Kan Grubuna Göre Beslenme ve Diyet

Kan grubuna göre beslenme ve diyet yapılması, son zamanlarda uygulanan en gözde seçeneklerinden bir tanesidir. Ancak yapılan araştırmalar sonucu beslenmeye veya hastalıklara karşı nasıl bir etki gösterdiği somut olarak bilinmemektedir. Tarihsel açıdan nitelendirilerek, kan gruplarına göre diyet ve buna uygun beslenme listesi baz alınarak etkili diyetler oluşturulmuştur.

Bu tarz diyetlerin yapılması veya bu yöntemle zayıflama ile ilgili bulgular çok zayıf sonuçlara dayanır. Hâlâ birçok kişi kan grubuna göre beslenmenin doğru bir yol olduğunu düşünmemekle beraber kendi kan grubuna uygun beslenme programı yapmak istemektedir.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Ortaya Çıktı?

Kan grubuna göre beslenme planı, kan gruplarının oluşma durumuna göre yapılmaktadır. Kan gruplarının oluşmasına neden olan faktörler bulunur. Bu faktörler arasında, avcı ve toplayıcı yaşama başlama, yerleşik hayata geçme ve ardından insanların çiftçiliğe başlaması, bazı insanların göçebe yaşam tarzını benimsemesi son olarak modern insanın ortaya çıkışı bulunur. Bu faktörler insanların kan grubunu etkilemektedir. (1)

Kan Grubuna Göre Diyet Şekilleri Nelerdir?

Kan grubuna göre beslenme diyeti, kan gruplarının ortaya çıkmasından dolayı insanların benimsedikleri bir beslenme şeklidir. Kendi kan grubuna göre diyet yapan insanların daha sağlıklı oldukları ve bu kişiler hastalıklara karşı bir direnç oluşturdukları söylenmektedir.

Aidin Salih kan grubuna beslenme üzerine, Canan Karatay kan grubuna göre diyet alanında çok önemli tavsiyelerde bulunmuşlardır. Canan Karatay Diyeti de kendine has çok özel bir diyettir. Kan gruplarına göre sınıflandırılan insanların nasıl beslendiğinden ve tüketeceği besinler neler bahsedilecek olursa, şu şekilde açıklanabilir;

A Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

A kan grubuna sahip insanların çiftçi yaşam tarzından geldiği bilinmektedir. Bu nedenle doğal ürünlerin tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu düşünülür. A grubuna göre beslenme diyeti yapacak olan kişiler vejetaryen bir beslenme şekli benimsemelilerdir. Bu diyet tipine göre, a grubunda olanlar sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelidir.

A kan grubuna göre beslenme listesi yaparken süt, süt ürünleri, et ve hayvansal gıdalar ile birlikte tahılların listeye alınmaması gerekmektedir. A kan grubuna sahip insanların mideleri oldukça hassas olup, et tüketiminde hazımsızlık çekebilirler. Safra keselerinde genellikle sorun olmakta olup, yağlı etleri tüketmekten kaçınmalılardır.

İLGİLİ YAZI: Sirkadiyen Beslenme Nasıl Olur?

B Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

B kan grubuna sahip olanlar, göçebe yaşamı benimsedikleri için süt ürünlerini ve hayvansal gıdaları tüketebilirler. Aynı zamanda karbonhidrat ve meyve ağırlıklı olarak beslenebilirler. Her türlü besini kullanarak, bir diyet listesi oluşturabilirler.

B kan grubuna göre beslenme yaparken beyaz et tüketimi yapılmaması gerekir. Ayrıca çok fazla süt ve süt ürünlerinin tüketilmesine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü zamanla laktoz hassasiyeti gelişebilir. Her gıdayı kararında tüketmeleri gerekmektedir.

İlgili Yazı: Ahmet Apa Diyeti Seviye 1

0 Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

0 kan grubuna göre beslenme diyet yapacak kişiler karbonhidrat içeriği yüksek olan bir diyeti tercih etmelilerdir. 0 grubuna göre beslenme yaparken protein dengesi düşük olarak tutulmalıdır. Narenciye tüketilmesi önerilmemekle birlikte meyve ve sebzelerin tüketilmesinde herhangi bir sorun yoktur.

Beyaz et, kırmızı et, balık ve hindi tüketiminin 0 kan grubuna sahip insanların diyetinde olmasında bir sakınca yoktur. Tahıl ürünleri tüketmeleri durumunda hızlı kilo alımı söz konusu olur. Ancak deniz ürünlerini tüketerek, kilo verebilirler.

İLGİLİ YAZI: Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Ev Yemeği

AB Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olur?

AB kan grubuna sahip insanların sebze ve meyve tüketmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak diğerlerinden farklı olarak hindi eti kesinlikle kullanılmamalıdır. Diğer et türlerinin tüketilmesinde herhangi bir sorun bulunmamakla birlikte süt ve süt ürünleri sınırlı sayıda tüketilebilir.

B grubunda olduğu gibi dengeli bir biçimde her gıdayı tüketmelerinde bir sakınca bulunmamaktadır. Deniz ürünlerinin tüketimi daha çok tercih edilmelidir.

kan grubuna göre beslenme ve diyet nasıl olur?
kan grubuna göre beslenme

Kan Grubuna Göre Diyet Doğru Mu?

Kan grubuna göre beslenme diyet listesi oluşturmak birçok insanın kullandığı bir uygulamadır. Bilimsel olarak bir karşılığı bulunmamasına rağmen, Dr. Peter d’Adoma bu konuyla ilgili bir kitap çıkararak, insanların kan gruplarına göre beslenme ve diyet uyguladıklarında daha sağlıklı ve zayıf olacaklarını belirtmiştir.

Bu kitap en çok satan beslenme ve diyet kitapları arasındadır. Kan grubu diyeti uygulayan kişilerde herhangi bir rahatsızlanma veya olumsuz bir sonuç ile karşılaşılmamıştır.  Bu kavrama dikkatli bakıldığında, beslenme ve besin odaklı bir diyet listesi oluşturulmaktadır.

Aslında her diyette bulunan uygulamalar benimsenmektedir. Bağışıklığı güçlü olan ve bağışıklığını güçlendirmek için uğraşan insanların kan grubuna göre beslenme diyetini uygulamasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşağıdaki videoda kısa bir özet sunulmuş, izlemenizi tavsiye ederim.

Kan grubuna göre beslenme doğru evet ama kronik rahatsızlığı olanların bu diyeti uygulanmasında sorunlar meydana gelebilir. Çünkü verilen listelerde vitamin ve mineral değerlerinden söz edilmemektedir. Sağlıklı olmak için bu diyetin uygulamasında bir sakınca olmadığının belirtilmesi ile birlikte zayıflamak için kan grubuna göre diyet yapmak akıllıca bir fikir olarak görülmemektedir.

İLGİLİ YAZI: Aristo Diyet Listesi

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kan Grubuna Göre Beslenme ve Diyet” üzerine 2 yorum
    • Can Boğazdan Çıkar diye bir kitap var Mehmet Ali BULUT imzalı, sunuş bölümünde güzel anlatıyor kan gruplarına göre beslenmeyi, ben ikna oldum:) En azından kendi kan grubumla ilgili kısmı değerlendirebildim. Yaklaşık 300 sayfa da kitap, bi göz atılabilir.

      Yanıtla
Yorum yapın