Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? Bu 10 Yöntemi Uygulayın!

Hamile kalmak ve anne olmak, annelik hissini yaşamak çoğu kadının hayalidir. Hamile kalmak için ne yapmalıyım diyen kişi hamile kalmak için öncelikle kendi vücudunu tanımalıdır. Ve bireyler üremenin nasıl gerçekleştiği hakkında geniş bilgi sahibi olmalıdır. Kadınlar bu süreçte adet döngülerini takip etmelilerdir.

Stres, alkol, sigara, doğum kontrol haplarının kullanılması doğurganlık dönemini etkileyen rahatsızlıklara sebep olabilir. Dolaylı olarak da olsa kadının hamile kalmasını engelleyebilir.

Nasıl Hamile Kalınır?

Hamile kalmak için neler yapılır diyorsanız, bunun için işe önce en basit ve doğal yoldan başlamalısınız. Hamile kalmanın en normal ve doğal yöntemi, doğru zamanlarda korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmektir. Erkek bireyler her zaman üremeye hazır canlılarıdır fakat kadın fizyolojisi daha karmaşık olduğu için hamilelik bazen aksayabilmektedir.

Yumurta sayısı yıllarca azaldığı için, kadınlarda yaş ilerlediği zaman yumurta sayısı da azalmaktadır. Bu sebeple hamile kalma şansı da azalmaktadır.

Hamile Kalmak için Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?

Regl dönemlerinde kadınların yumurtaları parçalandığı için, bu dönemlerde kadınlar hamile kalamaz. Hamile kalmak için en uygun zaman sağlıklı bir regl döngüsünün olduğu zamandır. Bunu düzeni yakalamak çok önemlidir.

Erkek üreme hücresi olan sperm, kadınların vücudunda 4- 5 gün aralıklarında canlı kalabilmektedir. Eğer bu dönem içinde kadının yumurtası sağlıklıysa ve kadın doğurganlık dönemindeyse spermle yumurta birleşerek hamilelik gerçekleşebilir.

Bazı durumlarda çiftler ne kadar deneseler de hamileliği gerçekleştirmekte zorlanabilirler. Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyorum.

Hamile kalmak için dua etmek de manevi olarak rahatlatır. Bu konuda özellikle de Zekeriya Peygamberin duası sıkça yapılmaktadır.

Hamile Kalmak İçin Neler Yapılır? Yapılacak 10 Şey

Hamile kalmak için yapılacaklar birden fazla yöntemi içermektedir. Özellikle uğraşmalarına rağmen birçok yöntemler denemelerine rağmen hamileliği gerçekleştirmekte zorlanan çiftler için şu öneriler çok değerlidir. Hamile kalmak istiyorum diyorsan bunun için şu 10 şeyi yapmalısın.

  1. Hamile kalmak için hamile kalmaya engel olabilecek tiroit hastalığı, polikistik over sendromu, endometriozis, diyabet gibi hastalıklara sahip olan kadınların bu hastalıklar için gerekli tedavilerinin yapılmış olduğuna emin olmak gerekir.
  2. Stresten uzak durmak önemli çünkü stres hormon üretimini engeller ve düzenli hormon işleyişini bozar. Stres adet düzenini de bozar. İllaki hamile kalmalıyım da ayrı bir stres oluşturur, buna gerek yok, kendinizi rahat hissettiğinizde her şey daha yolunda gidecektir.
  3. Yumurtlama dönemini iyi hesaplayın çünkü bu dönemde ilişkiye girmek hamilelik şansını yükseltir.
  4. Obezite hamileliğin önüne geçen en büyük sebeplerden biridir. Bu sebeple hamile kalmak için önce kilo verilmesi çok faydalıdır.
  5. Hamile kalmak için çiftlerin çok sıcak ortamlarda bulunmaması en doğrusudur. Yüksek ısının olduğu banyo, hamam, sauna, buhar banyosu gibi yerler sperm kalitesini bozmaktadır.
  6. Cinsel ilişki esnasında yağ, kayganlaştırıcı krem gibi ürünler spermlere zarar vermektedir.
  7. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, yürüyüşe çıkmak, evde basit de olsa ev egzersizleri yapmak çok faydalıdır. Bu hem bedenen hem ruhen hamileliğe hazır olmayı sağlar.
  8. Yeterli ve dengeli beslenmek, özellikle yağlı balıklar tüketmek, taze meyve ve sebzeler yemek çok önemli. Kalsiyum, demir gibi mineraller almak hem erkekler hem kadınlar için sağlıklı üreme hücreleri anlamına gelmektedir.
  9. Folik asit kan hücrelerini arttırarak sizi hamileliğe hazır hale getirir. Eşinizin de çinko, E vitamini ve selenyum desteği alması size destek olacaktır.
  10. Alkol, kafein, sigara kullanımları hamileliği engeller. Hem erkekler hem kadınların dikkat etmesi gereken bir konudur.

Hamile Kalmayı Arttıran ve Azaltan Faktörler

Hamile kalmak için yapılacaklar arasında en önemli etkilerden biri sağlıklı bir yaşam tarzı değişikliğidir. Hem kadın hem erkek birey, fiziksel ve mental olarak sağlıklı olmalıdır. Hamile kalmak için ne zaman ilişkiye girilmeli derseniz kadının doğurganlık döneminde girilmelidir.

Hamile kalmak için cinsel ilişki sırasındaki pozisyonun çok bir etkisi yoktur. Fakat ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılır derseniz, ilişkiye girildikten hemen sonra kadın kısa bir süre boyunca sırt üstü yatarsa hamilelik şansını artırır.

Bazı araştırmalar sonucu açıklanan cinsel ilişkiden hemen sonra belin altına küçük bir yastık konulması, spermlerin yumurtaya ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Her gün cinsel ilişkiye girmek, spermlerin niteliğini ve sayısını azaltmaktadır. Bu yüzden hamile kalmak isteyen bireylere her gün cinsel ilişki önerilmez.

Düzenli kullanılan bazı ilaçlar hamileliği engelleyebilir. Bu dönemde bireyler doktorlarıyla konuşup ilaçlarının dozunun ya da direkt ilaçlarının değiştirilmesini isteyebilirler. Hâlâ hamilelik sağlanmadıysa, bir hekime başvurulması gerekir.

hamile kalmak i̇çin ne yapmalı?Pin
hamile kalmak i̇çin ne yapmalı?

Hamile Kalmak için Zeytinyağı İncir Kürü

Hamile kalmak için ilaç almaya gerek yok, isteyenler birçok doğal kürden destek almaktadır. Bunlardan en önemlisi zeytinyağı incir kürü diyebiliriz. Peki zeytinyağı incir kürü nasıl yapılır öncelikle bir kabın içine 4 kaşık zeytinyağı koyun.

İçine de 4 tane inciri kesip yerleştirin ve bu şekilde 1 gün zeytinyağının içinde bekletin. Her gün sabah akşam 1 adet zeytinyağlı incir yedikten sonra yerlerine yeni incirler koyun. Böylece her zaman 1 gün beklemiş incir tüketmiş olursunuz.

İncir zeytinyağı kürü faydaları hamilelik için çok büyük öneme sahiptir. Yumurta gelişimine yardımcı olarak hamile kalma şansını ve doğurganlığı arttırır. Hamile kalmak için incir zeytinyağı kürü kullananlar bu kürle beraber zeytin de tüketmişlerdir.

Bu kürle iç içe olan 7 zeytin 1 incir diyeti de yaptığınızda aynı zamanda beslenme dengesini iyi kurmuş olacaksınız.  Hamile kalmak isteyenler zencefil ve zerdeçal tüketimine de önem vermeliler.

Özellikle de zencefil çayını öneririm. Biz elimizden geleni yapalım, gerisi biraz da nasip meselesidir. Umarım herkes bu konudaki hayallerine kavuşur.

İLGİLİ YAZI: Hamilelikte Progestan Kullanımı Nasıldır?

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın

1