Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer kanseri kendi dokusunun hasarı sonucu ortaya çıkan kötü huylu bir kanser tümörüdür. Hastalık karaciğerin farklı bölgelerinde çıkabilir. Hepatit B enfeksiyonu yaygın olduğu yerlerde hastalık ciddi bir sağlık sorunu olmaktadır. Aşılamanın aktif olduğu ülkelerde, karaciğer kanserine daha az rastlanmaktadır. Karaciğer kanseri belirtileri hissedilir hissedilmez adım atılmalıdır.

Karaciğerde en çok görülen tümör türleri metastazlardır. Hücrenin metastaza uğraması, başka bir doku ya da organa kanserin sıçraması olarak bilinmektedir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Kanserinin belirtileri çoğu hastada erken evrede görülmez. Bundan dolayı, siroz hastalığı gibi fazla risk altında bulunan bireylerin herhangi bir semptom görülmese de düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Karaciğer kanseri belirtileri genellikle, ciltte sararmalar, karında açıklanamaz bir şişkinlik, karnın sağ üst bölgesinden başlayarak sırta doğru vuran bir ağrı şeklindedir. Bazı zamanlarda kaşıntı, haftalar süren iştahsızlıklar, iştahsızlık sonucu ortaya çıkan ani kilo kaybetmeler olarak da semptomlar karşımıza çıkar. Ayrıca ateş, çok az yemek tüketilmesine rağmen yemekten sonraki şişkinlik hissi ve aşırı tokluk, idrar rengindeki koyulaşmalar, geceleri fazla terlemeler ve soğuk renkli dışkı gözlemlenmesi sarılık belirtileri olarak kendini göstermektedir.

Bu kanser tipinde ağrılara da çok dikkat etmek gerekiyor. İlk evrelerde bu konuda ipucu vermez ama ilerledikçe ağrılar hissedilir olur. Karaciğer kanseri nerede ağrı yapar karnın sağ tarafında yayılan bir ağrı peydah olur. Bu kitle çapının büyüdüğünün habercisidir. Önüne geçmezseniz ağrı şiddetlenir ve karın şişliği iyice kendini belli eder. Bu karın ağrısı iştahı da kapattığı için kilo kayıpları yaşarsınız.

Bu gözlenen belirtiler çoğu zaman ağır belirtiler olarak görünse de kanserin tespiti için yeterli belirtiler değildir. Çünkü bunlar enfeksiyon gibi belirtiler ya da başka hastalıkların belirtileri olabilirler. Bu yüzden geniş çaplı detaylı bir kontrol gerekmektedir.

karaciğer kanseri belirtileri nelerdir? nasıl tedavi edilir?Pin
karaciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Karaciğer Kanserinin Nedenleri

Karaciğer kanserinin sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Fakat bazı hastalıklar bu kansere sebep olabilmektedir. Hepatit C ve hepatit B virüsü sonucu sarılık geçiren hastalar bu tip kanser için risk faktörü olmaktadır.

Karaciğer sirozu sebebiyle oluşan yaralar, bazı ilaçlar, karaciğer adenomu, anabolik steroidlerin alımı, yiyeceklerde bulunabilen farklı karsinojenik maddeler kansere sebebiyet verebilir.

Ayrıca ailede bu kanseri geçirenlerin bulunması, karaciğer yağlanması, sigara kullanımı, diyabet, zayıf bağışıklık sistemine sahip olma, içme suyunda bulunan zehirli maddeler, alkol, bazı tip doğum kontrol ilaçlarının içerikleri bu kanserin sebepleri arasında yer almaktadır.

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer kanseri tedavisi için farklı tedaviler mevcut olup özellikle en yaygın olarak görülen hepatoselüler karsinom (HCC) kanseri tedavisi yapılmaktadır. Karaciğer kanseri nasıl geçer dersek, kanseri olan hastalara en çok yarar sağlayan tedavi yöntemi, cerrahi tedavi olmaktadır.

Karaciğerin tümörlü olan kısımlarını içerisine alacak şekilde vücuttan çıkarılması ya da başka bir bireyin karaciğer dokusundan alınan karaciğer nakli bir diğer tedavi yöntemlerinden biridir.

Cerrahi yöntem tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken, geride bırakılan karaciğer ve karaciğer dokularının hastaya yetebilecek boyutta ve nitelikte olmasıdır. Tümörlerin dağılımı bu sürede çok etkili olmaktadır. Bir arada bulunan tümörlerin cerrahi işlem sırasında alınması doktora ve hastaya daha kolaylık sağlamaktadır.

Cerrahi işleme uygun olmayan, bu durumu kaldıramayacak hastalar ya da cerrahi yöntemle alınamayacak kadar büyük olan tümör türlerinde farklı yöntemler kullanılmalıdır.

Radyoterapi, tümörlerin takıldığı yöntem (örneğin ablasyon tedavisi), mikoküreyle nükleer tıbbın uygulandığı tedaviler ya da kemoterapi uygulanabilmektedir.

Ayrıca karaciğer kanseri bitkisel tedavi yapmak da fayda sağlamaktadır. Alternatif tedavi olarak bitkilerin sağlık açısından yararları kullanılarak, karaciğer kanserine iyi gelebilecek fitoterapi ya da aroma terapiler uygulanmaktadır.

Bu kanser tipinde 4 evre vardır. 1. evrede kanser sadece karaciğerdedir. 2. evrede 3 cm altındaki tümörler 3. evrede ise 5. cm’den daha büyük tümör dokusu şeklindedir ve yayılır. 4. evre karaciğer kanseri son evredir ve metastaz oluşmuştur.

Son aşamada metastatik karaciğer kanseri yaşam süresi ne kadardır tedavi edilemeyen böyle hastalar ne kadar yaşar sorusu sıkça soruluyor. Yapılacak en önemli şey tümörün çıkarılıp atılmasıdır, ne kadar yaşayacağını kimse bilemez sadece öngörülebilir. Uzmanların bu konudaki öngörüleri, vakalarda beklenen sürenin 9 ay kadar olduğu şeklindedir.

Karaciğere iyi gelen çok değerli 2 besinle sizi tanıştırmak istiyorum. Birincisi enginar ikincisi de kuru üzüm. Enginar çayı olarak da tüketebilirsiniz. Kuru üzümü de her gün bir avuç tüketmek karaciğeri güçlendirir ve karaciğer detoksu yaptırır. Ayrıca 4 günlük kuru üzüm suyu kürü de çok faydalıdır.

İLGİLİ YAZI: Kalp Yetmezliği Belirtileri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

2