Nane Çayı Faydaları – Nane Limon Çayı Tarifi

Kuru nane olsun taze nane olsun nane çayı faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de limon eklenerek yapılan nane limon çayı faydaları katlanıyor. Nane çayı neye iyi gelir nasıl yapılır bu yazımızın konusu olacaktır.

Kuru ve taze halde mutfaklarımızdan eksik olmayan nane, pek çok şekilde tüketilebilmektedir. Bu noktada kuru baharat olarak, bitki çayı ya da kolonya olarak çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Her şekliyle de insana sağladığı faydalar açısından çok zengindir. Nane çayı faydaları içinde mideye, bağırsaklara ve strese iyi gelmesi en başta gelmektedir. (1)

Nane Çayı Faydaları

Kuru naneyle ya da taze nane ile yapılan nane çayı neye iyi gelir işte nane çayının 6 faydası sizlerle.

1. Mide Koruyucu Özelliği Vardır.

Nane çayı içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde, midede bulunan asitlerin dengelenmesine yardımcı olur. Olası mide problemlerine karşı engel olmaktadır. Bu noktada yemek yedikten sonra mide spazmı yaşayan kişilerin, nane çayını tüketmesi oldukça etkili olacaktır.

Nane çayı aç mı içilir tok mu içilir sorusunun cevabı, kişilerin bünyesine göre farklılık gösterir. Mide hassasiyeti problemi yaşayanların aç karnına tüketmesi önerilmez.

2. Doğal Ağrı Kesicidir.

Nane çayı neye iyi gelir sorusuna cevap verilecek olursa, kendine özel olan kokusu ile stresin azaltılmasını sağlayarak, bu sebepten ortaya çıkan ağrıların yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca yoğun iş temposundan kaynaklı ya da ağır iş veya spor yapan kişilerin, kas ve eklem yerlerindeki ağrı şikâyetlerinde ise doğal ağrı kesici özelliği ile nane çayı oldukça fayda sağlar.

3. Regl Döneminin Ağrısız Geçirilmesine Yardımcı Olur.

Nane çayı adet söktürücü özelliği sayesinde, bu dönemin ağrısız ve rahat bir şekilde geçirilmesine olanak sağlar. Adet döneminde daha özgür ve rahat bir şekilde davranılmak isteniyorsa, mutlaka nane çayı tüketilmelidir.

Her kadında aynı etkiyi göstermese de, bu dönemin kolay bir şekilde atlatılmasında oldukça etkilidir. Nane çayı aç karnına içilir mi sorusuna gelindiğinde ise bu dönemde gaz sorunu yaşayanların, aç karnına tüketmesi faydalı olacaktır.

4. Stres ve Gerginliğin Azaltılmasında Yardımcı Olur.

Nane çayı ne işe yarar sorusuna cevap verilecek olursa, stresin azaltılmasında ve stres sebebiyle ortaya çıkan psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça önemlidir. Mentol aroması sayesinde zihne uyarı vererek, sinir sistemini kontrol etmeye olanak sağlar.

Ayrıca uyku bozukluğu sorunu yaşayan kişiler için de nane çayının tüketilmesi önerilmektedir. Kişilerin üzerindeki stres ve gerginliğinin azaltılması için nane çayı günde kaç bardak içilmeli sorusuna cevap verilirse, günde bir bardak nane çayı tüketilmesi yeterli olacaktır.

İLGİLİ YAZI: Papatya Çayı Faydaları

5. Sinüzite Karşı Oldukça Etkilidir.

Nane çayının solunum sistemine de oldukça faydası bulunmaktadır. Grip ya da nezle şikâyeti yaşayan kişilerin, nane çayı tüketmesi önerilmektedir. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde sinüzite karşı oldukça etkili olabilmektedir.

6. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

İçerisinde bulunan A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan nane çayının, bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük bir etkisi bulunur. Vücutta bulunan enfeksiyonların giderilmesine olanak sağlar. Kanser ve iltihapların oluşumunu engelleyici özelliği vardır.

Bu noktada nane çayı ateşi düşürür mü sorusunun cevabı verilecek olursa, ateşi düşürme de oldukça etkili olduğu bilinmektedir.

nane çayı faydaları - nane limon çayı tarifiPin
nane çayı tarifi

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayı nasıl yapılır sorusu, araştırılan konular arasında bulunmaktadır. Aktardan temin edilebilen nane çayı, uygun fiyatlarda alınabilmektedir. Nane çayı, toz olarak, poşet çay veya aromalı çeşitleriyle tüketilebilir. Nane çayı nasıl demlenir konusuna gelindiğinde ise, çayın üzerine sıcak su konulduktan sonra bir süre bekletildiğinde demleme işlemi tamamlanmış olacaktır.

Nane çayı hazır süzen poşetlerde olursa zaten tarife gerek yok, sıcak suya atıp bekletip tüketin. Evde kuru nane ve taze nane ile yapmak isterseniz aşağıdaki gibi tarifi vardır.

Kuru Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Nane çayı faydaları için şu tarife göre yapalım. Öncelikle cezve gibi bir kapta bir bardak su kaynatın. Kaynamış suyun içine 1 tatlı kaşığı kuru nane atıp 5 dakika demlemede bırakın. Sonra bir bardağa süzüp afiyetle tüketin.

Özellikle bu çayı ölçülü ve taze olacak şekilde tüketmeye özen gösterilmelidir. Kuru nanenin demlenme süresinin uzun tutulması, çayın acılaşmasına neden olacağı için önerilmemektedir.

Taze Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Cezve gibi bir kapta bir bardak su kaynatın. Bu kez kuru nane yerine 5-6 yaprak taze nane yaprağı atıp 5 dakika demlenmesini bekleyin.

İLGİLİ YAZI: Yeşil Çayın Faydaları

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Bir bardak suyu cezve gibi bir kapta kaynatıp içine 1 tatlı kaşığı yada 5 yaparak taze nane yaprağı atın. Bu kez içine yarım limonu dilimleyip kabuklarıyla atın. 5 dakika demlendikten sonra süzüp tüketin. Aşağıdaki videoda yapılan ayrıntılı tarifi de mutlaka izleyin.

Nane Çayı Zararları Nelerdir?

Nane çayının fazla tüketilmesi ya da bilinçsizce tüketilmesi sonucunda, nane çayı zararları ortaya çıkabilir. Bu sebepten dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Zararlarından bahsedilecek olursa;

  • Mide problemlerinden biri olan reflü rahatsızlığına sahip kişilerin, nane çayı tüketmemesi gerekir. Reflü rahatsızlığına sahip kişilerde, kuru veya yaş olarak nane çayı tükettiklerinde, göğüs bölümünde yanma hissi ortaya çıkabilir.
  • Nane çayının kas gevşetici bir özelliğe sahip olmasından dolayı, hamilelikte kullanımı önerilmemektedir. Bu dönemde mutlaka bir doktora danışılarak, bu çayın tüketilmesi gerekir.
  • Nane çayının fazla tüketilmesi sonucunda, kişiler ishal ya da mide yanması problemi yaşayabilirler. Bu nedenden dolayı bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi gerekir.
  • Hormonel açıdan kadın ve erkeklerde oldukça etkili olduğu için, nane çayının fazla tüketilmesi cinsel isteğin azalmasına neden olabilmektedir. Bu noktada kadın ve erkeklerde bulunan östrojen ve testosteron hormonlarının etkisini azaltır.

İLGİLİ YAZI: En Faydalı 7 Baharat

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

3