Hindiba Otu ve Karahindiba Çayının Faydaları

Hindiba otu eski Mısır zamanına kadar dayanan ve faydaları saymakla bitmeyen çok şifalı bir bitkidir. Hindibanın çiçeği, kökü, yaprağı ve sapı her yeri tüketime uygundur. En çok da hindiba kahvesi ve karahindiba çayı olarak tüketimi yaygındır. Radika, güneğik, bileşikgiller gibi farklı isimleri de mevcuttur.

Rengine de sarı, mavi, beyaz olarak rastlamak mümkündür. (1) Bu yazıda hindiba otunun faydaları için ne şekillerde kullanılacağına dair tüm detayları bulabileceksiniz.

Hindiba otu deyince aklımıza radika dediğimiz karahindibanın uçuşan tüyleri akla gelse de aslında kökünden, yapraklarından ve çiçeğinden yararlanılmaktadır. Aydınlanmanın sembolü olan hindiba, her zerresi ile oldukça şifalıdır diyebiliriz.

Dünya da pek çok yerde yetiştirilen hindibayı yetiştirmek için tohumunu edinmek gerekmektedir. Toprağı organik olmalı ve nemli bir toprak olmalıdır. Sağlığa bu kadar faydası olduğu bilinen hindibayı yetiştirmek de sanılandan daha kolaydır.

İLGİLİ YAZI: Moringa Çayı Faydaları

Hindiba Ne İşe Yarar?

Hindiba faydaları nelerdir son zamanlarda sıkça duyduğumuz karahindiba kanseri yendi haberleri olduğu doğru mudur, zayıflama konusunda etkisi nedir oldukça merak edilmektedir. Sağlığa olan faydaları oldukça fazladır. Pek çok sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Bu faydaları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hazmı kolaylaştırdığı bilinmektedir.
 2. Uykusuzluk problemi yaşayan kişiler hindibadan destek alabilir. Özellikle strese bağlı olan uykusuzluk sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Karabaş Otu Çayı da uykusuzluğa birebirdir.
 3. Saçları az olan kişiler için de hindiba oldukça şifa kaynağıdır. Saç dökülmesine karşı oldukça etkilidir.
 4. Kabızlık sorunu için hindiba kullanmak doğru bir seçenek olacaktır. Çünkü bağırsakların çalışmasında oldukça faydalıdır.
 5. Diyabet sorunu yaşayan kişiler, hindiba kökü ile kan şekerini kontrol altına alabilirler.
 6. Oldukça güçlü bir probiyotik görevi gören hindiba, hem sindirim açısından hem de mide açısından kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır.
 7. Kas ve kemik ağrısı yaşayan kişiler ağrı kesiciler yerine hindiba bitkisine yönelebilirler. Çünkü adeta ağrı kesici gibi bir etki göstermektedir.
 8. Hindiba, kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kanın toksik maddelerinden arınmasına yardımcı olmaktadır.
 9. Cilt kaşıntıları için hangi bitki iyi gelir diye düşünen kişiler gönül rahatlığı ile seçimlerini hindibadan yana kullanabilir. Görüldüğü üzere cilt problemlerine de iyi gelmektedir.
 10. Lifli kökleri ile iştah düzenleyici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden de diyet listelerinde sıklıkla yer almaktadır.
 11. Zihni sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 12. Kansere olumlu etkisi biliniyor özellikle de mide ve kolon kanserine iyi geldiği bilinmektedir.
 13. Vitamin ve potasyum açısından da oldukça zengindir.
 14. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Karaciğer ve safra kesesinin de sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
hindiba otu ve karahindiba çayının faydaları
hindiba otu ve karahindiba çayının faydaları

Hindiba Otu Nasıl Kullanılır? Karahindiba Çayı Tarifi

Hindiba, baştan sona kullanılabilecek bir bitkidir. Çiçekleri, kökleri ve yaprakları hatta sapı dahi değerlendirilebilen bir bitkidir. Peki hindiba nasıl kullanılır nasıl tüketilir bakalım. Öncelikle pek çok bitkinin yapılabileceği gibi çay şeklinde tüketilebilir. Karahindiba çayı faydaları tam hissedilmesi için çiçek ve kökleriyle birlikte demlemek gerekmektedir.

Peki karahindiba çayı nasıl yapılır? Önce cezve gibi bir kapta suyu kaynatın. Kaynar suyun üzerine 1 tatlı kaşığı hindiba otu ilave edin. Taze yaprakları ve çiçeği atılacaksa mutlaka iyice yıkayın, sonra ilave edin. Bu şekilde 5 dakika demlenmesini bekletin. Sonrasında süzerek afiyetle tüketin.

Hindiba otu zayıflamaya yardımcı olur demiştik evet karahindiba çayı ile zayıflayanlar ve yorumları incelendiğinde şuna dikkat ediyorlar. Özellikle kahvaltı öncesi 1 fincan tüketmek gerekmektedir. Diüretik olduğu için vücutta tutulan fazla ödem atılmış olur. Şu videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Çay dışında hindibadan güzel bir salata yapmak da mümkündür. Bir diğer kullanım şeklide baharat olarak kullanımıdır. Kişiler öğütülmüş şekilde olan hindibayı yemeklerin içerisinde baharat olarak kullanıp, afiyetle tüketebilir.

Şifa dolu lezzet hindiba saçları güçlendirmek için de kullanılmaktadır. Bu şekilde kullanım için ise duş alınan suya karıştırılıp, biraz demlendikten sonra o su ile duş alabilir. Saçlara ne kadar iyi geldiği gözlenebilir. Hindiba hangi şekilde kullanılırsa kullanılsın taze olmasına dikkat edilmelidir.

İLGİLİ YAZI: Hindiba Kahvesi Zararları ve Yan Etkileri

Hindiba otu aşırı tüketilmemeli, günde 2 bardaktan fazla içilmemelidir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi hindibanın da fazla tüketilmesi olumsuz durumlara neden olabilir. Bu olumsuz durumların başında mide problemleri gelmektedir.

Mide bulantısı ve mide ekşimesine sebep olabilmektedir. Ayrıca tedavi amacıyla kullanmak isteyen kişiler muhakkak doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Hindiba otu gibi çok faydalı bodur otundan da çay demleyip içebilirsiniz. Daha önce yazmış olduğum “Bodur Mahmut Otu Çayı Faydaları ve Tüketim Şekli” adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın