Yüz Güzelliği için Yapılacaklar ve Tüketilecek 8 Besin

Yüz güzelliği için sağlıklı ve dengeli beslenme, yüzü güzelleştirmek için yapılan dış müdahalelerin hepsinden daha değerlidir. Yüz güzelliği için tükettiğiniz besinlerin yaptığı etki, yapılan makyajlardan, maskelerden, kullandığımız kremlerden daha etkili ve kalıcıdır.

Yüz bakımı da çok önemlidir ama öncelik beslenmededir. Örneğin, karaciğer sorununun açtığı yüzdeki sivilceleri gidermek için onu kapatmak veya iyileştirmek yerine hiç oluşmasına fırsat vermemek önceliğimiz olmalıdır.

Yüz güzelliği deyince sadece kadınları değil, erkekleri de aynı oranda içine alan bir konu bu. Albeni, çekicilik, cool olma, karizma, yakışıklılık gibi kavramların hepsini nüanslarda boğulmamak için, güzellik kelimesinin içinde topladım.

yüz güzelliği için yapılacaklar ve tüketilecek 8 besin Pin
yüz güzelliği için yapılacaklar ve tüketilecek 8 besin 4

Güzellik göreceli bir kavramdır, kişiden kişiye değişir ama genel geçer bir güzellik olgusu da yok değil. Herkesin doğuştan gelen kendine has bir güzelliği vardır. Aynada kendini beğenmeyen yok, sadece bazı detayları beğenmeyiz, yüzümüzün bazı kısımlarını kafamıza takarız ama genel manada kendimizi beğeniriz. İşte bu yazının amacı da kafamıza takılan detayların giderilmesine yardımcı olmak.

İşin özeti şu ki, canlı ve parlak görünen, lekesiz, sivilcesiz, sarkmayan ve kırışmayan güzel bir yüz için mağazalarda pahalı ürünler aramaya gerek yok, belli başlı bazı besinlerden vazgeçmeyin işin çoğunu halletmiş olursunuz.

Ben de bu yazıda, yüz güzelliği için ne yapılmalı, nasıl beslenmeli, neler yemeliyiz, var olan güzelliğimizi arttırmak için yapılması gerekenler, yenmesi gerekenler nelerdir, sizler için derledim. Gözlerim için kalıcı güzellik istiyorum diyorsanız kalıcı eyeliner inceleyebilirsiniz.

İşte yüz güzelliği için hangi besinler tüketilmeli sorusunun cevabı. Bu besinler yüz cildinizi canlandıracak, gözünüze fer getirecek, bakışınıza, gülüşünüze bir anlam katacak ve yüzünüzde oluşan güvenli ifade kendinizi mutlu ettiği gibi başkalarını da mutlu edecek.

Yüz Güzelliği İçin Tüketilecek Besinler

Bu besinler antioksidan ağırlıklı olduğundan güzellik verir, kan dolaşımını hızlandırdığı için canlılık verir. Bu besinlerin içindeki bazı yağ asitleri hücreleri güçlendirdiği için genç görünüm sağlar, içindeki vitamin çeşitleri de kırışıklıkları önler. Yüzdeki cilt sorunlarının çoğu toksik maddelerden oluştuğundan bu besinler detoks etkisi gösterir. Kısaca dolaşım, sindirim ve boşaltım sistemi aktif olarak çalışır ve tazelenirsiniz. En etkili olanla başlayalım:

1. Elma

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki elmayı kabuklarıyla yemelisiniz. Bu şekilde hem besleyici hem de bağırsaklara ve sindirime faydalıdır. Günde 1 elma vitamin ve mineral ihtiyacınızın çoğunu karşılar. Elmadaki %85 su oranı toksinlerin atılmasına faydalı olur. Elmanın kokusu gündelik hayatın stresini azaltır, sinirleri gevşetir, yorgunluğu alır.

yüz güzelliği için yapılacaklar ve tüketilecek 8 besin Pin

Elmanın ısırarak yenilmesi de dişler için faydalıdır, daha beyaz görünmesini sağlar. Elmanın içindeki maddeler yüz cildindeki gözenekleri sıklaştırarak tonunu ayarlar. Kabuğundaki maddeler, yenileme ve onarım yaptığından sarkmaları önler. Mimik bölgesindeki kırışıklıklar içinde elma mutlaka kabuğuyla yenmelidir.

Nasıl Tüketelim? Kırmızı elma daha iyi olur ama diğer elmalar da olabilir. Gün aşırı 1 elma olmak üzere 40 gün devam edilir. Yaz mevsiminde elma pahalı, onun muadilleri karpuz ve kavun, soyulmadan yenen armuttur. Yazın sonlarına doğru elmalar çıkmaya başladıktan elma yemek en iyi tercih olacaktır.

2. Limon

Yüz güzelliği için elmadan sonra en etkili besindir. Yüzdeki kılcal damarlara nüfus ederek yüzü canlandırıyor, lekelenmeleri engelliyor. Yüze gelen bu canlılık ayrı bir güzellik veriyor. Tabi limonu direkt olarak tüketmek değil de bir şeylerin içine katmak en uygun olanı.

Nasıl Tüketelim? Sabahları uyanınca bir bardak ılık suyun içine yarım limonu sıkın ve aç karnına bu limonlu suyu için, yüz güzelliğine 40 günde olumlu etkileri olacaktır. Ayrıca salata ve çorbalara, maden suyunun içine sıkarak günlük 1 limon tüketmeyi kendinize hedef koyun.

3. Havuç

Havucun içindeki A vitamini cildin dışındaki ölü hücre birikimlerine engel olur. Böylece yüzünüzde akne olmaz, ciltteki potlar kapanır. Havuç doğal anti kanserojendir, cilt kanserini önler. Havucun içindeki maddeler yüze harika bir pembelik verir, pürüzleri gidererek temiz bir yüz görünümü sağlar.

Havuç birçok kozmetik ürünün de içine katılıyor, retinol yazan maddenin özünde havuç var. Günde sadece bir havuç tüketirseniz, bu ürünleri belki de almanıza hiç gerek kalmaz. Havuç gözlere çok faydalı olduğundan güzel gözler ve anlamlı bakışlar için de tüketilmesi gereken bir besindir.

Nasıl Tüketelim? Direkt olarak günde bir tane tüketebileceğiniz gibi, salataların içine, yoğurdun içine bir adet rendeleyebilirsiniz.

4. Domates

Domateste bol miktarda bulunan likopen maddesi cildin en önemli destekçisidir. Bu madde güçlü bir antioksidan olduğundan cildi besler, kırışmasını engelleyerek yaşlanmayı geciktirir.

Belli bir yaştan sonra oluşan lekelenmeleri engeller. Bol sulu oluşu, A ve C vitaminleri ve içindeki mineraller sayesinde yüzdeki nem oranını korurken, güneşin ultraviyole ışınlarına karşı da koruma sağlar.

Nasıl Tüketelim? Sabah kahvaltısında 2 tane domates kesilip, üzerine hafif zeytinyağı dökerek tüketilebilir. Domates salatası veya başka salataların içine eklenebilir, domates çorbası yapılabilir. Önemli olan günde 2 tane normal boy domates tüketilmesi.

5. Zeytinyağı

Zeytinyağındaki yararlı asitler cildin parlak görünüme kavuşmasını sağlar. Karaciğer dostu olduğundan sivilce oluşumlarına engel olur. Zeytinyağına anti iltihap da deniyor, bu özelliği cildin iç kısımlarının zarar görmesini engeller, böylece yara ve çıban gibi yüz güzelliğinizi bozan oluşumlar sizden uzak olur. Zeytinyağı ayrıca yüz kırışıklıklarına da engel olan bir besindir.

Nasıl Tüketelim? Zeytinyağı ısıtılmadan, olduğu gibi tüketilmelidir. Yemeklere kullanıyoruz ama aslında yüz güzelliği için zeytinyağını salatalara veya kestiğimiz domates-salatalık üzerine direkt olarak dökerek tüketmeliyiz. Mümkünse de soğuk sıkım zeytinyağı kullanın. Günde 3 yemek kaşığı hedefiniz olsun.

İLGİLİ YAZI: Kaynak Alan Göze Ne İyi Gelir? 

6. Balık

Balığın her çeşidi cilt dostudur çünkü balık, içindeki Omega-3 balık yağı asitleri sayesinde yüzdeki cilt nem oranını koruyor, proteinler sayesinde de cildi yeniliyor. Balık yediğinizde yüzdeki iltihaplı sivilceler kurur, ince ince oluşan çizgiler kaybolur.

Omega-3 yağı mutlaka vücuda dışarıdan alınmalıdır ve bunu en iyi sağlayan balık da somon balığıdır. Pahalı gelirse veya sevmiyorsanız yağlı ve küçük balıkları tercih edebilirsiniz.

Nasıl Tüketelim? Haftada 2 kez balık yemek çok önemlidir, hiç olmazsa haftada bir sofranızda olmalı. Yaz dönemi balık bulunamazsa hazır ton balıkları tüketilebilir. Seviyorsanız ton balıklı salata güzel bir tercih olur.

7. Ceviz, Fındık, Badem

Yüzünüzde bazen pul pul dökülmeler olur, bunun çaresi yağlı tohumların içindeki doymamış yağ asitleridir. Yağlı tohumların içinde yüz güzelliğine en faydalı olanlar ceviz, fındık ve bademdir. Bu kuruyemişler cildimizin nem dengesini de sağlar, şayet bu nem dengesi bozulursa, yüzünüzdeki deri suyunu kaybeder ve dökülmeler olur.

Aknelerin sebebi çinko eksikliği sebebiyle cildin yağlanmasıdır. Cevizdeki çinko cildin yağ üretimini kontrol eder, aknelere izin vermez. Ceviz, kan dolaşımına düzenleyerek hücrelerin yenilenmesini sağlar ve bu da yüzünüze bir canlılık getirir. Bademde bulunan E vitamini ise cildi kanserojen ve toksik maddelerden korur, yaşlanmayı geciktirir.

Nasıl Tüketelim? Günde 2 tane ceviz, 10 tane fındık veya 10 tane bademden biri seçilerek her gün tüketilmeli. Hepsini aynı anda tüketmeyin, sevdiğiniz birine yoğunlaşabilir ya da değişmeli olarak tüketebilirsiniz. Tuzlu ve kavrulmuş olmazsa daha iyi olur. Benim yaptığım ise; “Her gün 2 tane cevizi gece suya koyarak sabah önce ceviz suyunu içmek sonra da cevizlerini yemek” şeklinde.

8. Bitter Çikolata

Beyaz veya sütlü çikolata değil, gerçek kakao oranı en bol çikolata olan bitter çikolatanın da yüz güzelliğinde çok önemli bir yeri vardır. İçindeki güçlü antioksidan ve yağ asitleri sayesinde yüzdeki pürüzlerden eser kalmaz.

Güneşin verdiği hasarlara karşı koruyucu bir etkisi var. Yazın güneş çok fazla etkili olduğundan, bitter çikolata tüketin ama yine de güneş kremiyle de destek verin.

Nasıl Tüketelim? Bitter çikolata her gün 30 gramı geçmeyecek şekilde tüketilebilir. Cilde sağladığı fayda yanında bize verdiği mutluluk sonrası yüzümüzde oluşan ifadenin güzelliği de ayrı bir artıdır.

yüz güzelliği için yapılacaklar ve tüketilecek 8 besin Pin
yüz güzelliği için yapılacaklar ve tüketilecek 8 besin 5

Yüz Güzelliğini Olumsuz Etkileyenler

Düzensiz ve sağlıksız beslenme, cildi olumsuz etkilediğinden yüzümüzün yaşlı görünme sürecini hızlandırır. Şeker ve tuz azaltılmazsa, fast food besinler çokça tüketilirse, işlenmiş gıdalara çok fazla yüklenirseniz, tüm vücudunuzla beraber yüzünüzün de güzelliği bozulur.

Yüzünüzde sivilceler, lekeler ve cilt kusurlarının bulunması, vücudunuzda toksik maddelerin çok olduğunun göstergesidir. Doğru beslenme, arada bir detoks uygulama, bol su tüketimi ve egzersizler iyi görünmenizi, iyi hissetmenizi sağlar.

Gülümsemek de çok önemlidir. Sararmış ve bakımsız dişler gülüşünüze de yansır ve güzelliğinizi olumsuz etkiler. Bu yüzden diş bakımı için gerekenleri yapmalı, özgüvenli bir şekilde gülebilmeliyiz.

İçinizin Güzelliği Yüzünüze Yansır!

Bu yazıda, yediklerinizin yüz sağlığına olan etkilerini anlattım ama bir konuya daha değinmek istiyorum. Yüz güzelliğini belirleyen bir diğer önemli şey de, iç dünyamızın dışa olan yansımalarıdır.

İnsanın iç dünyasında ne kadar az sorun varsa yüzdeki ifade o kadar iç açıcı, ne kadar fırtına varsa da yüzdeki ifade o kadar dalgalıdır. İç dünyamızı aydınlatan esma ve zikir yakarış ve dua yüze de yansır. Yüz güzelliği için dua olarak ayetel kürsi, nas ve inşirah suresi okumak da etkili ve rahatlatıcıdır.

İnsan huzurluysa yüzü de pırıl pırıl parlar, sıkıntı ve sorunlar ise yüzü soldurur. En güzeli hem yüzümüze fer getiren besinleri tüketelim, hem de ruhen arınmaya ve rahatlamaya gayret edelim. 

Yüz güzelliği için yüzdeki sivilce ve akneleri gideren bıttım sabunu üzerine yazdığım “Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır, Saça ve Cilde Faydaları” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Yüz Güzelliği için Yapılacaklar ve Tüketilecek 8 Besin” üzerine 38 yorum
   • Saydıklarını günlük yaşamda tüketmeye çalışıyorum bitter hariç. Emeğine sağlık. Çokkkkk teşekkürler. Selamlar

    Yanıtla
    • Evet bu besinlere günlük yaşamımızda kolayca erişebiliyoruz, belki sadece sıklık oranını düzenleyebiliriz. Bitter de mutluluk verir, arada bir tüketmek gerek:) Çok teşekkürler, selamlar benden de…

     Yanıtla
 1. Hep derim, güzellik ve sağlık içeriden başlar. İç ne kadar temizse, dış da o kadar sağlıklı görünür. Yüz güzelliği dahil genel vücut güzelliği ve sağlığı için en önemli besinlere yer vermişsin sevgili Duo, harika bir içerik olmuş.
  Elma çok severim, diğer gıdaları da tüketirim ama limon olmazsa olmazım. Aç karnına limonlu su içerek güne başlarım ve senelerdir bunun çok faydasını gördüm, görüyorum ?
  Faydalı paylaşımlar için çok teşekkürler ??

  Yanıtla
  • İç temizse, dış görünüş de doğru orantılı olarak temiz olur, çok doğru. Sabahları aç karna içilen limonlu su harika bir detoks ve sadece yüz güzelliği için değil tüm vücudumuz için çok faydalı. Güzel yorumun ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
  • Domates ve balıktan sonra da maden suyunun içine limon sıkıp içebilirsin. Sonra canın tatlı çektiğinde bitter çikolatadan birazcık kırıp yiyebilirsin:)

   Yanıtla
 2. Yüz güzelliği için tüketilecek besinler içinde hemen hemen hepsini düzenli olarak tüketirim. O kadar araştırmalarıma tecrübelerime dayanarak en doğru yöntem
  Doğal beslenme şeklidir. Bedenimi ne kadar sağlıklı tutarsam güzel olmayan bir yerim olmaz diye düşünüyorum . Güzel yazın için çok teşekkür ediyorum arasında benimde kaçırdığım çok önemli bir besini hemen kaydediyorum .

  Yanıtla
 3. Yüz güzelliği bir insanın güzel diye tanımlanmasında en etkili faktörlerin başında geliyor. Yüzü güzel bulunmayan ama bir havası olanlara toplum güzel/yakışıklı demiyor da “fiziği iyi”, “hoş” v.b. demeyi tercih ediyor.
  Her ne kadar güzellik göreceli dense de sizin de ifade ettiğiniz gibi belirli bazı güzellik unsurları var. Kendi adıma konuşmak gerekirse daima bilim dünyasını dikkate alırım hemen her konuda. “Estetik Felsefesi” ve “Altın Oran” bize güzelliğin bazı renkleri, oranı-orantısı, bir bilimsel tarifi ve matematiksel hesabı olduğunu ifade ediyor.

  Son yıllarda patlama yapan cilt beyazlatma, burun kemeri kırdırma, dolgun yanakları inceltme, dudak dolgunlaştırma gibi operasyonlardan da güzel olarak tanımlanmak için geçer akçe sayılan tipin bembeyaz pürüzsüz cilt, hokka burun, oval yüz, dolgun dudak stereotipi olduğunu görebiliyoruz.
  Yüz ayrıca “kim olduğumuzu” dünyaya ispatlayan en kritik gösterge. Kimlik belgelerimizde başka hiçbir yerimizin fotoğrafı yoktur. Sadece yüzümüz kim olduğumuzun en net ifadesidir. Böyle olunca yüz güzelliğini arttırıcı reçete, besin ve uygulamalara yönelmek de bir manada şart oluyor. Yazıda geçen ceviz, fındık ve bademe bayılırım. Yüz güzelliğinde de işe yaradıklarını öğrenmek sevindirici oldu:) Hele bitter çikolatayı artık suçluluk duymadan yiyebileceğimi bilmek paha biçilmez:) Yüz güzelliğini en fazla bozan şeyler arasında maalesef sigara da var. Pembemsi yanaklar sigarayla soluklaşıyor, cilt daha mat ve donuk duruyor.((

  Yanıtla
  • Kimlik belgesinden verdiğin örnekle, yüzümüz bizim kim olduğumuzun en önemli referansıdır ve konuşulmayan ortamların da en büyük iletişim noktasıdır diyebilirim. Konuşma ve davranışlar yüze ilk bakıştan sonra gelir, ya yüz güzelliğini destekler ya da değersizleştirir. Estetik felsefesini ve altın oran konusuna da değinmen güzel olmuş, çok teşekkürler, yazıda belirttiğim genel geçer güzellikten kastettiğim de buydu. Bu besinler var olan güzelliğimizi destekliyor, güzelliğimizi de çabuk kaybetmeyi engelliyor. Sigara maalesef ki negatif etkiliyor bir çok yönden:(
   Senin gibi benim yorumum da uzun olsun diye güzellik üzerine aforizmalardan yazayım:)
   *Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini arttırır…
   *Güzellik baktığın şeyde değil bakışında olmalı…

   Yanıtla
 4. Yüz güzelliği için önemli tavsiyeler vermişsiniz. Bu besinleri tüketmek sağlıklı cildin anahtarı demek aslında. Hep yüze dışarıdan bakım yapmak gibi algılanıyor bu mesele ama bence vücudu içeriden desteklemek asıl önemli olan. Sağlıklı beslenmek, hem vücudu hem cildi olumlu etkiliyor. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  Yanıtla
  • Bu besinler sağlıklı cildin anahtarı sözüne katılıyorum. Bu besinlerin içeriği cildin tam da isteği şekilde. Yüzün güzel görünümü için dış bakım da önemli fakat öncelikli olarak sağlıklı beslenip cildi korumakta fayda var.

   Yanıtla
  • Süreklilik önemli zaten, yoksa bu besinleri çoğumuz seviyor ve tüketiyordur. Limonu da limonlu su olarak tüketebilirsin, ödem atmada da çok faydalı çünkü.

   Yanıtla
 5. çok güzel bir yazı hazırlamışsınız. Yüz güzelliği hepimiz için önemli tabi ki. Benim bir de ilavem olacak o da şu ki kendimizi ne kadar güzel hissedersek ve seversek o kadar güzel gözüküyoruz. Bir de mutluluk… mutluyken insan hastalıklar v.s. uğramıyor ama biraz bunalıversek baş ağrısıyla uyanıyoruz

  Yanıtla
  • Kendimizi güzel hissettiğimizde, mutlu olduğumuzda yüzümüze ayrı bir ışıltı gelir, auramız güçlenir. Aslında iç dünyamızın yüzümüze etkisini ayrı bir yazıda kaleme almak gerek.

   Yanıtla
 6. öncellike Nice yazılara diyip yüz güzeliği için hangi besinler tüketilmeli yazınız harika olmuş allahtan hiç bir besin ayırt etmiyorum bahsettiklerinizi de sıkça tüketiyorum teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Besin ayırtmemek lazım zaten, sadece hangi besinin nereye iyi geldiğini bilirsek belli dönemlerde o besinlerin tüketim sıklığını arttırırız.Örneğin elmayı severiz ama 15 günde 1 yersek sağlığımıza mutlaka faydası olur ama yüz güzelliğine etkisi olmaz. Haftada birkaç tane yersek yüzümüze cildimize etkisini daha fazla hissetmeye başlarız.

   Yanıtla
 7. İşte uzun zamandır aradığım yazı. Çok faydalı bilgiler var. Yüz güzelliği için hangi besinleri tüketilmeli sorusu herkesin yanıt aradığı bir sorudur sanırım. Kadın ya da erkek fark etmez. Allahtan listelediğiniz besinler sevdiğim besinler. Hemen uygulamaya başlıyorum 🙂

  Yanıtla
  • Listedeki besinler dediğiniz gibi zaten hayatımızda olan besinler ama bunları belli sıklıkla tüketirseniz etkisini görürsünüz. Teşekkür ederim güzel yorumun için.

   Yanıtla
Yorum yapın

3