Bedensel Diyet

Meyan Kökü Çayı Faydaları, Çayı ve Şerbetinin Tarifi

Meyan Kökü Çayı Faydaları, Çayı ve Şerbetinin Tarifi

Meyan kökü, çok eski tarihlerden beri mide sorunları ve üst solunun yolları rahatsızlıklarında kullanılagelmiştir. Şimdilerde bunların yanısıra bağırsak problemlerinde, kabızlıkta da kullanılmaktadır. Meyan kökü çubuk halinde veya liflerine ayrılmış olarak her yerde bulunabilir. En çok kullanım şekli meyan kökü çayı ve güçlü doğal şeker aromasıyla meyan kökü şerbetidir.

Meyan kökü çayı ülser reflü gibi mide rahatsızlıklarında tüketildiği gibi, zayıflama ve kilo vermek isteyenlerin diyet programlarına da büyük destek verir. Tatlı krizleri olmasını önler ve tok tutar. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda ve öksürükte balgam söktürücü olarak meyan kökü çayı tüketilmesi önerilmektedir. (1)

Meyan kökü şerbeti de Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da sıkça tüketilmektedir çünkü sıcak yerlerde susuzluğu gideren en önemli içeceklerden biridir. Meyan kökü şerbeti oruç tutanların da, akşamları sofralarını renklendirmektedir. 3 yıllık meyan köklerinden, meyan balı da yapılmaktadır.

Bu yazıda meyan kökü ile ilgili merak edilen; meyan kökü ne işe yarar mide ağrısına mide yanmasına iyi gelir mi nasıl kullanılır çayı nasıl hazırlanır ne kadar içilmeli meyan kökü şerbeti nasıl yapılır faydaları nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Meyan Kökünün Faydaları

  1. Meyan kökü üzerine yapılan çalışmalarda özellikle mide ülserine iyi geldiği belirlenmiştir. (2)
  2. Meyan kökü çayı diş eti ve ağız içi yaraları iyileştirir, diş çürüklerine iyi gelir.
  3. Gribal enfeksiyon, şiddetli akut solunum sendromu (SARS ) enfeksiyonları ve öksürük gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Gargara yapılması boğazı rahatlatır.
  4. Mide yanmasına hazımsızlığa ve mide ağrısına iyi gelir.
  5. Meyan kökündeki glisirizin maddesi, hepatit C tedavisine, karaciğer yağlanması ve iltihaplanması gibi durumlara çözümler sunar. (3)
  6. Az kalorili olması, tok tutması ve ödem atması yönüyle diyette kilo verme sürecini destekler.
  7. Meyan kökü şerbeti susuzluk hissini azaltır, oruçlarda akşamları içilebilir.
  8. Adet sancısı ve kramplarında, menopoz sıcaklık basmalarında hafifletici özelliği vardır.
  9. Bağışıklık sistemini güçlendirir, virüs ve zararlı bakterileri yok edici özelliği vardır.
  10. Egzamanın sebep olduğu iltihaplı ve kaşıntılarla tahriş olan cildi yenileyici özelliği vardır. (4)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Karaciğer Dostu Enginar Çayı Nasıl Yapılır, Tarifi ve Tüketimi

Meyan Kökü Çayı Nasıl Yapılır?

İçinde A, C ve E vitamini bulundurun çok şifalı meyan kökü çayı nasıl hazırlanır nasıl tüketilir bir bakalım.

Bir cezvede kaynattığınız bir bardak suya, meyan kökünden (toz veya çubuğu rendelenmiş olarak) bir tatlı kaşığı kadar koyun. Lifli meyan kökünden bir tutam koymanız yeterli. Koyduktan sonra da 5 dakika kaynatın. Sonrasında 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzerek tüketebiliriz, afiyet olsun. Tadını aromalı ve acımsı bulanlar, içine bal veya çubuk tarçın da atabilir.

Meyan kökü çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından da tüketimi önerilmekte, mide için ne kadar önemli olduğu vurgulanmakta fakat aşırı ve uzun süreli kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Ne kadar içilmeli derseniz, günde 1 bardak tüketimi yeterlidir. 1 hafta tükettikten sonra bir hafta ara verilmeli, vücut dinlendirilmelidir. Sonrasında yine aynı şekilde aralıklarla devam edilebilir. Meyan kökü çayı hazımsızlık için iyi olduğundan yemeklerden sonra içilmesi daha uygundur.

Meyan Kökü Çayı Zayıflatır Mı?

İçinde şeker bulunan bir besin nasıl zayıflatır diye düşünebilirsiniz doğal olarak. Meyan kökündeki doğal şekeri normal şeker ile bir tutamayız. Meyan kökü şekeri pancar şekerinden çok daha keskindir ama kalori oranı düşüktür. Bir tatlı kaşığı toz, lif veya çubuğunun rendelenmiş halinde 40 kalori bulunur. Diyette kilo verme sürecinde meyan kökü çayı veya şerbeti tüketilmesi, tokluk hissi verdiğinden daha az yemek yedirerek günlük fazla kalori alımını engeller. Tabi zayıflamak için tek başına yeterli olmaz, yürüyüş ve bol su içerek, diyetinizi bozmayarak kilo verebilirsiniz.

Kilo verme zayıflamanın önündeki en büyük engellerden biri olan tatlı krizlerini, meyan kökü içindeki şeker önler. Ayrıca, meyan kökü çayı idrar söktürerek ödem atılmasını sağlar. Meyan kökü çayına bir dilim de taze zencefil eklerseniz, ödem atmanın yanında vücudun hızlı yağ yakmasına destek olabilirsiniz. Önerim; meyan kökü çayı veya şerbetini 1 bardak olarak yemeklerden sonra tüketin.

Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır?

Çok farklı aroması, mayhoş ve hafif buruk bir tadı olsa da ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir şerbettir. Osmanlı mutfağının en ünlü şerbetlerinden olan meyan kökü şerbeti yaz aylarında ve ramazanda özel bir değere kavuşur. Meyan kökü şerbeti, zamanla alışılan bir lezzet, o yüzden birkaç defa denemenizi öneririm. Evde kendiniz de çok rahat yapabilirisiniz. Evde meyan kökü şerbeti nasıl yapılır, tarifi hem yazılı hem görüntülü vermek istiyorum.

Tarifi : Yaklaşık 100 gram (1 avuç ) meyan kökü lifini önce güzelce bir sudan geçirip yıkayın. Geniş bir tencereye, kavanoz ya da bidona 3 litre su koyun. Suyun içine yıkadığımız meyan kökünü güzelce kabınıza yerleştirin ve başka bir şey yapmadan beklemeye başlayın. Her saat başı suyun renginin koyulaştığını, köklerin dibe doğru çöktüğünü göreceksiniz. Bu şekilde 2,5 – 3 saat sonunda renk, tat ve kıvamını almış olacak.

Bekleme süresi sonrasında kıvam alan şerbetinizi ince tülbent yardımıyla süzerek kabınızdan sürahiye aktarın. Boşaltırken yukarıdan dökerseniz çok güzel köpürür ve meyan kökü şerbeti harika bir görünüme kavuşur. Buzdolabında veya serin bir yerde saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde 3 litre suyla, ölçülere uygun olarak yapmak isteyenlere aşağıdaki videoyu tavsiye ederim, kıvamlı ve bol köpüklü çok muhteşem bir tarif.

Kimler Meyan Kökü Çayı ve Şerbeti İçmemelidir?

Şeker hastaları, yüksek tansiyon ve kronik kalp hastaları, potasyum eksikliği yaşayanlar, kansızlık problemi olanlar tüketmemelidir. Bu hastalıklarla ilgili düzenli ilaç kullananlar doktoruna danışmalıdır.

Hamilelikte içilir mi diye soruluyor, hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu durumlara dikkat edilerek tüketilmesi vücuda birçok fayda sağlayacaktır.

Duo Diyet Bitkisel Ürünler Mağazamızda, çubuk ve lif halinde meyan kökü bulunur. Hemen buradan doğal DOĞAL LİF MEYAN KÖKÜ sipariş verebilir, çayını ve şerbetini tarife uygun evde deneyebilirsiniz.

Afiyet, şifa olsun.

Written by Duo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir