Avokado Besin Değeri ve Kalorisi

Avokado besin değeri birçok meyve ve sebzenin besin değerinin kat be kat üstündedir. Bu yönüyle oldukça popüler bir tropikal meyvedir. Popülaritesi, zengin besin öğeleri yanı sıra, kremsi dokusu ve hafif bir tadı oluşundan kaynaklanmaktadır. Avokado diğer adıyla Persea Americana, tarçın ve defne de içeren lauraceae familyasına ait bir meyvedir .

Avokado meyvesi çok çeşitli boyutlarda, renklerde ve dokularda olabiliyor. Hepsi de tropik iklimlere özgüdür ve olgunlaşıp hasat edildiğinde tereyağı gibi yumuşacık dokusuyla afiyetle tüketilir. İster etin yanında, ister salatalarda ve soslarda kullanabilirsiniz.

Avokado Besin Değeri

Avokado besin değeri; gerek lif, gerek protein açısından bakıldığında çoğu meyvede rastlayamayacağınız ölçüde çok güçlüdür. Bir adet avokado, 80 gr’lık bir porsiyon olarak düşünüldüğünde, aşağıdaki besin maddelerini içerir:

  • E vitamini (56mg)
  • C vitamini (10mg)
  • 360 miligram potasyum
  • 6 gr lif
  • 5 gr protein
  • 12 gr yağ
  • 5 gr karbonhidrat

İLGİLİ YAZI: Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Avokado Kaç Kalori?

Avokado diyetlerde doygunluk verdiği için çokça tavsiye ediliyor. Diyet yapanların da haliyle kalori hesabı var, avokadoyu da inceleyelim. 1 avokado kaç kalori derseniz; bir avokado tükettiğinizde 152 kalori alırsınız. Evet kalorilidir ama doyurucu ve besleyicidir de aynı zamanda.

avokado besin değeri ve kalorisi
avokado besin değeri ve kalorisi

Avokadonun Faydaları

1. Avokado besin değeri bakımından çok yüksektir.

Avokado, uzmanlarca besin açısından yoğun bir gıda olarak övülmektedir. İyi bir folat kaynağı ve mükemmel bir tekli doymamış yağ ve E vitamini kaynağıdır. Ayrıca diğer meyvelerden daha fazla çözünür lif ve demir, bakır ve potasyum gibi çeşitli faydalı mineraller içerir.

2. Kalp sağlığına fayda sağlar.

Araştırmaya göre, avokadoların yağ oranı yüksektir ve bunun % 60’ı tekli doymamış yağlar olup, kalp hastalığına karşı korunmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalbe iyi gelen iyi bir potasyum kaynağıdır.

3. Kolesterol azalmasına yardımcı olur.

Avokado yağı hem oleik asit hem de linoleik asit içerir. Bu doymamış yağlar, kolesterol yönetimine yardımcı olmak için sağlıklı bir diyetin parçası olarak uzmanlarca önerilir.

4. İştah düzenlemesine yardımcıdır.

Avokado, şüphesiz diğer meyve ve sebzelerden daha yüksek kalori içeriğine sahiptir. Fakat öyle doyurucudur ki bu kalorili oluşundaki olumsuzluğu kapatır.

5. Göz sağlığı için birebirdir.

Avokado, yukarıda sıralanan faydalarının yanı sıra, gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu bilinen lutein ve zeaksantin gibi E vitamini ve karotenler açısından da zengindir. Avokadonun bebeklere faydaları dendiğinde özellikle göz sağlığına olan katkısı akla gelmektedir.

Avokado Zararları Var mı?

Avokado zararları olarak özellikle alerji yapmasından söz edilebilir. Avokado içindeki bazı maddelerin, bunlara duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği belirtilmektedir.

Avokado, elma, şeftali, ahududu ve yaban mersini gibi meyvelerde de bulunan salisilat adındaki doğal kimyasalları içerir. Bazı kişilerin bu bileşiklere alerjisi vardır ve bunun sonucunda deride kızarıklık ve şişlikler oluşabilir.

Gıda alerjileri konusunda endişeleriniz varsa veya başka endişeleriniz varsa lütfen doktorunuzdan veya bir diyetisyenden tavsiye alın.

İLGİLİ YAZI: Tropikal Meyve Çeşitleri ve Faydaları

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın