Bedensel Diyet

Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı

Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı

Zerdeçal dikkat çekici rengiyle mutfaklarımızda yerini almış inanılmaz faydaları olan bir bitki. Tadı rengi kadar güzel değil ama özellikle son yıllarda zerdeçalın faydaları arasında gösterilen kanser ve tümör oluşumlarını engellemesi, vücudumuzu gençleştirmesi ona olan ilgimizi arttırıyor.

Zerdeçalın faydaları çok fazla ve sadece kansere değil, damar sertliğine, kronik iltihaplanmalara, hafıza bozukluklarına kısaca biz hasta eden ve yaşlandıran her şeye iyi geliyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde birçok faydası madde madde yazılacak, zerdeçal nerelerde ve nasıl kullanılır detaylı açıklanacak ama şimdi önce zerdeçal nedir zerdeçal bitkisi ülkemizde yetişir mi sorularına değinelim.

Zerdeçal, zencefil ailesinden gelen sarı çiçekleri, büyük yaprakları olan bir bitki ama bizim kullandığımız kısım ise bitkinin yumrulu kökü. Tropikal iklimi seven zerdeçal Hindistan, Pakistan, Bangladeş ve Çin’de yetişir, ülkemizde yetişmez. Özellikle Hindistan’ın doğusunda çok kullanıldığı için Hint Safranı da denir. Ayrıca Turmeric, Kurkuma veya içindeki curcumin maddesinden dolayı Curcuma Longa diye de adlandırılıyor.

Zerdeçal kök olarak kullanıldığında kaynatılarak zerdeçal çayı yapılıyor. Eski zamanlarda hastalıkları tedavide genelde çay olarak kullanımı yaygınmış. Zerdeçalın faydaları içeriğiyle alakalı. İçindeki vitaminler ve özellikle demir, potasyum gibi mineraller, vücudun direncini yükseltiyormuş.

Sonraları kurutularak toz baharat ya da zerdeçal sıvı ekstraktı şeklinde de kullanılmaya başlanmış. Şu an market ya da aktarda hem o parmak şeklindeki taze kökünü, hem de toz halini bulabilirsiniz.

Duo Diyet BİTKİSEL ÜRÜNLER MAĞAZAMIZ üzerinden hemen tamamen doğal toz zerdeçal siparişi verebilirsiniz.

Zerdeçal Nerede Kullanılır?

Özellikle çorba ve yemeklerde kullanılır. Safranın kullanıldığı her çorba ve yemekte kullanabilirsiniz. Sarı renginden dolayı pirinç pilavı gibi rengini bozacağını düşündüğünüz yemeklere atmayabilirsiniz ama bulgur pilavına yakışıyor. Yumurtalı yemeklerde, omlette güzel duruyor. Tereyağda veya zeytinyağında zerdeçallı sos yapıp makarna ve patatesin üstüne dökebilirsiniz.

Bazı keklerde de kullanılabiliyor, renk vermek için çok uygun. Turşu ve fümelerde de kullanılıyor. Hem koyu renk vermesi hem de tadının keskin olması, zerdeçal tüketim şekli ve miktarına dikkat edilmesini gerektiriyor. Uzmanlar ise zerdeçalın faydaları arasında bulunan antikanserojen özelliğinden faydalanılmak isteniyorsa günde toplamda 2 çay kaşığı tüketmenin uygun olduğunu söylüyorlar. Bu 2 çay kaşığını az miktarda çeşitli gıdalara katarak paylaştırabilirsiniz.

Aktarlarda, baharatçı veya marketlerde bulabileceğiniz zerdeçal fiyat olarak çok pahalı değil ama kalitesine göre değişmektedir. 100 gram zerdeçalın fiyatı 10 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Kış çayı içine atılmak için veya kaynatmak için kök olarak satın alınabilir ama genel olarak evde kullanımı için çekilmiş toz baharat şeklinde almakta fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kış Çayı Tarifi, Tüketimi ve Faydaları

Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı
Zerdeçal & Karabiber & Zeytinyağı

Mucize Zerdeçal Karışımı (Zerdeçal – Karabiber – Zeytinyağı)

Karışımlar bazen her iki besinin toplamından daha fazla ve daha farklı sonuç veriyor. Daha önce 7 zeytin 1 incir karışımı yapımında da bahsetmiştim, Japon bilim adamları zeytin ile incirin aynı anda yenildiğinde vücudun farklı tepki verdiğini ve hücrelerin yenilendiğini keşfetmişlerdi.

Burada da zerdeçal karabiber kürü zeytinyağıyla birleşince, zerdeçalın faydaları katlanıyor, içindeki etken madde olan kurkumin (curcumin) daha fazla emilerek antikanserojen etkisi oluşturuyor. Bunu ilk keşfeden de 2000 yıl önce Doğu Hindistanlılar. Batıda ise bilim adamlarının bunu araştırıp sonuçlandırması daha çok yeni.

Zerdeçalın Faydaları – Kansere Olan Etkisi

Bu konuda Amerika’da Houston Kanser Merkezi‘nde araştırma yapan 2 isim olan Amerikalı Doktor Carolyn Anderson ve Profesör Bharat Aggarwal birlikte çalışarak zerdeçalın içindeki maddenin kanserle mücadelede çok etkin bir madde olduğunu keşfettiler. Zerdeçalı deneme sebepleri, en az kanser vakasının Hindistan’ın doğusunda görülmesinden kaynaklandı.

Yapılan araştırmalarda özellikle kolon kanseri, göğüs ve prostat kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinde, kanserli hücrelerin büyümesi engellediği görüldü. Beyinde tümör oluşumuna izin vermediği, var olan tümörün büyümediği gözlemlendi.

Zerdeçalın içindeki maddenin emiliminin yavaş olduğunu gözlemleyince bunu arttırmak için toz karabiber ile karıştırdılar. Böylece etken maddenin bağırsaklardaki emilimi 2 katına çıktı. Sonra, zeytinyağı eklendiğinde tam bir mucize etki olduğunu gördüler ve böylece bu karışım ortaya çıktı. Tek başına zerdeçalın faydası 1 ise, karabiberle beraber 2, zeytinyağı da eklenince 4 kat etki ediyor. O zaman biz de bu mucizeye tanıklık etmek için, zerdeçal karabiber zeytinyağı karışımı ölçülerine, tarifine ve nasıl kullanılacağına geçebiliriz.

Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı

Zerdeçal Tarifi ve Kullanımı

Zerdeçal: Çeyrek çay kaşığı (Çay kaşığının ucuyla)

Karabiber: Çeyrek çay kaşığı (Çay kaşığının ucuyla)

Zeytinyağı: Yarım çay kaşığı

Toz baharat halindeki zerdeçal ve karabiber küçük bir kaba konulur, üzerine zeytinyağı eklenerek karıştırılır.

Bu şekilde yemeklere katabilirsiniz, direkt olarak tüketebilirsiniz, ekmekle tüketebilirsiniz ya da benim yaptığım gibi bir kaşık pilavın içine koyarak tek hamlede tüketebilirsiniz.

Ölçülerin bu kadar az olması sebebi, zerdeçalın verdiği renkle yemeğin görüntüsünü bozmaması, tadını değiştirmemesi için. Az miktarda da olsa yemeklerde ve salatalarda kullanarak tüm aileyi hastalıklardan ve kanserden koruyabiliriz.

Bulgur veya çorba gibi uygun yemek türü olduğunda bu oranları eşit miktarda arttırabilirsiniz. Örneğin bulgur pilavına yarım çay kaşığı da koysanız tadı rengi çok değişmiyor. Zerdeçalın faydaları tam olarak görülebilmesi için bu karışımı sıcak çorba veya yemeklere, pişmeye yakın ekleyiniz.

İLGİNİZ ÇEKEBİLİR: Az Kalorili Çorba Çeşitleri ve 7 Harika Çorba Tarifi

Uzun ve kaliteli bir yaşam için, kanser risklerinin ortadan kalkması için bu mucize karışımı günde 3 kez tüketmek gerek. Hedefimiz ise günlük 2 çay kaşığı zerdeçalın bu karışımla beraber vücuda girmesi. Bunu sadece Dr. Anderson söylemiyor, Türkiye’de de İbrahim Saraçoğlu ve kanser uzmanı Erkan Topuz söylüyor. Hatta Erkan Topuz’un alternatif bir tarifi var. Aşağıda vereceğim bu tarif, karışımı hiç yemeğe falan atmakla uğraşmadan direkt olarak günlük tüketimi tek seferde yapmak isteyenler için.

Alternatif Tarif:

2 çay kaşığı zerdeçal, 2 çay kaşığı karabiber ve 1 yemek kaşığı zeytinyağına, biraz kekik, biraz da pul biber eklenir. Üstüne de biraz limon sıkıp ekmekle banarak afiyetle yenir.

Ayrıca zerdeçal hapı da var, aşağıdaki görseldeki gibi tek doz olarak kapsülün içine yerleştirilmiş olarak satılıyor. Doğal tüketim varken hapına gerek olmadığını düşünüyorum ama yine de kolaylık için alanlar, tercih edenler olabiliyor.

Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı

Zerdeçalın cilde de çok faydası vardır. Cilt için özellikle ayağa yapılan işlemler dikkat çekmektedir. Ayağın altına yama şeklinde yapıştırılan zerdeçal karışımlı yama yorgunluğu alır ve vücuda detoks etkisi yapar, zayıflama sürecine destek verir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Detoks Diyeti Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Zerdeçalın Faydaları

 1. Soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları ve astımda zerdeçal bal karışımı çok faydalıdır.
 2. Karaciğeri güçlendirir, toksik maddelerin atılmasını sağlar, sarılık ve veremden korur.
 3. Zerdeçalın mideye faydası vardır, mideyi kuvvetlendirir, hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür.
 4. İltihap giderici olduğundan nekahet döneminde çok destek olur.
 5. Kolesterolü ve tansiyonu dengeler, kalp damar sağlığını pozitif etkiler.
 6. Safra kesesi rahatsızlıklarına olumlu etkisi vardır.
 7. Zayıflatır mı derseniz vücuttaki ödemi toksinleri ve iltihabı dışarı atması yönüyle zayıflamaya yardımcı olur. Depresyonu engellediği için stresten kaynaklı fazla yemenin önüne geçer, obeziteyi engeller.
 8. İçindeki C ve E vitaminleri çok güçlüdür ve bu antioksidan etkisi sayesinde hücre yenilenmesine katkı yapar, yaşlanmayı geciktirir.
 9. Akciğer kanseri cilt ve kolon kanseri için çok faydalıdır, içindeki etken madde kanserden korur, kötü huylu kanser hücrelerini yok eder, tümör hücrelerinin çoğalmasına ve kist oluşumuna izin vermez.
 10. Kahvaltıya sadece bir gram zerdeçal eklenmesi diyabetin çok erken evrelerinde ve bilişsel bozulma riski altında olan kişilerin hafızalarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. (10. maddenin kaynağı: Monash Üniversitesi, 18 Kasım 2014 tarihli araştırmadan, buradaki kaynaktan detayları okuyabilirsiniz. (Kaynak)

Zerdeçal çay kaşığının ucu kadar minicik dokunuşuyla sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor. Zerdeçalın faydaları arasında mutlaka dikkatinizi çeken olmuştur, hiç olmazsa bile kanserli hücre oluşumuna izin vermemesi bile günümüzde çok önem arzediyor. Bu yüzden mutfakta ona özel bir yer açmalı ve gereken değeri vermeliyiz.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren şu karışıma mutlaka göz atmanızı öneririm:

Propolis ve Zerdeçal Katkılı Keçiboynuzu Özü

Afiyet ve şifa dileklerimle…

Written by Duo

 

 

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

33 yorum “Zerdeçalın Faydaları Mucize Zerdeçal Karışımları ve Kullanımı

 1. blank EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Zerdeçalın faydalarını biliyordum. Ailece kullanmaya çalışıyorduk; ancak zerdeçal, karabiber ve zeytinyağı karışımını sizin bu yazınızda öğrenmiş oldum. Bu faydalı paylaşım için çok teşekkür ediyorum.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçal, Zencefil ile beraber tanınan bir baharat ama kullanımı pek yaygın değil. Faydaları ve çok etkili zerdeçal karışımlarından bahsederek dikkati çekmek istedim. Bu karışımı mutlaka deneyin derim.

   1. blank EĞİTİM PINARI dedi ki:

    Tabii ki, bu karışımı denemeye çalışacağım. Çok teşekkürler.

 2. blank Inci dedi ki:

  Zerdacali yeni keşfettim.Faydali oldugunu biliyordum. Ama bu kadar çok faydası olduğunu yeni öğrendim. Ben yumurta ile tuketiyorum.
  Emeklerinize sağlık

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçal karabiber ve zeytinyağını küçük bir ölçek de olsa aynı anda yumurtaya ekleyebilirsin. Çok teşekkür ederim.

 3. blank Recep Güler dedi ki:

  Zerdeçal olsun zencefil olsun bunlar bal ile karıştırılıp meyve suyuna sıcak suya karıştırılıp tüketilir
  önemli olan tüketmek çünkü inanılmaz faydaları var balgam olsun soğuk algınlığı olsun kanser önler vücudu direnç tutar. Hazımsızlığı giderir bu yazı da her şey net ve güzel bir şekilde anlatılmış
  böyle özen verilmiş bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Ben de teşekkür ederim, çok güzel karışımlar bunlar, zerdeçalı sütle meyve suyuyla karıştırılarak de içmek iyi fikir.

 4. blank Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

  Zerdeçalı biliyorduk ama bu kadar detaylı bilmiyorduk. Kök fotoğrafını da yeni gördüm açıkçası. Zerdeçalın faydalarını öğrenmek iyi oldu. Teşekkürler…

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Taze kökü bulmak zor çünkü taa Hindistan’dan geliyor:) Kökün kurtulmuşunu bulabiliriz aktarlarda, örneğin kış çayına kök olarak atıp kaynatabiliyoruz. Ben teşekkür ederim.

 5. blank sanat penceresi dedi ki:

  selam duodiyet ilk defa bilgisayardan bloğunu ziyaret ediyorum . mobil den çok farklı görünüyor :))
  ama tema çok güzel .

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Teşekkür ederim, temamı seviyorum, hiç değiştirmedim.

  2. blank KİTAPLARA KAÇANLAR dedi ki:

   Son günlerde Zerdacal bir hayli dikkatimi çekiyordu. Bu yazı olumlu anlamda son noktayı koydu.

   1. blank Duo Diyet dedi ki:

    Çok teşekkürler. Evet aslında olay detaylarda gizli. Zerdeçal faydalı deyip geçiyoruz ama nasıl ve tüketilmeli, ne ölçüde tüketilmeli bunlar da çok önemli.

    1. blank Yıldız dedi ki:

     Çokkkkk istifade ettim. Teşekkür ederim ???

 6. blank sibel dedi ki:

  Soğuklar başlayacak..Evlerde muhakkak zerdeçal olmalı
  “zerdeçal yararları” okumam iyi oldu..Bilmediklerim varmış
  Teşeküürler editör

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Evet mevsim geçişlerinde, soğuklarda zerdeçalın da içinde bulunduğu karışımlar çok faydalı. Ben de teşekkür ederim.

 7. blank Derya dedi ki:

  Zerdeçalın faydalarına rağmen tadını sevmeyenlerdenim. Gıda olarak tüketemeyince çayını denedim, biraz balla çekilir hale geldi ☺️

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Evet tadı pek güzel değil, ondan zaten ölçüleri çay kaşığının ucuyla:) Azıcık fazla koy, yemeğin tadını falan değiştiriyor. En güzeli karışım halinde tüketmek.

 8. blank Deniz dedi ki:

  Tüketilebilecek en faydalı bitki (baharat) zerdeçal. Tam bir bağışıklık güçlendirici süper gıda. Tadına rağmen onca faydası göz önünde bulundurularak mutlaka tüketilmeli. Ayrıca cilt problemleri olanlar (leke, sivilce gibi) zerdeçal maskesi denesinler. İnanılmaz etkili. Benim favori baharatlarımdan biridir “altın baharat zerzeçal” 🙂
  Detaylı paylaşım için teşekkürler Duo.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Bağışıklık güçlendiren zerdeçal, altın değerinde gerçekten de. Ben zerdeçal tüketimi üzerine yoğunlaştım yazıda ama dediğin gibi zerdeçal maskesi de çok popüler. Katkın için çok teşekkürler.

 9. Zerdeçalı mutfağımda az kullandığımı farkettiğimden beri eksik etmiyor. Tam bir mucize..Sağlığa faydaları o kadar çok ki.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, bazen baharatların yanında öksüz gibi kalıyor tadından dolayı. Sizin değerini farketmenize sevindim, gerçekten herkes bu mucize baharatı hayatına almalı.

 10. blank kelebeketkisi39 dedi ki:

  Zerdeçalı zeytinyağıyla karıştırıp bir kaşık yutuyorum alerjime çok iyi geliyor.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçal zeytinyağı kürü seninki, çok faydalı, afiyet şifa olsun. Mucize zerdeçal karışımında ise bu ikisine azıcık da karabiber ekliyorsun, oldu bitti:)

 11. Çok severim ve hemen hemen tüm yiyeceklerime eklerim. Özellikle yoğurtla çok güzel gidiyor:)

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Çok güzelmiş, zerdeçalın renginin yemeğin rengini bozmayacak şekilde olmasına dikkat etmek gerek. Evet, yoğurtla kür şeklinde her gün tüketenler var.

 12. blank Nadire K. dedi ki:

  2 yild once zerdecal hayatimiza girdi.kardesimin kanserle olan mucadelesinde tanistik bu baharatla nereye gitsek hep karsimiza cikti ee rabbim hic birseyi bosa yaratmamis suphesiz.sizlerlede paylasmak istedim tarifi bir corba kasigi zerdecal yarimdan az corba kasigi karabiber 2 corba kasigi zetinyag.once zeytinyagi kizdiriyoruz oyle icine malzemeleri atip karistirip macun kivamina gelecek sekilde su koyuyoruz karistirp kapatiyoruz.sabah aksam bir bardak sute bir cay kasigi koyup iciyoruz

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçal kanserle mücadele çok etkili gerçekten de. Dediğiniz tarif de çok kolay ve uygulanabilir bence, çok teşekkürler.

 13. blank Erhan Çakırlar dedi ki:

  Bugün itibariyle verdiğiniz zerdeçal tarifini tüm yemeklere dahil ediyorum (tabi renk olarak uygun olanlara) böyle mucize bir baharatı kullanmaktan geri kalmamalıyız.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçal gerçekten mucize ve herkes tarafından da ilgi görüyor. Tek sıkıntısı tadı ve kesif rengi. Az miktarda zerdeçal da etkili olduğundan lezzet kısmı çok sorun olmuyor. Rengini de dediğin gibi uygun yemekler seçerek halledebiliriz.

 14. blank Hürpost dedi ki:

  zerdaçalın faydaları yararları ve nerelerde kullanıldığını öğrenince daha sık kullanılması gereken baharatlar arasında olması gerektiğine inandım. Özellikle benim kafada tümör olunca şart gibi oldu çok teşekkür ederim benim için çok faydalı oldu.

  1. blank Duo Diyet dedi ki:

   Zerdeçalın en büyük özelliği vücuttaki serbest radikallerle savaşması. Bu yönüyle kanser ve tümör oluşumları için her gün az da olsa tüketilmesi iyi olur. Özellikle de karabiber ve zeytinyağıyla birleşmesi etkisini katlıyor. Umarım tümörden en kısa zamanda kurtulursunuz.

 15. blank WebKenti dedi ki:

  Her şey gibi azı yarar. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir