Bedensel Diyet

Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Ceviz Tüketimi

Yerli Ceviz Tüketmenin ve Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz suyunun faydaları yerli cevizden yapıldığında katlanıyor. Yerli cevizin içindeki yağ oranı ve yağın kalitesi cevizin suyuna geçerek ceviz suyunun faydaları daha da artmış oluyor. Tam verim almak istiyorsak yerli cevizin suyunu tüketmeliyiz.

Yerli ceviz hakkında biraz bilgi verecek olursak; yerli ceviz bazen Türk cevizi veya doğal ceviz diye de adlandırılabiliyor. Yerli ceviz diye vurgu yapmamın nedeni, İthal cevizle olan kalite farkına dikkat çekmek. Yoksa yerli malı, yurdun malı; yerli üreticiyi destekleme anlamındaki yaklaşımım ikinci planda.

Yurt dışından ithal edilen Moldova cevizi gibi cevizler, Moldova dışında ayrıca ADB, Bulgaristan, Ukrayna, Kırgızistan, Özbekistan ve Rusya’dan geliyor. Bu cevizler iri, görüntüsü güzel ve ucuz olduğundan bizi cezbediyor.

Ucuzluğundan dolayı en fazla rağbet eden, pastahane gibi toplu işletmeler. Halkımız tadını çok beğenmiyor ama yine de olaya ekonomik yaklaşanlar da bir hayli fazla.

Doğal olmayan ürünlerin de sağlığımıza yaptığı katkı sınırlı oluyor. İşte bu yüzden hakiki Türk cevizini öneriyorum. Yerli ve doğal ceviz olsun da isterse kurtlu çıksın, isterse çetin ceviz olsun yine de tercihimiz olmalı.

Bilecik, Yalova, Tokat cevizi en bilinen yerli cevizlerimizden. Bu demek değildir ki sadece bu illerimizde yetişir. Ceviz ülkemizde birçok yerde yetişir. Yerli cevizlerimizdeki yağ oranı yüzde 67, protein oranı yüzde 17.

Ceviz Seçimi Nasıl Olmalı?

Ceviz suyunun faydaları için ceviz seçimine özen göstermeliyiz. Satın alırken tabi ki tanıdık, bilindik, güvenilir yerlerden almaya çalışmak lazım çünkü yerli diye Amerikan cevizini satan yerler var ne yazık ki… Yerli ceviz ile yapılan ceviz suyu çok daha etkili.

Peki kabuğuyla mı yoksa açık mı alalım derseniz hijyen ve sağlık açısından kabuklu ceviz tercih edin. Kabuğuyla satın almak yarı yarıya ucuza mal oluyor ama kırma derdi var. Sağlıklı ve temiz olması için o zahmete değer. Açıkta alınca zahmetten kurtuluruz ama ceviz saklanırken ne kadar temiz tutulduğu bilinmiyor. Paketlenmiş ceviz içlerinin ise koruyucu içerme ihtimali yüksek. Tercih sizin.

Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Ceviz Tüketimi

Cevizin Faydaları

Ceviz suyunun faydaları var ama ana maddemiz olan cevizin faydaları neler? Aslında herkesçe biliniyor, en yaygın bilgi de; ceviz beynimize benzediği için beyne çok faydalı bir yağlı tohumdur.

 1. Beyin hücrelerini ceviz sayesinde koruyabilir, bu sayede de zeka ve hafızamızı güçlendirmiş oluruz.
 2. Tokluk hissi veren ceviz, aşırıya kaçmadan her gün bir miktar tüketildiğinde sağlıklı zayıflatır.
 3. Çocuklarımız için de ceviz çok faydalıdır. Her gün yenen ceviz sayesinde dersleri anlaması ve kavraması kolaylaşır.
 4. Cevizde, doymamış yağ asitleri bulunur ve bu kandaki basıncı azaltarak damarlardaki sertleşmeyi ve tıkanmayı, kanın pıhtılaşmasını önler.
 5. Kolesterolü düzenler, kalbi korur, hipertansiyon ve inmeyi de engeller.
 6. Bağışıklığı güçlendirir, kansere karşı vücuda direnç verir.
 7. Eski medeniyetlerde, ruh hastaları cevizle tedavi edilirmiş. Çünkü ceviz, depresyon ve stres için birebirdir.
 8. Düzenli kullanımda sedef ve egzamaya iyi gelir.

İlginizi Çekebilir: Bağışıklık sistemini Güçlendiren 5 Sarımsak Kürü Tarifi

Ceviz Suyunun Faydaları ve Tarifi

Tarife uygun olarak yapılırsa, ceviz suyunun faydaları daha çok hissedilecektir.


 1. Öncelikle 2 tane kabuklu yerli cevizi kırarak içini çıkarıyoruz.
 2. Oda sıcaklığındaki 1 su bardağı suyun içine 2 adet ceviz içini koyuyoruz.
 3. Yaklaşık 5 saat civarında suda kalan cevizlerin yağı suya karışıyor ve suyun rengi koyulaşıyor.
 4. Sonra da bu ceviz suyunu aç karna yudumlayarak içip, cevizleri de yiyoruz.

İŞTE BU KADAR. Afiyet olsun.

Herkesçe yapılan uygulama, geceden suyu koyup sabah uyanınca aç karnına içmek, sonra da içindeki cevizi yemek şeklinde. Ceviz suyu faydaları için siz de bu şekilde uygulayabilirsiniz.

“Burada yerli cevizden suya geçen yağ ile ithal cevizden geçen yağ kalitesi aynı olmadığından, size kaliteli ceviz olarak yerli cevizi tavsiye ettim.”

Not: Ceviz diyet yapanlar tarafından sadece 1 ceviz içiyle suyu hazırlanır. Yorumlar incelendiğinde, cevizin kalorili olduğuna, sayısının önemli olduğuna ve ancak bu şekil içilirse kilo vermeye etki edeceğine dikkat çekiliyor.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir

Doktorun kolesterolüm için önerdiği “Crestor” adındaki ilacı uzun süre kullandım. Sonra hem pahalı oluşu hem de “Bu genç yaşta nereye kadar kullanılacak?” diyerek kullanımı bıraktım. Sonra diyete başladığımda tükettiğim kür ve detoks sularının yanında ceviz suyuna da başlayınca 320 olan kolesterolümün 200 seviyesine gerilediğini hayretle gördüm.

Ceviz suyunun faydaları, sağlığa ve zayıflamaya olan katkıları, saymakla bitmez. Kısaca maddeleyecek olursak;

 1. Kötü kolesterolün yükselmesine engel olduğu gibi, var olan yüksek kötü kolesterolü de düşürüyor. Yani kolesterolü dengeliyor diyebiliriz.
 2. Protein deposu oluşu sayesinde uzun süre tok tutuyor, yağ yakımını kolaylaştırır. Tokluk hissi sağlayarak kilo vermeye destek olur.
 3. Vücudu ödem ve toksinlerden antioksidan özelliği sayesinde arındırır.
 4. Damarların tıkanıklığına engel olarak kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 5. Omega 3 açısından zengin olduğundan sinir sistemini korur ve sağlıklı olarak çalışmasına destek olur.
 6. Kan şekerini dengeler, karaciğeri sağlıklı şekilde çalışmasına destek olup, şeker rahatsızlığına olumlu katkıları var.
 7. Sindirimi düzenleyerek kabızlık sorunu yaşayanları bu sorundan kurtarıyor. Ceviz suyu ishal yapar mı diye endişelenmeyin. Bardağa 2 cevizden fazla koymadığınız sürece ishal yapmaz.
 8. Güçlü ve parlak saçlara, iyi bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
 9. Melanin hormonunun salgılanmasını sağlayarak uykusuzluğa iyi gelir.
 10. Alzheimer ve Parkinson gibi beyni ilgilendiren hastalıklara karşı korur.

Not: Ceviz suyu nadir de olsa bazı hastalarda alerjik reaksiyon yapabiliyor, böyle durumlarda doktorunuza danışınız.

Ceviz Suyu Zayıflatır mı?

Ceviz suyu zayıflatır mı sorusu da hep soruluyor. Evet, zayıflama ve kilo verme de ceviz suyunun faydaları arasındadır. Direkt olarak zayıflatmasa da kilo vermeye yardımcı olur. Tokluk hissi verdiğinden dolayı vücuda fazla kalori girmesini engelleyerek zayıflamamıza dolaylı destek verir.

Ceviz suyu karbonhidrat ve protein kaynağı bir karışımdır. Cevizden suya karışan yağ asitleri özellikle karın bölgesinde biriken yağların daha hızlı yakılmasını ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Ceviz suyu kullananlar, limonlu su ile kullanılırsa ceviz suyunun faydaları katlanacağını vurguluyorlar. Bu arada, ceviz yüksek kalorili olduğundan günde 4 adetten fazla ceviz yemek kilo almaya sebep olur.

Afiyet Olsun, Şifa Olsun.

Ceviz suyu içiyoruz peki normal suyu günde kaç litre tüketiyoruz. Bu konuda yazdığım “Günlük Su İhtiyacı Ne Kadardır, 2 Litre Yeterli mi?” adlı yazımı da mutlaka okuyun.

Written by Duo

21 yorum “Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Ceviz Tüketimi

 1. Müfred dedi ki:

  Bir gün deneyeyim bunu.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet deneyin, ceviz suyu hazırlamak çok kolay, suyunu içtikten sonra cevizlerini de yiyin mutlaka, suda kalınca sanki tazeymiş gibi oluyor.

 2. Bursa Sevdam dedi ki:

  her akşam yatmadan hazırlarım sabah uyanır uyanmaz içerim gerçekten çok faydası olduğunu söyleyebilirim ve tavsiye ederim bunun yanında limonlu suyu hiç eksik etmem …güzel bilgilendirici makale olmuş başarılar dilerim arkadaşım ..iyi yayınlar..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok iyi, demek düzenli olarak ceviz suyu tüketiyorsunuz. Limonlu su da çok faydalı. Teşekkür ederim değerli yorumun için.

   1. Hayat gemisi dedi ki:

    Ceviz suyunu babam sık sık kolestrolu düzenlemek için yapıp içer, gerçekten çok faydasını gördü. Kilo vermeye yadımcı olduğunu sayenizde öğrendim, deneyeceğim. Bu güzel makale için teşekkür ederim:)

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Kolesterol 320 iken 200 lü seviyelere çekecek kadar etkili ceviz suyu, tecrübeyle sabit ama tabi herkeste aynı sonucu vermeyebilir. Kahvaltı öncesi aç karna içilirse de zayıflamaya destek oluyor.

   2. Ebemkuşağı dedi ki:

    Ben deniyorum arada bunu. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler…

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Aynen ben de sıklıkla tüketiyorum ceviz suyunu. Ben teşekkür ederim.

 3. Derya dedi ki:

  Ceviz suyunun faydaları hakkında çok güzel bir makale olmuş. Ben de ceviz çok severim ve kesinlikle yerli Türk cevizinin tadı hiç bir yerde yok. Bizde ceviz ağacı olmasına ve taze de yememize rağmen aynı tat değil farklı bir cins galiba. Veya iklim farkı.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yerli cevizin cinsinden galiba, içindeki yağ oranları daha farklı çünkü. Lezzet olarak da çok güzel, dediğin gibi iklim farkı olabilir.

 4. Deniz dedi ki:

  Cevizi genelde doğal ürün pazarlarından kabuklu olarak alırım. Tabi yerli ceviz diye alıyoruz ama açıkçası artık pek güvenemiyorum. Ceviz suyu daha önce denemedim, hazırlamak gayet kolaymış. Teşekkür ederim bilgilendirme için..

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben de kabukları çıkartılmış hazır ceviz içi almam hiç, kabuklu alır kendim kırarım, böylesi daha sağlıklı. Ceviz suyunu yapmak çok basit dene mutlaka, faydalarının yanısıra suda bekleyen cevizin tadı da harika oluyor.

 5. Sibel dedi ki:

  Cevizin faydalari ne kadar da cokmus..
  Biraz daha tuketmeye dikkat edecegim.
  Tesekkurler editor

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Cevizi suda bekletip öyle ye sanki tazeymiş gibi çok harika tadı oluyor.

 6. Bursa’da oturuyorum. Bilecik ve Yalova cevizinin meşhur olduğunu bilmiyordum. İkisine de yakınım. Yolum düştüğünde alayım birkaç kg.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Yerli ceviz çok farkediyor, hem lezzet hem yağlılık açısından. İthal cevizlerin kırılması çok kolay, bir de iriliği bizi cezbediyor.

   1. Açıkçası şu yazına kadar cevizin yerli mi ithal mi olduğuna hiç dikkat etmiyordum. Teşekkürler Duo.

 7. Hürpost dedi ki:

  Ben ceviz suyu pek tüketmiyordum genellikle kendi yetiştirdiğim bahçeden toplayıp direk olarak kabuğu kırıp yiyorum tabi bu yöntemin farklı faydaları da var bundan sonra tarifiniz üzerine deneme yapıcam bakalım .Kendim yetiştirdiğim için yerli olur sanırım 🙂 ceviz suyunun faydaları için teşekkür ederiz kaleminize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tabi ki olur, kendi mahsulünse hem yerli hem doğal. Cevizi birçok yerde tüketiyoruz, ceviz suyunu da dene. Ceviz suyu özellikle kötü kolesterolü düşürme noktasında etkili.

   1. Hürpost dedi ki:

    Teşekkür ederim. Allah’a şükür şuan için kolesterol gibi bir sıkıntım yok ama tabi ne zaman olur bilemeyiz aklımızda bulunsun saygılar.

 8. Saba Rahman dedi ki:

  I agree.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir