Kuşburnu Marmelat ve Çayının Yapılışı Faydaları

Kuşburnu Marmelat ve Çayının Yapılışı Faydaları

Şimdi kuşburnunun tam zamanı ve güle benzeyen parlak kırmızı rengiyle satış noktalarında raflarda yerini aldı. Kuşburnu marmelat olarak, çok daha fazla rağbet görüyor ilk çıktığı dönemlerde. Sonbahar bittiğinde ise kuşburnu çayı ön plana çıkmaya başlıyor.

Kuşburnu meyvesi nasıl tüketilirse tüketilsin ama mutlaka tüketilsin. İster marmelat, ister çay, ister reçel, isterse pekmez olarak çünkü mevsim değişikliklerinden kaynaklı vücut kırgınlıklarının en büyük destekçisi diyebilirim. Şu kadarını söyleyeyim, kuşburnu limonun 60 katı kadar C vitaminine sahip.

Gül bitkisiyle aynı aileden olan kuşburnunun tarihi de güllerle aynı ve milattan önceki dönemlere dayanıyor. O zamanlardan günümüze, kuşburnu bitkisine saflık, temizlik gibi değerler atfedilmiş ve sağlık alanında kullanılmış. Kuşburnu yüzyıllarca, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına, tenyalara, soğuk algınlıklarına çok etkili çözümler sunmuş şifalı bir bitki.

Gerekli miktarda tüketildiğinde ve çayı doğru demlendiğinde kuşburnu bitkisinin faydaları daha çok hissedilecektir. Ne kadar ve nasıl kullanılacağı, yapılışı, ne gibi faydaları olduğuna geçmeden önce, kuşburnu ve besin değeri hakkında kısaca bilgi verelim.

Kuşburnu ve Besin Değerleri

Kuşburnu bitkisini birçok farklı isimde duyabilirsiniz. Gülburnu en çok kullanılanı ama gül elması, deligül de deniyor, yabancı dildeki ismi ise rosehip. Kuşburnu bitkisi çalı şeklindedir ve gül gibi dikenleri var. Kuşburnu mevsimi sonbahardır, yaz sonu meyveye durur ve kış boyu devam eder. Şu an taze taze toplanan kuşburnu marmelat yapılır, toplanan meyvelerden bir kısmı da kurumaya  bırakılır ki, kış soğuklarında kuşburnu çayı içilebilsin.

Kuşburnu Marmelat ve Çayının Yapılışı Faydaları

Kuşburnunun ana vatanı Anadolu’dur aslında fakat dünyada da birçok yerde yetişiyor. Dünyada 70 civarı, ülkemiz de incesi şişmanı, yumuşağı serti tam 27 çeşidi vardır. Kuşburnunun yetiştiği yerlerde, özellikle Karadeniz’de, doğadan toplanan meyveler satılarak ekonomik olarak çok da iyi gelir sağlanmaktadır.

Besin değerleri nedir dendiğinde yukarıda bahsettiğim C vitamini dışında, A, B, E, K vitamini açısından da zengindir. Bu kadar vitamininin hastalıklara karşı nasıl bir direnç sağlayacağını siz düşünün artık. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde de bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Mineral açısından demir, kalsiyum ve magnezyumla yüklü kuşburnu, aynı zamanda likopen içeren besinler arasındadır. Hücre yenilenmesine ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olması kuşburnunun faydaları arasındadır.

Kuşburnu Marmelat Yapımı

Kuşburnu marmelat tarifi çok kolay, herkes evinde yapabilir. Aslında ince işçiliği de yok değil ama ortaya çıkan tadı için her şeye değer. Öncelikle aktardan 1 kilo kuşburnu alın. Şeker katacaksanız tabi şekeri de hazır bulundurun ama şekersiz yapsanız da marmelattaki harika aroma ve tat, şekeri aratmıyor. Fakat çocuklar şekerli seviyor, yapacak bişey yok:)

Gelelim kuşburnu marmelatı nasıl yapılır kısmına, önce malzemeler:

 • Kuşburnu (1kg)
 • Toz şeker (300 gram)
 • Limon tuzu (1 çay kaşığı)
 • Su (1 litre)

Yapılışı: Kuşburnunun uç kısımları bıçakla kesilir. Kuşburnular güzelce yıkanıp düdüklüye atılır. Üzerine suyu koyduğumuzda, su bir parmak kuşburnuların üzerine çıkmalıdır. Yumuşayıncaya kadar yaklaşık bir saat kısık ateşte pişiriyoruz.

Kuşburnu Marmelat ve Çayının Yapılışı Faydaları

İyice yumuşayan kuşburnular püre haline getirilip elimizle bastırarak önce kalın bir süzgeçten, sonra da ikinci kez daha ince bir süzgeçten geçirilir. Üçüncü ve son kez ise temiz bir tülbent ya da ince çoraptan geçirilir ki, meyvenin içindeki minik tüylerden eser kalmasın. Bu son işçilik çok önemli, bazen hazır kuşburnu marmelat satan yerlerden alınca bu tüylere rastlamak mümkün, bu da damak tadını olumsuz etkiliyor.

Şimdi sıra geldi yenecek hale getirmeye. En ince haliyle süzülmüş kuşburnu bir tencereye alınır ve koyu kıvam alıncaya kadar ara ara karıştırılarak kaynatılır. Karıştırmayınca dibi tutabilir. Kaynarken oluşan köpükler de üzerinden alınmalıdır. Koyulaşma başlayınca şeker ve limon tuzu eklenir. Çok şeker atılan bir marmelat değildir çünkü kendi tadı yeterince var. Son ilavelerden sonra yaklaşık bir 20 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır ve marmelat kavanozlara alınır. Kahvaltılarda ailecek tüketilmeye hazır, afiyet olsun.

Kuşburnu Çayı

Bağışıklık sistemini güçlendiren en etkili çaylardan biri kuşburnu çayı. Kuşburnu çayının faydaları günde 2 bardak içildiğinde etkisini gösterir. Özellikle soğuk algınlığı ve gribe karşı iyi bir koruma sağlar.

Kuşburnu Marmelat ve Çayının Yapılışı Faydaları

Kilo verdirdiği ve birçok hastalığa yardımcı olduğu için hazır kuşburnu çayları çok satıyor ama “Doğal kuşburnundan kendim evde yapacağım.” diyenler için kısa ve kolay bir tarifim var.

Yapılışı: 1 fincan çay için 5 tane kuşburnunu havan gibi bir yerde hafifçe ezin, çatlaması yeterli. Şayet ufalanmış kuşburnu ise, 2 çay kaşığı koyun. Sonra demlikte ya da cezvede kaynattığınız bir bardak suyun içine atarak 10 dakika demlemeye bırakın. Buharı çıkmaması ve sıcaklığını hemen kaybetmemesi için üzerini kapatın. Çayı sıcak içmek daha faydalı ve mümkünse yemek yedikten kısa bir süre sonra tüketin.

Kuşburnu Bitkisinin Faydaları

Kuşburnu faydaları nelerdir, en çok merak edilenler, kilo verdirir mi, basura iyi gelir mi gibi sorular. Ben her zamanki gibi madde madde faydalarını sıralamak istiyorum.

 1. Nezle, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudu korur.
 2. Kabızlığı giderir, bağırsak parazitlerini düşürür ve basur için de çok faydalı.
 3. Kandaki kolesterol dengesini sağlayarak kalp damar sağlığına katkıda bulunur.
 4. Günde 2 bardak kuşburnu çayı ve 1 yemek kaşığı marmelat yemek kilo vermede etkilidir.
 5. Midede oluşmuş hasarları tedavi edicidir.
 6. Kuşburnu çayının ağrı kesici özelliği sayesinde ağrı kesici ilaçlardan uzaklaşacaksınız.
 7. Böbrek rahatsızlıklarına ve idrar akışındaki sorunlara yardımcı olur.
 8. Kuşburnu çayı kireçlenme denen rahatsızlığı azaltır.
 9. Yaşlılığa bağlı kırışıklık ve yüz çizgileri için kuşburnu çayını tüketebilirsiniz çünkü kuşburnu cildi güzelleştirir.
 10. Kuşburnu marmelat olarak tüketildiğinde cinsel gücü arttırır.

Bu çok faydalı bitkiyi şu an aktarlarda bulabilirsiniz. Hemen alıp ya kuşburnu marmeladı yapın, ya da kuşburnu çayı yapıp için. Her şey mevsiminde güzel çünkü.

Aktara gitmişken karabaş otu da alın, karabaş otu çayı da çok faydalı. Karabaş Otu Çayı Yapılışı ve Faydaları yazımda detayları bulabilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 113 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (27 yorum)
Deniz
Deniz Cevapla
- 7:30 am

Kuşburnunun faydaları çok fazla olsa da ben bunu sadece çay şeklinde tüketebiliyorum. Kuşburnu marmelatı benim damak tadıma pek uygun değil ama çevremdekiler bayılıyor. Dediğin gibi mevsiminde bol bol tüketmek lazım. Ben de çay formunu bol bol tüketmeye devam edeyim öyleyse 🙂 Bilgilendirici paylaşım için teşekkürler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:57 pm

  Tereyağ kıvamında hafif ekşimtrak bir kuşburnu marmelatına şöyle ekmeği bi bandıracaksın kii:) Alışılmış bir tat olmadığından, dediğin gibi herkesin damak tadına uymayabiliyor. Önemli olan kuşburnunun vücuda bir şekilde girmesi ve kuşburnu çayı da en çok tercih edilenlerden. Şimdi tam mevsimi, afiyet olsun.

Selma
Selma Cevapla
- 7:46 am

Çayı çok severim ve her kış taze taze alır yaparım

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:58 pm

  Şu anda aktarlarda kuşburnu bulmak mümkün. Çayı da çok hafif.

Tolum
Tolum Cevapla
- 1:06 pm

Kuş burnu bizim buralarda çok tamda topluma zamanı genellikle kuşburnu çayı olarak tüketmekteyiz kışın sobanın üzerinde olmazsa olmazım

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:09 pm

  Kuşburnu marmelat işi biraz zahmetli olduğu için en kolayı çay olarak tüketmek. Kışın sobanın üstünde deyince, kışı da özledik mi ne:)

Sanat penceresi
Sanat penceresi Cevapla
- 6:31 pm

Duo merhaba çoktandır uğramadim size . Nasılsın . Nasıl gidiyor.
Öneri daha grip gelmemiş bize ama yakındır gelmeden engeleyelim ama nasıl tabi ki sizin önerileriniz lazım.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:11 pm

  Kuşburnu çayını hasta olunca içme, olmadan önce iç ki vücut hep zinde olsun ve grip hiç uğramasın.
  Site konusunda da biz hep aynı, sende değişiklikler var, site ismi güzel olmuş.

   Sanat penceresi
   Sanat penceresi Cevapla
   - 1:00 pm

   Teşekkür ederim

kelebeketkisi39
kelebeketkisi39 Cevapla
- 6:44 pm

Kuş burnunu çay olarak tüketmeyi tercih ediyorum ama marmelatıda denemek gerek.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:16 pm

  Marmelatı hazır alır mısın dersen daha hiç almadım. Çünkü zahmetli ya, kimse senin kadar dikkat etmez yaparken, o yüzden kendi el emeğiyle bizzat yapılan marmelat çok değerli. Kuşburnu çayı ise en kolayı, önemli olan belli aralıklarla tüketebilmek.

Kitaplara Kaçanlar
Kitaplara Kaçanlar Cevapla
- 10:13 am

Zahmetli bir iş. Son yıllarda olmasa da kuşburnunu annem de çok güzel yapardı.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:47 pm

  Kuşburnunun içinde ince ince tüyler olmasa kolay aslında ama o süzme işi biraz zorluyor. Annenin eline sağlık, belki yine yapar.

Nilüfer
Nilüfer Cevapla
- 8:15 am

Çayına da marmelatına da bayılıyorum. Yapılışı da çok zahmetli. Ben yapmadım ancak yapanları görmüştüm.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:57 am

  Aynen, süzgüden geçirme işi zor biraz ama kendin yaptığın için şekerini falan kafana göre koyabiliyorsun ve tabi ki en önemlisi güvenle tüketiyorsun. Kuşburnunun dediğin gibi çayı da marmelatı da çok iyi.

Yurdagül Çelik
Yurdagül Çelik Cevapla
- 8:36 am

Marmelatını da çayını da çok severim.Çocukken de annem bolca çayını demler bize içirirdi.Şimdiler ise hiç içmiyorum.Teşekkürler bu güzel bilgi için 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 9:59 am

  Havalar soğumaya başlayınca çayını içmeye başlıyoruz genelde çünkü soğuk algınlıklarına karşı çok etkili. Ben teşekkür ederim.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 6:44 pm

Kuşburnunun faydalarını hep duyarım. Nedense ihmal ederim hep evde yapmayı.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 8:25 pm

  Şimdi tam zamanı, marmelatını yaparsan bloğunda görmek isteriz.

istanbulacilelektrikcisi
istanbulacilelektrikcisi Cevapla
- 1:36 pm

oh mis mis kuşburnu, çok faydalı çok lezzetli

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 5:36 pm

  Aynen, özellikle marmelatı çok lezzetli ve de faydalı

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 3:21 pm

Kuşburnu çok faydalı bir bitki gerçekten. Şeker ve şekerli hiçbir şeyi kesinlikle kullanmadığım için marmelatını yiyeceğimi sanmam. Fakat çayını kış aylarında içmeyi çok severim. Yine sayenizde güzel bilgiler edinmiş olduk. Teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:35 am

  Marmelatı ile ilgili şunu söyleyeyim, birçok kişi şeker kullanmadan yapıyor çünkü hafif tadından dolayı şekere ihtiyaç kalmıyor. Çocuklar da yesin diye genelde şeker konuyor. Kuşburnu çayı ise efsane zaten.

sessiz haykırış
sessiz haykırış Cevapla
- 3:32 pm

Ben arazi bakmaya filan gidince dağlarda çok görüyorum yeni nesil pek bilmez ama orta yaş ve üstünün vazgeçilmezlerinden çok güzel ve detaylı bir bilgilendirme olmuş teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 11:36 am

  Evet bir çok yerde yetişiyor kuşburnu. Bakınca bundan ne olur ki dersin ama içeriği çok zengin gerçekten.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 12:24 pm

Kuşburnu marmelatı yapmak çok zahmetli bir iştir en iyisi çay olarak içmek diye düşünüyorum. Çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 12:47 pm

  Doğru diyorsun biraz zahmetli ama kuşburnu marmelatı gibi kıvamlı olan marmelat sayısı azdır, uğraşmaya değer. Kuşburnu çayı en kolayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara