Kantaron Yağı Faydaları ve 3 Farklı Kullanım Şekli

Kantaron yağı faydaları saymakla bitmiyor ama bu yazıda sağlığımız için en önemli 11 faydası sizlerle olacak. Kantaron yağı, çiçeklerinin kullanımına göre sarı kantaron ve kırmızı kantaron yağı diye isimlendiriliyor. Bu durumda sarı ve kırmızı kantaron yağı arasındaki fark nedir derseniz; aslında ikisi de aynı çiçekten yapılıyor, tek farkı kırmızı kantaron yağı taze bitkilerden, sarı kantaron yağı ise kurutulmuş olanlarından yapılmasıdır.

Bu yazıda da genel olarak kantaron yağı faydaları nelerdir ne işe yarar cilde faydaları nelerdir nasıl kullanılır gibi pek soruya cevap bulabileceksiniz.

Görselde de görüldüğü üzere kantaron yağının çiçekleri sarıdır ama kantaron yağı yapılırken zeytinyağının içinde bekledikçe ve gün geçtikçe rengi kırmızıya dönüşür, böylece kırmızı kantaron yağı oluşur. Görünümünden dolayı kantarona kılıç otu, bin bir delik otu, kan otu da denilmektedir.

Türkiye de dahil, dünyanın birçok yerinde yetişen kantaron bitkisinin latince adı Hypericum’dur. Tarihte de savaşlarda yaralıların derin yaralarına sürülerek tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Kantaron yağı faydaları arasında en önemlileri hücre yenileyici oluşu, antibakteriyel ve antiviral oluşu ayrıca da yatıştırıcı özelliğiyle antidepresan oluşu gösterilebilir. Kantaron yağı dahili olarak alınabildiği gibi harici olarak cilt üzerine uygulanabilmektedir. Kısaca hem tedavi edici olması hem de güzelliğinize güzellik katması yönüyle çok mucize bir yağdır diyebiliriz.

Evde kantaron yağı nasıl yapılır, aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

Kantaron Yağı Faydaları

Daha önceki yazılarda en fazla etkisini gördüğüm yağlar arasında kekik yağı, ardıç yağı ve kantaron yağı olduğunu söylemiştim. Kekik yağı ve ardıç yağının faydaları yazılarıma konu olmuştu şimdi sırada kantaron yağı faydaları var.

 1. Güneş yanığı ve her türlü cilt yanıklarının iyileşmesini hızlandırır, iltihaplanmayı engeller.
 2. Deri üzerinde meydana gelen yara, bere, çizikler için kullanıldığında cildi hızla yeniler, izler kaybolur.
 3. Sedef hastalığı, egzama, pişik, ciltteki çatlaklar ve deri döküntüleri üzerine sürüldüğünde iyi gelir.
 4. Sivilce ve aknelere az miktarda kullanın böylece yeni oluşan sivilce izleri ortadan kalkmış olur.
 5. İçindeki hücre yenileyici madde sayesinde yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları önler.
 6. Hacamat sonrası oluşan kesik izlerini yok eder.
 7. Kaslar yorulduğunda, kramp girdiğinde, kas çektiğinde kas üzerine ve siyatikte ağrıyan bölgelere kırmızı kantaron yağıyla masaj yapıldığında rahatlatır.
 8. Kanı temizler, özellikle de kansızlığa iyi gelir. Böbrek ve karaciğer sorunlarını azaltır.
 9. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, solunum ve sindirim sistemini rahatlatır, metabolizmayı hızlandırır.
 10. Adet öncesi yaşanan sendromu ve adet sancılarını azaltıcı özelliği vardır.
 11. Yatıştırıcı özelliğiyle hafif seyreden depresyonlara, anksiyeteye iyi gelir. Saraçoğlu Avrupa’da şu an kırmızı kantaron yağının faydaları doktorlarca tescillendiğini ve depresyon için reçetelere yazdıklarını belirtiyor. (1)
kantaron yağı faydaları ve 3 farklı kullanım şekli
kırmızı kantaron yağı

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar İşte 3 Kullanım Şekli

Kantaron yağı faydaları çok fazla fakat kullanım ölçüsüne ve nasıl kullanılacağına dikkat edilmelidir. Ölçüyü kaçırmayın çünkü faydadan çok zararı olur.

1. Kantaron Yağı Dahili Kullanımı

Kantaron yağının faydaları anlatılırken özellikle 8-9-10 ve 11. maddedeki faydalar, kantaron yağının dahili tüketimiyle ilgilidir. Kantaron yağı ağızdan tüketilirken ölçüsü bir çay kaşığı kadar olmalıdır.

Günde bir kez almak yeterlidir. Özellikle de yemeklere zeytinyağıyla karıştırıp ekleyin. Suya 5 damla damlatarak tüketin. Alerji yaptığını anlarsanız hemen bırakın. Kronik rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce doktora danışarak hareket edin.

İLGİLİ YAZI: Çörek Otu Yağı Kapsülü Faydaları

2. Cilt ve Deriye Kullanımı

Kantaron yağı cilde faydaları inanılmaz. Peki deri üzerine cilde nasıl kullanılır bir bakalım. Yara, yanık ve izler için günde bir kez sürmeniz yeterlidir. Özellikle de geceleri yatmadan önce sürün. Böylece hem uzun zaman kalarak deri yağı tamamen emer hem de hafif de olsa kokusu gündüz çevreyi rahatsız etmemiş olur.

Çatlayan el ve topuklar için de kullanın. Egzamaya iyi gelir mi sorusu için de şunu diyelim. Evet, egzama için de bir çay kaşığı kırmızı kantaron yağı ile beraber biraz zeytinyağı karışımını sürün, etkisini göreceksiniz.

İLGİLİ YAZI: Mersin Yağı Ne işe Yarar?

3. Yüze Kullanımı

Kantaron yağının yüze faydaları da çok fazla. Sivilce ve akneler için olabilir, yüz kırışıklıkları için olabilir kırmızı kantaron yağı uygulanırken çok az kullanılmalıdır ki yüzde iyice yağlanma yapmasın. Kantaron yağını gün aşırı olmak üzere yüzünüze günde sadece bir kez uygulayın.

Bunun için iki damla kantaron yağı yeterli olur. Kırmızı kantaron yağı kullananlar cildin hassasiyeti konusunda deneyimlerini paylaşıyorlar. Eğer hassas cildiniz varsa gün aşırı değil de haftada iki kez de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Yüz Güzelliği için Hangi Besinler Tüketilmeli

Evet, kantaron yağı faydaları saymakla bitmiyor, herkesin evinde olmalı, bakarsınız bir gün ihtiyacınız olur. Ayrıca bazen kullandığımız kortizon içeren, kimyasal bileşenli merhemlerin yerine doğal kantaron yağını cilt üzerine uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır. 

İLGİLİ YAZI: Udi Hindi Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Kantaron Yağı Faydaları ve 3 Farklı Kullanım Şekli” üzerine 4 yorum
 1. Son yılların en popüler doğal yağlarından biri kantaron yağı. Özellikle cilt problemlerini hızla onarmasıyla meşhur. Ben daha çok sarı kantaron kullanırım ama demek ki kırmızı kantaron yağının faydaları daha fazlaymış. Öyleyse bunu da denemek şart oldu 🙂
  Her zamanki gibi yine detaylı bilgi dolu bir içerik hazırlamışsınız bizim için. Çok teşekkürler 🙂

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ederim. Evet kırmızı kantaron yağı yaraların çabuk iyileşmesinde, iz kalmamasında çok daha etkili olduğunu gördüm. Kantaron yağının saf ve doğal oluşu ve markası da olumlu sonuçlar almamızda etkili olacaktır.

   Yanıtla
Yorum yapın