İçim Laktozsuz Süt ve Faydaları

İçim laktozsuz süt tüketmek, şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunlarından korunmanın en kolay yoludur. Kahvaltıda, ara öğünlerde ve günün istediğiniz her anında içim laktozsuz süt sayesinde sindirim problemi yaşamaksızın sütün zengin içeriğinden faydalanabilirsiniz. Laktozsuz süt ne demek, nasıl yapılır, ne gibi faydaları faydaları vardır tüm detaylar yazıda sizi bekliyor.

Evet insan vücudu için sayısız fayda barındıran, protein ve kalsiyum kaynağı bir gıda olan süt, bazı bünyelerde çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Bu rahatsızlıklar genellikle gaz ve şişkinlik olarak ortaya çıkar. “Laktoz intoleransı” olarak bilinen bu durum, süt ve süt ürünlerinin sindirilmesine karşı vücudun gösterdiği direnç olarak ifade edilir.

Dünya nüfusunun neredeyse % 70’ine yakınında görülen laktoz intoleransı, süt ürünlerinin tüketimini kısıtlar. Ancak, bu hastalığa karşın geliştirilen “laktozsuz süt” bu sorunu ortadan kaldırır. Siz de normal süt ve süt ürünlerini tükettiğinizde şişkinlik ve gaz problemleri yaşıyorsanız; İçim laktozsuz süt ile bu sıkıntıları ortadan kaldırabilirsiniz.

Laktozsuz Süt Nedir?

“Süt şekeri” olarak da bilinen laktoz, süt kaynaklı gaz ve şişkinlik problemlerinin esas sebebidir. Adından da anlaşılacağı üzere sütün içeriğindeki laktoz ortadan kaldırılarak laktozsuz süt elde edilir. Laktozun yok edilmesinde ise bu şekeri parçalayan “laktaz” enzimine başvurulur.

Laktoz intoleransı olmayan bireylerde vücutta bulunan laktaz enzimi, sütün sorunsuz bir şekilde sindirilmesini sağlar. Ancak laktoz intoleransı olduğunda bu enzimin eksikliği veya düzgün çalışmaması durumu söz konusudur. Bu nedenle laktozsuz süt üretimi gerçekleşir.

Normal sütlerden içeriğindeki tek fark laktoz olmamasıdır. Bu da normal sütün içine laktaz enzimi ilave edilerek sağlanır. Enzim, sütün içindeki laktozu parçalar. Böylece bu sütü içen kişinin laktozu sindirmesine gerek kalmaz. Bu sayede laktoz intoleransı olan kişiler de süt ve süt ürünlerinin faydalarından yararlanmaya devam edebilir.

Laktozsuz Süt Nasıl Yapılır?

Laktozsuz süt üretiminde iki farklı yol tercih edilebilir. Bunlardan ilki serbest enzim sistemidir. Türkiye’de üretilen laktozsuz sütlerde bu yöntem uygulanır. Sütün içine eklenen laktaz enzimi, süt içeriğindeki laktoz miktarını istenilen düzeye düşürdükten sonra etkisini kaybeder.

Bu aşamadan sonra ısıl işlem yapılan sütler tüketime hazır hale getirilmek üzere ambalajlanır. Diğer bir yöntem ise “immobilize enzim yöntemi” olarak ifade edilir. Maliyetinin yüksek olması ve işlem sonrası temizliğin daha zor olması nedeniyle Türkiye’de bu yöntem tercih edilmez.

İçim Laktozsuz Süt Faydaları Nelerdir?

Normal süt içeriğinde bulunan kalsiyum, D vitamini, protein ve diğer faydalı bileşenler laktozsuz mamullerde de mevcuttur. Dolayısıyla laktozsuz sütün de normal süt gibi insan sağlığına birçok faydası vardır. İçim laktozsuz süt faydaları:

  1. Sindirimi düzenleyici etkisi
  2. Kemiklerin ve dişlerin gelişmesine sağlaması
  3. Enerji sağlaması
  4. Sinir hücrelerinin iletimine katkısı
  5. Bağışıklığı desteklemek
  6. Osteoporoza karşı koruyucu etkisi

Laktoz içermediğinden dolayı laktoz intoleransı olan bireylerin de rahatça tüketebiliyor olması olarak sıralanabilir.

Laktozsuz Süt İçmenin Herhangi Bir Dezavantajı Var Mıdır?

İçim laktozsuz süt” denildiğinde normal sütten farklı bir içerik algısı oluşmamalıdır. Normal sütten ayrıldığı için tüketiciler ilk etapta laktozsuz süt zararları hakkında merak duyabilirler. Ancak bilinmelidir ki; bu sütlerin içeriğine sadece laktaz enzimi eklendiğinden dolayı normal sütten bir farkı yoktur.

Laktozsuz süt içeriğinde A, D, B6 ve B12 vitaminleri ile birlikte kalsiyum, çinko, sodyum, fosfor, magnezyum, potasyum, folik asit ve az miktarda da C vitamini bulunur. Yağ oranı % 30 protein oranı ise % 28 olan bu sütlerin herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Özellikle laktoz intoleransına sahip olan bireyler gönül rahatlığıyla laktozsuz sütü tüketebilirler.

Hamilelik döneminde oluşabilen geçici laktoz intoleransı için de laktozsuz mamuller önerilir. Siz de süt içtikten sonra vücudunuzda rahatsızlık hissediyorsanız İçim laktozsuz süt ile bu sorunların hepsine “dur!” diyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Kekreyemiş Tozu Nasıl Kullanılır?

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın