Bedensel Diyet

Bodur Mahmut Otu Çayının 10 Faydası Tarifi ve Tüketimi

Bodur Mahmut Otu Çayının 10 Faydası Tarifi ve Tüketimi

Bodur otu özellikle orta ve doğu Anadolu dağ eteklerinde yetişmekte olup, bodur Mahmut otu veya Kısa Mahmut otu isimleriyle de anılmaktadır. Latince adı (Teucrium polium) Tüylü Kısa Mahmut olarak geçmektedir. Bodur otunun faydaları şeklinde genel bir ifade kullanmamamın nedeni, çoğunlukla çay olarak tüketilmesinden dolayıdır. Bu yazının konusu da, bodur otunun yaprak, çiçek ve dalları kurutulmasıyla yapılan bodur otu çayı faydaları tarifi ve tüketimi üzerine olacak. Ayrıca bodur mahmut otu nedir neye yarar nasıl kullanılır çayı nasıl içilir gibi soruların cevabını da bu yazıda bulabileceksiniz. Tüylü Kısamahmut yani bodur mahmut otunun  faydaları ise basura iyi gelmesi, ateş düşürücü olması, karın ağrılarını hızla geçirmesi, iltihap önleyici oluşu ve ülserle mücadele etmesi denilebilir. Bodur mahmut otu böbrek taşı düşürmede de oldukça etkilidir.

Bodur otunun kurusu makbuldür, tazesi değil. Çayı için bodur otunun kurumuş olması gerekir. Bodur otlarını güneş altında kurutun daha sonra kaynatarak suyunu çıkarın ve için. Aynı şekilde kurusunu bodur otu çayı olarak da tüketebilirsiniz. Ülkemizde çok fazla türü olan bodur otunun farklı bir kokusu olup, tadı acıdır. Gerçi hafif bir acılığı olsa da içimini engellemiyor fakat çok az bal katarsanız içimi daha rahat oluyor.

Bodur Mahmut Otu Faydaları

Bodur otu faydaları içinde en önemlisi ateşi hızlıca düşürmesidir. Tarihler boyunca da hızlı ateş düşürücü olarak sıtmaya karşı çok etkili olmuştur. Çayı terlemeyi sağlar ve vücudun ateş seviyesini dengeler. Özellikle mide ve duodenum ülserlerine karşı çok etkilidir. Kısamahmut otu gaz giderici olup aynı zamanda bağırsak kolon yapısını da düzenler, hemoroid problemine çözüm sunar.

Uzmanlar insan vücudundaki zehir ve toksinlerin bodur otuyla dışarıya atılabileceğini, bodur otunun doğal bir panzehir olduğunu ve beyindeki ağır metalleri atıp, kandaki bakır fazlalıklarını yok ederek kanı temizleyeceğine dikkat çekiyorlar. Bunun için günde bir bardak Bodur Mahmut Otu Çayı demleyip tüketmek vücut sağlığı açısında çok önemlidir. Bodur Mahmut otu İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilen bir bitkidir ve sıcak suya bodur otu demlendiğinde içindeki maddelerin etkisinin kaybolmayacağını belirtmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Detoks Diyeti Nasıl ve Kaç Gün Yapılır?

Bodur Mahmut Otu Çayının 10 Faydası

Çay olarak tükettiğimiz bodur otu faydaları şunlardır:

  1. Burun akıntısı, kronik bronşit, farenjit ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir.
  2. Mide dostudur, ülser tedavisine destek olur.
  3. Terleterek yüksek ateşin düşmesini sağlaması bodur mahmut otu çayı faydaları arasında en önemlilerindendir.
  4. İltihap gidericidir, yara önleyicidir, özellikle de enfeksiyonlarla mücadele için çok önemli bir bitkidir.
  5. Çok iyi bir panzehirdir, bu sayede vücuttaki toksik maddeleri temizler.
  6. Bodur otu çayı idrar söktürücüdür.
  7. Romatizmaya iyi gelir.
  8. Kan basıncını düşürür.
  9. Tip 2 diyabet için iyidir, kandaki insülin seviyesini normale döndürür.
  10. Hazımsızlığa iyi gelir, karın ağrılarını giderir, bağırsak bozukluklarını düzenler, basur için birebirdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: At Kestanesinin Faydaları Basura Olan Etkisi

Bodur Mahmut Otu Çayı Tarifi ve Tüketimi

Cezve gibi bir kabın içine 2 su bardağı kadar su koyup kaynatın. Kaynamış suyun üzerine bir tatlı kaşığı bodur otu atın ve yaklaşık 5 dakika demleyin, sonra süzüp tüketin.

Bodur Mahmut otu çayı değil de suyunu içmek isterseniz de yarım litre kadar suyu tencerede kaynatın. Sonra içine 1 yemek kaşığı bodur otu ekleyin. 15 dakika kadar bekledikten sonra tüketin.

Günde 1 bardak kadar tüketmek yeterlidir, fazlasının karaciğere zarar verme durumu olabilmektedir. 15 gün devam edin sonra iki hafta ara verip tekrar tüketin. Bu en uygun olan tüketim şeklidir.

Dikkat edilecekler: Hamile ve emzikli kadınlar, 18 yaş altı kişiler bodur otlu çayı tüketmemeli. Bodur otunun içindeki maddelerin, ilaç kullananlara yan tesir yapma ihtimali vardır. Bu toksisiteye neden olur. Bu yüzden kronik rahatsızlığı olanların doktoruna danışarak tüketmesi gerekir.

Bodur otunu kullananlar 100 gramının bile uzun süre gittiğini belirtiyorlar. Bodur otu nerede bulunur derseniz, kurusu aktarlarda ya da online marketlerde bulunur. Ayrıca bodur otu çayını, doğal  ve hazır olarak  Bodur mahmut otu çayı şeklinde de satın alıp tüketebilirsiniz. Afiyet şifa olsun.

Bitkisel Ürünler Mağazamızda hazır bodur otlu çay da bulunmaktadır. Evde ben kendim demlemek isterim derseniz de aşağıdaki 100 gramlık bodur otunu hemen sipariş verip evinizde keyifle bodur otlu çay içebilirsiniz.

 

DOĞAL BODUR MAHMUT OTU

Bodur Mahmut Otu Çayının 10 Faydası Tarifi ve Tüketimi

Bazıları karabaş otu ile karıştırıyor, hiç alakası bile yok, içerdiği maddeler de farklı. Karabaş otu çayı üzerine yazdığım “Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Yararlanılan Kaynaklar:

1- https://tr.wikipedia.org/wiki/Tüylükısamahmut

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017698/

3- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22344867/

4- http://mediplantepirus.med.uoi.gr/pharmacology_en/plant_details.php?id=136

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir