Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman...

Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman…

Ruhsal arınma, ruhun ve zihnin gereksiz fazlalıklardan kurtulması, kötü düşünce ve hislerden temizlenerek rahatlamasıdır. Ruhsal arınma tabirine basitçe ruhsal temizlenme de dendiği oluyor. Böylece net anlaşılıyor herkesçe. Ruhsal arınma daha mistik kalıyor bunun yanında. Günümüzün havalı ifadesi ise ruhsal detoks. Detoks denince daha modern ve elit bir kitleye hitap edebiliyorsunuz çünkü.

Vücudumuzun ödem ve toksinlerden arınmaya ihtiyacı olduğu gibi, ruhumuzun da stres, sıkıntı ve kaygı durumlarının neden olduğu kirliliklerden arınmaya ihtiyacı oluyor. Bedensel detoks ile iş bitmiş olmuyor, buna ruhsal detoks da ilave edilmeli ki, sağlıklı ve huzurlu bir yaşama kavuşulmuş olsun.

Bazıları geçmişe öyle bir takılı kalıyor ki, bu durum kişinin yaşam enerjisini emiyor. Bazıları da gelecek kaygısıyla anı yaşamanın tadını çıkaramadığı gibi, günlük işlerine de konsantre olamıyor.  İşte bu geçmiş ve gelecek zaman düşüncelerinden sıyrılmanın yolu ruhsal arınma ile olacaktır.

Var mısınız o zaman, geçmişteki korkularınıza, yaşanan kırgınlık ve küskünlüklere son vermeye…

Var mısınız, gelecek kaygısı ve kuşkuların sebep olduğu stresi sonlandırmaya…

Var mısınız, anı yaşarken mutsuz, isteksiz, bezgin, yorgun ve dalgın görünmeye artık bir dur demeye…

“Evet varım!” diyorsanız, o zaman şimdi ruhsal arınma için en doğru zaman.

Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman...

Ruhsal Arınma Zamanı

Ruhsal arınma için yapılacaklar kısmına geçmeden önce, zamanlama konusuna bir netlik getirelim. Ruhsal arınma için harekete geçtiğinizde bunu en az 10 gün aralıksız uygulamaya koyun. Bunu hayatınıza adapte etmek, yaşam stiliniz olmasını istiyorsanız da 21 gün devam edin.

Olumlama kriterlerine göre 21 gün devam edilen her şeyi vücut bir öğreti olarak algılıyor ve ona göre kendini ayarlıyor. Ruhsal arınma için yapılacakları en az 10 gün ile 21 gün arasında ısrarla yapmaya devam etmek çok önemlidir. Sonrasında zaten bu hayatınızın bir parçası olacak, arınmış ve hafiflemiş olarak hayatınıza huzurla devam edeceksiniz.

Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman...

Ruhsal Detoks Nasıl Yapılır?

Ruhsal detoks veya ruhsal arınma nasıl yapılır sorusu hep soruluyor ama bu meditasyon ve yoga gibi belli ritüelleri olan bir şey değil. Anlık moda girerek yapılmasına gerek yok. Sadece yapılacakları belirledikten sonra bunları hayatında kararlı bir şekilde uygulamaktır. En önemli şey ise inanmak ve sabırlı olmak.

Ruhsal arınma yöntemleri nelerdir sorusun en iyi cevabı ise sizde saklı. Çünkü sizi neyin mutlu ettiğini ve rahatlattığını en iyi yine siz bilirsiniz. Bizim verdiğimiz bilgiler, yazdığımız tavsiyeler sadece ipuçlarıdır. Kendine her gün zaman ayırıp ve kendince uygun gördüğün kararları adım adım uygulayarak ruhen arınıp huzura kavuşabilirsin. Ruhsal Detoks üzerine yazılmış kitabı da buradan inceleyebilirsiniz.

Ruhsal Arınma İçin En Doğru Zaman...

Ruhsal Arınma İpuçları

1- Pozitif bakış açısı yakalayın.

Hayat bizi zorluyor ve yoruyor, tamam kabul ama bundan sıyrılmak o kadar da zor değil. Yapılacak şey monotonluktan çıkıp farklı bakış açıları yakalamak… İnsanın doğasında var, olayları hemen kötüye yorup, kaygı duymaya başlamak. Onun yerine pozitif bakış açısını hayatımıza adapte edelim, negatif düşünceler ket vuralım. Polyannacılık değil ama hep ümitli olmak bize huzur verecektir.

2- Güne olumlamalar ile başlayın.

Uyanır uyanmaz, şöyle bir gerinip rahatladıktan sonra gülümseyerek “Bugün güzel bir gün.” deyin. Yüzünü yıkamaya gidince aynada kendinize gülümseyin ve “İyi görünüyorum, şükürler olsun.” deyin. Tüm bu ve buna benzer olumlama cümleleri kendinizi iyi hissettirecek, güne huzurlu başlamanıza neden olacaktır.

3- Olumsuz dedikodulardan ve negatif insanlardan uzaklaşın.

“Ben kendimi ne kadar pozitif düşünmeye zorlasam da, çevremdeki olumsuz dedikodular benim modumu düşürüyor, negatif insanlar moralimi bozuyor.” diyor olabilirsiniz. Çünkü bu hepimizin ortak sorunu. Sosyal bir çevrede yaşıyoruz, her çeşit karakterde insanla birlikteyiz. Burada yapılacak şey, olumsuz konuşmaların olduğu yerde bulunmamak yada konuşulanları önemsemek, negatif enerji yaydığını düşündüğünüz insanlarla zorunluluk haricinde çok vakit geçirmemektir.

4- Ruhsal arınma için zihninizde mutlu hatıralar canlandırın.

Geçmişte çok mutlu olduğumuz anlar mutlaka vardır. Bunları hatırlamak bize hem huzur verir hem de yüzümüze tatlı bir gülümseme getirir. Stres ve yoğunluk yüzünün asılmasına sebep olduysa hemen o moddan çık, güzel bir hatıranı canlandır zihninde, bir müddet onu düşün. Hatta mutlu hatıralar TBT’si hazırlayın ve sadece Perşembe değil dilediğiniz her zaman bakıp mutluluk enjekte edin kendinize.

5- Dingin bir zihin için sessizliği değerlendirin.

Kafa olarak rahatlamanın en güzel saatleri olan gecenin geç saatleri ve sabahın erken saatleridir. Bu saatlerde kendinle başbaşa kaldığında, diyalog yap kendinle ve rahatlat kendini. Uyku meditasyonu gibi alternatifler de değerlendirilebilir. Hafif bir müzik eşliğinde de zihin boşaltması yapılabilir.

6- Ruhsal arınma için teknolojiye biraz ara verin.

Dijital çağın bizi girdap gibi içine çektiği bir dönemde bu veda kolay olmayacaktır ama kendimizi zorlamalıyız. Mesela bir gün boyunca hiç tv izlemesek nasıl olur veya hiç bilgisayarı açamasak? Telefonu akşam yemeğinden sonra kapatıp sabah açsak nasıl olur? Onlar olmadan da hayatın olabildiğini görün, hissedin. Zor ama yapılmayacak bir şey değil. Çünkü sen kota koyamazsan dijital dünya seni kendine esir eder ama böyle ara vermeler asıl patronun sen olduğunu onlara gösterir.

7- Vücudunuzla barışık olun, ilgilenin.

Vücudunuzun sağlıklı ve güzel görünmesi için yaptığınız her çalışma da sizi ruhen mutlu edecektir. Doğal ve sağlıklı beslenme çabaları, her gün yürüme ve egzersiz çalışmaları, bitki çayları ve sağlıklı içeceklerle kendinize değer verme, ruhsal olarak rahatlatacak ve hayatınız enerji dolu olacak.

8- Bir müddet sevdiğiniz bir aktiviteye odaklanın.

Kitap okumak buna en güzel örnektir. Okumaktan zevk aldığın bir kitabı hep yanında bulundur ve fırsat buldukça 20 dakika, yarım saat kitabın içindeki dünyada gezin. Bu kısa süreliğine de olsa, sizi hayatın keşmekeşliğinden sıyırıp alacak ve huzurlu bir sahilde dinlendirecektir. Bu aktiviteyi kitap ile sınırlamamak lazım, film veya tiyatro izleme, bir etkinliğe katılma da yine aynı etkiyi oluşturacaktır.

9- Değer verdiğiniz kişilerle daha sık birlikte olun.

İş yoğunluğu, koşturmaca derken bir bakmışsınız ki sevdiklerinizle geçirdiğiniz zaman minimuma inmiş. Kendinizi iyi hissettiren arkadaşınızla, güven duyduğunuz ailenizle vakit geçirmek ruhu tüm ağırlıklardan kurtarır. Ruhsal hastalıklara en iyi tedaviyi yanında kendinizi iyi hissettiğiniz insanlar yapar. Onlarla vakit geçirmek, iç dökmek, paylaşmak doğal bir terapidir.

10- Ruhsal arınma için ertelemeyin.

Ertelemek kafa takıntısı oluşturur zira mesele halledilmemiş ve hala zihin onunla meşguldür. En güzeli işleri ertelemeden yapmaktır ama ertelenenler varsa da bu ertelenen konuları bir yere yazıp, sırayla eleyip üzerini çizmektir. Ertelenen şeylerin üzeri çizildikçe moraliniz yerine gelecek ve ruhun üzerindeki bu belirsizlik yükü kalkacak ve rahatlayacaksınız.

Ruhsal Arınma Seramonisi

İnsan hamamdaki arınma kurnalarının altına yatıp, üzerindeki kirlerin tamamından temizlenmek istediği gibi, manen de kirlerinden arınmak ister. Manevi kirler, pişmanlıklar, günahlarımız; suyla temizlenmez ne yazık ki. Shakespere’in meşhur Leydi Macbeth oyunundaki gibi, kanlı ellerini yıkayıp  “Çık elimden, korkunç leke çık diyorum sana!” demesi gibi, yıkamakla arınır mı manevi kirler?

Evet, inancımız ne olursa olsun, belli bir seramoni eşliğinde ruhen arınmak istiyoruz. Hristiyanlar vaftiz yoluyla yada papaza anlatarak arınmak ister, Yahudiler ağlama duvarında, Müslümanlar dua ve tövbeyle kurtulmak isterler ağır manevi yüklerden. Bu bir ihtiyaç ve herkes kendine uygun bir yol ile arınıp temizlenmek istiyor. Bir mum yakıp dua edenle, bir uçan balona tüm kötü enerjileri ve düşünceleri yükleyip kurtulan da, elini açıp dua edip af dileyen de hep aynı düşüncede aslında.

Yaz geldi, her şeyin bir mevsimi var. Bence şu an tam da ruhsal arınma mevsimi. İyi bir tatil planıyla stresten uzak yaşayıp kendimize zaman ayırabiliriz. Sevdiklerimizle olup ruhen rahatlayabiliriz. Güzel havaları fırsat bilip bu renkli günleri ruhsal detoksa dönüştürebilmeniz dileğiyle…

Mutlu ve huzurlu yarınlara…

Bu konuyla ilgili daha önce yazdığım “İç Huzuru Yakalamak” ve “Ruhsal Diyet” yazılarıma da bakmanızı isterim.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 107 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (28 yorum)
Derya
Derya Cevapla
- 4:43 pm

Her gün sadece uyanabildigim icin mutluluk duyarim. Negatif insanlarla da hic duraksamadan arama mesafe koyarim insani cok kötü etkiliyorlar cünkü. Biraz da telefonu daha az kullansam daha iyi olacak 😃

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 5:28 pm

  Uyanabilmek bile mutluluk diyorsan bence mutlu olmayı başarıyorsun. Negatif insanlar insanda enerji bırakmıyor, pozitif arkadaşlar da tam tersi, moral yükseltiyor. Blog yazarı teknolojiden nasıl uzak duracak acaba, en azından belli zaman aralıklarında olabilir belki…

biriktirdiklerim
biriktirdiklerim Cevapla
- 7:18 pm

6. madde işi zorluyor.. buna bir çözüm bulmam gerek. ruhsal detoks cümlesi bile dinlendirdi:)

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 4:44 am

  Blog yazarı olmak dijital dünya ile iyi anlaşmayı gerektiriyor. Ruhsal detoks için belli zamanlarda fişi çekmek lazım ama dediğiniz gibi zorluyor…

FATİH PINAR
FATİH PINAR Cevapla
- 7:48 pm

Ruhsal arınma yöntemleri başlıklı yazınız hem manen hem de Teknik olarak çok harika olmuş Çok teşekkür ederim Duo diyet.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 4:40 am

  Her açıdan beğenmenize sevindim, ruhsal anlamda huzurla dopdolu günleriniz olsun.

  Acar acar
  Acar acar Cevapla
  - 1:51 pm

  Çok mutlu oldum:) bir uyanış bir farkındalık içinde olmak yeniden hayata gelmek gibi…yeni bir şans gibi… teşekkürler bu güzel bilgiler için🙏

   Duo Diyet
   Duo Diyet Cevapla
   - 4:35 pm

   Sizin mutluluğunuz beni de mutlu etti. Çok güzel ifade etmişsiniz, bazı şeylerin farkına varmak, yeniden başlamak ve yenilenmektir. Ben teşekkür ederim.

Pingback: Yağmurun Sesini Hisset » BİRİKTİRDİKLERİM
  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:55 am

  Okudum, çok harika yeni yazınız. Yağmurun sesini dinlemek de dinginlik verir, ruhen rahatlatır.

Cem Kazan
Cem Kazan Cevapla
- 9:15 pm

Devamlı blog, olmadı YouTube. Bırakamam gibi geliyor Duo 😂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:51 am

  Arınmak için bazı fedakarlıklar gerekiyor. Belki de bir seçim bu…Bence arada bir dinlenmeyi seçmek lazım…Osman’a daha fazla zaman ayırmak lazım:))

XHayat
XHayat Cevapla
- 10:24 am

Benim “ruhsal arınma” dönemine geçişim enerjimi düşüren, hayatımda gereksiz yer işgal eden insanları teker teker uzaklaştırmakla başladı. Allah’ım, nasıl büyük bir rahatlık, nasıl bir huzur anlatamam, tarifi yok bunun 🙏😊 Yazıda belirttiğiniz diğer önerileri de ruhsal detoks sürecime dahil ederek Nirvana’ya ulaşabilirim sanırım 😇😅

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:46 am

  Evet çevremizdeki negatif enerji veren insanları uzaklaştırmak veya onlardan uzaklaşmak iyi hissettiriyor. Buna benzer ruhsal detoks ipuçlarını uygulamak da bizi ruhen daha iyi hissettirecek…

Yeşimle Her Telden
Yeşimle Her Telden Cevapla
- 12:03 pm

İpuçları kısmındaki içerik kesinlikle işe yarar..

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:29 am

  Umarım, zaten uygulaması o kadar zor değil, uygulanabilir.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 6:42 pm

Pozitif olmaya çalışıyorum elimden geldiğince. Ruhumu asla negatif enerjilere teslim etmiyoum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 7:28 pm

  Nasıl düşünürsen o ruh hali sarıyor insanı. Pozitif olabildiğin sürece de, ruhun takıntılara esir olmuyor.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik Cevapla
- 8:15 pm

Pozitif düşünmeden önce,kendimizdeki yarları görmeli,fark etmeli,kabul etmeli,sarmalıyız diye düşünüyorum.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:51 pm

  Evet yakından uzağa doğru yol almak en iyisi. Önce yaraları sararsak pozitif düşünmeye de zemin hazırlamış oluruz.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 2:25 pm

Ruhsal arınma için elbette pozitif bakmak şart. Olayları iyi yanlarından görmek ve bir bakıma Polyanna olmak gerekebiliyor. Tabii bunu her zaman başaramıyoruz o ayrı.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:47 pm

  Evet pozitif olmak, umudu hiç kaybetmemek ve olayların güzel yönlerini görebilmek ruhumuzu canlı ve huzurlu tutacaktır.

Ece Evren
Ece Evren Cevapla
- 11:34 am

Ne güzel bir paylaşımmış Duo Diyet. Ben bilgisayardan zaman zaman uzak kalmaya çalışıyorum. Kah kitap okuyor, kah düşündüklerimden notlar alıyorum. Bir uğraş şart zira. Takıntılar insanı bitiren şeyler. Ramazan bitti bitiyor. Yazını ancak gördüm. Emeğine sağlık. Tavsiyeler çok güzel ve uygulanabilir 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:42 pm

  Ne güzel uğraş kitap okuyup küçük notlar almak. Dediğin gibi bir işle meşgul olunca takıntılar azalıyor. Teşekkür ederim samimi yorumun için. Sevgilerimle.

Esra
Esra Cevapla
- 9:39 pm

Benim ihtiyacım var, detaylı olarak yazınızı tekrar inceleyecegim 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:49 pm

  Aslında hepimizin var:) Bazen hiç tahmin edemeyeceğimiz şeyler bizi olumlu etkiliyor ve huzur veriyor. Belki böyle yazılardan sürpriz bir şeyler yakalayabiliriz, kimbilir…

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü

Ruhsal arınma konusu artık daha yakından ilgilenmek istediğim bir konu bir süredir. Aşırı çalışma, trafik, toplumsal sıkıntılar, medyanın haber bombardımanı, dolar çıktı mı düştü mü stresi, trafik filan derken biraz boğuldum ve her şey birikti gibi hissediyorum. Önerileri beğendim ben. Tamamını yapamasam bile yine de deneyeceğim.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:47 pm

  Evet güncel yaşamın hareketli trafiği bedeni yorduğu gibi ruhu da yoruyor. Ruhu rahatlatan önerilerin bazılarını bile hayata geçirebilirsen bir hafiflik ve rahatlama hissedersin bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara