Bedensel Diyet

Kabızlık Nasıl Geçer Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlık Nasıl Geçer Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kabızlık problemini bebekler de dahil olmak üzere 7’den 70’e herkes zaman zaman yaşayabilmektedir. Bu bazen bağırsak hareketlerinin yavaşlaması şeklinde olup hafif seyrederken bazen de kronikleşerek sancılı olabiliyor. Böyle durumlarda hemen kabızlık nasıl geçer diye ya ilaç araştırmaya başlıyoruz ya da kabızlığa iyi gelen besinler hangileri diye merak ediyor doğal çözümler arıyoruz. Bu yazıda kabızlığa iyi gelen yiyecek ve içecekleri bulabilecek, nasıl tüketileceğine dair ipuçlarına ulaşacaksınız.

Tabi öncelikle kabızlık problemi neden olur onu bilip bu problemi yaşamamak en önemlisi. Hatta bazı besinlerin kabızlık oluşturduğunu bilirseniz beslenmenize dikkat eder hiçbir zaman kabızlık yaşamazsınız. Bazen sağlıksız beslenme bazen az hareket etme ve durağan bir yaşam bizi bu zor durumlara sürüklemektedir. Bağırsak hareketleri bu ve benzeri nedenlerle yavaşlamış ve tuvalete haftada 3 defadan az gidilmişse kabızlık sorunu baş göstermiş demektir.

Kadın, erkek, bebek, çocuk veya yetişkinlerde kabızlık görülebilir ve bunu belirleyen en önemli faktörün de yaşam koşulları ve beslenme olduğunu söyledik. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı oluşan kabızlığı farkettiğiniz anda, hemen yaşam şeklinize ve beslenmenize müdahale ederek bu gidişatı değiştirmelisiniz. Kabızlığa iyi gelen yiyecek ve içecekler ile vücuda destek vermelisiniz. Kabızlık ileri derecede sıkıntı oluşturduysa ilaç tedavisi uygulanmalı çünkü zamanında müdahale edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık neden olur bilirsek, bu problemin olmasına fırsat vermemiş oluruz. Kabızlığın oluşmasına zemin hazırlayan nedenler şunlardır.(Kaynak 1)

 • Katı gıda ağırlıklı beslenme
 • Sıvı tüketiminin az olması
 • Beyaz ekmek ve şekerli gıdaların fazla tüketilmesi
 • Diyet değişikliği
 • Egzersiz eksikliği
 • Tuvalet ihtiyacını geciktirme
 • Aşırı süt tüketimi, özellikle de inek sütü.
 • Stres ve psikolojik sorunların uzun süreli devam etmesi
 • Demir takviyesi yapan ilaçlar, tansiyon ilaçları, antidepresanlar
 • Hormonal hastalıklar ve diyabet, troid bezi hastalıkları
 • Kabızlık yapan besinlerin fazla  tüketilmesi (Makarna, pirinç pilavı, muz, fast food besinler)

Not: Şayet, “Ben bunlara dikkat ediyorum, hareketli bir yaşamım var.” diyorsanız kolon çevresindeki sinirlerde ve kaslarda anormallik, darlık olabilir, bu durumda doktor kontrolü şarttır.

 

Kabızlık Nasıl Geçer Neler Yapmalıyız?

Kabız olmuşsak hemen yeni bir beslenme planı çıkarmalı, sevsek dahi yukarıda bahsedilen kabızlığa neden olan yiyecekleri tüketmeye ara vermeliyiz. Yürüyüş yapma ve egzersize ara vermişsek, biraz hareket bağırsakları da harekete geçirecektir. Kabızlığın geçmesi için yapılacak en etkili şey, bağırsak hareketlerini hızlandıran yiyeceklere yönelmek ve bol sıvı almaktır. Kabızlık nasıl geçer bu konuda neler yapabiliriz madde madde yazacak olursak;

 • Lokmaları iyice çiğnedikten sonra yutmalıyız.
 • Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih etmeliyiz.
 • Günde 3 litre civarı su tüketmeliyiz, sıvı tüketimini artırmalıyız.
 • Kafeinli içecekler ve kola gibi asitli içeceklerden uzak durmalıyız.
 • Süt ve süt ürünlerine ara vermeliyiz.
 • Tuvalet ihtiyacını geciktirmemeli, bekletmemeliyiz.
 • Bağırsak florasını düzenleyen  doğal yoğurt, kefir, yoğurt çorbası gibi gıdalar tüketmeliyiz.
 • Lifli sebzelerden yapılmış yemeklere yönelmeliyiz.
 • Ara öğünlerde lifli meyveler tüketmeliyiz.
 • Kurutulmuş meyveler yemeliyiz.
 • Bakliyat ve tahıllardan yapılmış yemeklere ağırlık vermeliyiz.
 • Evde en az 20 dakika bu egzersiz hareketlerini yaparak vücudunuzu hareketlendirin.
 • Çocuklarda kabızlık varsa; şekerli gıdalardan, sütten, asitli içeceklerden uzak tutun, kuru meyveler yedirin.
 • Bebeklerde kabızlık görülmesinin nedeni, genellikle aşırı süt tüketimi ve katı mamalardan kaynaklanıyor. Psikolojik nedenler de bazen kabızlığa neden olabilir. Çözüm olarak ılık banyoda 5 dakika oturtmak, el ile karnına masaj yapmak, 4 aylıktan büyükse lifli meyvelerin suyundan, elma veya şeftali suyu verilebilir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler ve Tüketim Şekilleri

Kabızlık problemi yaşamamak veya kabız olduğumuzda da hızlı bir şekilde atlatabilmek için bu yiyecek ve içecek listesi yanınızda olsun. Ayrıca bu besinlerin tüketim şekilleri de hemen sonuç almanıza yardımcı olacaktır. (Kaynak 2)

Kabızlık Nasıl Geçer Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Beyaz Et : 

Kırmızı etin dengesiz tüketilmesi kabızlık sebebidir, onun yerine beyaz et veya balık eti tercih etmek bağırsakları rahatlatıyor.

Baklagiller :

Özellikle fasulye, nohut, bezelye ve mercimek kabızlıkla mücadelede en etkili olan besinlerdir. Kabızlığa en iyi gelen çorba da mercimek çorbasıdır.

Kuru Meyveler :

Kuru meyveleri sabahları aç karna tüketip üzerine de ılık bir su içmek kabızlığın geçmesinde çok etkili. Kuru kayısı, mürdüm eriği kurusu direkt olarak yenebileceği gibi, bu meyvelerden komposto yapıp içebilirsiniz.

Kuru Üzüm Suyu :

Bağırsak sancısını giderir, daha düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı giderir. Tüketim şekli; 21 kuru üzümü cezvede 10 dakika kaynatıp, ılımasını bekleyin ve tüketin.

İlginizi Çekebilir : Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir

Ilık Bal Şerbeti :

Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı bal atıp karıştırın ve ılıkken için, hemen etkisini göreceksiniz.

Düzenli Su Tüketimi :

Alarm kurarak her saat başı içilen bir bardak su, 1 gün sonra kabızlığa hemen etki edecektir. Bu şekilde su tüketimiyle, günde toplamda 3 litre su içmiş olursunuz. Bunu diyet yapanlar da deneyebilir.

Keten Tohumu :

Yoğurt ile karıştırılarak tüketildiğinde kabızlığa iyi gelir. Yoğurdun içine keten tohumu ile beraber biraz kefir de karıştırabilirsiniz. Ayrıca keten tohumu yağı da tüketilebilir.

İncir Zeytinyağı :

İncir en fazla lif barındıran meyvelerden. Tek başına da yenilebilir ama bağırsakları rahatlatan zeytinyağı ile birleştiğinde mucize bir iksir oluyor. Bağırsaklar hem yumuşuyor hem de hareketleniyor. Tüketim şekli;  2 inciri ortadan keserek zeytinyağına yatırın, bir gece zeytinyağında bekletip sabah aç karna tüketin ve üzerine de su için. Zeytin de çok faydalı olduğundan zeytinyağlı 7 zeytin 1 incir kürünü de tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir : İncirin Yararları ve 7 Zeytin 1 incir Diyeti

Lifli Meyveler :

Turunçgillerden, greyfurt, portakal mandalina lifli yapısıyla kolonlara hızla etki eder ve kabızlığı azaltır. Elma, armut, kayısı, şeftali, ahududu ve böğürtlen çok faydalıdır. Elma, kabızlığa karşı tüketilecek lifli gıdalar arasında en değerli olanı ve her zaman her yerde bulabileceğimiz bir meyve. Elmayı kabuklarını soymadan yemek çok önemli çünkü kabuğunda daha çok lif barındırıyor. Tüketim şekli: Yemeklerden önce yenirse kabızlık sorunu hızla çözüme kavuşacaktır. Ayrıca lifli meyvelerden yapılan içecekler de çok faydalıdır. Örneğin portakal suyu, kayısı ve şeftali suyu.

Lifli Sebzeler :

Ispanak, lahana, pırasa, kereviz, brokoli, pancar, enginar lif açısından en zenginleridir. Ispanak, hazmı kolaylaştırıcı özelliğiyle kabızlığı önler. Tüketim şekli: Ispanağın genelde yemeği yapılır ama salataya katılarak çiğ de yenebilir. Lahana da mineral ve lif yönünden zengin. Tüketim şekli: 10 tane lahana yaprağının suda kaynatılarak suyu içilir. Ilık olarak 3 öğünde 3 bardak içilirse kabızlığa iyi gelir. Ayrıca lahana turşusu da tüketilebilir. Pırasa da mide ve bağırsak için çok şifalı bir besin. Tüketim şekli: İçine pirinç atmadan kereviz ekleyerek zeytinyağlı olarak yemeği yapılabilir. Kabızlık probleminde, haftada 4 kez tüketirseniz iyi gelecektir.

Yabani Dağ Fıstığı :

Yabani dağ fıstığı diğer adıyla şeker abid çok özel ve her yerde bulunmuyor. Yer fıstığı çam fıstığı veya Antep fıstığı değil çok daha minik. Yemesi çok lezzetli ve kabızlık sorununa anında cevap veriyor, bizzat test ettiğim bir kuruyemiş diyebilirim. Bu konuda detaylıca yazdığım “Yabani Dağ Fıstığı Şeker Abid ve Faydaları” yazıma mutlaka göz atın.

 

Bu besinler kabızlığa iyi geliyor diye de tüketimini abartmayalım, ölçülü ve dengeli beslenelim. Tüketirken haftalara günlere yayalım ki besinlerden tam istifade etmiş olalım zira aynı besinleri sürekli tüketmek bağırsağın bağışıklık kazanarak kronik kabızlığa çevirmesine yol açabilir.

Kabızlık Nasıl Geçer Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Sizlerin de kabızlık nasıl geçer konusunda fikirleriniz, deneyimleriniz ve bu besinler dışında bitkisel çözüm önerileriniz varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Hemen şimdi Duo Diyet BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ’dan kabızlığa iyi gelen  Acı Çehre Tohumu siparişi verebilir ve evde çayını demleyebilirsiniz.

Sağlık ve afiyetle…

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

18 yorum “Kabızlık Nasıl Geçer Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 1. Kabızlık sorunu zaman zaman herkesi etkileyebilir. Kuru gıdalarla fazla beslenmemek gerek diye düşünüyorum. Yani öğünleri ekmek arası yiyeceklerle geçiştirmek, sürekli abur cubur yemek maalesef olumsuz etkiliyor. Öğünlerde mutlaka sıcak bir çorba içmek lazım. Ayrıca bahsettiğiniz gibi kompostolar, kuru üzüm suyu gibi içecekler de çok faydalı. Keten tohumunun faydası bu konuda tartışılmaz. Sadece kabızlık anında değil, her zaman düzenli olarak tüketmek lazım. Çok doğru ve yerinde bilgiler verdiniz yine. Teşekkürler. 🙂

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Abur cubur yemek, fast food tarzı beslenmek kabızlığa davetiye çıkarma anlamına geliyor. Dediğiniz gibi sıcak çorbayla, sıvı alımlarıyla hem mideyi hem bağırsakları yumuşatmak gerek. Yazıda bahsettiğim birçok yiyecek sadece kabızlıkta değil, genel anlamda da sağlığımız için çok faydalı. Teşekkür ediyorum, yorumunuz harika bir özet mahiyetinde olmuş.

 2. blank Deniz dedi ki:

  Kabızlık sorunu olan ve kabızlık nasıl geçer arayışında olanlara en iyi kabızlık ilacı bu yazı olacak bence 😀 Zira bilinmesi gereken tüm detaylara değinmişsin sevgili Duo. Buradaki
  önerileri uygulayanlar, muhtemelen yaşam boyu kabızlık problemi yaşamaz ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olurlar..

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Bu yazıyı kabızlığın ilacı olarak görmen çok hoşuma gitti, teşekkür ediyorum. Çok ağır vakalarda ilaç gerekse de, kabızlık çoğu zaman düzenli beslenme alışkanlıklarıyla kontrol altına alınabiliyor. Bağırsak florasını koruyan ve destekleyen besinleri düzenli ve dengeli tüketerek yaşam boyu bu problemden uzak kalabiliriz.

 3. Sizin bu bir konuyu detaylıca ele almanızı ve nispeten yazıları kısa tutmanızı seviyorum. Ara başlıklarla insan aradığını da hızlıca bulabiliyor.

  Kabızlık problemi ben çok yaşamam ama oğlumuz yaşıyor. Tavsiyelerinize muhakkak kulak asacağız.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Yazının hem bilgi verici olmasını hem de sıkılmadan okunabilmesini çok önemsiyorum, bu konudaki yorumunuz için özellikle teşekkür ederim. Kabızlık her yaşta oluyor, çocuklarda olmasının en büyük sebebi beslenme alışkanlıkları. Umarım oğlunuzdaki bu problem tekrarlamamak üzere çözülür.

 4. blank Hayat gemisi dedi ki:

  Kabızlık sorunu genelde diyet zamanlarında daha çok etkileyebiliyor, sizden aldığımız tavsiyelerle bu sorun çözülmüş olacaktır. Yine dolu dolu güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık, teşekkür ederiz ,sevgiler:)

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Diyet zamanı beslenme şeklimiz değişince vücut tepki verebiliyor ama tabi ki çözümü de var Umarım bu yazı yol gösterici olur, teşekkür ederim.

 5. Faydalı bilgi paylaşım için teşekkür ederim. Özellikle bir anne olarak oğlumun kabızlık dönemi de çok zorlanıyoruz.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zaman zaman çocuklarda da görülüyor kabızlık. Çocuklar keyif veren besinler tüketmeyi bazen abartabiliyor, hemen müdahale edip kontrol altına almak gerek. Yorumun için ben de teşekkür ederim.

 6. blank emlak haber dedi ki:

  Cidden Kabızlık sorunu hakkında a dan z ye nedenler ve neler yapılması gerekiyorsa detaylı bir çalışma teşekkür ederiz

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Umarım, kabızlık sorunu olduğunda bu yazı herkesin işine yarar, çok teşekkürler.

 7. blank Hürpost dedi ki:

  Çok sık başıma gelmese de genelde bahsetmiş olduğunuz yiyecekler yani kabızlığa iyi gelenlerden bol tükettiğimden ve sıvı tüketimim iyi olduğundan sanırım.Lifli gıdala favorim zaten güzel ve bilgi dolu bir yazı olmuş emeğinize sağlıkr

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ediyorum ben de. Kabızlık problemi kronikleşmemişse atlatmak çok kolay. Dediğin gibi sıvı alımına dikkat edenler nadiren karşılaşır bu sorunla.

 8. blank Derya dedi ki:

  Haşimotodan dolayı yıllardır kabızlık problemim var kendimce bazı yöntemler uyguluyorum. Yazıda birbirinden değerli ve faydalı bilgiler var çok teşekkürler ☺️

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Egzersiz ve spor yapıyorsun aslında, beslenme kısmına yoğunlaş bence.

 9. blank emlak haber dedi ki:

  Kabızlık sorunu dönem dönem bir çok insanın şikayetlendigi konu harika bilgiler vermişsiniz

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim. Kabızlık problemi herkeste olabilir zaman zaman. Bazen hareketsiz kalırız bazen beslenme düzenimiz bozulur, oluyor yani, dikkat etmek lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir