PUBG Mobile Oyun Analizi ve Yorum

PUBG mobile adından da anlaşılacağı üzere mobil bir oyun ama oyunun ilk çıkışı 2017 yılı sonlarında PC oyunu şeklindeydi. Kadın-erkek herkes tarafından çok tutulunca mobil sürüme geçildi. Bunun nedeni de artık telefonların bilgisayarlardan daha fazla kullanılıyor oluşu. Hem PC hem de mobil oynanabiliyor ama bilgisayarda oynamak, oyun gücü açısından daha avantajlı.

PUBG açılımı nedir derseniz “Player Unknown’s Battle Grounds” kelimelerinin baş harfleri. PUBG anlamı “Bilinmeyen oyuncunun savaş alanı” diyebiliriz kısaca. PUBG oyunu, 400 milyonu aşkın insanın; ellerinde tava, kafalarında kask ile hayatta kalma savaşı verdikleri, birbirlerini avladıkları dünya üzerinde en çok oynanan oyunlar dan biri. “App Store 2018’in En İyisi” ve “Golden Joystick Ödülleri 2018″de yılın oyunu ünvanını aldı PUBG mobile.

Pubg mobile oyun dünyasında aksiyona yeni boyutlar getirerek gerek görsellik, gerekse macera anlamında fırtına gibi esmeye devam ediyor. Diğer oyunlardan onu farklı kılan çok önemli bir özelliği daha var: “Guest” yani misafir girişinin olması. İlla ki bir hesapla gir demiyor yani. Facebook, Google hesabı gibi birçok hesapla giriş yapabilirsiniz ama bunu şart koşmuyor.

pubg mobile oyun analizi ve yorumPin

PUBG Mobile Oyunu Hakkında

Pubg oyunu telefonda ciddi yer kaplıyor, yeni güncellemeyle birlikte 2,5 GB büyüklüğünde. Bu kadar yer kaplaması iyiye işaret çünkü grafikler sizi sizden alacak, görüntülerin gerçekliğine hayran olacaksınız. Oyun 17+ diyor ama gel de bunu gençlere anlat, çok daha küçük çocuklar da oynuyor ama yanlış yapıyorlar çünkü olumsuz etkileniyorlar. Oyunun güzelliği ayrıca bağımlılık yapıyor bu da ayrı bir açmaz.

Pubg özellikleri arasında en önemlisi, oyunun güçlü ve kesintisiz bir internet gerektirmesi. İnternet zayıfsa oyunda donmalar ve kasmalar olacaktır. Tam performans için telefonun modeli de önemli. Android 5.1 ve  üstü, İOS 9.0 ve üstü, ayrıca 2 GB RAM gerekiyor. Geçen nisan ayında PUBG güncelleme yaparak 12.0 sürümünü oyunseverlerle buluşturdu.

Yapımcı firma Pubg mobile hile yapılmaması için bir dizi önlemler alarak adil bir mücadele olsun diye gayret ediyor. Hile yapanlar şikayet üzerine ban alıyorlar ve oyundan uzaklaştırılıyorlar.

Oyundan aldığınız her başarı sizin statünüzü RP’nizi yükseltecek, seviyeler atlayacak, görevleriniz yapıp Türkiye ve Dünya sıralamasındaki yerinizi alacaksınız. Dünya çapında belirlenen Pubg ödülleri için bir çok turnuva da düzenlenmektedir. Bu oyunun bir bonusu da, oyun içerisinde yer alan araçlarla sürüş keyfi yapmak.  Kimbilir, belki de trafikte yaptığınız hataları buradan ders alıp yapmayacaksınız.

pubg mobile oyun analizi ve yorumPin

PUBG Oyunu Nasıl Oynanır?

PUBG oyun anlamında bakıldığında temelde bir strateji oyunu. Online olarak oynanan oyuna, başlangıçta karakterinizi oluşturuyorsunuz. Dilediğiniz yüz şeklini ve saç rengini seçiyorsunuz. Oyundaki karakterle ilk tanışmanızda, karşınıza donuyla çıkarak aslında size her şeye sıfırdan başladığınızı söylüyor:) Merak etmeyin, oyun içerisinde başarılar kazandıkça ödül sandıklarından bol miktarda giysi çıkacaktır. Sonrasında karakterinizi istediğiniz gibi giydirme zevki size kalmış.

Pubg mobile oyunu son gelen evo modu dahil 3 moddan oluşuyor.

1- Klasik Mod:

100 kişilik başlatılan oyunda tek başınıza savaşabildiğiniz gibi, 2, 3 ve 4’lü takım halinde savaşa katılabiliyorsunuz. Silahları oyun içerisinde kendinizin bulduğu, silahsızlığın verdiği gerilimle bir o yana, bir bu yana koştuğunuz moddur. 4 farklı harita seçeneğinin bulunması, sis, yağmur gibi değişik doğa olaylarının olduğu modda, oyuncunun heyecanı da zirveye çıkıyor.

Harita içerisinde sürekli daralan bir alan var ve bu alanda kalman lazım ki, can kaybı yaşanmasın. Alan daraldıkça rakipleriniz size yaklaşıyor, her çıtırtı ve ayak sesi tansiyonu daha da yükseltiyor. Oyun esnasında kulaklık kullanırsanız, sağdan gelen ayak sesleri sağ kulaklıktan veriliyor ve bu da PUBG taktikleri arasında yer alıyor. Oyunda kulaklık kullanmak sesleri ayırdetme ve geliş yönünü belirleme açısından  bir avantaj. Bu modda oyunlar ortalama 30 dakika sürüyor. Zamanı dar olanlara eğlence modunu öneririm.

2- Eğlence Modu:

Yine bu mod içerisinde de tekli savaşılabildiği gibi, 2, 3 ve 4’lü takımlar halinde savaşılabiliyor. Eğlence modu, silah kuşanmış halde oyun süresi sonlanana kadar canlandığınız Savaş Haritası, 8 dakikalık hızlı Maç Haritası, 15 dakikalık Keskin Nişancı Eğitimi Haritası ve belirli günlerde oynanan Dar Alan Haritası oyunlarıyla karşımıza çıkıyor. “Zamanım değerli, 30 dakika vaktim yok.” diyenler bu modu oynuyorlar genelde.

3- Evo Modu:

Yeni çıkan bu modda, rakipleriniz dışında bir de zombilere karşı savaş veriyorsunuz. Havanın kararmasıyla yerin altından çıkan zombiler ve liderleri Tran, sizin için geliyor olacak. Karanlığın verdiği esrarengizlik, zombilerin korkunç sesleri ve bitmek bilmeyen sayılarıyla gerilimi iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

pubg mobile oyun analizi ve yorumPin

PUBG Mobile Artılar Eksiler

Siz de takdir edersiniz ki bu kadar aksiyonun ve kalitenin bir bedeli var. Bedeli derken ücret anlamında değil, telefonun belleği anlamında. 2,5 GB telefonda ciddi bir yer demek ve belki de bir çok oyunu silip yerine bu oyunu yüklemek demektir. Diyelim her şeye rağmen yüklediniz bu kez de oynarken şarjınız hızla bitecek. Hatta şarj cihazıyla dolaşacaksınız ama bir şey söyleyeyim mi, yaşadığınız eğlence için her şeye değer. Gelelim artıları ve eksileri şeklindeki oyun analizi ve yorum kısmına.

Artıları

 • *Stratejik düşünmenizi geliştirecek. Duygusal kararlar vermenin zararlarını göreceksiniz.
 • *Takım çalışmasıyla kazandığınız başarılar, iş hayatınızda da size örnek olacaktır.
 • *Oyun içinde edindiğiniz arkadaşlarla ilişkilerinizi geliştirecek, yabancı dil eğitiminizi ileri seviyelere taşıyabileceksiniz.
 • *Uzakta yaşayan arkadaşlarınızla beraber vakit geçirmek için güzel bir araç haline gelebilir.
 • *Sevgilinizle, sevdiklerinizle oynayıp, birbirinize yardım ederek, ona can vererek ilişkilerinize değer katabilirsiniz.

Eksileri

 • *Şarjınızı %10’larda görmek:(
 • *Bir oyun için telefon belleğinizden 2,5 GB gitmesi.
 • *Zamanlamayı ayarlayamayıp aile ilişkilerinde yaşayabileceğiniz sorunlar.
 • *İş yerinde yerli yersiz Pubg oynama isteğinin konsantrasyon dağınıklığına sebep vermesi.

Her güzelliğin artıları eksileri olur mutlaka. Hangisi size daha ağır basarsa o yönde karar alın. Analiz bizden karar sizden…

Eğer istersen Android için buraya, IOS için de buraya tıklayarak hemen indir ve PUBG oyna.

Daha önce oyun tavsiyesinde bulunduğum  “Wow Oyunu ile Kelimeler Dünyasına Seyahat” adlı yazıma da bakabilirsiniz. Keyifli Oyunlar

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“PUBG Mobile Oyun Analizi ve Yorum” üzerine 19 yorum
 1. Bir anda nasıl da patladı PUBG. Açıkçası sürekli ismini duymama rağmen nasıl bir oyun olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu. Yazınızla anlamış bulunsam da yine de sanırım pek ilgimi çekecek türden bir oyun değil ? Paylaşım için teşekkürler ?

  • Normal bir şey Cem, oyun dünyası çok geniş bir yelpaze, herkes bir şeyler buluyor kendine göre. Tabi pek oyunla arası olmayanlar da var.

 2. Oyunlar hakkında hiçbir bilgim yok ama yine de tanıtım için çok teşekkür ederim.

 3. sanırım oynamayan yok. Bir çok ailenin dağılmasına sebep veren oyunda denilebilir. 🙂 Biliyosunuz mahkeme boşanma gerekçesi olarak kabul etti o derece yani. Fazla kaptırılmadan zaman öldürülecek bir oyun ama bunun yerine kitap okumak tabi 😀

  • Son cümlene katılmamak elde değil, oyuna fazla kendimizi kaptırmamalıyız. Kitap okuma önerin de harika, teşekkürler.

 4. Bazen ben de bu tür oyunlara sarıyorum. Bazıları çok zor oluyor bırakıyorum. Bu oyunu oynamadım. Denemek lazım. Teşekkürler tavsiye için.

 5. Kimi gorsem oynuyor benim evde de kizlarim oynuyor sagolsunlar neyseki simdi ara ara ellerinde. Beni kattilar aralarina ama yok olmuyor istemiyorum boyle oyunlari

Yorumlar kapalı.

1