Bedensel Diyet

Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kantaron yağı, çiçeklerinin kullanımına göre sarı kantaron ve kırmızı kantaron yağı diye isimlendiriliyor. Bu durumda sarı ve kırmızı kantaron yağı arasındaki fark nedir derseniz; aslında ikisi de aynı çiçekten yapılıyor, tek farkı kırmızı kantaron yağı taze bitkilerden, sarı kantaron yağı ise kurutulmuş olanlarından yapılmasıdır. Bu yazıda da genel olarak kantaron yağının faydaları nelerdir ne işe yarar cilde faydaları nelerdir nasıl kullanılır gibi pek soruya cevap bulabileceksiniz.

Görselde de görüldüğü üzere kantaron yağının çiçekleri sarıdır ama kantaron yağı yapılırken zeytinyağının içinde bekledikçe ve gün geçtikçe rengi kırmızıya dönüşür, böylece kırmızı kantaron yağı oluşur. Görünümünden dolayı kantarona kılıç otu, binbir delik otu, kan otu da denilmektedir. Türkiye de dahil, dünyanın birçok yerinde yetişen kantaron bitkisinin latince adı  Hypericum’dur. Tarihte de savaşlarda yaralıların derin yaralarına sürülerek tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Kantaron yağının faydaları ve etkileri içinde en önemlileri hücre yenileyici oluşu, antibakteriyel ve antiviral oluşu ayrıca da yatıştırıcı özelliğiyle antidepresan oluşu gösterilebilir. Kantaron yağı dahili olarak alınabildiği gibi harici olarak cilt üzerine uygulanabilmektedir. Kısaca hem tedavi edici olması hem de güzelliğinize güzellik katması yönüyle çok mucize bir yağdır diyebiliriz.

Kantaron Yağının Faydaları

Daha önceki yazılarda en fazla etkisini gördüğüm yağlar arasında kekik yağı, ardıç yağı ve kantaron yağı olduğunu söylemiştim. Kekik yağı ve ardıç yağının faydaları yazılarıma konu olmuştu şimdi sırada kantaron yağının faydaları var.

 1. Güneş yanığı ve her türlü cilt yanıklarının iyileşmesini hızlandırır, iltihaplanmayı engeller.
 2. Deri üzerinde meydana gelen yara, bere, çizikler için kullanıldığında cildi hızla yeniler, izler kaybolur.
 3. Sedef hastalığı, egzama, pişik, ciltteki çatlaklar ve deri döküntüleri üzerine sürüldüğünde iyi gelir.
 4. Sivilce ve aknelere az miktarda kullanılır ve yeni oluşan sivilce izlerini ortadan kaldırır.
 5. İçindeki hücre yenileyici madde sayesinde yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları önler.
 6. Hacamat sonrası oluşan kesik izlerini yok eder.
 7. Kaslar yorulduğunda, kramp girdiğinde, kas çektiğinde kas üzerine ve siyatikte ağrıyan bölgelere kırmızı kantaron yağıyla masaj yapıldığında rahatlatır.
 8. Kanı temizler, kansızlığa iyi gelir. Böbrek ve karaciğer sorunlarını azaltır.
 9. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, solunum ve sindirim sistemini rahatlatır, metabolizmayı hızlandırır.
 10. Adet öncesi yaşanan sendromu ve adet sancılarını azaltıcı özelliği vardır.
 11. Yatıştırıcı özelliğiyle hafif seyreden depresyonlara, anksiyeteye iyi gelir. Saraçoğlu Avrupa’da şu an kırmızı kantaron yağının depresyon için reçetelere yazıldığını belirtiyor. (1)
Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır ?

Kantaron yağının faydaları çok fazla fakat kullanım ölçüsüne ve nasıl kullanılacağına dikkat edilmelidir. Ölçüsü kaçırılırsa faydadan çok zarar verebilir.

Dahili Kullanımı :

Kantaron yağının faydaları anlatılırken özellikle 8-9-10 ve 11. maddedeki faydalar, kantaron yağının dahili tüketimiyle ilgilidir. Kantaron yağı ağızdan tüketilirken ölçüsü bir çay kaşığı kadar olmalıdır ve günde bir kez alımı yeterlidir. Yemeklere zeytinyağıyla karıştırılarak eklenebilir. Suya 5 damla damlatarak tüketilebilir. Alerji yaptığını anlaşıldığı anda bırakmak lazım. Kronik rahatsızlığınız varsa tüketmeden önce doktora danışarak hareket edilmesi uygun olur.

Cilt ve Deriye Kullanımı:

Deri üzerine, cilde nasıl kullanılır bir bakalım. Yara, yanık ve izler için günde bir kez sürülmesi yeterlidir. Geceleri yatmadan önce sürülürse hem uzun zaman kalarak yağ tamamen emilir hem de hafif de olsa kokusu gündüz çevreyi rahatsız etmemiş olur. Çatlayan el ve topuklar için de kullanılabilir. Egzamaya iyi gelir mi sorusu da soruluyor, evet egzama için de bir çay kaşığı kırmızı kantaron yağı zeytinyağıyla inceltilerek sürülebilir.

Yüze Kullanımı:

Kantaron yağının yüze faydaları da çok fazla. Sivilce ve akneler için olabilir, yüz kırışıklıkları için olabilir kırmızı kantaron yağı uygulanırken çok az kullanılmalıdır ki yüzde iyice yağlanma yapmasın. Kantaron yağını gün aşırı olmak üzere yüzünüze günde sadece bir kez uygulayın, bunun için iki damla kantaron yağı yeterli olur. Kantaron yağı kullananlar cildin hassasiyeti konusunda deneyimlerini paylaşıyorlar. Eğer hassas cildiniz varsa gün aşırı değil de haftada iki kez de kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Yüz Güzelliği için Hangi Besinler Tüketilmeli

Evet, kantaron yağının faydaları inanılmaz, herkesin evinde bulunmalı, bakarsınız bir gün ihtiyacınız olabilir. Ayrıca bazen kullandığımız kortizon içeren, kimyasal bileşenli merhemlerin yerine doğal kantaron yağını cilt üzerine uygulamak çok daha sağlıklı olacaktır.

BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ açıldı. Mağazamızı ziyaret ederek doğal kantaron ürünlerini hemen sipariş verebilirsiniz. 100 lira ve üzeri kargo bedava. Üstelik kapıda ödeme avantajı da sizleri bekliyor. 

Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

 

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

4 yorum “Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

 1. Anonim dedi ki:

  Son yılların en popüler doğal yağlarından biri kantaron yağı. Özellikle cilt problemlerini hızla onarmasıyla meşhur. Ben daha çok sarı kantaron kullanırım ama demek ki kırmızı kantaron yağının faydaları daha fazlaymış. Öyleyse bunu da denemek şart oldu 🙂
  Her zamanki gibi yine detaylı bilgi dolu bir içerik hazırlamışsınız bizim için. Çok teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Evet kırmızı kantaron yağı yaraların çabuk iyileşmesinde, iz kalmamasında çok daha etkili olduğunu gördüm. Kantaron yağının saf ve doğal oluşu ve markası da olumlu sonuçlar almamızda etkili olacaktır.

 2. Kantaron yağı bizim evimizde de var. Hızlı bir şekilde yaraları iyileştirici özelliğinden faydalanıyoruz. Son yıllarda adını duyduğumuz bir nimet…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Eskiler her türlü yaralanmada kullanırlarmış. Gerçekten kantaron yağının hızlı iyileştirici özelliği var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir