C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

C vitaminin faydaları özellikle kış aylarında daha çok konuşuluyor. Bunun nedeni de bağışıklığı güçlendirme potansiyeli diyebiliriz. Ancak C vitamininin soğuk algınlığına iyi gelmesi onlarca yararından sadece bir tanesi, sağlığımız için daha birçok faydası bulunmaktadır.

Hastalıklara karşı gereksinimiz olan antioksidan, vücut tarafından doğal olarak üretilmiyor, bu nedenle onu C vitamini açısından zengin gıdalardan elde etmek çok önemli. Peki C vitamini hangi besinlerde bulunur? Özellikle kırmızı ve yeşil dolmalık biber, portakal, mandalina, limon gibi narenciyeler, kivi, brokoli, domates ve Brüksel lahanası dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunur.

Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmalarına göre yetişkin kadınların günde 75 miligram (mg) C vitaminine ve yetişkin erkeklerin 90 mg’a ihtiyacı vardır. Bunu isterseniz doğal yollardan C vitamini bulunan besinleri tüketerek alın, isterseniz de ilaç ve gıda takviyeleriyle alın farketmez, ama sağlığınızı korumayı başarmalısınız.

C Vitaminin Faydaları Nelerdir?

1. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitaminin faydaları; C vitamininin belki de en bilinen faydası bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisidir. C vitaminini oksidatif strese karşı koruyarak, mikrobiyal öldürmeye yardımcı olarak ve doku hasarı potansiyelini azaltarak bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Vitamin eksikliğinin enfeksiyon oranını arttırdığı da söylenmektedir.  Burnunuzu çekmeye başladığınızda C vitamini yüklemeniz sizi soğuk algınlığından korumaz ama daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir.

2. C vitaminin cilde faydaları da çok fazladır.

Vücudun etrafındaki bağ dokusunda bulunan kolajenin sentezi için C vitaminine ihtiyaç vardır. Kolajen üretimi için yeterli C vitamini seviyeleri gereklidir.  Kolajen vücutta en çok bulunan proteindir ve organlarımızda ve tabii ki saç, deri ve tırnaklarımızda bulunanlar gibi bağ dokularında kritik bir rol oynamaktadır.

Genellikle sağlık ve güzellik uzmanları kolajeni cildin yaşlanma karşıtı olduğunu belirtirler. Evet, C vitamini almanın kolajen üretiminin artmasına ve cildin daha genç görünmesine yol açtığı gerçeği var. C vitamini aynı zamanda yaraların iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

c vitaminin faydaları nelerdir?
c vitaminin cilde faydaları nelerdir?

3. C vitaminin faydaları demirle birlikte olduğunda katlanır.

C vitamini, demir gibi vücuttaki minerallerle etkileşime girer. Demir, vücuda gerekli olan uygun büyüme ve gelişmeyi destekler, vücuda oksijen verme yeteneğine yardımcı olur ve belirli hormonların yapılmasına yardımcı olur.

Demirin normal şartlarda vücut tarafından emilmesi zor olabilir, ancak aynı C vitamini ile birlikte alındığında daha iyi emilim gerçekleşmektedir.

4. Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

C vitamini faydaları; C vitamini bilişsel işlevde de rol oynuyor ve beyin fonksiyonlarını geliştiriyor. Yapılan bir deneyde bilişsel olarak sağlam çalışma yapan katılımcılarda, biliş bozukluğu olanlara kıyasla daha yüksek C vitamini konsantrasyonları buldu.

5. Antioksidan özellikleri kronik hastalığa karşı korunmaya yardımcı olur.

Antioksidanlar, vücutta üretilen ve hücrelere ve dokulara zarar veren uçucu ve zararlı maddeler olan serbest radikalleri etkisiz hale getirmek için hareket ederler. Araştırmalara göre, antioksidanlar kanser veya kalp hastalığı gibi kronik sağlık durumlarının gelişmesine karşı koruma sağlayabilir.

6. C vitamini faydaları göz sağlığında da etkilidir.

C vitamininin katarakt gelişme riskini azalttığı ve ayrıca yaşa bağlı gelişen bir göz rahatsızlığı olan makula dejenerasyonunun (AMD) ilerlemesini yavaşlattığı yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Günlük C vitamini takviyesi almak, antioksidan özelliklerinden dolayı orta dereceli AMD’si olan kişilerde hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır.

7. C vitamini kanser tedavisini destekleyebilir.

C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerle dolu bir diyet yemenin belirli kanser türlerinin riskini azalttığı belirtilmektedir. Tabi sadece C vitamini içeriğiyle bu mümkün olmaz ama yapılacaklar listesine bunu da eklemeniz iyi olacaktır.

Bir araştırmaya göre, C vitamini ekstra yüksek dozlarda intravenöz olarak alındığında radyasyon ve kemoterapiyi daha etkili hale getirdiği anlaşıldı. Ayrıca yüksek dozda C vitamininin kanser önleyici ilaçlarla birleştirildiğinde meme kanseri hücreleriyle savaşmaya yardımcı olduğu tespit edildi.

İLGİLİ YAZI: Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Sarımsak Kürleri 

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın