Kuru Üzüm Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Kuru üzüm faydaları çok olduğundan ve lezzetli oluşu sayesinde her yaş grubunun severek tükettiği bir besindir. Tabi tatlı bir besin olduğunda “Kuru üzüm kaç kalori ve ne kadar tüketilmelidir?” sorusu ok merak ediliyor. Yazımızda kuru üzüm hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

Ülkemiz üzümde dünya birincisidir, ülkemizde birçok yerde yetişse de sıcak bölgelerde özellikle batı Anadolu, Ege ve Akdeniz Bölgesi daha verimli yerlerdendir. Sarı ve siyah üzüm en yaygın olan üzümlerdir. Kuru üzüm çeşitleri de buna göre adlandırılır. Sarı (Sultani) üzüm ve siyah (kara) üzüm olmak üzere 2 çeşittir. Renginin tonları ve boyutları yöreden yöreye değişmektedir. Sarı kuru üzüm çekirdeksiz olarak yaygınken, siyah kuru üzüm çekirdeklidir ve çekirdeği de ayrı bir şifadır.

Kuru üzüm çerez kabul edilmiyor ama kuruyemişlerin yanında hep görürüz. Gerçi kuruyemiş tabağında Antep fıstığı, badem, fındık varsa kuru üzümler genelde sona kalıyor ama olsun:) Kuru üzüm leblebi ikilisi – kuru üzüm fındık ikilisi ve kuru üzüm badem ikilisi şeklinde tüketimleri çok yaygın. Ayrıca kuru üzümlü kek veya kuru üzümlü kurabiye olduğunda hiç kimse hayır diyemez. Kuru üzüm hoşafı ve kompostosu da çok sevilerek tüketiliyor.

Kuru üzüm faydaları arasında en önemlisi karaciğeri temizlemesi, bir nevi detoks etkisi yapması. Zaten sağlıklı bir karaciğerin varsa hastalıklardan epey uzaksın demektir. Besleyici ve tok tutma özelliği, içerdiği mineral ve vitaminler de kuru üzüm faydaları arasındadır ve bir tercih edilme nedenidir.

Kuru Üzüm Kalori ve Besin Değeri

100 Gram kuru üzüm 300 kaloridir. Günde bir avuç yenmesi önerildiği için bir avuç kuru üzüm 30 gramdır, tane olarak da 21 tane kuru üzüme denk gelir. Bu durumda günlük tüketilecek 30 gram kuru üzüm kalorisi 90 kaloridir. Kuru üzümün içinde bol lif var, besleyici protein var, enerji verici şeker var, B, C ve K vitaminleri var, mineral olarak ise potasyum ve kalsiyum zengini.

Bu besin değerleri sayesinde, gün içinde tüketilen bir avuç kuru üzüm, açlık ve şeker krizlerini giderip, vücudun hemen toparlanmasını sağlar, yorulmayı engeller, düşük moddan kurtarır.

kuru üzüm faydaları kalori ve besin değerleri
21 kuru üzüm

Neden 21 Kuru Üzüm?

Kurum üzüm faydaları tam olarak görülmesi isteniyorsa düzenli olarak günde 1 avuç tüketilmelidir. Kuru üzüm kalorili ve bol enerji veren bir besin olduğundan zinde bir gün geçirmenizi sağlıyor. Bir avuçta ortalama 21 kuru üzüm oluyor. 21 kuru üzüme yüklenen özel anlam ise dinde de sağlık açısından tavsiye edilmesiyle alakalı. Kuran’da birçok yerde hurma, zeytin, incir ve üzümün şifalı besinler olarak geçmesi, kuru üzüm peygamber efendimiz tarafından bizzat tavsiye edilmiş olması üzüme olan ilgiyi arttırmıştır.

21 kuru üzüm ise dört halifeden bir olan Hz. Ali tarafından tavsiye edilmiştir. 21 kuru üzüm faydaları sabah aç karna yendiğinde katlanıyor. Kuru üzümün hafızayı ve beyni güçlendirdiğini, zekayı kıvrak hale getirip, kolay ezber yapılabildiği ve kan yapıcı özelliği olduğunu söylemiştir.

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir?

Çok güçlü bir antioksidan besin olan kuru üzümün vücuda birçok faydası vardır. Birçok hastalığın önüne geçecek kadar güçlü besin değerleri ile her gün bir avuç tüketmeyi alışkanlık haline getirelim. Kuru üzüm faydaları nelerdir maddeler halinde yazacak olursak;

 1. Lif bakımından zengin oluşu sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar ve kabızlığı önler.
 2. Besleyici özelliğiyle tokluk hissi verir, enerji kat sayısını yükseltir, modu yükseltir.
 3. Kalsiyum zengini olduğundan kemik sağlığını korur, çocukların gelişimini olumlu yönde etkiler.
 4. İçindeki antiseptik maddeler, yemek borusu, mide ve bağırsaklardaki biriken toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 5. Kötü kolesterolü düşürür, damar tıkanıklığını ve kalp rahatsızlıklarını önler, tansiyonu düzene koyar.
 6. Kuru üzümün cilde faydaları da vardır. İçindeki E vitamini, yeni ve genç hücrelerin sayısını arttırarak cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 7. Kuru üzümün cinselliğe faydaları da bulunuyor çünkü verdiği enerjiyle cinsel hayatı canlandırıyor, renklendiriyor. Yenildiğinde hızla kana karışarak kişinin kendini enerjik hissetmesini sağlar.
 8. Kuru üzüm faydaları arasında en önemlilerinden biri de vücudu temizleyerek bağışıklığı güçlendirmesidir. Bu sayede vücut direnci yükselir, hastalıklara karşı koruma sağlar.
 9. Kuru üzüm kan yapar mı deniyor, evet çünkü içindeki B vitamini kan oluşumuna destek verir. Ayrıca demir minerali olduğu için de anemi tedavilerinde önerilmektedir.
 10. Potasyum zengini oluşu nedeniyle vücudun asit dengesi korunur, böylece romatizmal rahatsızlıklar ve böbrekte taş oluşumu engellenmiş olur.
 11. Kuru üzüm bebeklere faydaları da inanılmaz. Beyne hafızaya ve kemiklere faydalı olduğundan 7 aylıktan itibaren kuru üzüm püre yapılarak verilmelidir.

Kuru Üzüm Faydaları ve Diyette Tüketimi

Diyet programlarında kuru üzüm mutlaka olmalıdır. Tabi kalorisi biraz yüksek olduğundan bir avucu geçememek gerekir. Ara öğünlerde yediğimiz kuruyemişlerin yanına eklendiğinde hem lezzet verir hem de az yemekten kaynaklanan halsizliği verdiği enerjiyle yok eder. Ara öğünlerde bazen leblebi ile bazen de fındık ve bademle tüketilebilir.

kuru üzüm faydaları kalori ve besin değerleri
diyette kuru üzüm faydaları

Kuru üzüm faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olma da vardır. Kuru üzüm zayıflatır mı sorusu da geliyor. Şekerli ve kalorili olduğundan çok yenirse zayıflamaya bir etkisi olmaz ama 21 tane yada bir avuç kadar yenildiğinde zayıflamaya dolaylı olarak yardımcı olur. Kuru üzüm zayıflama üzerine katkılarını kısaca özetleyelim:

 • Lifli oluşu sayesinde tokluk hissi verdiğinden fazla yedirmemiş olur. Bu da az kalori almak, kilo almamak demektir.
 • Tatlı ihtiyacını giderir, kuru üzümü tatlı yerine tükettiğimizde kan şekeri yükselmediği için sık acıktırmaz.
 • Sindirimi ve bağırsaklardaki hareketi hızlandırdığı için toksinlerin hızla atılmasını sağlar, arındırır.
 • Diyeti, spor ve egzersizle destekleyenlere verdiği enerjiyle destek olur.
 • Antioksidan oluşu karaciğer sağlığını olumlu etkilediğinden vücutta yağ fazlalığı oluşmaz.

İlginizi Çekebilir: Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

Güne zinde başlamak için sabahları kuru üzüm tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Gün içinde yoruluyorsanız, yanınızda, çantanızda bir avuç kadar kuru üzüm bulundurun. Çocuklara da bu lezzeti alıştırın, direkt olarak tüketemiyorlarsa bile kek ve kurabiyelere ekleyerek vücuduna girmesini sağlayın. Tabi satın alırken de doğal ve kaliteli kuru üzümler tercih etmeye gayret etmek lazım. Afiyet bal şeker olsun.

Kuru üzüm, kuruyemişlerle çok iyi bir kombin oluşturduğu için, kuruyemişler üzerine yazmış olduğumKuruyemiş Tüketimi, Kalorileri ve Faydaları adlı yazımı da incelemenizi isterim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kuru Üzüm Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri” üzerine 28 yorum
 1. Kuru üzüm bizim evde sürekli bulunur ama aklımıza gelmedikçe yüzüne bakan olmaz açıkçası. Hatırlatma ve bilgilendirme için teşekkürler. Ben sarı kuru üzümü daha çok severim bu arada…

  Yanıtla
  • Siyah kuru üzüm çekirdekli olduğundan pek tercih edilmiyor ama çekirdeği bile ayrı şifa. Sarı kuru üzümü yemesi de görüntüsü de daha güzel. Az az yemek lazım, hafıza için de çok iyi.

   Yanıtla
  • Yerken kesif bir tat geliyor, herkesin damak tadına uymayabiliyor ama leblebiyle falan çok iyi gidiyor. Bence kuruyemiş takviyeli tüketmek daha cazip.

   Yanıtla
 2. Kuru üzüm çok faydalı ama ben bir türlü sevemedim ya 🙁 Sanırım çok tatlı olduğundan (tatlıyla aram pek iyi sayılmaz). Buna rağmen sık sık olmasa da ara ara tüketmeye çalışıyorum. Bu hatırlatıcı yazıdan sonra kendimi daha fazla kuru üzüm tüketme konusunda zorlayabilirim sanırım 🙂

  Yanıtla
  • Kuru üzümü çok tatlı geliyor diye yiyemeyenlere kesinlikle kuruyemişlerle karıştırarak yemesini tavsiye ederim. Kuru üzüm leblebi en yaygın olanı ama fındık ve bademle yiyenler de oluyor. Önemli olan kuru üzümün vücuda girmesi…

   Yanıtla
 3. Leblebi-Üzüm ikilisi, çocukluk. Dün marketten kuru üzüm aldım ama renkleri çok koyu, sanki siyah üzüm. Bu açık renklilere alışkınız. Kuru yemişçilerden arayacağım. Bilgi için teşekkürler…

  Yanıtla
 4. Özellikle siyah kuru üzüm halk arasında kansızlık tedavisine yardımcı olarak kullanılıyor. Günlük 21 tane. Bunu öğrendiğim iyi oldu.

  Yanıtla
  • Çok doğru anemi tedavisinde özellikle çekirdekli siyah kuru üzüm tercih ediliyor. Sağlık için her gün 21 adet kuru üzüm çok faydalı.

   Yanıtla
 5. Kuru üzüm mutfağımdan eksik olmaz. Çocuklara da ders çalışırken badem ve cevizle karıştırıp veririm ?

  Yanıtla
 6. Çok faydalı bir gıda olduğunu biliyorum; çok sık tüketiyoruz aslında siyah olanı tercihimdir fakat belirli bir ölçü ile yani 21 tane yemek gerektiğini sizin bu yazımızda öğrendim. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 7. Kuru üzüm ve fındık ikilisi çikolata krizine girdiğimde yerini tutabilen ender şeylerden. Aylardır çikolata yeme ihtiyacı hissetmediğime göre daha ne olsun 🙂

  Yanıtla
  • Demek fındıkla yemeyi seviyorsun, ben nadiren fındık üzüm yerim, leblebi üzüm ise hep hazır bulunur mutfakta. Tatlı ihtiyacını karşılayan en sağlıklı besinlerden bence kuru üzüm.

   Yanıtla
 8. 21 kuru üzüm uygulamasını ilgimi çekti. Çok anlamlı.. Kuru üzümü annem küçükken çok yedirirdi bana kansızlığımdan dolayı… Şimdiyse pek yemiyorum. Şekerli geliyor.

  Yanıtla
 9. Kuru üzüm ve pekmez kendi mahsulümüz oldugu için çok tüketiyoruz evimizde bulunduğundan hiç öyle faydalarını falan araştırmamıştım sayenizde faydalarını ögrenmiş oldum teşekkür ederim ellerinize saglık

  Yanıtla
Yorum yapın