Diyabette Beslenme – Tip 2 Diyabet Beslenme Listesi

Diyabette beslenme gerek tip 1, gerekse de tip 2 diyabet hastaları için çok önemlidir. Diyabet beslenme kan şekerini dengede tutan besinlere odaklanarak sürdürülebilir. Ani kan şekeri inmesi ve çıkmasının önüne geçilmesi gerekecektir. Açlık ve tokluk şekerinizin olması gereken sınırı aşmaması gerekmektedir.

Diyabette beslenme nasıl olmalıdır şeker hastaları ne yemeli tip 2 diyabet beslenme listesi ve menüsü nasıldır tüm detaylar yazımızda.

Diyabet, tip 1 ve tip 2 olmak üzere 2’ye ayrılır.

Tip 1 diyabet çok yaygın olmayan ve insülin durumuna göre gelişen hastalıktır. Vücut yeterli insülini salgılayamazsa ancak o zaman ortaya çıkar. Genellikle daha küçük yaşlarda fark edilir.

Tip 2 diyabet ise; insülin üretimi var fakat hücrelere ulaşmasında bir problem oluşmuş ve hücrelere glikoz ulaşmamıştır. Böylece glikoz kanda kalarak kan şekeri yükselir.

İLGİLİ YAZI: İnsülin Direnci Diyet Listesi

Yaşa Göre Şeker Hastaları İçin Yemekler

Şeker hastalığı genellikle geç yaşlarda görülen ama bazen erken yaşlarda da genetik açıdan olabilen bir sorundur. 50 yaşındaki birinin kan akış hızı 70 yaşındaki birine göre daha hızlı ve toleranslı olabilir. Bu nedenle 70 yaşındaki birinin kan akış hızını daha çok artıran bitkisel ürünlere odaklanması gerekir.

Şeker Hastası Diyeti Nasıl Yapılır?

Öncelikle her şeker hastasının kendi diyeti olmalıdır. Bunu verecek olan da kendi doktorudur. Ancak genel olarak şeker hastalığı desteği olan besinler de uzmanlardan alınabilir.  Konunun uzmanı kişiler ve diyetisyenler bu konuda sizi yönlendirecektir.

Diyabet diyeti yaparken meyve tüketimi çok önemlidir. Bazı meyvelerin doğal şeker oranı diğerlerine göre daha fazladır. Hurma, muz, kayısı kurusu vs. sınırlı olarak alınmaya çalışılmalıdır.(1)

İLGİLİ YAZI: Polikistik Over Diyeti (PCOS Diyeti)

Konserve Ton Balığı Şekeri Yükseltir mi?

Diyabette Beslenme; Şeker hastalığı boyunca konserve ürünlerden ve paketli tüm yiyeceklerden olabildiğince uzaklaşmanız önerilir.  Bir ürünün kalıcı olarak rafta durmasını sağlayan maddeler, kandaki şekeri yükseltebilmektedir.

Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını zorlaştırdığı için bu durum yaşanır. Yani kan akış döngüsü bir anlamda sekteye uğrar. Besinler taze olarak tüketilmeye çalışılmalıdır.

Diyabet Hastaları Kahvaltıda Ne Yemeli?

Yulaf yönünden zengin yulaf ezmesi, glütensiz buğday unu, çavdar unundan yapılan ekmekler konusunda dikkat etmek gerekmektedir.  Diyabet beslenme piramidi sürdürülürken özellikle kahvaltıda yedikleriniz insülin direnci açsından belirleyici olacaktır.

 • Peynir, az tuzlu veya lor
 • Zeytin, tuzsuz
 • Bol yeşillik, biber çeşitleri
 • Sınırlı domates, günde bir taneyi geçmemeli
 • Kahvaltı bitince yeşil çay
 • Siyah çay içiliyorsa açık içilmelidir.
 • Doğal meyveden yapılan şekersiz marmelat tüketilebilir.
 • Meyve suyu olarak kaynatılmış erik suyu vs. içilebilir.
diyabette beslenme tip 2 diyabet beslenme listesi
diyabette beslenme

Diyabette Beslenme Pirinç Tüketimi

Tahıl grubu ürünlerden beyaz pirinç tip 1 diyabet yemek listesi içinde olmaması gereken çeşitlerdendir. Bunun yerine bulgur, esmer bulgur gibi alternatiflere odaklanmak gerekir. Glisemik indeksler arasında 20-30 puan fark olabilir.

İLGİLİ YAZI: Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Tip 2 Diyabet Beslenme Listesi

Diyabette Beslenme; Günlük beslenme menüsü hazırlarken bu şeker hastaları diyabet beslenme listesi rehberiniz olsun. Listede neler var başlıkları yazalım.

 1. Tahıllar
 2. Nişastalı besinler
 3. Sebzeler
 4. Meyveler
 5. Süt ürünleri
 6. Et ürünleri
 7. Sağlıklı yağlar

Diyabet beslenme için en önemli şey su tüketimidir, günlük su ihtiyacı olan 8 bardak su içmeye özen gösterelim. Kaçınmanız gereken 1 numaralı şey ise tuzdur.

İLGİLİ YAZI: Vegan Beslenme

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın