Meditasyon Nedir? Meditasyona Alternatif Öneriler

Meditasyon nedir meditasyona alternatifler nelerdir yazımı okumaya başlamadan önce güzel bir meditasyon müziği açmanızı ve müzik eşliğinde okumanızı tavsiye ediyorum.

Meditasyon müziği, doğadaki sessizliğin içindeki kuş sesleri veya su şırıltısı aromalı, bize dinginlik veren bildiğiniz sözsüz, enstrümantal  müzik aslında. Bu müziği sadece meditasyon yaparken değil, kafa dinlemek istediğinizde veya uyku öncesinde de dinleyebilirsiniz.

Bu yazıyı “Meditasyon şöyle güzel, böyle yapınca şu yararı var” demek  için yazmadım. Hem meditasyonu hem de meditasyona alternatif rahatlama yöntemlerini anlatarak, seçimi takdirlerinize bırakacağım, isterseniz de hem meditasyon yapabilir hem de alternatif yöntemler deneyimleyebilirsiniz.

Meditasyon Nedir?

İnsan, içindeki boşluğu doldurma yollarını aradığı gibi, zihnindeki doluluğu boşaltacak yöntemler de arıyor hayat boyu. Herkes bir yerlerde ruhsal arınma, zihinsel rahatlama ararken karşısına çıkan yöntem ve tekniklere kayıtsız kalamıyor, onları deniyor.

İşte meditasyon da bu tekniklerden biri ve tüm dünyada merak ediliyor. Herkes tarafından bir çok değişik meditasyon teknikleri araştırılıp, deneniyor. Arama motorlarında meditasyon nedir diye meditasyon kelimesini arattığınızda karşınıza 2 milyon civarında bir sonuç çıkıyor. Bu ilginin sebebi, insanların ruhsal yönden rahatlayıp mutlu olmayı istemesi, düşünce olarak  stres ve kaygılardan kurtulma çabası. Meditasyon bunu insanlara verebiliyor mu peki? Şu kadarını söyleyeyim; inanarak yapılan her şey insana mutlaka bir şey katar, bundan şüpheniz olmasın.

meditasyon nedir? meditasyona alternatif önerilerPin
meditasyon nedir? meditasyona alternatif öneriler

Meditasyon nedir? Meditasyon; zihni dinlendirip berraklaştırırken, insanın kendisini tanımasına imkan veren, farkındalık oluşturan bilimsel bir tekniktir. İnsan kendini daha iyi tanıdığında, bilmediği görmediği yanlarını fark eder ve kendine güveni artar.

Meditasyon nedir, meditasyon aynı zamanda bedensel, ruhsal ve zihinsel anlamda bir şifalandırma tekniğidir. Meditasyon yaparak kafa ve ruh olarak rahatlayan insan, stres ve kaygılardan kurtularak hayata pozitif bakmaya başlar ve bir çok işin üstesinden zorlanmadan gelebilir.

Bilim adamları özellikle bu konuda bir çok deneyler yaparak meditasyonun beynin yapısını, zihnin çalışma şeklini pozitif yönde etkilediğini belirtmişlerdir.

İLGİLİ YAZI: Manifesting Nasıl Yapılır?

Meditasyon ve Ruhsal Diyet

Ben bloğumu bedensel diyet ve ruhsal diyet teması üzerine şekillendirdim. Ruhsal diyet, ruhun güzel şeylerle geliştirilmesi, kötü şeylerden arındırılması ilkesine dayanır. Meditasyon ve ruhsal diyet ikilisi de bu ruhsal arınma noktasında birleşiyor. Meditasyonla ruhsal arınma ve zihinsel aydınlanma sağlanıyor, meditasyonun asıl amacı da zaten budur.

Peki bu nasıl oluyor? Zihin ya geçmişe takılı kalır yada geleceğin bilinmezliğe ait bir kaygı içindedir. Hayaller, tedirginlikler, kaygılar zihnimizde bizi esir eder ve onu kontrol etmekte zorlanırız. Zaten çağımızda hızlı akan bir yaşam var, teknoloji, sosyal medya, iş, aile, çocuk, arkadaş derken bünyemiz bu kadar uyaranı kaldıramıyor ve beden-zihin uyumu kayboluyor.

Meditasyon teknikleri içinde en yaygını olan farkındalık meditasyonu zihni rahatlatmak için meditasyon olup, zihni geçmiş- gelecek arasındaki gitgellerden kurtarıp, o ana odaklanmamızı sağlıyor. Böylece yorgun olan zihin yapılan 20 dakikalık meditasyonla rahatlamış oluyor. Bu da tabi ruhsal bir dinginliği beraberinde getiriyor. Meditasyona başlamak istiyorum diyorsanız, başlangıç için kesinlikle farkındalık meditasyonunu öneririm.

Bedensel olarak da en çok rahatlatan meditasyon türü nefese konsantre olma meditasyonu. Kalp sağlığına, kan dolaşımına olumlu etkileri vardır. Nefes meditasyonu da iyi bir giriş olur.

Meditasyona Mesafeli Durma Nedenleri

Meditasyon ve yoga gibi rahatlama yöntemleri her ne kadar bilinse ve tanınsa da olaya mesafeli yaklaşan veya kabul etmeyenler de var. İnsanların meditasyona mesafe koyma nedenlerine bazı örnekler:

 • Meditasyona zaman ayıramayacağını düşünme.
 • Bir faydasının olacağına inanmama.
 • Sadece belli elit kesimce yapıldığından meditasyonu kendine yakın hissetmeme.
 • Din olarak görülmesi, farklı fikirlerin aklı karıştıracağı düşüncesi.
 • Dini öğretilere ters bulup, meditasyon ve İslam bir arada olmaz diyerek meditasyonun günah olarak düşünülmesi.
 • Meditasyonun bir takım ön şartlarının olması; zaman, mekan, şekil, oturuş, müzik, mum, tütsü vs. derken “Bunlar beni yorar.” diye düşünmesi
 • “Kadınlar arasında daha yaygın” diyerek, erkeklerin mesafeli yaklaşması.
 • ”Gerek yok, kendi yöntemlerim bana yetiyor.” düşüncesiyle değişikliğe açık olmama.
meditasyon nedir? meditasyona alternatif önerilerPin
meditasyon nedir? meditasyona alternatif öneriler

Meditasyon ve Din

Her ne kadar meditasyon bir din değildir dense de, yapılan hareketler, ritüeller, ellerin duruşu, çeşitli öğretileri ile dini görünümde olması, bazı kesimlerin temkinli yaklaşımına sebep oluyor. Çin’de Taoizmin, Hindistan’da Budizmin bu öğretilere ilham vermiş olması, Buda heykelinin duruşu ile meditasyon duruşlarının aynı oluşu gibi durumlar bu tedirgin yaklaşımlara zemin hazırlıyor.

Her dinde konsantrasyon halinde yapılan dua ve zikirler olduğundan, inançlı kesimlerce bu ihtiyacın karşılandığı varsayılarak meditasyona gerek olmadığı düşünülüyor.

Meditasyonun oturuş şekli ve ellerin duruşu diğer dinlerde de benzer şekilde. Hristiyan; kilisede veya herhangi bir yerde ellerini birleştirerek, parmaklarını birbirine kenetleyerek dua ederken, Müslüman camide veya müsait olan herhangi bir yerde namaz kılarak duada ellerini kaldırmış, avuçları açık olarak tam bir konsantrasyonla dua ediyor. Sessizce kendini dinlemek isterse meditasyon değil, tasavvufi tabirle tefekkür yapıyor.

Meditasyon hareketleri ve sözleri dine aykırı olmadığı sürece günahtır denemez. Dileyen meditasyon yaparak huzur bulur, dileyen ibadet yaparak. İsteyen ikisini de yapabilir, yalnız bazı videolarda gördüğümüz bir yoginin veya gurunun önünde yapılan el ayak öpmeye varan hareketlerin de hoş görünmediğini vurgulamakta yarar var.

meditasyon nedir? meditasyona alternatif önerilerPin
meditasyon nedir? meditasyona alternatif öneriler

Meditasyona Alternatifler

Herkes kendini mutlu eden, onu stres ve kaygıdan kurtaran aktivitelerle ruhunu ve zihnini dinlendirebilir. Önemli olan o aktiviteyi yaparken dış dünyadan kendini soyutlamak ve sadece kendini o işe vermek, anı yaşamak.

Meditasyon bu rahatlama yöntemlerden biridir ama meditasyon dışındaki alternatif aktiviteler, belki size daha kolay, daha eğlenceli, daha basit ve daha doğru gelebilir. Önemli olan seçtiğiniz aktiviteyi düzenli olarak her gün 20 dakika yapmak. Örneğin, bir hafta tatile gitmek de sizi rahatlatabilir ama devamlı yapılamadığından bu tip aktiviteler değerlendirmemiz dışında olacak.

Aşağıdaki aktivitelerin bazılarını kendinize yakın bulacağınızdan eminim.

Her Zaman Yapılabilecek Alternatif Aktiviteler

 1. Hobi bahçesiyle veya saksı çiçekleriyle ilgilenme. Her gün ilgilenme gerektirdiğinden, ilgilenirken de onlarla konuşma, sadece onlara kendimizi verme zihni  rahatlatır ve bize mutluluk verir.
 2. Muhabbet kuşu, kedi veya köpek gibi sevdiğiniz bir evcil hayvan ile ilgilenme. Örneğin; bir muhabbet kuşun olsa, onu konuşturmak için her gün efor sarfedersin. Sonra büyür, ona eş alırsın, onların da yavruları olur… Bu şekilde her gün onlarla ilgilenmek özel bir zevkin haline gelir ve dünyanın girift sarmalından o ilgilendiğin süre içinde sıyrılmış olursun.
 3. Bir müzik aleti çalma. Gitar, saz, ney gibi sevdiğiniz bir enstrümanla zaman geçirme.
 4. Puzzle, sudoku veya bulmaca çözme. Her gün 15 dakika sana sadece o anı yaşatır ve böylece beyin dinlenir. Evde satranç veya kutu oyunları da güzel rahatlama sağlar ama o oyunlarda başkasına ihtiyaç duyduğun için sürekli yapamayabilirsin.
 5. Takip ettiğin bir kitabı her gün en az 15 dakika okuma. Okurken bu dünyadan sıyrılıp kafan sadece orada olacak. Film izlemek de güzel bir aktivite ama her gün izlemek zor olacağından kitap gibi olmaz.
 6. Mutfakta yemek yapma, yeni pasta, kurabiye tarifleriyle ilgilenme. Farklı farklı ürünler ortaya çıkarırken hem odaklanman ve dikkatin gelişecek, hem de ürünü ortaya çıkardığında kendini mutlu hissedeceksin.
 7. Evde spor ve egzersiz çalışması yapma. Zaten bu sağlığımız için önerilen bir şey. Isınma ve birkaç egzersiz hareketi seni bedenen yorsa da zihnen ve ruhen rahatlatacaktır.
 8. Takı veya örgüyle ilgilenme. Örneğin, annelerimiz, ninelerimiz meditasyon yapamaz ama bize neler neler örerler. Bu durumun hem bize hem de kendilerine fayda sağladığını söyleyebiliriz.
 9. Mandala gibi boyama kitaplarından, boyama çalışmaları yapma.
 10. Sevdiğin birkaç tane site takip edip, her gün onlara düzenli olarak girme. Sitelere girdiğinde hem ilgi duyduğun konularda bilgilenir, hem de güzel zaman geçirerek mutlu olursun. Birkaç tane önereyim isterseniz: beydanınkitaplığı, xhayatsağlık.

Manevi Anlamda Yapılabilecekler

 1. Faydasına inanılan bazı okumalar yapma. Örneğin, bolluk ve rızık için 308 defa “Ya Rezzak” okuması, şifa için 391 defa “Ya Şafi”, iyilik ve güzellik için 129 defa “Ya Latif”, işlerimizin açılması ve yolunda gitmesi için 889 defa “Ya Fettah” okuması yapılabilir. Bu şekilde sizin inandığınız başka okumalar da olabilir ve bunun  için ayırdığınız 15 dakika içinde hem zihniniz başka şeylerden sıyrılıp buna odaklanacak, hem de bu zikirlerin hayatımıza bir şeyler katacağı inancı ruhen rahatlatacaktır. Bir okumada, sayılara uymak olmazsa olmaz bir şart değildir, inanarak okumak önemlidir.
 2. Gecenin sessizliğini değerlendirip 15 dakika kendinle baş başa kalarak dua etme. Uyumadan önce olabilir yada sabah evde herkes uyanmadan önceki sessizlik anında olabilir, bir köşeye çekilip konuşur gibi dua etme, iç dökme. Bu terapi gibi olacak ve ruhen rahatlatacaktır.

Bu alternatifleri, büyük küçük herkesin zevkine ve ilgisine göre değerlendirmesi dileklerimle. Konuyla ilgili “Ruhsal Diyet Nedir,Nasıl Yapılır?” yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Meditasyon Nedir? Meditasyona Alternatif Öneriler” üzerine 6 yorum
 1. Güzel bir bilgi yazisi olmus. Meditasyonu ben herhangi bir dini eylem olarak düsünmüyorum yaparken. Ruhu ve beyni toksik düsüncelerden arindirmak olarak bakiyorum. Ayrica yazica bana da yer verdiginiz icin tesekkür ederim ?

  Yanıtla
  • Evet, meditasyona herkesin yaklaşımı farklı. Ben çok istifade ettiğim için sitenizden bahsettim. Kaleminize sağlık.

   Yanıtla
 2. Meditasyonu herkesin yapması gerektiğini düşünüyorum.
  Ruhu arındırmak da vücudu arındırmak kadar önemli
  Güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum

  Yanıtla
Yorum yapın

2