İncirin Faydaları ve Mucize İncir Kürü Tarifi

İncirin faydaları tek başına bile çok fazla iken bunun kür olarak uygulanması yararını katlıyor. İncir kürü birçok kişi tarafından uygulanan çok sağlıklı bir kür. Yazıda incir kürü faydaları da sizlerle olacak. İncir yumuşacık dokusu, mis kokusu, harika tadıyla en sevdiğimiz yaz meyveleri arasında. İncirin faydaları birçok yaz meyvesinden de fazla.

Taze incir veya kuru incirin faydaları o kadar çok ki, onun bu şifa deposu olma özelliği, onu her zaman insanlık tarihinin en popüler meyvelerinden biri yapmıştır. 

İncir nerede yetişir? İncir ılıman iklimleri sevdiği için ülkemizde bolca yetişen bir meyvedir. Dünyada en fazla incir üretimi de Türkiye’de. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında başta olmak üzere pek çok yerde incir yetiştirilmektedir. Sadece tarla ve bahçelerde değil, evlerimizin önünde bile incir ağacı görmek mümkün.

İncirin faydaları herkes tarafından keşfedildikçe, Avrupa’ya ve Amerika’ya da yayılmış, her yerde incir ağaçları dikilmeye başlanmıştır. Ağaçta kalma süresi az olduğundan, incirin tazesinden doya doya yemek lazım. Sonrasında zaten kuru incir olarak yılın her vakti aktarlarda, marketlerde rahatlıkla bulunabiliyor.

Kuru incirin faydaları arasında zayıflama ve kilo kontrolü çok önemli bir yer tutar. İncirde bol miktarda lif olması sindirimi harekete geçirdiği bilindiğinden, zayıflamak ve kilo vermek isteyenlerin en çok aradığı meyveler arasındadır.

İster siyah incir isterseniz de yeşil incir tüketin, her ikisinin de yaş incirin faydaları da sağlığımız için çok önemlidir. Kuran’da geçtiği için de eskiden beri hekimler tarafından şifa dağıtan bir meyve olarak görülmüştür. Ayrıca incir içerdiği lif, mineraller ve vitaminler sayesinde pek çok hastalığa şifa olduğu gibi, sağlıklı yaşamın da en önemli parçalarından bir olmuştur.

i̇ncirin faydaları ve mucize i̇ncir kürü tarifi

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncirin faydaları içeriğindeki zenginlik nedeniyle birçok besinin önüne geçecek derecede çok fazladır. Vücudun aradığı karbonhidrat, protein, mineral ve vitaminleri incirin içinde bulmak mümkün. İncir, düzenli olarak tüketildiğinde birçok hastalığın gelişmesine set çeker ve vücudu korur. İncirin faydaları nelerdir madde madde yazalım:

 1. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
 2. İçindeki çabuk çözülen lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve zayıflamaya yardımcı olur.
 3. Bağışıklığı güçlendirir, kolon ve meme kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı riski azaltır.
 4. Kalp ve damar sorunlarının oluşmasına mani olur, yüksek tansiyonu engeller, kötü kolesterolü düşürerek düzenler.
 5. İçindeki vitamin, protein ve mineraller sayesinde hücreler yenilenir, yaralar çabucak iyileşir.
 6. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde hafızanın güçlü ve zinde kalmasını sağlar.
 7. Kuru incirin cinselliğe faydaları enerji vermesi ve sperm sayısını arttırmasıdır.
 8. İçindeki minerallerin kemikleri ve dişleri güçlendirmesi, özellikle siyah incirin faydaları arasında.
 9. Antibiyotik görevi görerek kanı ve vücudu temizler.
 10. İçindeki mineraller cilt ve saç sağlığını destekler, güzel görünmemizi sağlar. (Kaynak)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Diyet Çorba Tarifleri

İncir Kalori ve Besin Değerleri

İncir kalori olarak diğer meyvelerle kıyaslandığında kalorili bir meyvedir aslında. Çünkü 100 gr baz alındığında 3 incir yemek anlamına gelir ki bu bir gün için diğer meyvelere göre daha fazla kalori almak demektir.

Örneğin, 100 gram karpuz 19 kaloriyken, 100 gram incir 150 kalori civarındadır. İncir günlük ne kadar tüketilmeli? 1 incir yaklaşık 50 kalori olduğundan günlük tüketim miktarı 2 tane olması tavsiye edilmektedir.

İncirin meyve şekeri oranı da yüksektir, enerji verir, zindelik sağlar. İncirin faydaları bu yönüyle çok önemli ama diyabette şeker hastaları için incir tüketimi kontrollü olmalıdır. Zayıflama ve kilo verme amaçlı diyet yapanlar, incirin kalorisi ve şekerine dikkat etmelidir. Günde 2 taneyi geçmemeye özen göstermeliler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kekreyemiş Meyvesi ile Nasıl Kilo Verilir?

İncir besin değeri olarak içeriği çok güçlü bir meyvedir. İçindeki vitamin ve mineraller sağlık için altın değerinde. Yağ ve kolesterolün sıfır oluşu, antioksidan ve lif bakımından zengin oluşu da bu meyveyi herkesin gözdesi yapıyor.

Mineral olarak en çok potasyum, kalsiyum ve magnezyum zenginidir. Vitamin olarak da C vitamini dışında A, B ve K vitaminleriyle doludur. Kurutulduğunda besin değeri ve incirin faydaları artar. Bir tane kuru incir 1 yumurta ile, 2 tane incir ise 1 bardak süt ile aynı besin değerine sahiptir.

İncir Kürü Nasıl Yapılır?

Kadın hastalıklarından üst solunum yolu enfeksiyonlarına kadar birçok probleme olumlu katkılar sağlayan incir kürü için şunları yapın. 15 tane kuru inciri yıkayın ve ortadan bıçakla ikiye ayırın. 1 litre suyu kaynatıp içine incirleri atın.

Bu şekilde 20 dakika kadar daha devam edin ve altını kapatın. Bu suyu ılıdıktan sonra süzün ve gün içinde farklı zamanlarda birer bardak için. Afiyet olsun. Kansızlık için iyi gelen incir kürüyle ilgili İbrahim Saraçoğlu videosunu da izlemenizi tavsiye ederim.

İncirin faydaları kadar incir kürü faydaları da çok fazla. İncir kürü ne işe yarar kısaca yazacak olursak; kadınlarda hamile kalmayı kolaylaştırır, kaliteli yumurtaları arttırır. Doğal afrodizyak olarak kabul edilir.

Kabızlık gibi birçok sindirim ve bağırsak problemini çözer. Bol miktarda lifli oluşu ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcıdır.

İLGİLİ YAZI: “Gece Acıkmaları için Çözüm Önerileri”

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“İncirin Faydaları ve Mucize İncir Kürü Tarifi” üzerine 32 yorum
  • Tazesi ve de kurusu da harika. Şimdi taze incirin tadını çıkarmak gerek. 1 kilo siyah incir vardı, daha bir gün geçmeden bozulmaya başlıyor, doya doya yedik biz de…

   Yanıtla
 1. İncir de zeytin de çok severim ama faydalarını bilmeme rağmen 7 zeytin 1 incir diyetini daha önce hiç denemedim. Bir de taze incirden ziyade kurusunu severim. Hele de içine ceviz doldurunca enfes oluyor. Yine de hazır mevsimiyken bol bol taze incir tüketmek lazım.
  Harika bir içerik olmuş, paylaşım için teşekkürler Duo 🙂

  Yanıtla
  • Çok teşekkürler, seve seve yazdım yazıyı çünkü çok severim inciri. Taze incirin zamanı geçmeden doymak lazım, sonrasında zaten bir daha hep kuru incir. Cevizli inciri ben de çok severim, özel bir lezzet çıkıyor ortaya.

   Yanıtla
 2. Yedi zeytin bir incir diyetini ilk kez duydum. Dediğiniz gibi tam da taze incirin zamanı. Demek bu iki yiyecek bir arada mucizevi etkiler sunuyor. Hemenn deneyeceğim. İyi ki varsınız sayenizde ne güzel şeyler öğreniyoruz. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • İyi ki siz de varsınız, böyle yorumlar nasıl motivasyon verici bi bilseniz. Zeytin ve incirin aynı anda tüketilmesi çok güzel etkiler yapıyor vücudumuzda. 7 zeytin 1 incir diyeti çok çok kolay bir diyet, sadece süresi uzun biraz, 21 gün. Ben de teşekkür ederim.

   Yanıtla
 3. 7 zeytin 1 incir diyetini hiç duymamıştım, sayenizde bilgi sahibi oldum. Çok faydalı bir diyete benziyor denemek lazım. Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • 7 tane zeytin ve sadece 1 incir yiyorsun her gün. Yapılması çok basit bir diyet ve sağlığımız için pozitif etkileri çok fazla. Ben de çok teşekkür ederim.

   Yanıtla
    • Bu diyet “sadece bu ürünleri yiyeceksin.” şeklindeki diyet türlerinden değil. Gün içinde normal beslenmeni yapıyorsun, ayrıca sabah ve akşam da günde 2 kez 7 zeytin ve 1 incir yiyorsun.

     Yanıtla
 4. Çok dindar olmasam da şunun altını çizmeden geçemeyeceğim; incir ve zeytin kuranda geçen 2 yiyecektir. Bu iki yiyecekten yaratılışın felsefesi anlatılır. İncir erkek yumurtalığına, zeytin kadın yumurtalığına benzetilir. Hatta inciri açtığımız zaman içerisindeki çekirdekler de spemleri andırmaktadır. Bu yönüyle önemli 2 besin maddesidir.

  Yanıtla
  • İkisi ayrı ayrı da çok sağlıklı. İncir zeytin diyetinde, 7 zeytin yedikten sonra hemen ardından 1 incir yeniyor. Peş peşe yendiğinde vücuda çok daha farklı etki ediyor.

   Yanıtla
  • İlk çıktığında biraz yüksekti incir fiyatları evet, şimdilerde biraz ucuzlamaya başladı. 7 zeytin 1 incir gitgide yayılan bir diyet, çok da sağlıklı.

   Yanıtla
 5. Bizim eski mahalle de emektar bir incir ağacı vardı, yaprakları yapış yapış kaşındıran bir ağaçtı ve ben o zamanlardan uzak kalmıştım şimdi yeni yeni hoşuma gitmeye başladı. Zeytin incir diyeti nasıl olur düşünemedim.

  Yanıtla
  • Evet çok doğru, incir ağacının yaprakları kaşındırır, incir dalından koparılınca da sütü yapış yapış olur. Zeytin incir diyeti de sadece bu ikisini yiyerek yapılmıyor. Normal hayatına devam ederken, sabah ve akşam 7 zeytin 1 incir yiyorsun 21 gün boyunca.

   Yanıtla
 6. İncirde sütten daha çok kalsiyum olduğunu öğrendikten sonra evde hep bulundurmaya çalışıyorum. Günde bir tane yiyeyim diyorum ama bazen unutuyorum.

  Yanıtla
  • Her gün 1 incir çok iyi olur gerçekten de. Yemekten yarım saat önce de 7 zeytin 1 inciri ardarda yiyebilirsin, hücreleri yeniliyor. Zeytin-incir yaşlanma karşıtı bir ikili denebilir.

   Yanıtla
 7. incirin yararlarını biliyordum ama bir kaç ekleme daha yapmış oldum sayenizde fakat 7 zeytin bir incir diyetini ilk kez duyuyorum hem incir hakkında derinlemesine bilgi vermişsiniz hem faydaları hemde yağı hakkında çok güzel olmuş. Hem sindirime hem cinselliğe hemde,hemde kanı temizlemesine ait bilgileri yeni edindim çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • Evet incir çok yönlü bir meyve ve pandemi döneminde de yenmesinde çok fayda var. İnciri zeytinle beraber yediğimizde ise faydası katlanıyor. 7 zeytin 1 incir diyeti vücuttaki hücreleri yenileyici ve metabolizmayı hızlandırıcı özellikleriyle çok faydalı bir diyet. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Yanıtla
Yorum yapın