Kiraz Sapı Çayı ile Ödemlere Son!

Kiraz sapı çayı faydaları sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyen herkesin ilgi odağında. Zira bu çayı tükettiğinizde ödemlere veda edeceksiniz. Şimdilerde kiraz mevsimi ve kirazları tükettikten sonra sakın saplarını çöpe atmayalım. Bir yere ayırıp kurutup çayını demleyelim. Zayıflamada çok etkili bir çay ve kiraz sapı çayı ile zayıflayanların yorumları çok olumlu, ödem gidince zayıflamanın hızlandığını belirtiyorlar. 

Kiraz sapıyla yapılan çayın tarifi hakkında geniş bilgi vermeden önce şunları söylemek isterim. Rengi, kokusu ve tadıyla çoğu bitki çayından daha lezzetli. Kiraz sapı suyu belki bir kiraz kadar kırmızı olmasa da kırmızımsı bir renktedir ve içimi çok rahattır.

Kiraz sapı çayı zayıflatır mı kilo verdirir mi derseniz elbette çünkü vücutta istenmeyen ödemleri dışarı atarak sağlıklı bir kilo kontrolü sağlar. Tek başına kiraz sapı kürü olarak tüketebileceğiniz gibi, başka zayıflama kürlerinin içine de katabilirsiniz. Örneğin ben kiraz sapını daha önce yazdığım Duo Diyet Özel Yağ Yakıcı Kür’ün içine eklemiştim, inceleyebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır öncelikle kurumuş kiraz saplarından bir tutam alıp cezve gibi bir kaynatma kabına koyun. Tabi koymadan önce temiz olması için, tozu gitsin diye sudan geçirin. Bir tutam kiraz sapında 25 civarı kiraz sapı vardır.

Peki kiraz sapı çayı nasıl demlenir şimdi de tarife geçelim. 2 bardak kiraz sapı çayını hazırlamak için cezvenin içine de 2 buçuk bardak su ilave edin ve 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ılımaya bırakın ve süzerek bardağa alıp afiyetle tüketin. Bardağa aldıktan sonra dilerseniz 3 damla limon damlatabilirsiniz.

Kiraz sapının faydaları arasında zayıflama da vardır.  Zayıflatır mı evet zayıflama amaçlı içiyorsanız aç karna, kilo vermek için değil de vücuda şifa olsun diye içiyorsanız tok karna da tüketebilirsiniz. Kullanıcı yorumları genelde günde 2 bardak tüketilmesi üzerine, o yüzden bu çayı günde 2 bardak içmeye 1 hafta devam edin. Böylece 3 gün ara verdikten sonra yine aynı şekilde devam edebilirsiniz.

 

kiraz sapı çayını mutlaka deneyin! i̇şte tarifi ve faydalarıPin
kiraz sapı çayı ile ödemlere son! 4

 

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

 1. Kiraz sapı sayesinde vücuda A, B1, C, D ,E ve K vitaminleri ve birçok mineral girmiş olur.
 2. Kiraz sapı çayı yağ yakarak zayıflamaya yardımcı olur, selülitleri giderir.
 3. Sadece ödem attırır, vücuttaki tuz dengesinde ve minerallerde kaybolma söz konusu olmaz.
 4. Ameliyat sonrası oluşan ödem ve regl dönemlerinde oluşan ödemleri atmaya yardımcı olur.
 5. İdrar söktürür, mesanenin tam boşalmasını sağlar. Prostatı engellemesi de kiraz sapı çayı faydaları arasındadır. 
 6. Böbrek dostudur, kum veya taş oluşmasına izin vermez, idrar yolu enfeksiyonlarından korur.
 7. Akşam saatinde içince rahatlama verir ve uykusuzluğu engeller.

Kiraz sapı çayı zararları arasında mide rahatsızlığı yapabiliyor, ağrı hissederseniz çayı içmeyi bırakın. Kiraz sapı çayını kimler içemez özellikle ishal olanlar içmemeli. Düşük tansiyon şikayeti olanlara da kiraz sapı çayı önerilmemektedir. Emziren anne kiraz sapı çayı içebilir mi kullanabilir mi, sıkıntı olmaz ama sütün tadını değiştirdiği belirtiliyor. Hastalık durumlarında doktora veya diyetisyene danışılması tavsiye ediliyor.

İLGİLİ YAZI: Kantaron Çayı ve Faydaları

Kiraz Sapı Çayı Sık Sorulan Sorular 

 

kiraz sapı çayını mutlaka deneyin! i̇şte tarifi ve faydalarıPin
kiraz sapı çayı ile ödemlere son! 5

 

Kiraz Sapı 1. Bölüm

1- Kiraz sapı nasıl kurutulur?

Kiraz saplarını naylon değil de bir bez veya tahta üzerine yayarak 1 hafta güneş almayan kuru bir odada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kese kağıdında veya hava geçirmez kaplarda saklayın. Kurutulmuş kiraz sapı bir yıl hiç bozulmadan durur.

2- Kiraz sapı aktarda satılır mı?

Kiraz sapı aktar veya bazı sitelerde hazır olarak satılmaktadır ama satın alırken rengine ve kiraz saplarının kalınlığına dikkat edin. Siyahlaşmış ve çok incelmiş olan saplar eskimiştir.

3- Kiraz sapı nasıl demlenir?

Kaynamış suya kiraz sapı ekleyerek demleyin diyenler olsa bu şekilde kiraz sapından tam verim alamayız. Peki kiraz sapını nasıl yapalım? Kiraz sapı çayı nasıl demlenir sorusu için demleme değil de onun yerine suyun içine kiraz sapları atın ve 5 dakika kaynatın demek istiyorum. Sonra ılımasını bekleyin, süzerek bardağa alın tüketin.

Şu videodaki detaylara dikkat ederek demleyebilirsiniz.

 

 

4- Kiraz sapı çayı nasıl içilir, kiraz sapı aç karnına mı içilir?

Sıcak olarak yudumlayın böylece içerken de lezzetini hissedersiniz. Kiraz sapı çayı ne zaman içilir özellikle zayıflama ve diyete destek için ise sabah aç karnına için. Nasıl içilir eğer bu çay daha etkili olsun diyorsanız açken için ama gece rahat uyumak için içiyorsanız tok veya aç karna fark etmez. Yine çeşitli hastalılara şifa olsun diye içiyorsanız da aç karna içmek şart değildir. Ne kadar süre içilmeli 1 hafta devam edin, 3 gün ara verip dilerseniz tekrar 1 hafta şeklinde devam edilebilir.

5- Kiraz sapı kürü nasıl yapılır?

Çayın tüketirken belli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Kiraz sapı çayı günde kaç defa içilir ve kaç bardak içilmeli sorularının cevabı da bunun içinde. 3 hafta devam eden bir kürdür. 1. Hafta her gün 2 bardak bu çayı için. Sonrasında 3 gün ara verin 2. Hafta da aynı şekilde devam edin. 3 günlük bir aradan sonra son hafta da tüketip kürü sonlandırın.

İLGİLİ YAZI: Moringa Çayının Yapılışı ve Faydaları

Kiraz Sapı Çayı 2. Bölüm

6- Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

Kiraz sapı zayıflama ve kilo verme sürecine olumlu etki eder. Kiraz sapı çayı ile zayıflayanlar sadece bu çayı içerek zayıfladığını söylemiyor, zayıflamaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Vücuttaki fazla toksinleri bu çayla dışarı atarken yeme içmeye dikkat edilmezse bir faydası olmaz. Kiraz sapı, sindirim ve boşaltıma yaptığı olumlu etkilerle vücuttaki fazlalıklardan kurtulmaya sebep olmaktadır. Böylece iştahı da kontrol altında tutmanıza sebep olur ve bu da kilo almayı engeller.

7- Kiraz sapı neye yarar kiraz sapı neye iyi gelir?

Özellikle toksinlerin ve ödemin idrar yoluyla atılmasıyla sağlıklı zayıflamaya yarar. Kabızlığa, romatizmaya iyi gelir. Karaciğer ve böbreklerin dostu oluşu da kiraz sapı çayı faydaları arasındadır.

8- Kiraz sapı adet söktürücü müdür?

Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu ismiyle artık bütünleşmiş gibi. Bir programında kadınlar regl olmadan 5 gün önceden bu çayı içmeye başlamalıdır demişti. Regl döneminde ödemlerden dolayı oluşan şişmelerden olumsuz etkilenilmektedir. Kiraz sapı suyu içmek kan dolaşımını düzenlediğinden, toksin attırdığından, ödemi azalttığından dolayı, kiraz sapı adet söktürücü mü sorusuna evet diyebiliriz.

9- Kiraz sapı bağırsak çalıştırır mı?

Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir. Yukarıda da uyardığım gibi, ishalken bu çayı içmemek gerekir.

 

kiraz sapı çayını mutlaka deneyin! i̇şte tarifi ve faydalarıPin

 

10- Kiraz sapı nereden alınır?

Tüm aktarlar ve online marketlerde kiraz sapı bulabilirsiniz. Çok kararmamış olanlarını alınız.

Mısır Püskülü Kiraz Sapı Çayı 

Mısır püskülü de kiraz sapı gibi ödem attıran özelliğiyle ön plandadır. Ayrıca içinde bulunan C ve K vitaminleri ve potasyum sayesinde sağlığımız için de çok faydalıdır. Mısır püskülü idrar yollarındaki iltihabı da söker atar bu yüzden kiraz sapıyla çok iyi bir kombindir.

Mısır püsküllü kiraz sapı çayı nasıl yapılır tarifi gerçekten çok kolay. Kiraz sapıyla yaptığınız çayın içine sadece 1 tutam mısır püskülü atmanız yeterli, aktarlardan bulabilirsiniz. Mısır püsküllü kiraz sapı ile zayıflayanlar kilo verme sürecinin çok daha hızlı olduğunu belirtmişlerdir. Siz de mutlaka mısır püskülü ve kiraz sapı ikilisini deneyin.

Kiraz sapı kadar etkili ceviz suyu kürü de yapabilirsiniz. Yapılışını ve faydalarını anlattığım “Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Cevizin Etkileri” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kiraz Sapı Çayı ile Ödemlere Son!” üzerine 32 yorum
 1. Geçen yazdan kuruttuğum kiraz sapları İle koca bir kış yeteri kadar kiraz sapı çayı tükettik ailece. Ben özellikle regl dönemimde oluşan huzursuzluk ve uykusuzluk İçin kiraz sapı çayı kullanıyorum. Gerçekten beni rahatlattığını biliyorum. Bu yaz henüz yeni başladım kurutmaya.

  Yanıtla
  • Kalabalık ailelerde kiraz sapı biriktirmek daha kolay. Evet, hassas dönemlerde ödemin atılması olsun, stresi azaltarak sakinleştirme olsun çok faydalı bir çay.

   Yanıtla
    • Kiraz saplarını kendimiz biriktirince hem doğal olmuş oluyor hem de aktara para vermediğimiz için daha ekonomik oluyor. En azından yazın biriktirelim, kışın gerekirse satın alınır. Ben teşekkür ediyorum.

     Yanıtla
   • Kiraz sapının gercekten hiç bilmediğim birçok faydası bulunuyormuş ve özellikle insanın aklına takılan soruları makalenizde teker teker cevaplamışsınız. Zayıflamaya yardımcı olması cok iyi bende deneyeceğim. Paylaşım için tesekkürler

    Yanıtla
    • Şu an zaten meyve saatlerimizde bol bol kiraz yiyoruz, en güzeli kiraz saplarını atmayıp, kurutmak. Olmadı aktardan alınır. Bence de kiraz sapı çayını mutlaka dene. Teşekkürler.

     Yanıtla
 2. Geçen sene kiraz sapı kurutma fırsatım olmuştu, bu sene henüz başlamadım. Özellikle zaman zaman artan ödem sıkıntısı için kiraz sapı çayı tüketirim ama genellikle sade olarak değil de yeşilçay içerisine kiraz sapı suyu ekleyerek tüketmeyi tercih ediyorum.
  Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

  Yanıtla
  • Ben kiraz sapı çayını sade seviyorum ama sizin tükettiğiniz şekilde de denemek isterim. Hem her ikisinin de etkisinden faydalanmak hem de belki yeşil çayı biraz olsun lezzetlendirmek için iyi bir öneri. Ben de teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.

   Yanıtla
 3. Annem faydalı olduğunu öğrenmiş bir şekilde ara ara yapıyor içiyorum ama şimdi daha detaylı bilgi sahibi oldum sanırım kiraz sapı çayı daha fazla tüketeceğim çok teşekkürler.

  Yanıtla
 4. Kiraz sapı çayı çok faydalı bir çaydır. Daha önce de defalarca okumuş ve yapmaya çalışmıştım ancak fazla uzun ömürlü olmadı. Şimdi çok daha fazla malumat sahibi oldum bu kapsamlı yazınızla. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ederim. Kiraz sapının faydalarını bilmek bu çayı içmeyi daha fazla istemek anlamına gelebilir. Belki tekrar tüketmeye başlarsın.

   Yanıtla
 5. Kiraz sapı çayının ödem attırması ve böbreklere idrar yollarına iyi gelmesini yakından biliyorum. Zaman zaman kullanırım. Çok haklısınız doğada hiçbir şey çöp değil. Hatta çöp diye atılanlar sağlıklı bir ömrün anahtarı adeta. Çok teşekkürler bu değerli bilgiyi paylaştığınız için.

  Yanıtla
  • O cümle sizin de dikkatinizi çekmiş:) Evet, doğada gereksiz gibi görünen birçok şeyin aslında ne kadar faydası var, çöpe atmadan önce bi daha düşünmek gerek. Kiraz sapı çayının ödeme, böbreklere ve idrar yollarındaki sorunlara iyi geldiğini teyid etmeniz çok önemliydi, teşekkürler.

   Yanıtla
 6. Açıkcası ben doğal olmayanını içtim bir kaç kez poşet olmasına rağmen tadı güzeldi, bu tarif akıllara güzel bir çay seçeneğini getirmiş oldu teşekkürler

  Yanıtla
 7. “Zayıflatıyor mu?” sorusuna “Tabii canım, zayıflatmaz olur mu, kürdan gibi inceltiyor.” falan gibi bir şey yazmamanız hoşuma gitti. “Mucize bilmem ney çayıyla kilolara veda edin” tarzı yayınlardan hiç hoşlanmıyorum ve kandırmaca olduklarını düşünüyorum. İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak…bana böylesi doğru geliyor.

  Yazınız her zamanki gibi detaylı ve açık, elinize sağlık.

  Yanıtla
  • Evet abartılı anlatımları sevmiyorum, makul mantıklı olmalı önerilerimiz. Bu yorumun beni çok mutlu etti gerçekten de. Zayıflama ve kilo vermekten bahsediyorsak hızlıca sonuca gitmek ve mucizeler beklemek yerine yavaş ve emin adımlarla ilerlemek en doğrusu. Bak şu cümlenizin altına imzamı atarım: “İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak.” Nokta.

   Yanıtla
 8. bu kadar tevafuk olur. Daha bugün kurutmak için ayırmıştım saplarını sadece ödem atmak niyetiyle içecektim ki bir dünya faydasını yazmışsınız. Çok teşekkür ediyorum bilgiler için

  Yanıtla
  • Evet, güzel denk gelmiş gerçekten de:) Şimdi kiraz karpuz gibi meyveleri sıkça tüketiyoruz, kiraz saplarını çöpe atmamanız için elimden geleni yaptım, faydalarını yazdım da yazdım:)) Aslında bilmediğimiz daha birçok faydası da olabilir ama kiraz sapı çayı ile ödem atma en yaygın olanı. Afiyet bal şeker olsun.

   Yanıtla
 9. Harika bir yazı bu. Eşim yedikçe biriktirmiş biraz. Durup duruyordu bir tabakta. Gidip hemen yapacağım şimdi. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Dediğin gibi hem yapması kolay hem de faydalı bir çay. Bence şimdi kiraz sapı biriktirmenin tam zamanı. Aktarda fiyatı pahalı biraz. Ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
Yorum yapın

3