Karabaş Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Tüketimi ve 10 Faydası

Karabaş otu çayı yaklaşık 3 yıldır hayatımda ve çok faydasını gördüm, görüyorum. Sadece faydaları için değil, çok farklı bir lezzeti olduğu için de bu çayı seviyorum. Bu yazıda karabaş otunun genel olarak faydalarının yanında karabaş otu çayı hakkında tüm merak edilenleri ve karabaş otu çayı nasıl yapılır nasıl demlenir sigara kullananlar nasıl tüketmeli günde kaç kez içilmeli gibi sorulara cevap vermek istiyorum.

Bu yazıda ayrıca, karabaş otu kürü kullanımı nasıldır, karabaş otu zayıflatır mı karabaş otunun sigaraya bıraktırmadaki etkisi, depresyona olan olumlu etkileri, uyku bozukluklarındaki rolü gibi daha birçok konuya değineceğiz.

Karabaş otu ile tanışmam isminin ilginçliği sayesinde oldu. İbn-i Sina karabaş otuna kafa süpürgesi demiş. Sonra “Neden bu isim?” dedim ve incelediğimde, beyindeki kılcal damarları açarak baş ağrısını kesip rahatlattığını ve beyin tümörlerine karşı bir set oluşturduğunu öğrendim.

Kafa süpürgesi ne işe yarar damar açar mı diye soruluyor hep, evet İbni Sina tam da bundan bahsetmektedir. Sadece bununla da kalmayıp çok farklı konularda da faydaları var.

Karabaş otu nasıl kullanılır derseniz, aslında birçok kullanım alanı var. Karabaş otunun yağı var, reçeli var, karabaş balı da var. Birçok kullanım şekli var ama en kolay ve pratik olanını, aynı zamanda ekonomik olanı, çay şeklinde tüketmeyi hayatıma aldım.

Karabaş otu için İbrahim Saraçoğlu şunu vurguluyor:  “Karabaş otu çayı içtiğinizde, karabaş otundaki tüm etken maddelerden faydalanmış olursunuz. Ayrıca karabaş otunda bağımlılık yapan hiçbir madde bulunmuyor.”

İLGİLİ YAZI: Bodur Otu Çayı Faydaları ve Tüketimi

Karabaş Otu Nedir Nerede Bulunur?

Görüntü olarak lavanta bitkisine benzese de aynısı değildir fakat  lavantanın bir türüdür, ingilizce lavandula stoechas diye geçmektedir. İçindeki etken maddeler itibariyle, bildiğimiz lavantadan farklıdır. Güllerin, karanfillerin nasıl bir çok çeşidi varsa lavantanın da aynı şekilde…

Ülkemizin batısında yetişir. Mayıs-haziran aylarında mor çiçekleriyle hem bizi, hem arıları cezbeder. O dönemde taze mor çiçekleriyle de çayı yapılıp içilebilir ama bu süre çok azdır. Taze olarak çayı yapılırsa renginden dolayı mavi çay da deniyor. Demetler halinde toplanarak yıl boyu aktarlarda, online marketlerde karabaş otu kurusu olarak satılır.

Karabaş otu çok eski tarihlerden beri kullanılıyor aslında. Kolera salgınlarında anti-bakteriyel özelliği ön plana çıkmıştır. Savaşlarda antiseptik özelliğinden dolayı enfeksiyonların artmaması için kullanırlarmış. Günümüzde ise adı pek duyulmuş değil ama bu yazı sayesinde belki duyan sayısı artar:)

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Karabaş otu çayı, bu bitkinin sahip olmuş olduğu tüm şifayı da bünyesinde taşır, sıcak suyla temas ettiğinde içindeki hiçbir maddeyi kaybetmez. Şimdi karabaş otu çayı nasıl yapılır nasıl demlenir ona geçelim:

Karabaş otu tarifi çok kolay, hazırlanışı pratiktir. Bir bardak karabaş otu çayı için 5 tane karabaş otu kurusu yeterlidir. Cezve gibi bir kapta, bir bardak suyu kaynattıktan sonra, suyun içine 5 tane atıyoruz. Üzerini kapatıp, 5 dakika demlenmesini bekliyoruz. Taze karabaş otu koyduysanız bu süreyi 10 dakikaya çıkartın.

Ihlamurun rengine benzeyen ama ondan daha koyu sarı renkte karabaş otu çayınız hazır. Ihlamur demişken kışın içine çok az ıhlamur da eklerdim ama orijinal tadını bozuyor. Ayrıca limon ekleyip de denediğim oldu ama yine de favorim sade hali. İçiminin çok yumuşak ve kendine has lezzeti olduğunu vurgulamak isterim. Karabaş otu çayı kullananların yorumları da bu yönde, sade içimi daha güzel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kinoa Çayının Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

 

karabaş otu çayı faydaları nelerdir? nasıl tüketilir?
karabaş otu çayı hazıralnışı

Karabaş Otu Çayı Nasıl Tüketilir?

Karabaş otu kürü olarak da nitelendirdiğimiz bu çayın içiminde belli noktalara dikkat etmek gerekir. Peki karabaş otu çayı nasıl tüketilmeli öncelikle her gece her gece karabaş otu çayı içmeyin. Ayrıca dozajı da önemli. Tıpkı çok fazla demli çay içmemek, kahveyi fazla kaçırmamak gibi. Karabaş otu nasıl içilir herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak için çayını şu şekilde içmenizi öneririm:

Karabaş otu çayı günde kaç kez içilmeli derseniz cevabı sadece 1 bardaktır. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra, 1 bardak ve 2 günde 1 bu çayı için. Bu şekilde 15 gün devam edip sonra 15 gün hiç içmeyin, dinlenin. Yani ayda sadece 15 gün, gün aşırı olmak üzere uygulayın.

Bu şu anlama geliyor; bir ayda aslında 8 kez falan içmiş oluyoruz ama küre başlandığında günaşırı içmeyi bozmadan devam etmek faydalarını hızlı olarak hissetmemizi sağlar.

Ben ay hesabı yapmıyorum, içmeye başlayınca 15 gün boyunca 1 gün arayla, akşamları bir bardak içiyorum. Sonra ara veriyorum ama günleri saymıyorum açıkçası. Diğer aya geçince yine 15 gün devam ediyorum bir gün arayla. Uzun zamandır bu çayı içtiğim için bu benim kolayıma geliyor.

Karabaş Otunun Zararları : Dikkat edilmeden bilinçsizce tüketilen birçok besin gibi karabaş otunun da zararları olur. Karabaş otu çayı her gün içilecek bir çay değil ayrıca da günde bir bardaktan fazlası zarardır. 15 gün devam ettikten sonra mutlaka dinlenin.

Karabaş otunun çayını da fazla içerseniz böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açar. Karabaş otu kullananların yorumları asasında karın ağrısı hissedenler de olmuştur. Kalp ve damar rahatsızlığı nedeniyle doktor bir ilaç vermişse o ilaçla aynı anda içmemelisiniz.

karabaş otu çayı faydaları nelerdir? nasıl tüketilir?
karabaş otu çayı faydaları

Karabaş Otu Çayının Faydaları

En bilinen ve yaygın yararları arasında, kanın akışkanlığını arttırarak damar tıkanıklıklarını önlemesi, kanser ve tümöre olan olumlu etkisi, sigarayı bıraktırma diyebilirim. Diğer faydalarını madde madde yazalım:

 1. İçindeki maddelerin faydaları: Geraniol maddesi tümörleri yok ederken, rosmanirik asit ise kanı sulandırarak kan dolaşımını düzenler. Cineole maddesi sayesinde alerjileri önler. Ayrıca içerisinde enfeksiyon oluşumunu engelleyen maddeler de bulunmaktadır.
 2. Sindirim organlarında oluşan tüm kanser çeşitlerini önleyici özelliği vardır.
 3. Mide bulantısına, mide sancılarına iyi gelir.
 4. Düzenli kullananları sakinleştirir, depresyonu önler, kaygı ve stresi azaltır.
 5. Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle de stresin sebep olduğu sinirsel baş ağrılarına.
 6. Böbrek ve mesanedeki kumları düşürür.
 7. Yüksek tansiyonu düşürür.
 8. Cilt kuruluğuna ve egzama yaralarına iyi gelir.
 9. Romatizmal ağrıları büyük ölçüde azaltır.
 10. Eldeki ve vücuttaki titremeleri önler.
 11. Karabaş otu çayı sigara bıraktırmada çok etkilidir.
 12. Düzenli olarak kürü uyguladığınızda vücuttaki toksinleri, zararlı maddeleri temizler.
 13. Uykusuzluk çekenlere birebir çaydır, kaliteli bir uyku sağlar, sabah zinde uyanmaya sebep olur.

Karabaş Otu Çayı Kimler Kullanamaz?

 • 18 yaş altı içmemeli.
 • Hamile ve emziren anneler içmemeli.
 • Kanamalı hastalara ve ameliyata gireceklere önerilmiyor.
 • İlaç kullanmakta olanların her şeye rağmen hekimlerine danışması iyi olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Moringa Çayı Faydaları ve Tüketim Şekli

Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Zayıflama ile sindirim sistemi arasındaki ciddi bir ilişki vardır. Karabaş otu çayı sindirim sistemine, özellikle de bağırsaklara çok faydalı olduğundan zayıflamaya dolaylı olarak yardımcı olur. Karabaş otu çayı içenler, genellikle bağırsaklarının çok hızlı çalıştığını ve bunun kilo vermeye katkı sağladığını belirtiyor.

Bunun yanı sıra akşam yemeğinden 2 saat sonra içilen bir bardak karabaş otu çayı, gece acıkmalarının önüne geçerek gereksiz kalori almaya engel olur. Kısaca karabaş otu zayıflatır mı sorusunu evet diye cevaplayabiliriz.

Sizler de düzenli olarak karabaş otu çayını içmeye başlayabilirsiniz. Ruh ve zihin sağlığımıza iyi gelen karabaş otu nam-ı diğer kafa süpürgesi ile gereksiz kafa takıntılarını süpürelim ve anı yaşayarak huzur bulalım.

Yapılış ve demleme açısından karabaş otu çayı ile aynı özelliklere sahip, vücuttaki ödem ve toksinleri attıran “Kiraz sapı çayı” ile de tanışmanızı isterim. Bununla ilgili de detayları anlattığım “Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Karabaş Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Tüketimi ve 10 Faydası” üzerine 50 yorum
 1. bende yazınız sayesinde adını duyanlardanım fakat zayıflatma olayı benim için biraz işi bozuyor 🙂

  Yanıtla
 2. Karabaş oyunu bir dönem kullanmış ve faydasını görmüştüm. Ama reçeli olduğunu bilmiyordum. Denemek lazım eminim güzeldir. Ben dönem dönem bazı bitkilerden kürler yapıyorum. Faydasını da görüyorum. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  Yanıtla
 3. Bu çok güzel renklere sahip karataş otlarının herhangi bir çiçek türü olduğunu sanırdım, doğa ne harika şeyler sunuyor ama

  Yanıtla
  • Eskiden çayı 2 şekerli, ıhlamuru falan şekerli içerdim. Şimdi çayı, ıhlamuru ve bilumum bitki çaylarını şekersiz içiyorum. Alışılıyor zamanla…

   Yanıtla
 4. Çok yönlü bitkilerden olan karabaş otu benim favori bitkilerimden biri. Karabaş otu çayı sizin de belirttiğiniz gibi yumuşak bir içimi var. Ben mutlaka limon suyu da katarak tüketiyorum ve tadını seviyorum. Düzenli kullanıldığında kesinlikle çok faydalı bir bitki. Özellikle sigara kullananlar karabaş otu çayını es geçmesinler. Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler.

  Yanıtla
  • Karabaş otu çayına ıhlamur ekleyenler, içine limon kabuğu atanlar oluyor evet, önemli olan bu bitkinin faydasını görmek için ne şekilde olursa olsun tüketmek. Dediğiniz gibi sigarayı azaltma ve bıraktırmaya olan etkisi çok yüksek. Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için…

   Yanıtla
 5. Bir miktar karabaş otu alıp en azından tadına bakayım bari, buna değer gibi görünüyor. Hayatta hiçbir konuda düzenli olduğumu hatırlamıyorum, bu yüzden 15 gün kullan – 15 gün bırak, sonra bir daha…olayına girebileceğimden emin değilim ama arada içebilirim pekala.

  Yanıtla
  • Düzenli kullanılınca faydası daha iyi görülüyor, o yüzden içmeye başlayınca vücuda belli aralıklarla alınması gerekiyor. Dediğiniz gibi ben de gün saymayı sevmiyorum. İçmeye başlayınca gün aşırı akşamları içiyorum 7-8 kez. Sonra ara verdiğimde günleri saymıyorum ama tekrar başladığımda bir gün arayla ardarda içmeye dikkat ediyorum sadece. Burada şu olmamalı: Bir akşam içtim sonra 5 gün sonra içtim, sonra bir hafta sonra içtim şeklinde rastgele tüketildiğinde faydası az olacaktır. Bu vesileyle biraz detay vermiş olduk sayende, teşekkür ediyorum ilgili ve samimi yorumun için…

   Yanıtla
 6. Dün okumaya niyetlenmiştim yazıyı araya başka işlerim girince bakamamıştım bugün de korkunç bir baş ağrısı ile okuyorum demek ki bugün okumam gerekiyormuş. Bu denli faydası olduğunu bilmiyorum karabaş otunun. Fotoğraflar da ot hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı (açıkça itiraf ediyorum ismini hep duyduğum otun hangisi olduğu hakkında en ufak bir bilgim yoktu)çok teşekkürler yazınız için çok faydalı oldu

  Yanıtla
  • Samimi yorumun çok mutlu etti beni. Bu çayı severek tükettiğim için mutfakta hazırda bekliyor. Görsellerin ve yazının faydalı olmasına sevindim, teşekkürler.

   Yanıtla
  • Karabaş otunun reçeli de çayı gibi kür şeklinde tüketilmesi gerekiyor. Gün aşırı 15 gün şeklinde. Ben teşekkür ediyorum, sevgilerimle…

   Yanıtla
 7. Karabas çayını uzun zamandan beri biliyorum ve her firsatta kendim dağ eteklerinden koparıp içiyorum harika bir bitki çayı oluyor her derde deva nerdeyse. Bu guzel yazınız için tskler

  Yanıtla
 8. Karabaş otunu yazınızdan öğrendim. Kahveye çok düşkün olduğum için biraz sorun yaşıyorum. Bitki çaylarına yönelmem gerekiyor. Hem sigarayı azaltma hem de şu kafa süpürgesi meselesi bana çok cazip geldi. Kadıköy’de bir aktarım var; gidip bir deneyeyim. Bilgiler için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 9. Teşekkürler. ben bir ara pazardan köylü bir teyzeden aldım bu ottan çok şifalı dedi o ara nasıl kullanacağımı bilemedim kaldı gitti unuttum. aradan epeyce bir süre geçince de saklama koşullarına uymamış olabilirim diye kullanamadım:)
  Denk gelirsem alırım yine.

  Yanıtla
  • Çok şifalı gerçekten. Aslında raf ömrü uzun, bir kez 200 gram alsan aylarca gidiyor hiç bozulmadan. Yazıda anlattığım şekilde karabaş otu çayı içerek vücudu rahatlatmak lazım.

   Yanıtla
 10. Yazın aktardan karabaş otu almıştım ama daha bir kere bile kullanmadım, öylece duruyor. Bu yazıyı okuduktan sonra şimdi bir fincan karabaş otu çayı içesim geldi. 🙂

  Yanıtla
 11. karabaş otu benim en sevdiğim bitkilerimden biridir. Karabaş otu çayı sizin de belirttiğiniz gibi yumuşak bir içimi var. Düzenli kullanıldığında kesinlikle çok faydalı bir bitkidir. Ben sigara kullandığım için karabaş otu çayını es geçmiyorum. Paylaşım için çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Aynen, çok faydalı. Karabaş otu sinirleri yatıştırıyor, bu sayede kaliteli güzel bir uyku uyumamızı sağlıyor. Yatmadan bir saat önce tüketmek iyi olur.

   Yanıtla
 12. Bu nasıl tesadüftür ki “Karabaş otu çayını mutlaka denemelesin” diyen bilgisine güvendiğim bir arkadaşımın şiddetli tavsiyesi üzerine 3 hafadır bu çayı araştırıyordum. Karabaş otu hakkımda yazılmış ibni sina dahil bir çok eseri parça parça okumaya ve öğrenmeye çalışıyordum. Anlatılanlar gerçek mi, diğer deneyenler de aynı şeyler oluyor mu? Diye duodiyet yine hedefi benim adıma 12 den vurdu. Sayesinde tüm Karabaş otu hakkındaki tüm bilgileri derli toplu olarak bir arada buldum. İncelemelerime göre antiseptik özelliği sayesinde vücutta bulunan tüm iltihabı söküp atıyormuş. Bu sebeple böbrek ve karaciğerlerde “sıkıntı” oluyor diyenler var fakat bu otun eczası ile uğraşan kişiler elde ettikleri yağ ya da reçeli ile bu sorunu da ortadan kaldırdıkları Karabaş otu kullanımını kesmemeleri gerektiğini söylüyorlar. Hatta omurilik felci(mermi girmiş ve kalmış), çeşitli eklem sakatlıkları, çocuğu olmayanların mucize gibi buldukları ifade ediliyor. Yalnız Karabaş otunu iyi bilen eczacılar ya da halk arasında şifacı olarak bilinen (güvenilir) kişiler nezaretinde…hatta bu otu bilen bazı doktorlar yönlendirmede bulunabiliyormuş. Doktorlara danışmayı ihmal etmemek lazım. En rahatı duodiyetin çay tavsiyesidir.

  Yanıtla
  • Değerli yorumun için çok teşekkür ederim, bizzat tükettiğim için her detayı yazdım. Tadını da seviyorum. Karabaş otu gerçekten çok faydalı bir bitki, tüketiminde yazıda da bahsettiğim bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Umarım karabaş otundan istediğin sonucu alırsın.

   Yanıtla
Yorum yapın