Bedensel Diyet

Kantaron Çayı Neye İyi Gelir Nasıl Tüketilir?

Kantaron Çayı Neye İyi Gelir Nasıl Tüketilir?

Depresyon, stres ve uykusuzluğa iyi gelmesiyle ünlü kantaron bitkisi nasıl bir bitkidir? Sarı kantaron bitkisi beş yapraklı sapsarı çiçekleriyle estetik bir görünüme sahip, aynı zamanda da içinde barındırdığı maddelerle de gerçekten çok şifalı bir bitkidir. En çok kullanım şekli kantaron yağı ve kantaron çayı şeklindedir. Sarı kantaron çiçekleri zeytinyağı ile birleşerek bir müddet beklediğinde kırmızı kantaron yağı ortaya çıkar ve özellikle cilt için çok faydalıdır. Kırmızı kantaron yağının faydalarını ve kullanımını anlattığım kantaron yağı yazımı da inceleyebilirsiniz. Kantaron çayının yapımı ise yağının yapımına göre daha kolay, kurumuş sarın kantaron yapraklarını demliyoruz, işte bu kadar.

Sarı kantaron çiçeği üstündeki minik minik binlerce delik olduğu için kantarona binbirdelik otu da denilmektedir. Bilimsel adı Hypericum perforatum olan kantaronun yabancı dilde yaygın kullanımı ise St.John’s wort şeklindedir. St.John; Hristiyan aleminde Hz. İsa Peygamberin vaftizci babası olarak kabul edilen Hz. Yahya peygambere verilen addır ve sarı kantaron Hz. Yahya peygamberin doğumunda ilk kez çiçek açtığı için bu isim verilmiştir. “Wort” kelimesi de “bitki” anlamına gelmektedir. Sarı kantaron dünyanın neredeyse her yerinde kendiliğinden yetiştiği için çiçeklerine ulaşmak kolay. Bu yüzden de kantaron çayını yapmak maliyetli değildir.

Hem rengi hem de tadıyla rahatlatıcı etkileri bulunan kantaron çayını özellikle depresyon kelimesiyle adı sıkça bir arada geçmektedir. Kantaron çayı faydaları nelerdir? Kantaron çayı özellikle kaygı bozukluklarında, menopoza bağlı yaşanan sıkıntılarda, mevsim geçişlerinin oluşturduğu duygu bozukluklarında, viral enfeksiyonlarda ve sigara bırakma çalışmalarında çok büyük destekçimizdir. (1) Kantaron çayı nasıl yapılır günde kaç defa ve ne zaman içilir faydaları nelerdir, bebeklere verilir mi kimler içemez gibi kantaron çayıyla ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda sizlerle olacak.

Kantaron Çayı Faydaları

En büyük faydası depresyona iyi gelmesi olarak tanımlanan kantaron çayıyla ilgili The Green Pharmacy (Yeşil Eczane) kitabının yazarı James Duke, “Depresyon için en iyi bitkisel tedavi” diyor. Peki depresyon dışında kantaron çayı neye iyi gelir işte kantaron çayı faydaları

 1. Stres ve sinirlilik durumlarında içilirse sakinleştirir.Hüzün anlarında morali yükseltir.
 2. Hafif ve orta dereceli depresyonlarda, anksiyetede çok etkilidir.
 3. Solunum rahatsızlıklarına ve akciğere faydası vardır.
 4. Mevsim değişimine bağlı duygusal bozuklukları düzenler.
 5. Uykusuzluğu giderir, özellikle de kediotuyla birlikte tüketildiğinde etkisi artar.
 6. Sigarayı bırakmada etkilidir.
 7. Ülser reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur, hazmı kolaylaştırır.
 8. İştahsızlığı giderir. Bu yüzden zayıflatır mı sorusuna maalesef zayıflatmaz aksine diyet zamanı az tüketilmelidir.
 9. Adet söktürücüdür, dönemsel sancıların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca menopoz semptomları için de iyi gelir.
 10. Kantaron çayını tüketmek baş, kas ve eklem ağrılarını hafifletir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Meyan Kökü Çayı Faydaları, Çayının ve Şerbetinin Tarifi

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır ?

Kantaron çayı yapımı çok kolay. 2 bardak kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kuru sarı kantaron çiçeği ekleyin. Sonra üstünü kapatıp 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin ve süzerek tüketin.

Demlenme süresi 10 dakikayı geçince acılaşma oluyor, özellikle bu süreye çok dikkat edin. İçimi rahat olması için limon veya bal ekleyin, güzel olur.  Afiyet olsun.

Kantaron Çayı Neye İyi Gelir Nasıl Tüketilir?

 

Kantaron Çayı Nasıl Tüketilir Kimler Tüketemez?

Kantaron çayı günde kaç defa içilir ne zaman içilir diye soruluyor. Uykusuzlukla ilgili tüketiyorsanız gece yatmaya yakın bir bardak tüketilmesi uygundur. Stres kaygı sinirlilik durumlarında günün her anında kantaron çayını içebilirsiniz. Yani aslında ne zaman içileceğine amacınıza göre siz karar verebilirsiniz. Şu çok önemli, 2 bardaktan fazla içmeyin ve ilaç kullanıyorsanız ilaçlarla aynı anda tüketmeyin.

Kantaron çayı kullananlar çok faydasını gördüklerini belirtiyorlar yalnız bazı kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileler ve emzikli kadınlar tüketebilir mi bebeklere verilir mi diye soruluyor, hayır, tavsiye edilmemektedir. Ayrıca tansiyon ve demans hastalarına, alzheimer olanlara, astım ilacı kullananlara, antidepresan kullananlara da önerilmemektedir.

Ağır hastalık durumlarında ve ilaç kullanırken doktor kontrolünde hareket etmek gerekir. Her doğal şey zararlı değildir diyemeyiz, çay ile etkileşime girip olumsuz sonuçlar doğmasına zemin hazırlamamak gerekir. Özellikle bunlara dikkat edersek kantaron çayının faydalarından maksimum verim almış oluruz.

Ağır depresyon veya bipolar bozukluk için kantaron çayının içilmesi önerilmez ama hafif ve orta şiddetli depresyon için çok etkili olduğunda tercih edilmektedir. Neden antidepresan değil de kantaron çayı derseniz sebebi ilaçlardan daha az yan etkiye sahip olmasındandır.

Sonuç olarak sadece beden sağlığına değil ruhun da iyi olmasına destek olan kantaron çayı hayatımızın içinde olmalı. Bu şifa deposu sarı kantaron bitkisinin kurusunu aktarlardan alabilir ya da hazır doğal bitki çayı olarak alıp tüketebilirsiniz.

Afiyet ve şifa ile…

Yine böyle sakinleştirici özelliklere sahip, uykusuzluğa iyi gelen, sigarayı bıraktırmaya destek olan karabaş otu hakkında yazdığım “Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Tüketilir?” adlı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Written by Duo

4 yorum “Kantaron Çayı Neye İyi Gelir Nasıl Tüketilir?

 1. Anonim dedi ki:

  Kantaron genel olarak çok faydalı bir bitki. Ben sarı kantaron yağı kullanırım zaman zaman ama çayı için aynı şeyi söyleyemem. Bu mucize bitkinin yağından da suyundan da faydalanmak lazım esasen. Özellikle yazınızda bahsettiğiniz onca özelliğinden sonra daha çok ilgi alanıma girmeye başladı kantaron 🙂 Teşekkürler bu değerli bilgiler için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Evet kantaron yağı haricen kullanımda cilt üzerinde çok güzel sonuçlar veriyor. Kantaron çayı da dahili kullanımda aynı şekilde.

 2. Sevil Çevirgen dedi ki:

  Kantaronu seviyorum ve zaman zaman kullanıyorum..Ne kadar çok faydası var degil mi?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen gerçekten çok faydalı. Bazen sakinleşmeye rahatlamaya çok ihtiyacımız oluyor, böyle durumlar için kantaron çayı birebir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir