Bedensel Diyet

Bodur Otu Çayı Faydaları Tarifi ve Tüketimi

Bodur Otu Çayı Faydaları Tarifi ve Tüketimi

Bodur otu özellikle orta ve doğu Anadolu dağ eteklerinde yetişmekte olup, Bodur Mahmut otu, Kısa Mahmut otu isimleriyle de anılmaktadır. Latince adı (Teucrium polium) Tüylü Kısa Mahmut olarak geçmektedir. Bodur otunun faydaları şeklinde genel bir ifade kullanılmamasının nedeni, genellikle çay olarak tüketilmesidir. Bu yazının konusu da, bodur otunun yaprak, çiçek ve dalları kurutulmasıyla yapılan bodur otu çayı faydaları tarifi ve tüketimi üzerine olacak. Ayrıca bodur otu nedir neye yarar nasıl kullanılır çayı nasıl içilir gibi soruların cevabını da bu yazıda bulabileceksiniz. Tüylü Kısamahmut otunun en bilinen faydaları ise ateş düşürücü, iltihap önleyici oluşu ve ülserle mücadele etmesi denilebilir.

Bodur otunun kurusu tüketilir, taze olarak tüketilmemektedir. Toplanan bodur otları güneş altında kurutulduktan sonra kaynatılarak suyu çıkarılıp içilir veya bodur otu çayı olarak tüketilir. Ülkemizde çok fazla türü olan bodur otunun farklı bir kokusu olup, tadı acıdır. Gerçi hafif bir acılığı olsa da içimini engellemiyor fakat çok az bal katarak da tüketilebilir.

Bodur Mahmut otu tarihler boyunca da hızlı ateş düşürücü olarak sıtmaya karşı kullanılmıştır. Çayı tüketildiğinde terleterek vücudun ateş seviyesini dengeler. Mide ve duodenum ülserlerine karşı çok etkilidir. Kısamahmut otu gaz giderici olup aynı zamanda bağırsak kolon yapısını da düzenler, hemoroid problemine çözüm sunar.

Uzmanlar insan vücudundaki zehir ve toksinlerin bodur otuyla dışarıya atılabileceğini, bodur otunun doğal bir panzehir olduğunu ve beyindeki ağır metalleri atıp, kandaki bakır fazlalıklarını yok ederek kanı temizleyeceğine dikkat çekiyorlar. Bunun için günde bir bardak bodur otu çayı demleyip tüketmek vücut sağlığı açısında çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Detoks Diyeti Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

Bodur Otu Çayının Faydaları

  1. Burun akıntısı, kronik bronşit, farenjit ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.
  2. Mide dostudur, ülser tedavisine destek olur.
  3. Terleterek yüksek ateşin düşmesini sağlar.
  4. İltihap gidericidir, yara önleyicidir, enfeksiyonlarla mücadele için tüketilir.
  5. Çok iyi bir panzehirdir, vücuttaki toksik maddeleri temizler.
  6. Bodur otu çayı idrar söktürücüdür.
  7. Romatizmaya iyi gelir.
  8. Kan basıncını düşürür.
  9. Tip 2 diyabet için kullanılır, kandaki insülin seviyesini normale döndürür.
  10. Hazımsızlığa iyi gelir, karın ağrılarını giderir, bağırsak bozukluklarını düzenler.

Bodur Otu Çayı Faydaları Tarifi ve Tüketimi

Bodur Otu Çayı Tarifi ve Tüketimi

Cezve gibi bir kabın içine 2 su bardağı kadar su konulup kaynatılır. Kaynamış suyun üzerine bir tatlı kaşığı bodur otu (Kısa Mahmut otu) atılarak yaklaşık 5 dakika demlenir, süzülerek tüketilir.

Bodur otu çayı değil de suyunu içmek isterseniz de yarım litre kadar suyu tencerede kaynattıktan sonra içine 1 yemek kaşığı bodur otu ekleyerek 15 dakika bekletildikten sonra tüketilir.

Günde 1 bardak kadar tüketilmesi yeterlidir, fazlasının karaciğere zarar verme durumu olabilmektedir. 15 gün devam edilir sonra iki hafta ara verilip tekrar tüketilir.

Dikkat edilecekler: Hamile ve emzikli kadınların, 18 yaş altı kişilerin bodur otu çayı tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bodur otunun içerdiği maddeler, hastanın halihazırda aldığı ilaçlarla etkileşime girebilir ve bu da toksisiteye neden olabilir. Bu yüzden kronik rahatsızlığı olanların doktoruna danışarak tüketmesi gerekir.

Bodur otunu kullananlar 100 gramının bile uzun süre gittiğini belirtiyorlar. Bodur otu nerede bulunur derseniz, kurutulmuş halini aktarlarda ya da online marketlerde bulabilirsiniz. Ayrıca bodur otu çayı doğal yollarla hazırlanmış hazır “Bodur otlu çay” şeklinde de satın alıp tüketebilirsiniz. Afiyet şifa olsun.

Bodur otunu “BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ”a uğrayarak inceleyebilir, çayınızı en kısa zamanda evinizde demleyebilirsiniz. Dilerseniz mağazamızda hazır bodur otlu çay da bulunmaktadır.

 

Bazıları karabaş otu ile karıştırıyor, hiç alakası bile yok, içerdiği maddeler de farklı. Karabaş otu çayı üzerine yazdığım “Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynaklar:

1- https://tr.wikipedia.org/wiki/Tüylükısamahmut

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017698/

3- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22344867/

4- http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=136

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir