Bağışıklık Sistemi Güçlendirici 5 Sarımsak Kürü Tarifi

Bağışıklık sistemi diğer adıyla immün sistem, vücuda giren virüs, mikrop ve zararlı bakterilerle savaşan ve böylece hastalıklara karşı vücudu koruyan savunma sistemidir. Vücudun savunma mekanizmasının zayıflaması, sağlık problemlerine yol açar.(1) Bu yüzden hem bağışıklığın zayıflamasını engellemeli hem de bağışıklık sistemi güçlendirici yollar bulmalıyız. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir bunun için vücut direncini arttıran besinleri direkt tüketmek ya da bu besinlerden kürler hazırlayarak tüketmek bağışıklığı güçlendirir.

Sarımsak da, güçlü bir bağışıklık sistemi için bize verilmiş bir armağan. Gerçi “Sarımsak bu kadar kokmasaydı keşke” diyeceksiniz ama şunu unutmayın ki, sarımsağın keskin kokusunun arkasında mucize faydalar gizlenmiştir. Şu iyi haber ki, sarımsak kürlerinin birçoğunda sarımsağın kokusunu daha az hissedeceksiniz.

Bu yazımızda bağışıklık sistemi güçlendirici 5 farklı sarımsak kürü tarifimde başrolü sarımsak oynayacak. Sarımsağa destek veren en iyi yardımcı oyuncu dalındaki besin ise limon. Sarımsak kürlerinin birçoğunda limon olmazsa olmazdır, limon sarımsağın ekürisidir denebilir. Ayrıca size vereceğim sarımsak kürü tariflerinde bağışıklık sistemi güçlendirici yiyecekler olarak sarımsak ve limon dışında maydanoz, zencefil, karanfil, süt ve bal var. Bu besinler zaten ayrıca yenildiğinde de vücuda çok faydalı ama kür olarak tüketildiğinde faydaları katlanıyor.

Neden Sarımsak?

Sarımsağın içindeki “allicin” bileşeni çok güçlü bir antioksidan olduğundan, vücuda giren mikroplarla savaşarak sizin haberiniz bile olmadan vücudu korur, bağışıklık sistemini hep güçlü tutar. Çevrenizden aldığınız birçok mikrop çoğu zaman güçlü bağışıklık sisteminiz tarafından yok ediliyor ve uzun süre hasta olmuyorsunuz. Salgın günlerinin yaşandığı şu günlerde güçlü bir bağışıklık sistemi, en çok ihtiyaç hissedilen şey.

Ayrıca sarımsak ağız kokusuna birebirdir. Ağız kokusunun nedenleri arasında olan, çokça et tüketimi, mide ve bağırsak sorunları, ağızdaki aftlar hep zararlı bakteri ve virüsler yüzündendir ve sarımsak bunları yok eder. 

İlgili Yazı: Bağışıklık Güçlendiren Nötropenik Diyet Örneği 

Sarımsağı sadece yemeklerde kullandığımız bir lezzet olarak sınırlandırmamalı, yüzyıllardır şifa için kullanıldığı gibi bizlerde sarımsağı değişik şekillerde tüketerek bu mucize besinden faydalanabiliriz. İsterseniz bir diş sarımsağı yutarak tüketin, isterseniz doğrayıp limon suyuyla tüketin, isterseniz de çiğneyerek tüketip sonra soğuk sütle ağzınızı çalkalayarak üzerine süt için.

Bütün bunları yapabilirsiniz ama ben size bağışıklık sistemi güçlendirici çok güzel ve daha faydalı kürler sunmak istiyorum, aralarından hangisini beğenirseniz onu uygularsınız.

bağışıklık sistemi güçlendirici 5 sarımsak kürü tarifi

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Sarımsak Kürleri

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar ile oluşturulan bu kürlerin amacı vücutta oluşan toksinleri atıp kanı temiz hale getirmektir. Kanın temiz olması ise, hücrelerin tam olarak görev yapması ve vücuda tehdit oluşturan maddelerle gerektiği gibi savaşması demektir. Bu da vücudu her türlü hastalığa karşı dirençli hale getirecektir.

Bu başlık altında, maydanoz ve limon kürü nasıl yapılır bu kürler nasıl hazırlanır ne kadar içilir bu kürler ne kadar süre kullanılmalı neye iyi gelir faydaları nelerdir gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

bağışıklık sistemi güçlendirici 5 sarımsak kürü tarifi 4

bağışıklık sistemi güçlendirici 5 sarımsak kürü tarifi

1- Maydanoz Limon Sarımsak Kürü

Malzemeler:

 • 10 dal maydanoz
 • 1 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Yarım bardak su

Yapılışı:

Maydanoz limon sarımsak kürü nasıl yapılır önce taze maydanozları güzelce yıkayın ve saplarıyla beraber mutfak robotuna atın. Limonun suyunu yemek kaşığına sıkın ve 2 kaşık olarak robota ekleyin. Sarımsağı iki ya da üç parçaya ayırıp robota atın.

Karışıma son olarak suyunu ekleyin ve robotu çalıştırıp iyice karışmasını bekleyin. Karışımı bardağa döküp biraz dinlendirin, sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemi güçlendirici maydanoz limon ve sarımsak kürü kullanımı gayet kolay ama belli bir periyodu vardır.Maydanoz limon sarımsak kürü kullananlar yorumları incelendiğinde şu kullanımı daha yaygındır. İlk 3 gün yukarıdaki tarife uygun bir biçimde kullanılır sonraki 3 gün bu malzemelerden sadece sarımsak ilave edilmeden kür hazırlanır ve maydanoz limon su şeklinde tüketilir. 9 günün sonunda 3 gün ara verilir ve tekrar aynen devam edilir, kür 18 gün kullanılır, 3 gün ara ile beraber toplamda 21 gün sonunda tamamlanır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu kürü kısaca şöyle özetleyelim:

 • 3 gün maydanoz sarımsak limon
 • 3 gün maydanoz limon
 • 3 gün maydanoz sarımsak limon
 • ………….. 3 gün ara ……….
 • 3 gün maydanoz sarımsak limon
 • 3 gün maydanoz limon
 • 3 gün maydanoz sarımsak limon.

Faydaları:  

Kan dolaşımını hızlandırıp, güçlendirerek vücudu yeniler. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklardan korur. Kalp damarlarının yağ bağlamasını engeller, damarları açar, kalp krizini önler.

İLGİLİ YAZI: Bağışıklığı Güçlendiren Besinler 

2- Bal Limon Zencefil Sarımsak Kürü

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı bal
 • Yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı kadar taze zencefil parçası
 • 1 diş sarımsak

Yapılışı:

Bir su bardağı suyu cezve gibi bir kaba koyun, o kaynarken siz de sarımsak ve zencefili ince ince doğrayıp bir su bardağına boşaltın. Üzerine de yarım limonu sıkın. Kaynamış olan suyu, bu karışımın üzerine boşalttıktan sonra 2 çay kaşığı balı da ekleyip iyice karıştırın. Sonrasında ılıması için 10 dakika kadar bekletin ve mümkünse de kahvaltıdan yarım saat kadar önce aç karna, değilse de istediğiniz zaman tüketin. Afiyet olun.

Faydaları:

Boğazda yanma, burunda tıkanma, vücutta titreme olduğunda bu kürü kullanın, hemen vücut ısı dengesi yerine gelecektir. Bu kür bağışıklık sistemini destekleyerek hasta olmanızı engeller.

bağışıklık sistemini güçlendiren 5 sarımsak kürü tarifi
bağışıklık sistemi güçlendirici 5 sarımsak kürü tarifi 5

3- Süt Zencefil Sarımsak Kürü

Malzemeler:

 • 1.5 bardak Su
 • 1 bardak süt
 • 5 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı toz zencefil

Yapılışı:

Suyu kaynamak üzere tencereye koyun. O kaynarken 5 diş sarımsağı ince ince kesin veya iyice ezin. Su kaynamaya başlayınca sarımsağı ve 1 çay kaşığı toz zencefili suyun içine atıp yaklaşık 5 dakika kaynatın. Sonra 1 su bardağı sütü de ekleyip, bir 5 dakika daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Bu şekilde kürü soğumaya bırakın.

Bağışıklık sistemi güçlendirici bu kür 2 gün uygulanır çünkü bu tariften 2 bardak çıkıyor, birini yaptığınız anda soğuduktan sonra içiyorsunuz, diğerini ise bir gün sonra. Tüketim için önerilen zaman kahvaltıdan önceki yarım saat ama diğer zamanlarda da tüketilebilir. Toz zencefil yerine aynı miktar taze veya kuru zencefil de kullanılabilir.

Faydaları:

Bağışıklığı güçlendirir, vertigoyu ve bulantıları önler, virüslere karşı korur, anti kanserdir. Helikobakteri adlı ülser mikrobunu öldürüp mide ve onikiparmak bağırsağını da rahatlatan bir kürdür.

4- Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Karanfil Sarımsak Kürü

Malzemeler:

 • 10 diş sarımsak
 • 10 tane Karanfil
 • 4 bardak su

Yapılışı:

Çelik tencereye 4 bardak su koyu kaynamaya bırak. Su kaynarken sarımsakları ve karanfilleri havanda döv, iyice ez. Su kaynayınca ezilmiş sarımsak ve karanfilleri suya atarak 10 dakika daha kaynat. Soğuduktan sonra süzerek tüketebilirsin.

Bağışıklık sistemi güçlendirici bu kür 4 gün uygulanacak ve her sabah kahvaltı öncesi aç karna 1 bardak tüketilecek. Kürü bir kavanoza alarak ağzı hava almayacak şekilde kapatıp buzdolabında bekletebilirsiniz.

Faydaları:

Bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmayı hızlandırarak yağ yaktırır, kilo kontrolü sağlar. Vücuda giren virüs, mikrop, zararlı bakteri ve mantarlara karşı çok etkili bir kürdür.

 

5- Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Limon Sarımsak Kürü:

Malzemeler:

 • 2 litre limon suyu
 • 40 diş sarımsak
 • 3 litrelik cam kavanoz

Yapılışı:

Limon sarımsak kürü nasıl yapılır öncelikle yaklaşık 4 kilo limon sıkılarak 2 litre saf limon suyu elde edilir. Limon suyu kavanozun içine konulur ama kesinlikle normal içme suyu eklenmez. 40 diş sarımsak soyulup hafifçe de ezilip saf limon suyunun içine atılır. Bu limon suyu sarımsak karışımının olduğu kavanozun ağzı iyice kapatılıp ışık almayan bir yerde 25 gün boyunca bekletilir. 2-3 gün arayla karışımı ters yüz edip hafifçe çalkalayın.

25 günün sonunda içindeki sarımsak, limonun asidiyle erimiş oluyor ve artık limon sarımsak kürü hazır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu kürün kullanımı ise sabahları aç karna yarım çay bardağı içme şeklinde. İsteyenler sulandırarak da yarım çay bardağını içebilir. Kavanozun kapağı sıkı kapanarak buzdolabında muhafaza edilmelidir. Afiyet ve şifa olsun.

Faydaları:

Limon sarımsak kürü faydaları özellikle bağışıklık sistemi üzerinde kendisini gösterir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve her türlü alerjiye karşı etkilidir. Kansere karşı tüm vücudu korur. Metabolizmayı hızlandırıp zararlı yağların yakılmasını sağlar, ödemin atılmasına yardımcı olur. Kolesterolü düşürür. 

Önemli Not: Düşük tansiyon sorunu olan ve emzikli kadınların bu kürleri uygulamamaları öneriliyor. Anne sütünden çocuğa geçerek karın ağrısı yapabilir.

Bağışıklık sistemi güçlendirici daha birçok kür var ama en etkili olan sarımsak kürlerini sizlerle paylaştım. Kür yaparken istediğiniz malzemeyi seçersiniz, maydanoz, limon, zencefil, karanfil, süt ve bal arasından sizler de varyasyonlar yapıp kendi kürünüzü oluşturabilirsiniz. 

Sarımsak kokuyor diye bu kürlerden uzak durmayın, eğer kokuyor diyorsanız daha önce yazdığım “Sarımsak Kokusuz Olarak Nasıl Tüketilir” adlı yazımı okumanızı öneririm. Bu yazımda 5 farklı yöntem ile sarımsağı kokusuz olarak tüketebilirsiniz.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Bağışıklık Sistemi Güçlendirici 5 Sarımsak Kürü Tarifi” üzerine 30 yorum
 1. Sarımsak kürü tarifleriniz çok güzel. Ben tiroit hastası olduğumdan sarımsağı çok yoğun şekilde kullanamıyorum. Tiroit fonksiyonlarını bozuyor fazlası. Fakat zaman zaman elbette kullanıyorum ve bu tür kürler de yapıyorum aralıklarla. Mutlaka deneyeceğim teşekkürler.

  Yanıtla
  • Evet dikkat etmek lazım çünkü bir yeri yapayım derken başka yer bozulmamalı. Buradaki 1. tarif maydanoz limon sarımsak kürü daha hafif, onu yapabilirsin.

   Yanıtla
 2. Ne yararlı tarifler bunlar. En ihtiyacımız olan bu günler için gayet yararlı olmuş. Not aldım hepsini. Çok teşekkürler Duo Diyet. Selam ve sevgiler 🙂

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ediyorum, evet hastalığın kol gezdiği bugünlerde sarımsak kürleri bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için birebir.

   Yanıtla
 3. Sarımsak kürlerinin her biri şifa deposu. Okurken bile bağışıklık sistemimde bir güç hissettim ? Özellikle limon-maydanoz-sarımsak kürü çok hoşuma gitti. Ondan başlayayım önce. Malum, şu aralar bağışıklık sistemine daha fazla yatırım yapmak lazım.
  Teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Buradaki kürlerin hepsi de çok iyi, belki bazılarını yapması ve uygulaması zor olabilir ama senin seçimin olan limon maydanoz sarımsak kürü çok kolay ve de bağışıklık sistemi üzerinde etkili.

   Yanıtla
 4. Açıkçası bende de saydığınız nedenlerden dolayı ağız kokusu oluyor. Sarımsağın buna iyi geldiğini bilmiyordum. 4. ve 5. maddelerdeki kürleri deneyebilirim çünkü diğer maddelerdeki maydanoz, zencefil gibi ek ürünlerle aram yok. 🙂

  Teşekkürler…

  Yanıtla
 5. Çok güzel tarifler. Reflü, gastrit ya da ülseri olmayanlar deneyebilir. Ben de sarımsağın tam yutulduğunda saç beyazlamasını engellediğini okumuştum, hücre yenileyici bir özelliği varmış. Ne kadar doğru bilemiyorum.

  Yanıtla
  • Sarımsak saça da çok etkili,ister tüket istersen de saça uygulanan sarımsak kürlerini kullan, faydası olacaktır. Yazıda ağırlıklı olarak bağışıklık sistemine olan etkilerine değinmeye çalıştım. Teşekkür ederim.

   Yanıtla
 6. sarımsak kürü tarifleriniz çok bilgilendirici olmuş. Bizlerde ki üşengeçlik mi bilmiyoruz aslında kolay tarifler yapsak o aldığımız takviye gıdalara hiç ihtiyacımız olmayacak

  Yanıtla
  • Bazı sarımsak kürleri yapıyorsun ve bir süre bekliyorsun bazıları da hemen anında, kolayca yapılıyor, örneğin 1. ve 4. tariflerden başlanabilir.

   Yanıtla
 7. Bu dönemlerde bağışıklığın güçlü olması gerçekten çok önemli. Karanfil-sarımsak kürünü uyguluyordum ama diğerlerini sizin sayenizde öğrendim. Çok güzel bir yazı olmuş kürleri uygulayacağım teşekkürler.

  Yanıtla
 8. Sarımsak ve limon gerçekten de her derde devadır. Pandemi günlerinde çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız.

  Yanıtla
 9. Ya bir ara sarımsak yiyenlere kötü bakıyorlar dı ya oda yenir mi pis pis kokuyor diye şimdi herkes sarımsak peşine düşmüş 🙂 Bence de çok faydalı çok sık olmamakla beraber özellikle evde olduğum zamanlar tüketiyor ve tüketmeye çalışıyorum farklı bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak kürleri için çok teşekkür ederiz.

  Yanıtla
  • Bazı zamanlarda bazı yiyecekler popüler oluyor, ona daha fazla ihtiyaç duyuyoruz çünkü. Sarımsağın kokusu keskin ama bir o kadar da şifalı. Galiba şimdilerde biraz katlanmamız gerekiyor kokusuna;) Bakalım bu kürlerden sana uygun olanı hangisi?

   Yanıtla
   • Bal Limon Zencefil Sarımsak Kürü ben bu kürü arada uyguluyorum ama sadece zencefil koymuyordum tavsiyenizle onuda ekleyeceğim teşekkürler.

    Yanıtla
 10. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak kürlerinden bir – iki tanesini olsun denemek isterim. Fakat önce sarımsak almak gerekiyor. Aslında yemeklerin çoğuna eklemeyi sevdiğim için evde hemen her zaman bulunur fakat son aldıklarımın büyük kısmı çürük çıktı. Çok sinir oldum. =(

  Yanıtla
  • Sarımsak bulmak şu dönemde zorlaştı, rağbet artınca fiyatı da yükseldi. Bazen ben de doğal olsun diye şu köy sarımsağı gibi görünenlerinden alıyorum, bir kısmının içi çürük çıkabiliyor. Bu kürlerden sana kolay geleninden başlayabilirsin.

   Yanıtla
Yorum yapın