Sev-en 7

Bitki Çayı Tüketimi ve Faydaları

Bitki çayı tercihiniz hangisi?

Bitki çayı tüketimi özellikle mevsim değişikliklerinde ve soğuk havalarda artış gösteriyor çünkü bitki çayları bu havalarda vücudun en büyük destekçisidir.

Bitki çayı faydaları kullanılan bitkiye göre değişir ama faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Hasta olmadan tüketildiğinde ön alınmış olur, hasta olduktan sonra tüketildiğinde ise hızlı iyileşme sağlar.

Bitki çaylarının her biri vücuda ayrı bir fayda sağlar. Her bitki çayının etken maddesi farklı olduğundan, buna dikkat edilerek bitki çayı tercihi yapılmalıdır.

Bitki çayı tüketimi günde belli sayıyı geçmemeli ve belli saatlerde tüketmeliyiz.Aynı bitki çayı günde 2 bardaktan fazla içilirse vücuda fazla toksin girmiş olur. Gün içinde farklı özellikteki değişik bitki çayları tüketilebilir.

Tüketim saatlerine de dikkat edilmelidir. İçinde uyarıcı madde bulunan yeşil çayı gece içmemek gerektiği gibi, sinirleri yumuşatıp rahat uyumaya yardımcı olan karabaş otu çayı da gündüz içilmemelidir.

Soğuk havaların vazgeçilmez bitki çayları arasında olan kuşburnu çayı tüketilirken de bazı şeylere dikkat edilir. Tam bir C vitamini deposu olan kuşburnu, çayı yapıldığında fazla demde bırakılmamalı, hemen tüketilmelidir. Yoksa vitamin kaybı olmaktadır.

Bitki çayları sade olarak tüketilir genelde ama isteğe göre bal, limon veya siyah şeker de ekleyebilirsiniz.

Bitki çaylarını yazarken, genel geçer herkes tarafından sevildiğinden siyah çay ve kahveyi hariç tuttuğumu belirtmeliyim.

Bitki Çayı Tercihiniz Hangisi?

Bildiğiniz gibi her zaman Sev-en 7 köşemde, en sevdiğim 7 şeyi sizinle paylaşıyorum. Daha önceki yazımda “En Sevdiğim 7 Meyve”yi paylaşmıştım, ona da bir göz atabilirsiniz. Bu kez Sev-en 7 bölümünde en sevdiğim 7 bitki çayı var. Her zaman en sevdiğimi 1. sıraya koyuyorum ve en sevdiğimden başlayarak sıralıyorum.

Benimki belli, bakalım sizin en sevdiğiniz bitki çayı hangisi, bir cümleyle yorumlayabilirsiniz.

 Bitki çayı tercihiniz hangisi?

En Sevdiğim 7 Bitki Çayı

1- Yeşil Çay : Zayıflama ve ödem attıran çaylardan içimi en hafif olanı bence.

2- Ihlamur Çayı : Serin ve soğuk havalarda limonla içmeyi seviyorum.

3- Kuşburnu Çayı : Pahalı ve zor bulunsa da tam bir şifa deposu.

4- Melisa Çayı : Kokusu ve sakinleştirici özelliği için tüketiyorum.

5- Papatya Çayı : Vücuttaki iltihabı atmada çok etkili.

6- Zencefil – Tarçın :  İçimini az sevsem de zararlı toksinlerden kurtulmanın yolu bu çaydan geçiyor.

7- Karabaş Otu Çayı Geceleri yatmadan önce içip, rahat ve huzurlu bir uyku çekiyorum.

Bitki çayı tüketimi mevsimsel olarak artış gösteriyor. Örneğin, şimdilerde her yerde kuşburnu var, hemen alıp kuşburnu çayı tüketmeye başlayabilirsiniz.  Kuşburnu çayı nasıl yapılır, ne gibi faydaları var daha fazla detay için “Kuşburnu Çayının Yapılışı ve Faydaları” adlı yazımı okumanızı öneririm.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

Benzer Ürünler

10 yorum “Bitki Çayı Tüketimi ve Faydaları

 1. Derya dedi ki:

  Zrncefil, tarçın, karanfil, adaçayı, mate, nane, maydanoz, biberiye, gibi çayları severim. Yeşil çay maalesef hastalığıma iyi gelmediği için çok ender içiyorum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ooo maşallah, çok güzel bitki çayları var senin menüde:) Genelde kürün içinde kullanıyorum bu saydıklarını, içlerinde çay olarak tükettiğim çok nadir.

 2. Deniz dedi ki:

  Bitki çaylarının faydaları özellikle düzenli tüketildiğinde gerçekten de hissediliyor. Diğer bitki çaylarını da severim ama mevsim fark etmeksizin benim de her zaman ilk tercihim yeşil çay 🙂 Gün içerisinde limonla tatlandırıp içerim mutlaka. Faydalı paylaşım için teşekkürler.

  1. Sevil Çevirgen dedi ki:

   En çok yeşil çay tüketiyorum ödem çözücü olduğu için, 2 . sırada papatya var beni çok rahatlatıyor ?

   1. Duo Diyet dedi ki:

    Yeşil çay çok yaygın çünkü mevsimsel değil. Örneğin ıhlamuru çok severim ama yazın yüzüne bakmıyoruz:) Papatya çayı sevdiklerim arasında.

  2. Duo Diyet dedi ki:

   Bitki çayları içinde yeşil çayı mevsim farketmeksizin tüketiyorum, aynen. Ayrıca limon atıyorum ben de, daha bir çay havası oluyor o zaman:)

 3. Tolum dedi ki:

  Çay var diyen her yerde olabilirim genelde bildigimiz Rize çayı içiyorum. Özellikle kısın kendi bahçemizden topladığımız ıhlamur ve ayva yapragı çayını ailecek tüketmekteyiz
  Yazınızda benim açımdan en degerli kısım”Bitki çayı tüketimi günde belli sayıyı geçmemeli ve belli saatlerde tüketmeliyiz.Aynı bitki çayı günde 2 bardaktan fazla içilirse vücuda fazla toksin girmiş olur.”

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, bitki çayı faydalı diye içmeyi fazla abartmamakta fayda var. Ihlamur çayını ve kokusunu çok severim, ayva yaprağı çayını da yeni duydum, bi inceleyeyim bakalım, nasılmış.

 4. Bülent dedi ki:

  En başta ıhlamur adaçayı Melisa çaylarını söyleyebilirim,ek olarak da bunları demlerken ayva ve Defne yaprağı da atarım içlerine limonla beraber…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet aroma katınca içimleri daha güzel oluyor. Ayva ve defne yaprağını deneyeceğim mutlaka, çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir