Bedensel Diyet

Kinoa Çayı Faydaları Tüketimi ve Zayıflamaya Etkisi

Kinoa Çayı Faydaları Tüketimi ve Zayıflamaya Etkisi

Çok eski zamanlardan beri kullanılan kinoa, en çok Güney Amerika ülkelerinde yetişmektedir. Tahıl görünümlü bu bitki aslında tahıl değil ıspanakgiller ailesindendir ve inanılmaz doyurucu özelliğiyle bilinmektedir. Kinoa; salata ve pilavlarda kullanıldığı gibi yoğurda katılarak da tüketilebilir ancak kinoa çayı tüketimi hepsinden daha çok rağbet görmektedir. Bu yazıda kinoa çayı faydaları tüketimi ve zayıflamaya olan pozitif etkileri hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

Kinoa latince adıyla quinoa, doyurucu olması yanında glütensiz olması yönüyle de bir tercih sebebidir. Kinoanın beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Hepsinin de besin değerleri inanılmaz güçlüdür. Karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin bakımından çok zengindir. Günlük mineral ihtiyacının çoğunu kinoa çayı tüketerek karşılamak mümkün.

Kinoa çayını popüler yapan şey, içindeki minerallerin, liflerin, antioksidan ve aminoasitlerin bol oluşu sayesinde tokluk sağlamasıdır. Bu sayede hem sağlıklı beslenip hem de vücudun sağlıksız kilo alması engellenmiş olmaktadır. Kinoa çayı faydaları içinde en önemlisi de budur; hem sağlıklı hem fit olmamızı sağlaması…

Kinoa Çayı Faydaları En Etkili 10 Özelliği

Sağlıklı beslenme, güzellik ve diyet konusunda hassas olan herkes tarafından ilgiyle takip edilen kinoa çayı faydaları ve işte kinoa çayının etkili 10 özelliği:

  1. Kinoa çayı kan akışını dengeleme özelliğiyle damar tıkanıklığını önleyerek kalp krizi riskini azaltır. Kalp rahatsızlığı olanlara da tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
  2. Kinoa içindeki vitamin ve mineraller enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getirir, immün sistemini güçlü tutar.
  3. Bitki olmasına rağmen içindeki protein sayesinde doyuruculuğu yüksek ve diyetlerin vazgeçilmezidir. Diyet ve zayıflama için gerekli olan tüm içeriklere sahiptir. Vegan ve vejetaryen beslenmede de tercih edilmektedir.
  4. Kinoa çayı faydaları içinde kansızlık sorununa çözüm sunması da gösterilmektedir.
  5. Kinoa içindeki aminoasitler, vücudun enerji ve yağ depolarını düzenler. Bu da gün içinde enerjik ve aktif olmanızı sağlar.
  6. Diyabette Glisemik İndeksi (Gİ) düşük yiyecekler tüketmek önemli olduğundan şeker hastaları rahatlıkla kinoa çayı içebiliyorlar.
  7. Lifli olma özelliğiyle bağırsak problemlerinin çözümüne katkı sunar, kabızlıktan ve şişkinlikten kurtarır. Ayrıca bağırsaklardaki tenyaları temizler.
  8. Hücre onarımı yapıp hücrelerde yenilenmeyi sağlar. Bu da cildin sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.
  9. Yüzde veya vücutta oluşan sivilce veya güneş lekelerinin kaybolması da kinoa çayı faydaları arasındadır.
  10. Böbreklerde ya da safra kesesinde taş oluşumunu engeller. Kuinoalı çay düzenli içildiğinde böbreklerin daha iyi çalışmasına destek verilmiş olur. (Kaynak)

Kinoa Çayı Zayıflatır mı?

Kilo vermek için az kalori almak çok önemlidir ve az kalori almak için iştahın azalması, tokluk hissinin oluşması gereklidir. Kinoa çayı tükettiğinizde vücuda doyurucu, besleyici özellikli karbonhidrat, protein ve lifler girer ve bu sayede daha az yemek yeme isteği olur. Evet zayıflatma özelliği kinoa çayı faydaları arasında en popüler olanıdır.

Ayrıca, kinoa çayı tüketildiğinde metabolizma da hızlanır. Alınan kaloriler yakıldığında zayıflama başlar. Kısacası kinoa çayı faydaları arasında zayıflatması var diyebiliriz çünkü kinoa çayı hem iştah azaltır, hem tok tutar, hem metabolizmayı hızlandırır.

Kinoa Çayı Faydaları Tüketimi ve Zayıflamaya Etkisi

Kinoa Tozu

Kinoa Çayı Nasıl Yapılır Nasıl Tüketilir?

Kinoa çayını hazır olarak 42’li süzen poşet olarak bulmak mümkün. Aktarlarda online marketlerde bulabilirsiniz. Yeşil çaylı kuionalı bitkisel çeşitli karışık çaylar da vardır. Bu çayları nasıl hazırlarız derseniz çok basit, normal sallama poşet çay yapar gibi sıcak suya koyarak 3 dakika kadar bekleterek demleriz. Kinoa tozu olarak da satılmaktadır. Tozunu da yine kinoa çayı yapımında kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nasıl kullanılır nasıl tüketilir kısmı. Acıkma hissi yaşanmaması için aç karna tüketilmesi gerekmektedir.

Duo Diyet BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZASI’ndan hemen KİNOA ÇAYI alıp, evinizde demleyebilirsiniz.

Kinao çayı günde kaç bardak içilmeli ne zaman içilir diye soruluyor. Günde sabah kahvaltı öncesi ve akşam yemeği öncesi olmak üzere 2 kez tüketimi uygundur. Yemeklerden yarım saat kadar önce içmekte fayda var.

Evet, kinoa çayı faydaları tam olarak görülmek isteniyorsa düzenli olarak günde 2 fincan tüketilmelidir. Kinoa çayı kullananlar ve yorumları incelendiğinde düzenli tüketim bırakıldığında etkisinin azaldığını belirtiyorlar. Kinoa çayının faydaları ve etkisi ise yaklaşık 2 hafta içinde görülmeye başlamaktadır.

Vücuttaki ödem ve toksinlerin atılmasını sağlayan diğer bir çay olan kiraz sapı çayı üzerine yazdığım “Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır, Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?” adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir