Kabak Çeşitleri – En Lezzetli 10 Kabak Çeşidi

Kabak, yaz mevsiminin en sevilen sebzelerinden biridir. Ancak, birçok kişi genellikle yeşil kabak çeşitleri hakkında bilgi sahibidir.. Oysa ki, kabak dünyasında çok daha fazla çeşit bulunmaktadır.

Bu yazıda, bilmediğiniz ve sofranızda daha fazla yer vermek isteyebileceğiniz en lezzetli 10 kabak çeşidini daha yakından tanıyacaksınız. Bu kabakların isimleri ve özellikleri neleridir, buyurun beraberce inceleyelim.

En Popüler ve En Lezzetli Kabak Çeşitleri

Bazı kabak çeşitleri süs için de kullanılmaktadır ama o türleri yazımıza dahil etmedik. En popüler yenen kabak çeşitleri sizlerle olacak. Yemeği, dolması, kızartması ve tabi ki olmazsa olmaz tatlısı yapılan kabak çeşitleri ele alındı. Hadi başlayalım.

1. Sakız Kabağı

Sakız kabağı, kabak çeşitleri içinde, kabak ailesinin en popüler üyelerinden biridir. İnce ve silindir biçiminde olan bu kabak, içini doldurması ve tüketmesi oldukça keyiflidir. Ayrıca turşu yapımında ve köfte tariflerinde de kullanılabilir. Sakız kabağı, vitamin ve mineral açısından zengin bir içeriğe sahiptir ve kilo vermek isteyenler için de ideal bir seçenektir.

2. Asma Kabak

Sakız kabağı cinsinden ama daha farklı bir kabaktır.. 6-8 cm. çapa ve 70-80 cm. boya sahip olan beyaz bir kabaktır.

kabak çeşitleri - en lezzetli 10 kabak çeşidi
kestane kabak

3. Kestane Kabak

Sert kabuklu büyük cins bir kabaktır. Pişirildikten sonra yumuşayan kabukları soyulur. İçi kırmızı renktedir. Yemeği ve tatlısı yapılan bu kabağın tadı oldukça lezzetlidir. Kestane kabağı tatlısı için aşağıdaki videoyu tavsiye ederim.

4. Bal Kabağı

Bal kabağı, en bilinen kabak çeşitlerinden biridir. Tatlı tariflerinde, yemeklerde ve çorbalarında sıkça kullanılır. Turuncu rengi ve lezzetiyle sofralarınıza şıklık katar. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını destekler ve cilt sağlığına katkıda bulunur.

İLGİLİ YAZI: Kabak Çorbası

5. Siyah Kabak

Yeşili ve turuncusu olduğu gibi, siyah kabak da oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Kızartması ve haşlaması en çok tercih edilen yöntemlerdir. Siyah kabak, diğer kabak çeşitleri gibi birçok yemek tarifinde kullanılabilir. Lezzeti ve faydalarıyla sofralarınıza farklılık katacaktır.

6. Sarı Kabak

Sarı kabak, güneş gibi parlayan bir kabak çeşididir. Gözleri ve damakları etkileyen sarı kabaktan, vitamin dolu salatalar, dolmalar ve kızartmalar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kemik sağlığını destekler.

İLGİLİ YAZI: Fırında Kabak Nasıl Yapılır?

7. Girit Kabağı

Diğer kabak çeşitlerine nazaran oldukça küçük bir kabak çeşidi olan Girit kabağı, kabak dolması severlerin şık görünmesi ve içinin kolayca oyulabilmesi sebebiyle de sıklıkla tercih ettiği kabak çeşitlerinden biri.

8. Helvacı Kabağı

Helvacı kabağı, kırmızı ya da sarı renkte olabilen bir kabak çeşididir. Tatlı yapımı için en uygun seçeneklerden biridir. Lif bakımından zengin olduğu için sindirim sistemi için faydalıdır. Sofralarınıza şıklık katacak ve lezzetli tatlılar yapmanızı sağlayacaktır.

9. Su Kabağı

Su kabağı, asma kabağı olarak da bilinir. Sap kısmı dar, alt kısmı geniş bir yapıya sahiptir. İçini boşaltarak su kabı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı yörelerde yemek yapımında da kullanılır ve lezzetli sonuçlar verir.

10. Hokkaido Kabak

Tüm kabak çeşitlerinden çok daha tatlı bir aromaya sahip olan Hokkaido kabak; çorbasından, püresine birçok aromatik tarifte gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir kabak çeşidi.

Evet, en lezzetli kabak çeşitleri neler gördünüz, her biri kendine özgü lezzeti ve sağlık faydalarıyla sofralarınıza renk katacaktır. Daha fazla çeşidi denemek ve kabak yemeklerinin farklı tariflerini keşfetmek için cesaretlenin. Sofranızı kabağın en lezzetli çeşitleriyle renklendirin ve sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarın!

Kaynaklar: https://www.kabak.gen.tr/kabak-cesitleri.html

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın