Detoks Diyeti Nasıl Yapılır? İşte 3 Günlük Liste

Detoks diyeti kısa süreli yapılan bir diyet olduğundan her zaman yapılmaz, belli zamanları vardır. Bu yazıda detoks diyeti nasıl yapılır ne zaman yapılır 2 günlük, 3 günlük detoks diyeti kaç kilo verdirir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz. Ayrıca ayrıntılı bir detoks diyeti listesi sizleri bekliyor.

Detoks  genel anlamda arınma demektir. Daha önce ruhsal detoks üzerine de yazmıştım, insan belli zamanlarda bir ağırlık hissettiğinde bedenen ve ruhen arınmaya ihtiyaç duyuyor. Vücudumuza da bazı zamanlarda, özellikle bayram gibi özel günlerde ve kutlamalarda çok fazla zararlı toksin girişi olur. İşte bu toksik maddelerden arınmak için detoksa ihtiyaç vardır. 

Öncelikle detoks diyeti nedir sorusunu kısaca açalım. Vücudun sağlık durumunu bozan, zararlı etkileri olan toksik maddelerin vücuttan dışarı atılması için en az 1, en fazla 7 gün yapılan kısa süreli bir diyettir. Detox diyeti boyunca kırmızı et, balık gibi hayvansal gıdalar ve tahıl ürünleri tüketmeyin, tüketirseniz de çok az tüketin. Bol bol sıvı alın, taze meyve ve sebzeler, faydalı kuruyemişler tüketin. Böylece bu ödem attıran diyet ile toksik maddeleri ve ödemi kısa sürede dışarı atın, kilo verin. Bu sayede vücutta bir gençleşme olacaktır. Bu şok diyet sayesinde hem vücut hem de sindirim ve bağırsaklar da rahatlar.

Detoks Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Sağlıksız beslenme sonucu vücuda bir çok zararlı madde girer. Kızartmalar, hazır gıdalar, asitli içecekler, şekerli yiyecekler toksin birikimine sebep olur. Ayrıca yazın güneşte fazla kalmak, kirli havanın olumsuz etkileri, iş yerindeki havasız ortam, sigara, alkol ve düzensiz uyku da toksin oluşumunu arttırır. Tüm bunlardan kurtulmak için detoks diyeti yapılır.

Normalde sağlıklı bir vücut, bir şekilde toksik maddeleri terleme, idrar vb. yollarla dışarı atar fakat belli bir yaştan sonra sağlık problemlerinin çoğalmasıyla bunu yapamaz hale gelebiliyor. İşte böyle zamanlarda yapılan kısa süreli detoks ile metabolizma düzene girer ve istediğimiz kadar fazlalık kilodan kurtuluruz. Başka ne gibi durumlarda yapılır maddeleyelim:

 1. Diyeti bozduktan sonra detoks diyeti yapmak çok önemlidir. Kaçamakların faturasının kabarık olmaması için hemen bu şok 3 günlük detoks diyeti ile hesabı kapatmak gerekir. Bu diyet sayesinde diyet motivasyonunuz kaybolmaz ve uzun süre diyetinize devam edebilirsiniz.
 2. Bayramdan sonra yapılan detoks diyeti de çok değerlidir. Ramazan bayramında tüketilen çikolata ve şekerli gıdalar, kurban bayramında tükettiğiniz et, kavurma, sarma ve tatlılar ciddi olarak vücudu yoruyor, bu fazlalıklar bedenimize yerleşmeden hemen onlardan kurtulun. Yoksa bağışıklık sistemimizde bir zayıflama olur, sindirim sistemindeki bozukluklar da kilo almaya yatkınlık oluşturur.
 3. Birkaç günlük seyahatlardan sonra da detoks yapmak gerekir. Topluca hareket edilen durumlarda bazen abartıyoruz.
 4. Misafir geldiğinde veya misafirliğe gidince keyif veren ama vücuda ağır gelen besinler tüketiyoruz. Hemen bunu 1 günlük detoks diyeti ile absorbe etmek lazım. Aslında gün gibi toplantılarda yiyeceklerin azıcık tadına bakmayı alışkanlık haline getirmek gerek, yani bolluk olduğunda akıl karışmamalı, abartmamalı, her zaman iradeli ve tutarlı olmak gerek.
 5. Ailecek yada arkadaşlarla yaptığınız bir haftalık tatilden sonra bu diyeti yapın.
 6. Çok stresli ve yoğun geçen programlardan sonra, hem zihnen hem fiziken rahatlamak için de yapın.
 7. Ağır ilaç kullanımları sona erdiğinde ödemlerden kurtulmak için yapın.
 8. Mevsim geçişlerinde 2 ya da 3 günlük detoks diyeti yapmak çok iyi olacaktır.
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste 4

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyette bol sıvı alımı, antioksidan içeriği yüksek gıdaların tüketimi, bağırsakları hareketlendiren besinler ve bazı yağlı tohumlar yenir. Madde madde detoks diyeti nasıl yapılır bir bakalım.

 • Günde 3 litre civarı sıvı alın, bunun bir kısmı bitki çayları, bir kısmı detoks suyu karışımları ve normal saf su şeklinde olsun.
 • Sulu ve az kalorili meyveler, domates, salatalık, semizotu, lahana, kabak gibi sebzeler listenin başında olmalıdır.
 • Kurubaklagiller, tam tahıllı besinler, az yağlı yoğurt, süt, kefir tüketin.
 • Besinleri fırında ya da haşlama olarak tüketin, kızartma veya mangal olmasın.
 • Kuruyemişlerden ise ceviz, incir, kayısı kurusu, badem ve fındık öncelikli tercihimiz olmalıdır.
 • Bu diyette çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden, sigaradan, ayrıca tatlı ve hamur işlerinden, gazlı içecekler ve hazır gıdalardan, fast food ürünlerinden uzak durun.
 • Diyeti mutlaka düzenli yürüyüş ve fiziksel aktiviteler ile destekleyin. Ter atmak, egzersiz yapmak diyetin vazgeçilmezidir.
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste 5

Detoks Diyeti Kaç Gün Olmalı?

Detoks diyetleri içinde 1 günlük detoks diyeti en hızlı ve kolay olanı ama benim tavsiyem 2 gün veya 3 gün yapmanız. 3 günlük, 5 günlük ve 1 haftalık detoks diyeti vücudu oldukça rahatlatacaktır.. Zaten bu diyet kişiye özel olduğundan, kişinin ne kadar ihtiyacı varsa o kadar uygulamalıdır.

Detoks diyeti 1 günlük uygulanacaksa, sıvı ağırlıklı olmalıdır. Protein ve tahıllı gıdalara gerek yoktur. Çorba, salata, yoğurt, ayran, doğal meyve suyu veya detoks suyu, bir günlük diyetin merkezinde olmalı.

Detoks diyeti 2 günlük veya daha fazlası ise, o zaman menüye sebze yemekleri ve hayvansal gıdalar da girmek zorundadır. Çünkü hep sıvı detoks diyeti şeklinde sürdürülemez ve baş ağrısı yapar.

Detoks diyetini hamile veya emziren anneler bir gün bile olsa yapmasa iyi olur. Ayrıca şeker, kalp ve tansiyon hastaları için de çok uygun değil.

Detoks diyetinde neler yenmez derseniz kızartmaları şekerli gıdaları, hazır ürünleri yemeyin. Alkol ve sigaradan uzak durun. Bu diyette kırmızı ete ara verin hafif beslenin. İçecek olarak da asitli gazlı şekerli içecekler yerine bol bol su için.

İLGİLİ YAZI: 3 Günlük Kabak Detoksu 

Detoks diyetini çok güzel uyguladınız, peki 3 günlük detoks diyeti kaç kilo verdirir evet tam listeye uyulursa 4 kilo civarı veriliyor. Ayrıca kaç gün uyguladığına göre bu değişir. 2 günlük detoks diyeti ile 3 kilo civarında vermek mümkün. 5 günlük detoks diyeti ile de 5 kilo civarı kilo vermek mümkündür. Tabi ki metabolizmaya göre değişecektir ama ödemlerden kurtulacağınızdan şüpheniz olmasın.

İLGİLİ YAZI: İsveç Diyeti ile 13 Günde Kaç Kilo Verilir?

3 Günlük Detoks Diyeti Listesi

Bu diyeti 1 günlük yapmak isteyenler sadece sıvı ağırlıklı ilk günkü listeyi uygulasın ama benim tavsiyem bunu orta seviyede 3 gün uygulamanız yönünde olacaktır.

Ara öğünler detoks diyetinde çok önemlidir, hiç atlamayın çünkü bu sayede sindirim sisteminiz daha hızlı çalışacak. Diyet yaparken bol bol su için, gece erken yatıp sabah erken kalkın, yemeklerde tuz kullanmayın.

1. GÜN

Kahvaltı

 • Aç karnına bir bardak limonlu su
 • 7 zeytin 1 incir
 • 1 bardak yağsız veya yarım yağlı süt

Ara Öğün

 • 3 tane ceviz

Öğle

 • Çorba (Yağ eklenmemiş)
 • Salata (Az zeytinyağlı)

Ara Öğün

Akşam

 • Çorba
 • Domates Salatası
 • Ayran

Gece

 • Meyve
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste
detoks diyeti nasıl yapılır? i̇şte 3 günlük liste 6

2. GÜN

Kahvaltı

 • Aç karnına bir bardak limonlu su
 • 7 zeytin  incir
 • 1 domates, 1 salatalık dilimi

Ara Öğün

 • 3 tane günkurusu kayısı

Öğle

 • Çorba (Yağ eklenmemiş)
 • Mevsim Salata (Az zeytinyağlı)

Ara Öğün

Akşam

 • Sebze yemeği (Az zeytinyağlı semizotu veya kabak yemeği)
 • Yağsız veya az yağlı yoğurt ya da cacık

Gece

 • Meyve

3. GÜN

Kahvaltı

 • Aç karnına bir bardak limonlu suyu
 • 1 kase yoğurt içine 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı keten tohumu atıp karıştırılır. Lezzet için çok az pekmez yada reçel katılabilir.

Ara Öğün

 • 8 tane çiğ badem

Öğle

 • Sebze Çorbası (Yağ eklenmemiş)
 • 1 kase az zeytinyağlı kinoa salata 

Ara Öğün

Akşam

 • Sebze güveci ve 1 kâse yoğurt

Gece

 • Bitki çayı

Bu listedeki 7 zeytin 1 inciri sabah ve akşam günde 2 kez her zaman tüketebilirsiniz. 21 gün devam ederseniz zayıflamaya etkisini göreceksiniz. 

Dilerseniz bu listeyi benzer besin öğeleri ile birkaç gün daha uygulayabilirsiniz.

Bu 3 günlük detoks diyeti de kilo verdirir mi derseniz , evet vücuttaki ödem ve toksinleri attırdığı gibi yağdan da kilo verdirir. 2 günün sonunda yaş ve kilo farklılıklarına, metabolizma hızına göre değişmek üzere mutlaka kilonuzda azalma olacaktır. Ayrıca hücrelerdeki yenilenme sebebiyle cildiniz de güzelleşecek. Özellikle de bu diyeti yürüyüş ve egzersizle desteklemişseniz, terlemişseniz vücudunuz iyice rahatlayacaktır.

Hep birlikte toksinlerden uzak, güzel ve sağlıklı günlere…

İLGİLİ YAZI: Karpuz Diyeti

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Detoks Diyeti Nasıl Yapılır? İşte 3 Günlük Liste” üzerine 34 yorum
 1. Sanırım her vucudun detoks diyetine ihtiyacı var. Belirtilen zamanlarda yapılması gerekiyor. Teşekkürler

  Yanıtla
 2. ben şimdiye kadar hiç yapmadım aslında dediğiniz gibi yapılmalı ama bizim hiç bir zaman hiç bir şeye zamanımız olmuyor detoks diyeti ne zaman ve nasıl yapılır yazınız bir çok kişiye fayda sağlayacaktır. Ama her şey düşüncelerde ve kararlıkta bitiyor kolay gelsin

  Yanıtla
 3. Tam da bayram sonrasında ihtiyacımız olan şey tam da bu. Doğru zamanda ve doğru şekilde detoks yapma ve arınmanın tam zamanı. Teşekkürler bu faydalı yazınız için.

  Yanıtla
 4. Sanırım tam da şu anda sıkı bir detoks diyeti paklar beni. Yaz bitiyor, mevsim geçişleriyse beni bitiriyor. Çok dikkat etmeme rağmen, özellikle yılın bu zamanları müthiş bir ödem hissi, iliklerime kadar hissediyorum. Yalnız 1 günlük detoks diyeti az gelir bana, 7 günde anca kendime gelirim? Kapsamlı yazınızı rehber amaçlı kaydediyorum, bir de buradaki tavsiyelerle bedenimi arındırayım?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Detoks diyeti icin motive eden bir yazı. Blogunuzu keyifle takip ediyorum çünkü yazdıklarınız her zaman dogru sonuçlar veriyor ve gerçekten uygulanabilir öneriler. Cok teşekkürler

  Yanıtla
 6. Detoks diyeti hakkında bilgiler için teşekkürler. Su diyeti veya başka bir şey daha vardı, ona benziyor sanırım, vücudu arındırmak falan. Detoks diyeti ve su diyeti arasındaki farklar nelerdir? Yazı için teşekkürler.

  Yanıtla
  • Evet kısa süreli sıvı diyetleri vücudu arındırır. Su diyeti listesinin merkezinde su vardır ve yemeklere biraz ara verirsin. Detoks diyetinin ilk günü sadece sıvı ağırlıklı diğer günler sebze yemekleri gibi hafif yiyecekler de olur. Ben de teşekkür ederim.

   Yanıtla
 7. Yıllardır detoks diye yapma niyetim var ama bir türlü cesaret edemiyorum. Bu yazıyı okurken bir cesaretlendim. Fakat kahve ve çaydan uzak durmak gerekir kısmını okuyunca cesaretim tekrar kırıldı 🙂 Ben kahve ve çay içmezsem tüm gün çalışamaz hale geliyorum. Sürekli bir uyku durumu oluyor. Bunu aşamazsam eğer detoks diyeti yapma şansım kalmaz.

  Yanıtla
 8. Detoks diyeti vücudun yenilenmesi açısından gerçekten çok önem taşıyor. Ben de zaman yaparım. Şu sıralar yeniden yapmayı düşünüyordum ki sizden bu bilgileri öğrendiğim çok iyi oldu. Doğru bir şekilde, doğru zamanda bunu uygulamak çok daha etkili olacaktır. Teşekkür ederim verdiğiniz bu değerli bilgiler için. Sevgiyle kalın.

  Yanıtla
  • Evet zamanlama önemli, örneğin mevsim geçişlerinde yenilenmiş bir vücut isteriz hepimiz. Vücuda fazla toksin girdiği hissedildiği anda bunların yerleşmesini engellemek için bir an önce detoks yaparak arınmak gerek. Ben de teşekkür ederim, sevgiler…

   Yanıtla
 9. Çok güzel derlemişsin bilgileri Duo. Ben de zaman zaman ödem hissediyorum kendimde. O anlarda bu diyete başvurabilirim. Çokkkkk teşekkürler ????

  Yanıtla
 10. Ramazan da bayağı bir diyet yaptık gibi geliyor ama her sene göbek daha çok inerken bu sene daha az oldu bunu tam çözemedim spor eksikliği gibi geldi detoksu da bir denemek lazım tabi güzel ve detaylı bir bilgilendirme yazısı olmuş detoks diyeti çok teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Ramazanda gün içinde aç kalınıyor ama kilo verip vermediğimiz konusunda asıl belirleyici olan iftardan sonra yediklerimiz… Dediğiniz gibi spor da etkiler. Ayrıca bayramlarda da biraz ipin ucu kaçırılabiliyor doğal olarak. O yüzden böyle zamanlar için detoks diyeti ilk akla gelen şey.

   Yanıtla
Yorum yapın