Kaynak Alan Göze Ne İyi Gelir?

Kaynak Alan Göze Ne İyi Gelir? Gözü kaynak alırsa ne yapmak gerekir? Bu sorular özellikle kaynak ile çalışan ve göze kaynak gelen kişiler tarafından sorulur. Bunun tabi ki doğal çözümleri var ama eğer böyle bir durum yaşamışsanız, kısa sürede size en yakın hastanenin acil bölümüne gitmeniz gerekir.

Kaynak yaparken bu gibi olumsuz durumları önlemek için aşağıdaki konulara da özen göstermelidir:

  1. Kaynakçılar için özel imal edilmiş, UV ışık koruma sistemiyle kaplanmış olan gözlükleri kullanma
  2. Standartlara uygun olan kaynakçı maskeleri takma
  3. Oksit ve dumandan korunabilmek için solunum maskeleri kullanma
  4. Yanıklara ve ışınlamaya karşı, ateşe-ısıya dayanıklı giysiler giyme
  5. Yalıtımlı eldivenler takma

Gözü kaynak almasına hangi ilaç kullanılır diyorsanız, tüm ilaçların kişilere özel bir şekilde reçete edildiği unutulmamalıdır. Bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmak, bir takım sağlık sorunları ve yan etkiler ile neticelenebilir. Doktorunuz muayene yaptıktan ve tıbbi öykünüzü aldıktan sonra size en uygun ilacı ya da göz damlası reçete edebilir.

Gözü kaynak alması ne zaman geçer? Görme ile alakalı bölüm aynı gün içerisinde çoğu zaman geçmektedir. Yanma e batma hissi ise İlaçların etki derecesine göre en geç bir hafta içinde geçecektir. Aşağıdaki videoda da birçok detay bulabilirsiniz.

Kaynak Alan Göze Ne İyi Gelir? Neler Uygulanabilir?

Gözü kaynak alması nasıl geçer diyorsanız, bunun için önerilen birçok şey vardır. Bunları ana hatları ile aşağıda bulunan başlıklara tek tek bakarak görebilirsiniz. Genel anlamda bu uygulamalar,

  1. Buz torbası kullanma,
  2. Soğuk yüz havlusu kullanma,
  3. Poşet çay kullanma,
  4. Salatalık dilimleri kullanma,
  5. Muz posası kullanma,

Gibidir. Aşağıdaki başlıkları kontrol ederek haklarında ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkündür.

1. Buz Torbası Kullanma

Gözleriniz ağrı ve yanma hissediyorsa, o zaman soğuk kompres rahatlama getirebilir ve kornea sinirlerini sakinleştirebilir.

Bu uygulama için iki buz torbası hazırlamanız, ardından da 5 dakika boyunca her iki gözünüzün üzerine koymanız gerekir. Tek bir buz torbası durumunda, her bir göz için 5 dakika yeterli olur. Ağrı ve yanma hissi geçene kadar işlemi tekrarlamaya devam edin.

2. Soğuk Yüz Havlusu

Soğuk yüz havlusu da kaynak almasına ne iyi gelir diyen kişilerin tercih edebileceği seçeneklerden bir tanesidir.

Soğuk su, ağrılı, gergin ve yanmış gözlerde serinletici bir etkiye yardım eder. Bu gözlerin rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu çözüm, evde kolay bir şekilde uygulanabilecek bir yapıya sahiptir. Sadece iki temiz yüz havlusu temin etmek ve soğuk su dolu bir tas hazırlamak gerekir.

Ardından havlular buzlu soğuk suya batırılır ve fazla soğuk suyu sıkılır. Her gözü 10-15 dakika boyunca havluyla örtülür. İşlemi günde iki kez veya rahatlık sağlanana kadar tekrarlayabilir.

kaynak alan göze ne i̇yi gelir? i̇şte yapılacaklar
kaynak alan göze ne i̇yi gelir? i̇şte yapılacaklar

3. Poşet Çay Kullanımı

Poşet çay kullanımı, kaynak almasına ne iyi gelir diyenler için bir diğer seçenektir. Çay yapraklarının anti-oksidan özelliği sık sık bahsedilen bir konudur. Dolayısıyla uygulama gözlerinize rahatlamalarını sağlayabilir.

Uygulama için çay poşetini sıcak suya batırma ve fazla sıvıyı çıkarmak için sıkmak gerekir. Çay poşetini soğumaya bıraktıktan sonra, yaklaşık 15 dakika boyunca dondurucuya koyulur. Her iki göz de yaklaşık olarak 10-15 dakika çay poşetleri ile kapatılır. Ağrı olduğu her an bunu tekrarlayabilir.

4. Salatalık Dilimleri Kullanma

Kaynak yapılan yere ne sürülür, ne yapılır gibi sorular pek çok kişi tarafından merak edilen konulardır. Buna yönelik olarak salatalık dilimleri de tercih edilebilir. Su vitamin ve mineraller açısından zengin olması rahatlatıcı bir yapıya sahiptir. Gözlerdeki iltihabı ve kızarıklığı azaltmaya olanak tanıyan soğutma özellikleri taşır.

Bu bakımdan salatalıktan iki kalın dilim kesilip, 10 dakika buzdolabına koyulduktan sonra gözlerin üzerine yerleştirilebilir. Böylece yaklaşık 10 dakika orada tutulur. Semptomların şiddetine bağlı olarak işlemi günde üç kez tekrarlayabilir.

5. Muz Posası Kullanma

Muz posası da kaynak yapılan yere ne sürülür kapsamında bilinmesi istenebilecek konulardan bir tanesidir. Muz posası, yaralı dokuların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca zengin bir B12 vitamini kaynağı özelliğindedir. Gözlerinizin ve göz kapağınızın gevşemesine yardım eden gözlerdeki kuruluk hissini azaltmaya olanak tanır.

Bunu nasıl uygulayabileceğinizi merak ediyorsanız önce muz soyulur. Posa topak kalmayacak şekilde iyice ezilir. Posayı temiz bir kaba boşalttıktan sonra 10 dakika buzlukta bekletilir. Püre yapılan posa her iki göze sürülür. Ardından da yaklaşık olarak 5-10 dakika bekletilir. Hamuru nemli bir bezle silinir ve temizlenir.

Not: En çok sorulan sorulardan biri de gözü kaynak almasına limon iyi gelir mi? İyi gelmez. Limon göze sürülmemelidir.

Bununla beraber alerjik durumlarınızın olduğu uygulamalardan her zaman uzak durulmalıdır. Ayrıca belirttiğimiz üzere kaynak alan göze ne iyi gelir diyorsanız en kısa sürede doktora giderek muayene olmanız gerekir.

İLGİLİ YAZI: Butopan Neye İyi Gelir?

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın