Dobble Oyun Refleks ve Dikkat Geliştiren Kutu Oyunu

Monopoli, Uno, Tabu gibi klasik kutu oyunlarından sıkıldıysanız size çok güzel bir kutu oyunu önerim var. Birçok uluslararası ödüllü bulunan Dooble oyunu hakkında çok fazla övgü olunca, ailecek bir deneyimlemek istedik. Bu kadar eğleneceğimizi hiç düşünmemiştim açıkçası. Dobble oyun 6 yaştan itibaren evdeki herkesi içine alan, oynaması da çok kolay bir oyun.

Dobble oyunu görsel algı ve refleksleri ortaya çıkaran bir zeka oyunu diyebilirim. Reflekslerin ne kadar güçlü, ne kadar çabuk görebiliyorsun, beyin ne kadar hızlı test etme imkanın oluyor ve inanın burada yaşınızın büyük olması fazla işe yaramıyor:) Evin en küçük bireyi hepimizden hızlı çıkabiliyor ve oyunu kazanabiliyor. Ailecek oynarken çok eğleniyorsun; tanıdıklarınla veya arkadaşlarınla oynarken de eğlenmenin yanında çok iyi kaynaşıyorsun.

Dünya çapında çok sevildiği için ve de eğitime olan katkısından dolayı akıl oyunları kategorisine alınmış ve oyunun turnuvaları yapılmakta. Ödüllü bir oyun olduğunu söylemiştim, aldığı ödüller; Toy of the Year (TOTY) Nominee, Parents’ Choice Gold Award, Dr. Toy 10 Best Games, ASTRA Best Toy for Kids.

Dobble Oyun Hakkında

Aslen Fransız yapımı Dobble oyunu, refleks ve eşleştirme oyunları kategorisindeki kutu oyunlarındandır. Şirin ve çok büyük olmayan bir kutunun içinde 55 kart var. Bu 55 kart teneke veya karton bir kutu içinde muhafaza ediliyor. Bu kartların her birinde 8 resim var. 50 çeşit nesne, hayvan, eşya ve diğer görsel öğelerin sembol resimleri çeşitli renk ve boyutlarda kartlara yerleştirilmiş. Her kartta mutlaka ortak bir resim çıkması oyunun en harika özelliği olarak göze çarpıyor.

Kutunun içinden oyunun nasıl oynandığına dair küçük bir kitapçık da çıkıyor. Oyunun 5 farklı oynanış şekli de bu kitapçıkta anlatılıyor. Çok kolay kuralları sayesinde hızlıca öğreniliyor. Oyun, en az 2, en fazla 8 kişiyle oynanabildiği için oldukça etkileşimli bir grup oyunudur. Grupta refleksleri kuvvetli, gözlem yeteneği olan, dikkati ve konsantrasyonu yüksek olan kazanıyor. Dobble oyununda fiyat olarak 2 farklı uygulama var. Teneke kutuda olanlar orijinal olduğundan pahalı, 175 lira civarında. Karton kutuda olanları ise 135 liraya satın alabilirsiniz.

Dobble Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyunun 5 çeşidinden hangisi oynanacağına karar verildikten sonra kartlar dağıtılır. Hangi oyun oynanıyorsa iki kart arasındaki ortak sembol bulunup, sembolün adı yüksek sesle söylenir ve böylece o kart kazanılmış olur ya da oyunun durumuna göre o kartı elden çıkararak avantaj sağlanır. Oyun, kartlar bitinceye kadar devam eder.

Oyuna ilk kez başlarken sembol isimlerine ne denileceğini kendi aranızda kararlaştırın. Mesela kafatası sembolüne korsan da diyebilirsiniz. Dudak sembolüne ağız da diyebilirsiniz. Ayrıca oyuna başlamadan önce bir deneme oyunu oynayıp, kendinizi alıştırıp sonra turnuva yapabilirsiniz.

Sembolün ismini ilk söyleyen kazanıyor, aynı anda söylerlerse kartı ilk alan ya da yere ilk koyan, ilk elden çıkaran kazanır, kısaca hızlı gören hızlı hareket eden kazanır. Kartlar sayıldığında beraberlik durumu oluşursa düello yapılır. En güzel düello oyunu sıcak patates dediğimiz 3. Oyun çeşididir. Her biri 1 kart çeker ve aynı anda açarlar, ilk söyleyen kazanır.

dobble oyun refleks ve dikkat geliştiren kutu oyunuPin
dobble oyun refleks ve dikkat geliştiren kutu oyunu 2

Dobble Oyun Çeşitleri

Dobble oyun 5 çeşit kısa oyundan oluşuyor. Her oyunun ayrı bir güzelliği var ama bazılarını daha fazla sevebilirsiniz. Bizim en sevdiğimiz gökdelende panik ve kuyu oldu. Bakalım siz hangisinin beğeneceksiniz? Oyun çeşitlerine kısaca bir göz atalım:

1- Gökdelende Panik:

55 kartı karıştırdıktan sonra her oyuncunun önüne birer tane kapalı kart konur. Kalan tüm kartlar açık olarak tek deste olarak ortaya konur. Oyuncular aynı anda kartları açarak ortadaki karttaki sembollerden kendisinde olanın adını herkesten önce söyleyerek o kartı kazanır. O kartı alınca sıra alttaki karta gelir ve böylece gökdelendeki kartlar bitinceye kadar oyun devam eder. En çok kartı alan kazanır.

2- Kuyu:

Tüm kartlar oyunculara kapalı olarak dağıtılır, son kart ise masanın ortasına açık olarak konur. Oyuna başlarken oyuncuların elindeki deste halindeki kartlar aynı anda açık konuma getirilir. Yerdeki karttaki sembollerden kendi kartındakiyle benzer olanı gören, hemen sembolün adını söyleyerek elindeki kartı bu kartın üstüne koyar, yani kuyuya atar. Kuyuda artık yeni bir kart vardır ve artık sırada onun üstündeki sembolü bulmak var. Elindeki kart destesini en hızlı kuyuya atıp bitiren kazanır. Elindekileri en son bitiren de kaybeder.

3- Sıcak Patates (Çoklu tur):

Bu oyun çeşidinde her turda oyunculara kapalı olarak birer kart verilir. Kalan diğer kartlar diğer turlar için bekletilir. Oyuncular kapalı olan kartlarını aynı anda ve birbirlerinin kartlarını görecek şekilde avuçlarının içine açarlar. Kim kendi kartındaki sembolü diğer oyuncunun kartında görürse sembolün adını söyleyerek kartını o oyuncunun eline koyar, yani kartını elinden çıkarır. Şimdi eline kart konulan oyuncu elindeki bu yeni kartı, kalan diğer oyuncularının elindeki kartlara bakarak elinden çıkarmalıdır. Patatesler sıcak olduğu için elinden hemen çıkarmalısın, çıkaramazsan elin yanar ve oyunu kaybedersin:) Sonuçta tüm kartlar elinde kalan kişi o turu kaybeder ve elindeki kartlar ona kalır. Tüm turlar tamamlandığında elinde en fazla kart olan oyuncu oyunu kaybeder.

4- Hepsi Benim!(Birden fazla tur içerir):

Masanın ortasına bir kart açık olarak yerleştirilir. Bu kartın etrafına oyuncu sayısı kadar kart kapalı olarak konur. 4 kişi oynuyorsanız, ortada açık bir kart, etrafında da 4 tane kapalı kart olur. Diğer kartlar diğer turlarda kullanılmak üzere kenarda bekletilir. Kapalı olan kartlar oyuncular tarafından aynı anda açılır ve herkes ortadaki karta bakarak açılan kartlardaki ortak sembolleri bulmaya çalışır. Bulduğu sembolün ismini hızlıca söyleyen kartı kazanır. Kazandığı kartları herkes yanına koyar. Bu arada ortadaki kart alınmıyor, ona dikkat edilmeli. Yeni tur için kenardaki destenin en altındaki kart ortaya konularak 2. tur aynı şekilde oynanır. Destede kart kalmayıncaya kadar oyun devam eder, en çok kart kazanan oyunu da kazanmış olur.

5- Zehirli Hediye :

Tüm kartlar karıştırılıp her oyuncunun önüne birer tane konur. Kalan tüm kartlar da, deste halinde üstü açık olarak masanın ortasına yerleştirilir. Oyun başladığında oyuncular kartlarını aynı anda açarlar. Her oyuncu yerdeki kartın üstüne ve diğer oyuncuların kartlarına bakarak ortak sembolü bulmaya çalışır. Sembolün adını söyleyerek ortadaki kartı rakip oyuncunun eline zehirli hediye olarak verir. Ortada şimdi yeni bir kart vardır ve hemen hızlıca oradaki semboller kontrol edilir. Yeter ki diğer oyuncular senden önce bulmasın yoksa o kartı senin eline erebilirler. Oyun sonunda elinde en çok zehirli hediye olarak verilmiş kartlar bulunan, oyunu kaybeder, elinde en az kart olan da oyunu kazanır.

Dobble Oyun Turnuva Puanlaması

Akıl oyunları turnuvalarındaki puanlama sistemini, turnuva yaptığınızda siz de kullanabilirsiniz. Turnuva sisteminde 5 oyun çeşidi de oynanır. En çok oyun kazanan turnuvanın galibi olur.

Turnuvaya “Gökdelende Panik” ile başlanır, kaybeden bir sonraki oyunun hangisi olacağına karar verir.

Gökdelende Panik: Kazanılan her kart +1 puan / en çok kart kazanan oyuncuya +5 puan

Kuyu: Tüm kartlarını elinden çıkaran ilk oyuncuya +10 puan / en son oyuncuya -20 puan

Zehirli Hediye: En az kartı olan oyuncuya +20 puan / ikinci oyuncuya +10 puan

Sıcak Patates: Her kaybedilen tur için – 5 puan

Hepsi Benim: Kazanılan her bir kart +1 puan

Dobble oyun kutu oyunları içinde en iyiler arasında. Ailecek veya arkadaşlarınızla bu oyunu oynarken hem eğlenip hem de reflekslerinizi geliştirebilir, dikkatinizi daha da yükseltebilirsiniz. Keyifli oyunlar.

Kelime Gezmece tarzı, kelime dağarcığınızı artıran mobil oyun AWord kelime oyununu da tavsiye ederim, detaylar için “Harika Bir Kelime Oyunu Aword” adlı yazıma da bakabilirsiniz.

Written by Duo

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Dobble Oyun Refleks ve Dikkat Geliştiren Kutu Oyunu” üzerine 26 yorum
 1. Kutu oyunlarını severim. Dobble oyunun da keyifli vakit geçirmek için iyi bir alternatif olduğu belli. Teşekkürler tanıtım için 🙂

  Yanıtla
 2. Teknolojik aletlerle fazla zaman harcayan gençlerimiz için bu oyun çok faydalı olacaktır. Odaklanma ve konsantrasyon barındıran bu harika oyun hakkında bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Dikkat geliştiren doble oyununu bende edinmek ve çocuklarımla oynamak isterim.

  Yanıtla
  • Teknolojik aletlerle oyun oynamak yerine yüzyüze, etkileşimli ve geliştirici bu tip oyunlar çok değerli. Ailecek çok eğleneceğinize eminim.

   Yanıtla
 3. Dobble Refleks ve Dikkat oyunu tarzındaki oyunları çocuklarımla severek oynuyoruz özellikle kızım çok seviyor. Ben de hem anne hem eğitimci olarak çok faydalı buluyorum bu oyunları çocuklar için.

  Yanıtla
  • Bu oyun çocuklarımızın dikkatini reflekslerini algılarını geliştiriyor gerçekten de. Eğlendirici ve ayrıca da aile içinde ve arkadaş gruplarında çok güzel kaynaşmayı sağlıyor.

   Yanıtla
 4. Epeydir bu tür oyunlar oynamıyordum. Hatırlattığınız iyi oldu. Ailece/arkadaşlarca eğlenmenin başka bir yolu. Emeğinize sağlık :))

  Yanıtla
 5. Dobble oyunu ne kadar da eğlenceliymiş. Daha önce duymamıştım ben. Açıkçası bu tür oyunlar hakkında pek bir bilgim yok. Fakat bahsettiğiniz gibiyse, kesinlikle oynanabilir bu oyun. Özellikle çocuklar için ve çocuklu aileler için idealmiş. Bu gün sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum. Teşekkürler. 🙂

  Yanıtla
  • Çocuklar arasında, aile içi ebeveynlerle beraber ve arkadaş gruplarında eğlenerek oynanabilen bir oyun. Ben de teşekkür ederim yorumunuz için.

   Yanıtla
 6. Bu tip oyunları önceleri çok oynardım ama uzun zamandır pek zaman ayıramıyorum ama eğlenceli gibi duruyor videoyu da izledim biraz zaman geçirmek ve eğlenmek için güzel bir oyuna benziyor dobble oyun teşekkürler.

  Yanıtla
   • Ailece teknolojik oyunları bırakıp bu tür oyunlara yöneliyoruz ama dediğiniz gibi diğer oyunlardan yavaş yavaş sıkılıyorduk yeni bir oyun iyi olur gayet zevkli ve refleks geliştirdiği içinde faydalı. Tavsiye için teşekkür ederim:)

    Yanıtla
    • Dobble oyunu kendine has tarzı olan bir oyun ve kuralları çok kolay. Oyuncular arası yaş farkı çok olsa bile herkes kazanmak için iddialı olabiliyor.

     Yanıtla
 7. Bizim evde de oglumdan dolayı monopoly tabu reversi falan ne ararsan var yıllardır:)
  Ama bu bahsettigin Dobble oyun kutu serisi yok duymamıştım daha önce.
  Refleks geliştirme açısından yararlı gibi görünüyor ben de alabilirim yani?

  Yanıtla
 8. Kutu oyunları biz ailelerin hep birlikte güzel vakit geçirmesine birebir. Dobble oyununu ilk defa duyuyorum, ilk fırsatta bakıp alacağım. Teşekkürler bu güzel oyun önerisi için.

  Yanıtla
  • Akıl oyunlarını araştırırken denk gelmiştim ben de. Sonra ödüllü falan de deyince aldım ve “iyi ki de almışım” dediğim harika bir oyun.

   Yanıtla
Yorum yapın

1