilerden Daha Çok Kalori Alın.

Kilo almak için diyet yapılırken, yakılan kalorilerden daha çok kalori alınması gerekmektedir. Bu noktada yakılan kalorilerden daha çok kalori alınması sağlandığında, kısa süre içerisinde kilolar gelecektir. Bu sayede 1 haftada 5 kilo almak hayal değil, başarmak mümkündür. Bunun için almam gereken kalori miktarı nedir diye merak eden kişiler, bir uzman kontrolünde bu miktarı belirleyebilir.

Hangi besinler nasıl tüketilmelidir konusu ile ilgili olarak da uzmanlardan yardım alınması gerekmektedir. Böylelikle dengeli bir şekilde besinleri tüketerek ideal kilomuza ulaşabiliriz.

Sağlıklı Kilo Almak için Düzenli Olarak Spor Yapın.

Spor yaparak kilo almak da mümkün, ayrıca bu sağlıklı ve kalıcı bir kilo almadır. Bunun için antrenman programı hazırlanması ve düzenli olarak sporun yapılması bu süreçte önerilmektedir. Kastan kilo almak da bir yöntemdir. Bu yöntem ilk tercihler arasında yer almasa da, yine de oldukça etkilidir.

İlginizi Çekebilir: Yürüyüş Yapmanın Faydaları ve Dikkat Edilecekler

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Sağlıklı Kilo Almak için Ne Yapmalıyız? Hızlı Kilo Almanın 7 Yolu” üzerine 4 yorum
 1. Spor yaparken kilo alabiliyorum, 3 ayda 7 kilo mesela, ama sporu bırakınca ya da 1 ay gitmeyince geri kaybediyorum…

  Yanıtla
  • Kilo almayla sporu yan yana koyamayanlar oluyor ya, bu yorumun bu yüzden çok önemli. Bence spora yüklenip sonra bırakma şeklinde değil de, düzenli az az devam etmek çok daha faydalı olur.

   Yanıtla
 2. Kilo almak için önerilen protein tüketimi gerçekten önemli bir nokta. Ancak günlük protein ihtiyacını nasıl karşılamalıyız konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorum. Önerdiğiniz besinler dışında başka protein kaynakları var mı acaba? Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Protein kaynağı olarak süt ürünleri deyince hep akla süt peynir yoğurt gelir ama bunların da çok türevleri var. Kefir gibi çok özel probiyotik kaynaklara da yönelmek gerekiyor.

   Yanıtla
Yorum yapın