Saraybosna – Avrupa’nın Ortasında Bir Kudüs

Avrupa’nın Kudüs’ü Saraybosna nerede hangi ülkede ve nasıl gidilir, bilinmesi gerekenler nelerdir gibi sorular bu yazıyla cevap buluyor. Kültür ve tarih anlamında sizlere çok şey katacak bu şehir bize hem fiziksel olarak çok yakın, hem de manevi olarak bizden bir şehir.

Saraybosna, yakın dönemde savaş atlatan Bosna Hersek’in başkenti ve nüfus yoğunluğu en fazla olan şehridir. Saraybosna, tarih boyunca farklı milletlere ev sahipliği yapması nedeni ile farklı kültürlerin izlerinin görülebileceği nadir şehirler arasında yer almaktadır. Tarihte bir dönem Osmanlı İmparatorluğu çatısı altında bulunan Saraybosna’da Türk kültürüne ait birçok geleneği sürdürmektedir. Türk turistlerinde de sıklıkla bu şehri seçmesi bu nedene bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Saraybosna Nerede ?

Saraybosna, en güzel balkan şehirlerinden biridir. Peki, Saraybosna nerede? Saraybosna, 5 büyük dağ tarafından çevrelenmiştir ve de balkan ülkelerinden biri olan Bosna Hersek’in tam ortasında bulunan bir şehirdir. Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna 141,5 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahiptir ve Dinare Alplerinin ortasında Güney Avrupa’da yer almaktadır. Saraybosna’nın nüfusu kaç derseniz fena değil, son sayıma göre 601 bin nüfusu vardır. Nüfus’un yarısı Boşnaktır. Ayrıca Sırplar ve Hırvatlar da vardır. Şehrin en pahalı yerlerini Hırvatlar mesken tutmuştur.

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna, Türkiye’ye olan yakın konumu sebebi ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilen şehirlerdendir. Saraybosna’ya nasıl gidilir? Saraybosna’ya farklı yollarda gidilebilmektedir. Türkiye’den arabayla veya otobüsle rahatlıkla gidilebileceği gibi hava yolu tercih etmek de mümkündür.

İstanbul’dan Saraybosna’ya hava yolu ile direkt ulaşım sağlanmaktadır. Fakat Saraybosna havaalanı şehrin biraz dışında yer almaktadır. Bu nedenle uçak ile şehre ulaşıldıktan sonra şehir merkezine gidebilmek için bir araba yolcuğu yapmak gerekmektedir. Hava yolu ulaşımının yanı sıra İstanbul’dan kalkan Saraybosna otobüsleri ile 33 saat süren bir yolculuktan sonra şehre ulaşmak mümkündür.

Saraybosna Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İsmini Osmanlı İmparatorluğu döneminde alan Saraybosna’nın eski adı Vrhbosna’dır.
 • Saraybosna hakkında bilinmesi gerekenlerden biri Saraybosna’nın, Avrupa’nın Kudüs’ü ya da Balkanların Kudüs’ü olarak nitelendirilmesidir.
 • Yaklaşık olarak 601 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.
 • Saraybosna para birimi nedir Konvertibl Mark’tır ve sembolü KM diye geçiyor. Ayrıca BAM sembolüyle de gösterilmektedir. 1 KM yaklaşık olarak 0.43 Türk lirasıdır.
 • Saraybosna, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Sırp, Sloven Devleti, Yugoslavya Krallığı gibi birçok imparatorluğun topraklarında yer almıştır. Bu nedenle Saraybosna’da farklı kültürler iç içe gözlemlenebilmektedir. Şehrin içinde hem cami hem de kiliseler ile karşılaşılmaktadır.
 • Yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde kalan Saraybosna, Osmanlı mimarisinden oldukça etkilenmiştir.
 • Saraybosna hotel olarak genellkle başçarşıya yakın otel tavsiyesi istenmektedir. Bunun için başçarşı caddesinde bulunan Apartment Old Town oteli epey revaçta, siz de inceleyebilirsiniz.
 • Birçok kültürden esinlenen Saraybosna yemek kültürü açısından da oldukça zengindir. Türk damak zevkine yakın tatlara sahip börekleri en ünlü yemeklerindendir ve Saraybosna’da birçok börek evi bulunmaktadır.
 • Saraybosna’da köfte kültürü de oldukça gelişmiştir.
 • Saraybosna’da neredeyse gittiğiniz her kafede Türk Kahvesi bulabilirsiniz.
 • Saraybosna en güzel yerleri arasında 1 numaralı yer “Başçarşı”dır. Başçarşı Saraybosna’ya gidenlerin mutlaka gezmesi ve görmesi gereken bir yerdir. Başçarşı içerisinde medreseler, camiler, tarihi hanlar ve birçok konuda alışveriş yapabileceğiniz en ünlü yerlerden biridir.

saraybosna - avrupa’nın ortasında bir kudüs

Saraybosna Gezilecek Yerler

 • Saraybosna gezisi yaptığınızda mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Osmanlı İmparatorluğu zamanında inşa edilen başçarşıdır. O dönemde bu yana hala şehrin en aktif bölgelerinden biridir. Başçarşı’ya gidildiğinde Sebil, Brusa Bedesteni, Gazi Hüsrev Camii mutlaka ziyaret edilmelidir.
 • Sebil, Saraybosna’nın simgesi haline gelmiştir. Hacı Mehmet Paşa tarafında inşa edilen bu yapı günümüze korunarak gelmiştir ve gidenlerin mutlaka görmek istediği bir simgedir.
 • Milli Kütüphane binası, Saraybosna’da batının etkilerinin görülebileceği bir binadır. Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde inşa edilen bu bina gezilecek yerler listelerinin en önemli maddelerinden biri olmalıdır.
 • Gotik mimari etkisi ile yapılan Saraybosna Katedrali görülmeye değer yapılardan biridir.
 • Milli Kütüphane’nin karşısında yer alan Latin Köprüsü de simge yerlerden bir tanesi.
 • Saraybosna’da gezilecek yerler arasında mutlaka Feradiye caddesi yer almalıdır. Saraybosna’da 2. Dünya Savaşı’nda hayatı kaybedenler için yakılan Sonsuz Ateş hala yanmaya devam etmektedir. Oldukça ilgi çekici olan bu anıt Feradiye ve Mareşal Tito caddelerinin birleşiminde yer almaktadır.
Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın