Bodur Mahmut Otu Çayı Ve 10 Faydası

Bodur Mahmut otu özellikle orta ve doğu Anadolu dağ eteklerinde yetişmekte olup, kısa Mahmut otu veya kısacık Mahmut otu isimleriyle de anılmaktadır. Latince adı (Teucrium polium) Tüylü Kısa Mahmut olarak geçmektedir.

Bodur otunun faydaları şeklinde genel bir ifade de kullanabilirdim ama çoğunlukla çay olarak tüketilmesinden dolayı başlıkta çayına dikkat çektim. Bu yazının konusu da, bodur otunun yaprak, çiçek ve dalları kurutulmasıyla yapılan bodur otu çayı faydaları tarifi ve tüketimi üzerine olacak. Ayrıca bodur mahmut otu nedir neye yarar nasıl kullanılır çayı nasıl içilir gibi soruların cevabını da bu yazıda bulabileceksiniz.

Tüylü Kısamahmut yani bodur Mahmut otunun  faydaları ise basura iyi gelmesi, ateş düşürücü olması, karın ağrılarını hızla geçirmesi, iltihap önleyici oluşu ve ülserle mücadele etmesi denilebilir. Bodur mahmut otu böbrek taşı düşürmede de oldukça etkilidir.

Bodur otunun kurusu makbuldür, tazesi değil. Çayı için bodur otunun kurumuş olması gerekir. Bodur otlarını güneş altında kurutun daha sonra kaynatarak suyunu çıkarın ve için. Aynı şekilde kurusunu bodur otu çayı olarak da tüketebilirsiniz. Ülkemizde çok fazla türü olan bodur otunun farklı bir kokusu olup, tadı acıdır. Gerçi hafif bir acılığı olsa da içimini engellemiyor fakat çok az bal katarsanız içimi daha rahat oluyor.

İLGİLİ YAZI: Hindiba Otu Faydaları ve Karahindiba Çayı

Bodur Otu Sağlığa Faydaları

Bodur otu faydaları içinde en önemlisi ateşi hızlıca düşürmesidir. Tarihler boyunca da hızlı ateş düşürücü olarak sıtmaya karşı çok etkili olmuştur. Kısacık Mahmut ne işe yarar özellikle çayını tüketmek terlemeyi sağlar ve vücudun ateş seviyesini dengeler. Kısa Mahmut otu hangi hastalığa iyi gelir özellikle mide ve duodenum ülserlerine karşı çok etkilidir.

Kısamahmut otu gaz giderici olup aynı zamanda bağırsak kolon yapısını da düzenler. Bodur mahmut otu hemoroid problemine de çözüm sunar.

Uzmanlar insan vücudundaki zehir ve toksinlerin bodur otuyla dışarıya atılabileceğini, bodur otunun doğal bir panzehir olduğunu ve beyindeki ağır metalleri atıp, kandaki bakır fazlalıklarını yok ederek kanı temizleyeceğine dikkat çekiyorlar. Bunun için günde bir bardak Bodur Mahmut Otu Çayı demleyip tüketmek vücut sağlığı açısında çok önemlidir. Bodur Mahmut otu İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir bitkidir ve sıcak suya bodur otu demlendiğinde içindeki maddelerin etkisinin kaybolmayacağını belirtmiştir.

Tüylü Kısa Mahmut bodur otumuzun doğada nasıl bulunduğunu aşağıdaki kısa videodan izlemenizi tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Detoks Diyeti Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

Bodur Mahmut Otu Çayının 10 Faydası

Çay olarak tükettiğimiz bodur otu faydaları şunlardır:

  1. Burun akıntısı, kronik bronşit, farenjit ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.
  2. Mide dostudur, ülser tedavisine destek olur.
  3. Terleterek yüksek ateşin düşmesini sağlaması bodur Mahmut otu çayı faydaları arasında en önemlilerindendir.
  4. İltihap gidericidir, yara önleyicidir, özellikle de enfeksiyonlarla mücadele için çok önemli bir bitkidir.
  5. Çok iyi bir panzehirdir, bu sayede vücuttaki toksik maddeleri temizler.
  6. Bodur otu çayı idrar söktürücüdür.
  7. Romatizmaya iyi gelir.
  8. Kan basıncını düşürür.
  9. Tip 2 diyabet için iyidir, kandaki insülin seviyesini normale döndürür.
  10. Hazımsızlığa iyi gelir, karın ağrılarını giderir, bağırsak bozukluklarını düzenler, bodur mahmut otu basur için birebirdir, kremi de vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: At Kestanesinin Faydaları, Kreminin Basura Olan Etkisi

Bodur Mahmut Otu Çayı Tarifi ve Tüketimi

Cezve gibi bir kabın içine 2 su bardağı kadar su koyup kaynatın. Kaynamış suyun üzerine bir tatlı kaşığı bodur otu atın ve yaklaşık 5 dakika demleyin, sonra süzüp tüketin.

Bodur Mahmut otu çayı değil de suyunu içmek isterseniz de yarım litre kadar suyu tencerede kaynatın. Sonra içine 1 yemek kaşığı bodur otu ekleyin. 15 dakika kadar bekledikten sonra tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Papatya Çayı Nelere İyi Gelir?

Bodur Mahmut Otunun Faydaları ve Zararları

Bodur Mahmut otunun faydaları çok fala ama dikkat edilmeden tüketildiğinde zararları da olabiliyor. Bodur Mahmut otu çayını günde 1 bardak kadar tüketmek yeterlidir, fazlasının karaciğere zarar verir.

En uygun olan tüketim şekli şudur: 15 gün devam edin sonra iki hafta ara verip tekrar tüketin.

Dikkat edilecekler: Hamile ve emzikli kadınlar, 18 yaş altı kişiler bodur otlu çayı tüketmemeli. Bodur otunun içindeki maddelerin, ilaç kullananlara yan tesir yapma ihtimali vardır. Bu toksisiteye neden olur. Bu yüzden kronik rahatsızlığı olanların doktoruna danışarak tüketmesi gerekir.

bodur mahmut otu çayı ve 10 faydası
bodur mahmut otu kurusu

Bodur otunu kullananlar 100 gramının bile uzun süre gittiğini belirtiyorlar. Bodur otu nerede bulunur derseniz, kurusu aktarlarda ya da online marketlerde bulunur. Ayrıca bodur otu çayını, doğal ve hazır olarak  Bodur otu çayı şeklinde de satın alıp tüketebilirsiniz. Afiyet şifa olsun.

Bazıları karabaş otu ile karıştırıyor, hiç alakası bile yok, içerdiği maddeler de farklı. Karabaş otu çayı üzerine yazdığım “Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynaklar:

1- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017698/

2- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22344867/

3- http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=136

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…