Anksiyete Tedavisi için En İyi Çözüm Terapi mi, İlaç mı?

Anksiyete tedavisi için genel olarak hastalara iki çeşit tedavi uygulanmaktadır. Bunlardan biri ilaç tedavisi biri de psikolojik destek yani terapidir. Psikoterapi olarak da adlandırılan bu tedavi hafif ve orta derecede kaygı bozukluğu olan hastalarda işe yaramaktadır.

Terapi uygulamasında genellikle bilişsel terapi uygulanırken buna ek olarak konuşma terapisi de yapılmaktadır. Anksiyete tedavisi ne kadar sürer? İyileşme süreci kişiden kişiye, kısa ve uzun vadeli olarak değişiyor. En az 1 ila 2 ay sürerken, 20 seansa kadar uzayan durumlarla 1 yılı da bulabiliyor.

Kaygı bozukluğu şiddetli olan hastalarda hem ilaç tedavisi hem de psikoterapi eş zamanlı uygulanmaktadır. Bu tedaviler ile hastaların tam düzelmesi amaçlanmaktadır. Bozukluk olan hastalarda tanı konma süreci biraz uzun olabilmektedir. Dolayısıyla bu süreçte asıl problem tanı alma sürecinde yaşanan gecikmelerdir. Hastalar psikiyatriye başvurup, doktorun kendilerine verdiği ilaçları düzgün şekilde kullanmaları da son derece önemlidir.

Anksiyete Tedavisi İçin Terapi Türleri

Anksiyete tedavisi için uygulanan terapi türleri çeşitlidir. Bunlar içerisinde diyalektik davranışçı terapi, maruz bırakma terapisi, kişiler arası terapi, göz hareketleri ile duyarsız hale getirme ve yeniden işleme terapisi gibi terapi türleri uygulanmaktadır.

Maruz bırakma terapisi, bilişsel terapi ile benzerlik göstermektedir. Bu terapide hastanın korkuları ve endişeleri ile yüzleşmesi sağlanır. Genellikle fobiler terapi sonucunda ortadan kalkmaktadır.

Diyalektik davranışçı terapi için doğu meditasyon teknikleri kullanılmaktadır. Kişiler arası terapide ise yetişkinler, ergenler ve diğer yetişkinler baz alınmaktadır. Bu terapi türü genellikle depresyon türleri üzerinde etkili olmaktadır.

anksiyete tedavisi için en i̇yi çözüm terapi mi, i̇laç mı?
anksiyete tedavisi için en i̇yi çözüm terapi mi?

Kaygı Bozukluğu Bilişsel Terapi Tedavisi

Anksiyete yani kaygı bozukluğu tedavisi için terapi uygulamaları içerisinden bilişsel tedavi (Cognitive therapy) yaygın olarak uygulanmaktadır. Bilişsel tedavi, son derece etkili ve sürekli olan bir tedavi şekli olarak bilinir.

Bu tedavi şeklinde düşünceleri birbirinden ayırma, değiştirme, anlama ve sergilenen davranışları tekrar gözden geçirme üzerine çaba gösterilir. Uygulanan tedaviden elde edilecek sonuç hastalar arasında farklılık göstermektedir. Genel olarak alınan sonuç süresi on iki hafta ile on altı hafta arasında değişmektedir.

Bilişsel terapide hasta tedavinin içerisinde aktif olarak yer almakta ve iyileşmeye katkıda bulunmaktadır. Bir süre sonra hastalar duygularını kontrol altına almaya başlar ve alınan olumlu sonuçlar ömür boyunca hastanın işine yarayacak niteliktedir.

Anksiyete Tedavisi – Kabullenme Ve Bağlanma Terapisi

Anksiyete tedavisi için uygulanan terapi çeşitlerinden biri de kabullenme ve bağlanma terapisidir. Bu terapi türünde hastaların anı yaşamasına ve olayları yargılamayarak tecrübe etmelerine yardımcı olunur. Böylece kabullenme ve farkındalığın arttığı görülür.

Kaygı bozukluğu olan hastalarda istenmeyen düşünce ve hisler yoğun şekilde görüldüğünden dolayı terapide bu hislerle nasıl mücadele edileceği ifade edilir. Bunun için davranış değiştirme ve bağlanmaya yönelik stratejiler uygulanmaktadır.

İLGİLİ YAZI: Stres belirtileri ve Çözüm Yolları

Anksiyete Bozukluğu İçin İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi anksiyete bozukluğu için hem etkili hem de son derece güvenli bir tedavi şeklidir. Özellikle terapiler ile birlikte uygulandığında başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu durum genellikle orta seviyeli bozukluklarda görülmektedir.

Anksiyete bozukluğu için ilaç tedavisi görülen bulguların şiddetine ve kişinin durumuna göre çeşitlere ayrılmaktadır. Genel olarak hastalara psikolojik destek sağlayan ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçların düzenli kullanımı son derece önemlidir. Bundan dolayı doktor tarafından verilen tedavi planına sadık kalınmalı ve iyileşme fikri tamamen benimsenmelidir. Böylelikle etkili sonuç alma ihtimali ve süresi daha yüksek olmaktadır.

En iyi anksiyete ilaci hangisi sorusu soruluyor, tabi ki buna doktorunuz karar verecektir ama doktorların verdiği en yaygın antidepresan Prozac denebilir. Kronik vakalarda klonazepam ve klordiazepoksit gibi ajanlar kullanılmaktadır.

anksiyete tedavisi için en i̇yi çözüm terapi mi, i̇laç mı?
anksiyete tedavisi için en i̇yi çözüm i̇laç mı?

Anksiyete Tedavisi Süresince Yapılacak Uygulamalar

Kaybı bozukluğunun tedavi sürecinde hastalar bazı uygulamalar ile daha rahat ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilmektedir. Bunun için akupunktur, yoga, gerileme ve gevşeme teknikleri anksiyete tedavisi için son derece etkilidir. Yapılan çalışmalara göre gevşeme egzersizleri yapmak panik atak ve fobilerin tedavisi için yardımcı olmaktadır.

Yoga ise bünyesinde nefes alıp verme egzersizleri barındırdığından dolayı hastalarında rahatlamasını sağlamaktadır. Akupunktur uygulamasında ise vücudun belli bazı noktalarına iğneler batırılmaktadır. Çin kaynaklı bir uygulama olan akupunktur ile anksiyete bozukluklarının tedavisinden olumlu yanıt alınma ihtimali yükselmektedir.

İLGİLİ YAZI: Andulasyon Terapi ile Rahatlama

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Tedavisi Sonuç

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerin vakit kaybetmeden psikiyatri uzmanından yardım almaları gerekir. Uzman doktor ilk aşamada geniş çaplı bir değerlendirme yaparak sorunun altında yatan kaynakları araştırır.

Anksiyete tedavisi yapılırken genellikle ilaç tedavisi etkili olmaktadır. Ancak kişilerdeki anksiyete bozukluğunun derecesi hastalar arası değişkenlik göstereceğinden dolayı bir kişiye iyi gelen ilaç başka bir kişi için etkili olmayabilir. Bu nedenle anksiyete ilaç tedavisi için seçilecek ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır.

İLGİLİ YAZI: Depresyon Belirtileri

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın