Bedensel Diyet

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

Karabaş otu çayı yaklaşık 3 yıldır hayatımda ve çok faydasını gördüm, görüyorum. Sadece faydası için değil, çok farklı bir lezzeti olduğu için de bu çayı seviyorum. Bu yazıda karabaş otunun genel olarak faydalarından bahsetmek yerine, sadece karabaş otu çayı üzerine yoğunlaşmak ve karabaş otu çayı nasıl hazırlanır ne işe yarar gibi konularda detay vermek istiyorum.

Karabaş otu nasıl kullanılır karabaş otu demleme karabaş otu kürü kullanımı karabaş otu zayıflatır mı karabaş otunun sigaraya bıraktırmadaki etkisi, uyku bozukluklarındaki rolü gibi daha birçok konuya değineceğiz.

Karabaş otu ile tanışmam isminin ilginçliği sayesinde oldu. İbn-i Sina karabaş otuna kafa süpürgesi demiş. Sonra neden bu isim olduğunu inceleyince, beyindeki kılcal damarları açarak baş ağrısını kesip rahatlattığı ve beyin tümörlerine karşı bir set oluşturduğunu öğrendim. Baş ağrısından hangimiz muzdarip değiliz ki… Sonra daha da detaylı incelemeler yaptım ve karabaş otuyla ilgili birçok şeyi öğrendim.

Karabaş otu nasıl kullanılır derseniz, aslında birçok kullanım alanı var. Karabaş otunun yağı var, reçeli var, karabaş balı da var. Birçok kullanım şekli var ama en kolay ve pratik olanını, aynı zamanda ekonomik olanı, çay şeklinde tüketmeyi hayatıma aldım.

Karabaş otu için İbrahim Saraçoğlu şunu vurguluyor:  “Karabaş otu çayı içtiğinizde, karabaş otundaki tüm etken maddelerden faydalanmış olursunuz. Ayrıca karabaş otunda bağımlılık yapan hiçbir madde bulunmuyor.”

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

Karabaş Otu Nedir Nerede Bulunur

Görüntü olarak lavanta bitkisine benzese de aynısı değilidir fakat  lavantanın bir türüdür. İçindeki etken maddeler itibariyle, bildiğimiz lavantadan farklıdır. Güllerin, karanfillerin nasıl bir çok çeşidi varsa lavantanın da aynı şekilde…

Ülkemizin batısında yetişir. Mayıs-haziran aylarında mor çiçekleriyle hem bizi, hem arıları cezbeder. O dönemde taze mor çiçekleriyle de çayı yapılıp içilebilir ama bu süre çok azdır. Taze olarak çayı yapılırsa renginden dolayı mavi çay da deniyor. Demetler halinde toplanarak yıl boyu aktarlarda karabaş otu kurusu olarak satılır.

Karabaş otu çok eski tarihlerden beri kullanılıyor aslında. Kolera salgınlarında anti-bakteriyel özelliğinden faydalanılmış. Savaşlarda antiseptik özelliğinden dolayı enfeksiyonların artmaması için kullanılmış. Günümüzde ise adı pek duyulmuş değil ama bu yazı sayesinde belki duyan sayısı artar:)

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır

Karabaş otu çayı, bu bitkinin sahip olmuş olduğu tüm şifayı da bünyesinde taşır, sıcak suyla temas ettiğinde içindeki hiçbir maddeyi kaybetmez. Şimdi karabaş otu çayı nasıl hazırlanır nasıl demlenir ona geçelim:

Karabaş otu tarifi çok kolay, hazırlanışı pratiktir. Bir bardak karabaş otu çayı için 5 tane karabaş otu kurusu yeterlidir. Cezve gibi bir kapta, bir bardak suyu kaynattıktan sonra, suyun içine 5 tane atıyoruz. Üzerini kapatıp, 5 dakika demlenmesini bekliyoruz.  Taze karabaş otu koyduysanız bu süreyi 10 dakikaya çıkartabilirsiniz, daha zor demleniyor çünkü.

Ihlamurun rengine benzeyen ama ondan daha koyu sarı renkte karabaş otu çayınız hazır. Ihlamur demişken kışın içine çok az ıhlamur da eklerdim ama orijinal tadını bozuyor. Ayrıca limon ekleyip de denediğim oldu ama yine de favorim sade hali. İçiminin çok yumuşak ve kendine has lezzeti olduğunu vurgulamak isterim.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

Karabaş Otu Kürü Tüketimi

Karabaş otu kürü tabirini özellikle kullandım çünkü karabaş otu çayı her gece her gece içilecek bir çay değil. Ayrıca dozajı da önemli. Tıpkı çok fazla demli çay içmemek, kahveyi fazla kaçırmamak gibi. Peki karabaş otu nasıl içilir? Yan etkiyle karşılaşmamak için şu şekilde uygulamanızı öneririm:

Akşam yemeklerinden 2 saat sonra, bir bardak ve 2 günde 1 bu çayı için. Bu şekilde 15 gün devam edip sonra 15 gün hiç içmeyin, dinlenin. Yani ayda sadece 15 gün, gün aşırı olmak üzere uygulayın. Bu şu anlama geliyor; bir ayda aslında 8 kez falan içmiş oluyoruz ama küre başlandığında günaşırı içmeyi bozmadan devam etmek faydalarını hızlı olarak hissetmemizi sağlar.

Ben ay hesabı yapmıyorum, içmeye başlayınca 15 gün boyunca 1 gün arayla, akşamları bir bardak içiyorum. Sonra ara veriyorum ama günleri saymıyorum açıkçası. Diğer aya geçince yine 15 gün devam ediyorum bir gün arayla. Uzun zamandır bu çayı içtiğim için bu benim kolayıma geliyor.

DİKKAT: Her gece içmeyin ve günde bir bardaktan fazla içmeyin, 15 gün devam ettikten sonra mutlaka dinlenin. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi, bu çay da fazla içildiğinde böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir. Kalp ve damar rahatsızlığı nedeniyle doktor bir ilaç vermişse o ilaçla aynı anda içilmemesi gerekir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

Karabaş Otu Çayının Faydaları

En bilinen ve yaygın yararları arasında, kanın akışkanlığını arttırarak damar tıkanıklıklarını önlemesi, kanser ve tümöre olan olumlu etkisi, sigarayı bıraktırma diyebilirim. Diğer faydalarını madde madde yazalım:

1- İçindeki maddelerin faydaları: Geraniol maddesi tümörleri yok ederken, rosmanirik asit ise kanı sulandırarak kan dolaşımını düzenler. Cineole maddesi sayesinde alerjileri önler. Ayrıca içerisinde enfeksiyon oluşumunu engelleyen maddeler de bulunmaktadır.

2- Sindirim organlarında oluşan tüm kanser çeşitlerini önleyici özelliği vardır.

3- Mide bulantısına, mide sancılarına iyi gelir.

4- Düzenli kullananları sakinleştirir, depresyonu önler,kaygı ve stresi azaltır.

5- Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle de stresin sebep olduğu sinirsel baş ağrılarına.

6- Böbrek ve mesanedeki kumları düşürür.

7- Yüksek tansiyonu düşürür.

8- Cilt kuruluğuna ve egzama yaralarına iyi gelir.

9- Romatizmal ağrıları büyük ölçüde azaltır.

10- Eldeki ve vücuttaki titremeleri önler.

11- Karabaş otu çayı sigara bıraktırmada çok etkilidir.

12- Düzenli olarak kür uygulandığında vücuttaki toksinleri, zararlı maddeleri temizler.

13- Uykusuzluk çekenlere birebir çaydır, kaliteli bir uyku sağlar, sabah zinde uyanmaya sebep olur.

Karabaş Otu Çayı İçmemesi Gerekenler

 • 18 yaşın altının içmesi önerilmez.
 • Hamile ve emziren anneler içmemeli.
 • Kanamalı hastalara ve ameliyata gireceklere önerilmiyor.
 • İlaç kullanmakta olanların her şeye rağmen hekimlerine danışması iyi olur.

Karabaş Otu Zayıflatır mı

Zayıflama ile sindirim sistemi arasındaki ciddi bir ilişki vardır. Karabaş otu çayı sindirim sistemine, özellikle de bağırsaklara çok faydalı olduğundan zayıflamaya dolaylı olarak yardımcı olur. Karabaş otu çayı içenler, genellikle bağırsaklarının çok hızlı çalıştığını ve bunun kilo vermeye katkı sağladığını belirtiyor. Bunun yanı sıra akşam yemeğinden 2 saat sonra içilen bir bardak karabaş otu çayı, gece acıkmalarının önüne geçerek gereksiz kalori almaya engel olur. Kısaca karabaş otu zayıflatırmı sorusunu evet diye cevaplayabiliriz.

Sizler de düzenli olarak karabaş otu çayı içmeye başlayabilirsiniz. Ruh ve zihin sağlığımıza iyi gelen karabaş otu nam-ı diğer kafa süpürgesi ile gereksiz kafa takıntılarını süpürelim ve anı yaşayarak huzur bulalım.

Yapılış ve demleme açısından aynı özelliklere sahip, vücuttaki ödem ve toksinleri attıran “Kiraz sapı çayı” ile de tanışmanızı isterim. Bununla ilgili de detayları anlattığım “Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

Benzer Ürünler

41 yorum “Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir

 1. Ümit Çakır dedi ki:

  bende yazınız sayesinde adını duyanlardanım fakat zayıflatma olayı benim için biraz işi bozuyor 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Sağlık için belli periyotlarla tüketilebilir.

 2. biriktirdiklerim dedi ki:

  Karabaş Otu Çayı ilk defa duyuyorum. ne kadar çok faydası varmış. teşekkürler bu iyi oldu

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet çok duyulmayan ama aslında yıllardır kullanılan bir bitki karabaş otu.

 3. FATİH PINAR dedi ki:

  Ben de yeni duydum. Çok faydalı bir bitki imiş, teşekkür ederim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Karabaş otu çayı hem faydalı hem de yapması zor değil…

  2. Mehmet dedi ki:

   Çok teşekkür ederim

 4. Handan dedi ki:

  Hiç duymamışım bu otu, çarşıya gidince alayım kendime. Düzenli içmeyi becerebilir miyim bilmiyorum ama, bakalım 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   En azından denersin, çayın bir tadına bakarsın. Gün aşırı akşamları bir bardak… 2 hafta devam edip 2 hafta dinleniyorsun…

 5. Dert Anası dedi ki:

  Karabaş oyunu bir dönem kullanmış ve faydasını görmüştüm. Ama reçeli olduğunu bilmiyordum. Denemek lazım eminim güzeldir. Ben dönem dönem bazı bitkilerden kürler yapıyorum. Faydasını da görüyorum. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet değişik doğal kürler yapmayı ben de çok seviyorum. Teşekkürler.

 6. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Bu çok güzel renklere sahip karataş otlarının herhangi bir çiçek türü olduğunu sanırdım, doğa ne harika şeyler sunuyor ama

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Duruşuyla,rengiyle asil bir bitki karabaş otu. Gerçi bu rengi sadece 2 ay görebiliyoruz, genelde kurusunu aktarlardan alıyoruz.

 7. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  Faydalı her şeyin tadının kötü olması 🙁 Şu bitkilerle bir türlü anlaşamadık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Eskiden çayı 2 şekerli, ıhlamuru falan şekerli içerdim. Şimdi çayı, ıhlamuru ve bilumum bitki çaylarını şekersiz içiyorum. Alışılıyor zamanla…

 8. XHayat dedi ki:

  Çok yönlü bitkilerden olan karabaş otu benim favori bitkilerimden biri. Karabaş otu çayı sizin de belirttiğiniz gibi yumuşak bir içimi var. Ben mutlaka limon suyu da katarak tüketiyorum ve tadını seviyorum. Düzenli kullanıldığında kesinlikle çok faydalı bir bitki. Özellikle sigara kullananlar karabaş otu çayını es geçmesinler. Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Karabaş otu çayına ıhlamur ekleyenler, içine limon kabuğu atanlar oluyor evet, önemli olan bu bitkinin faydasını görmek için ne şekilde olursa olsun tüketmek. Dediğiniz gibi sigarayı azaltma ve bıraktırmaya olan etkisi çok yüksek. Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için…

 9. Hilal dedi ki:

  Bir miktar karabaş otu alıp en azından tadına bakayım bari, buna değer gibi görünüyor. Hayatta hiçbir konuda düzenli olduğumu hatırlamıyorum, bu yüzden 15 gün kullan – 15 gün bırak, sonra bir daha…olayına girebileceğimden emin değilim ama arada içebilirim pekala.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Düzenli kullanılınca faydası daha iyi görülüyor, o yüzden içmeye başlayınca vücuda belli aralıklarla alınması gerekiyor. Dediğiniz gibi ben de gün saymayı sevmiyorum. İçmeye başlayınca gün aşırı akşamları içiyorum 7-8 kez. Sonra ara verdiğimde günleri saymıyorum ama tekrar başladığımda bir gün arayla ardarda içmeye dikkat ediyorum sadece. Burada şu olmamalı: Bir akşam içtim sonra 5 gün sonra içtim, sonra bir hafta sonra içtim şeklinde rastgele tüketildiğinde faydası az olacaktır. Bu vesileyle biraz detay vermiş olduk sayende, teşekkür ediyorum ilgili ve samimi yorumun için…

 10. Dün okumaya niyetlenmiştim yazıyı araya başka işlerim girince bakamamıştım bugün de korkunç bir baş ağrısı ile okuyorum demek ki bugün okumam gerekiyormuş. Bu denli faydası olduğunu bilmiyorum karabaş otunun. Fotoğraflar da ot hakkında bilgi sahibi olmamı sağladı (açıkça itiraf ediyorum ismini hep duyduğum otun hangisi olduğu hakkında en ufak bir bilgim yoktu)çok teşekkürler yazınız için çok faydalı oldu

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Samimi yorumun çok mutlu etti beni. Bu çayı severek tükettiğim için mutfakta hazırda bekliyor. Görsellerin ve yazının faydalı olmasına sevindim, teşekkürler.

 11. Bipudra dedi ki:

  Reçelini sayende öğrenmiş oldum. Teşekkürler Duo

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Karabaş otunun reçeli de çayı gibi kür şeklinde tüketilmesi gerekiyor. Gün aşırı 15 gün şeklinde. Ben teşekkür ediyorum, sevgilerimle…

 12. Karabaş otu demek beyin tümörlerine karşı set oluşturuyor ve bunun gibi birçok faydası var. Emek dolu güzel bir yazı olmuş, eline sağlık duo ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkürler, karabaş otu kanser ve tümör oluşumuna set çekiyor aynen.

 13. Karabaş otunun ne çok faydası varmış. İçimi de kolayda lezzetli olduğuna göre mutlaka denerim. Bazı çayların içimi pek kolay olmuyor.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok faydalı ve içimi yumuşak. Evet bazı çaylar damak tadımıza uymayabiliyor.

 14. Derya dedi ki:

  Bitkisi de cok güzeldir, cayı biraz acımsı oluyor ama sağlıklı tabii ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çay için 5 tane normal olanı ama acımtrak diyenler, bir bardak için 5 tane değil 3 tane kullanabilirler…

 15. Aktardan alıp içmek lâzım. Severim değişik lezzetleri denemeyi.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, çok zor bulunan bir bitki değil, aktarlarda var, afiyet olsun.

 16. Gezginsezer dedi ki:

  Karabas çayını uzun zamandan beri biliyorum ve her firsatta kendim dağ eteklerinden koparıp içiyorum harika bir bitki çayı oluyor her derde deva nerdeyse. Bu guzel yazınız için tskler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Taze taze içmene çok sevindim, şu an da tam zamanı. Aktarlarda kurusunu her zaman bulmak mümkün.

 17. Karabaş otunu yazınızdan öğrendim. Kahveye çok düşkün olduğum için biraz sorun yaşıyorum. Bitki çaylarına yönelmem gerekiyor. Hem sigarayı azaltma hem de şu kafa süpürgesi meselesi bana çok cazip geldi. Kadıköy’de bir aktarım var; gidip bir deneyeyim. Bilgiler için çok teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kahvenin yeri apayrı zaten ama bu çay da çok farklı gerçekten. Mutlaka dene…

 18. Sevda Ünlü dedi ki:

  ben de çok severek kullanırım karabaş otunu…ama bu kadarını bilmiyordum…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzel, mutfaktan hiç eksik olmaz bizim de. Teşekkür ediyorum.

 19. Bi Çay dedi ki:

  Bu otu çok görümüşlüğüm var ama içildiği ni bilmiyorum du hatta ismini de yeni öğrendim 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet karabaş otu, demlemesi çok kolay bir çay ve inanılmaz faydalı, teşekkürler.

 20. Teşekkürler. ben bir ara pazardan köylü bir teyzeden aldım bu ottan çok şifalı dedi o ara nasıl kullanacağımı bilemedim kaldı gitti unuttum. aradan epeyce bir süre geçince de saklama koşullarına uymamış olabilirim diye kullanamadım:)
  Denk gelirsem alırım yine.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok şifalı gerçekten. Aslında raf ömrü uzun, bir kez 200 gram alsan aylarca gidiyor hiç bozulmadan. Yazıda anlattığım şekilde karabaş otu çayı içerek vücudu rahatlatmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir