Bedensel Diyet

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Tüketilir Faydaları Nelerdir

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden kiraz zamanı geldi, peki kirazları yedikten sonra kiraz saplarını atıyor musunuz? Atmayın çünkü kiraz sapı çayı yapabilmek için kiraz saplarına ihtiyacımız var. Kirazları yedikten sonra saplarını biriktirip kurutun. Gerçi aktarlardan da kiraz sapı alabilirsiniz ama biraz pahalı, kilosu 40 lira civarında. 

“Doğada hiçbir şey çöp değildir”, yediğimiz kirazın faydasına inandığımız kadar, çekirdeğinin ve sapının da faydalı olduğuna inanın. Gerçi bugünkü konumuz, kirazın faydaları ya da kiraz çekirdeğinin şaşırtan faydası değil, sadece kiraz sapının faydaları üzerine…

Kiraz sapı çayının faydaları ve kiraz sapının tarifi hakkında bilgi vermeden önce şunları söylemek isterim. Rengi, kokusu ve tadıyla çoğu bitki çayından daha lezzetli. Kiraz sapı suyu belki bir kiraz kadar kırmızı olmasa da kırmızımsı bir renktedir ve içimi çok rahattır.

Tek başına kiraz sapı kürü olarak tüketebileceğiniz gibi, başka zayıflama kürlerinin içine de katabilirsiniz. Örneğin ben kiraz sapını daha önce yazdığım Duo Diyet Özel Yağ Yakıcı Kür’ün içine eklemiştim, inceleyebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı

Kurutulmuş kiraz saplarından bir tutam alınarak cezve gibi bir kaynatma kabına konur. Tabi koymadan önce temiz olması için, tozu gitsin diye sudan geçirilir. Bir tutam kiraz sapında 25 civarı kiraz sapı bulunur.

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir kısaca anlatalım. 2 bardak kiraz sapı çayını elde edebilmek için cezvenin içine de 2 buçuk bardak su ilave edilerek 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ılımaya bırakın ve süzerek bardağa alıp afiyetle tüketin. Bardağa aldıktan sonra dilerseniz 3 damla limon damlatabilirsiniz.

Zayıflama amaçlı içiyorsanız aç karna, kilo vermek için değil de vücuda şifa olsun diye içiyorsanız tok karna da tüketebilirsiniz. Günde 2 bardak içmeye 1 hafta devam edilir. 3 gün ara verdikten sonra yine aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

 • Kiraz sapı sayesinde vücuda A, B1, C, D ,E ve K vitaminleri ve birçok mineral girmiş olur.
 • Yağ yakarak zayıflamaya yardımcı olur, selülitleri giderir.
 • Sadece ödem attırır, vücuttaki tuz dengesinde ve minerallerde bir kayıp yaşanmaz.
 • Ameliyat sonrası oluşan ödem ve regl dönemlerinde oluşan ödemleri atmaya yardımcı olur.
 • İdrar söktürür, mesanenin tam boşalmasını sağlar. Prostatı engeller.
 • Böbrek dostudur, kum veya taş oluşmasına izin vermez, idrar yolu enfeksiyonlarından korur.
 • Akşam saatinde içildiğinde rahatlama verir ve uykusuzluğu engeller.

Kiraz Sapı Çayını Kimler İçmemeli: İshal durumdayken içmemeli. Düşük tansiyon şikayeti olanlara da kiraz sapı çayı önerilmemektedir. Hastalık durumlarında doktora veya diyetisyene danışılması tavsiye ediliyor.

Kiraz Sapı Çayı Merak Edilenler

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları

1-Kiraz sapı nasıl kurutulur

Kiraz saplarını naylon değil de bir bez veya tahta üzerine yayarak 1 hafta güneş almayan kuru bir odada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kese kağıdında veya hava geçirmez kaplarda saklayın, bir yıl hiç bozulmadan durur.

2-Kiraz sapı aktarda satılır mı

Kiraz sapı aktar veya bazı sitelerde hazır olarak satılmaktadır ama satın alırken rengine ve kiraz saplarının kalınlığına dikkat edin. Siyahlaşmış ve çok incelmiş olan saplar eskimiştir.

3-Kiraz sapı çayı nasıl demlenir

Kaynamış suya kiraz sapı ekleyerek demlenir diyenler olsa bu şekilde kiraz sapından tam verim alamayız. Peki kiraz sapı çayı nasıl yapılır ? Demleme değil de onun yerine suyun içine kiraz sapları atılarak 5 dakika kaynatılmalıdır. Sonra ılınması beklenir ve süzülerek bardağa alınıp tüketilir.

4- Kiraz sapı çayı nasıl içilir Kiraz sapı aç karnına mı içilir

Sıcak olarak yudumlanabileceği gibi ılıtılmış olarak da içilir. Peki ne zaman içilmeli ? Zayıflama ve diyete destek için içilecekse sabah aç karnına içilir. Gece rahat uyumak için içildiğinde tok veya aç karna farketmez. Yine çeşitli hastalılara şifa olsun diye içilirken de aç karna içilmesi şart değildir.

5-Kiraz sapı kürü nasıl yapılır

Çayın tüketiminin belli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Kiraz sapı çayı ne kadar süre ve günde kaç bardak içilmeli sorusunun cevabı da bunun içinde. 3 hafta devam eden bir kürdür. 1. Hafta her gün 2 bardak kiraz sapı çayı içilir. Sonrasında 3 gün ara verilir 2. Hafta da aynı şekilde devam edilir. 3 günlük bir aradan sonra son hafta da tüketilip kür sonlandırılır.

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı ve Faydaları

6- Kiraz sapı zayıflatıyor mu

Kiraz sapı zayıflama ve kilo verme sürecine olumlu etki eder. Kiraz sapı çayıyla zayıflayanlar sadece bu çayı içerek zayıfladığını söylemiyor, zayıflamaya yardımcı olduğuna dikkat çekiyorlar. Vücuttaki fazla toksinleri bu çayla dışarı atarken yeme içmeye dikkat edilmezse bir faydası olmaz. Kiraz sapı, sindirim ve boşaltıma yaptığı olumlu etkilerle vücuttaki fazlalıklardan kurtulmaya sebep olmaktadır. İştahı da kontrol altında tutmanıza sebep olur ve bu da kilo almayı engeller.

7-Kiraz sapı neye yarar, kiraz sapı neye iyi gelir

Özellikle toksinlerin ve ödemin idrar yoluyla atılmasıyla sağlıklı zayıflamaya yarar. Kabızlığa, romatizmaya iyi gelir. Karaciğer ve böbreklerin dostudur.

8-Kiraz sapı adet söktürücü müdür

Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu ismiyle artık bütünleşmiş gibi. Bir programında kadınlar regl olmadan 5 gün önceden bu çayı içmeye başlamalıdır demişti. Regl döneminde ödemlerden dolayı oluşan şişmelerden olumsuz etkilenilmektedir. Kiraz sapı suyu içmek kan dolaşımını düzenlediğinden, toksin attırdığından, ödemi azalttığından dolayı, kiraz sapı adet söktürür mü sorusuna evet diyebiliriz.

9-Kiraz sapı bağırsak çalıştırır mı

Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir. Yukarıda da uyardığım gibi, ishalken bu çayı içmemek gerekir.

10-Kiraz sapı hapı var mı

Evet, online alışeriş sitelerinde Cherry Handle marka kiraz sapı kapsülü satılmaktadır. Hap olarak tüketmek istemezseniz de, hazır kiraz sapı çayı doğadan veya lipton markalarıyla satışta. Tabi en güzeli doğal evde kendimizin kurutması veya güvendiğimiz aktarlardan satın almak.

Kiraz sapı kürü gibi inanılmaz faydalı ceviz suyu kürü de yapabilirsiniz. Yapılışını ve faydalarını anlattığım “Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Cevizin Etkileri” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

32 yorum “Kiraz Sapı Çayı Nasıl Tüketilir Faydaları Nelerdir

 1. Bipudra dedi ki:

  Geçen yazdan kuruttuğum kiraz sapları İle koca bir kış yeteri kadar kiraz sapı çayı tükettik ailece. Ben özellikle regl dönemimde oluşan huzursuzluk ve uykusuzluk İçin kiraz sapı çayı kullanıyorum. Gerçekten beni rahatlattığını biliyorum. Bu yaz henüz yeni başladım kurutmaya.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kalabalık ailelerde kiraz sapı biriktirmek daha kolay. Evet, hassas dönemlerde ödemin atılması olsun, stresi azaltarak sakinleştirme olsun çok faydalı bir çay.

   1. Sevil Çevirgen dedi ki:

    Kiraz sapını çok duymuştum ama bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum, süpermiş.Hemen saplardan biriktirmeye başlıyorum?
    Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Kiraz saplarını kendimiz biriktirince hem doğal olmuş oluyor hem de aktara para vermediğimiz için daha ekonomik oluyor. En azından yazın biriktirelim, kışın gerekirse satın alınır. Ben teşekkür ediyorum.

   2. Arivehayat dedi ki:

    Kiraz sapının gercekten hiç bilmediğim birçok faydası bulunuyormuş ve özellikle insanın aklına takılan soruları makalenizde teker teker cevaplamışsınız. Zayıflamaya yardımcı olması cok iyi bende deneyeceğim. Paylaşım için tesekkürler

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Şu an zaten meyve saatlerimizde bol bol kiraz yiyoruz, en güzeli kiraz saplarını atmayıp, kurutmak. Olmadı aktardan alınır. Bence de kiraz sapı çayını mutlaka dene. Teşekkürler.

 2. Deniz dedi ki:

  Geçen sene kiraz sapı kurutma fırsatım olmuştu, bu sene henüz başlamadım. Özellikle zaman zaman artan ödem sıkıntısı için kiraz sapı çayı tüketirim ama genellikle sade olarak değil de yeşilçay içerisine kiraz sapı suyu ekleyerek tüketmeyi tercih ediyorum.
  Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben kiraz sapı çayını sade seviyorum ama sizin tükettiğiniz şekilde de denemek isterim. Hem her ikisinin de etkisinden faydalanmak hem de belki yeşil çayı biraz olsun lezzetlendirmek için iyi bir öneri. Ben de teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.

 3. Kiraz Sapının tahminimden çok faydası varmış. En kısa sürede verdiğiniz tarifi denemeye başlayacağım. Çok teşekkürler ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kiraz sapı çayının en çok ödem atma konusundaki faydası bilinse de daha birçok faydası var. Yapması da zaten çok kolay, afiyet olsun.

 4. Annem faydalı olduğunu öğrenmiş bir şekilde ara ara yapıyor içiyorum ama şimdi daha detaylı bilgi sahibi oldum sanırım kiraz sapı çayı daha fazla tüketeceğim çok teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, insan detaylara hakim oldukça bir şeyin önemini daha iyi anlar. Kiraz sapı ile ilgili de bu yazı size faydalı olduysa ne mutlu bana.

 5. EĞİTİM PINARI dedi ki:

  Kiraz sapı çayı çok faydalı bir çaydır. Daha önce de defalarca okumuş ve yapmaya çalışmıştım ancak fazla uzun ömürlü olmadı. Şimdi çok daha fazla malumat sahibi oldum bu kapsamlı yazınızla. Çok teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Kiraz sapının faydalarını bilmek bu çayı içmeyi daha fazla istemek anlamına gelebilir. Belki tekrar tüketmeye başlarsın.

 6. Dert Anası dedi ki:

  Kiraz sapı çayının ödem attırması ve böbreklere idrar yollarına iyi gelmesini yakından biliyorum. Zaman zaman kullanırım. Çok haklısınız doğada hiçbir şey çöp değil. Hatta çöp diye atılanlar sağlıklı bir ömrün anahtarı adeta. Çok teşekkürler bu değerli bilgiyi paylaştığınız için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   O cümle sizin de dikkatinizi çekmiş:) Evet, doğada gereksiz gibi görünen birçok şeyin aslında ne kadar faydası var, çöpe atmadan önce bi daha düşünmek gerek. Kiraz sapı çayının ödeme, böbreklere ve idrar yollarındaki sorunlara iyi geldiğini teyid etmeniz çok önemliydi, teşekkürler.

 7. Erhan Çakırlar dedi ki:

  Açıkcası ben doğal olmayanını içtim bir kaç kez poşet olmasına rağmen tadı güzeldi, bu tarif akıllara güzel bir çay seçeneğini getirmiş oldu teşekkürler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kiraz sapı çayının hafif tatlımsı bir tadı var, lezzetli bence. Doğal ve ekonomik olanı, kendimizin kuruttuğu kiraz sapları…

 8. Hilal dedi ki:

  “Zayıflatıyor mu?” sorusuna “Tabii canım, zayıflatmaz olur mu, kürdan gibi inceltiyor.” falan gibi bir şey yazmamanız hoşuma gitti. “Mucize bilmem ney çayıyla kilolara veda edin” tarzı yayınlardan hiç hoşlanmıyorum ve kandırmaca olduklarını düşünüyorum. İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak…bana böylesi doğru geliyor.

  Yazınız her zamanki gibi detaylı ve açık, elinize sağlık.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet abartılı anlatımları sevmiyorum, makul mantıklı olmalı önerilerimiz. Bu yorumun beni çok mutlu etti gerçekten de. Zayıflama ve kilo vermekten bahsediyorsak hızlıca sonuca gitmek ve mucizeler beklemek yerine yavaş ve emin adımlarla ilerlemek en doğrusu. Bak şu cümlenizin altına imzamı atarım: “İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak.” Nokta.

 9. bu kadar tevafuk olur. Daha bugün kurutmak için ayırmıştım saplarını sadece ödem atmak niyetiyle içecektim ki bir dünya faydasını yazmışsınız. Çok teşekkür ediyorum bilgiler için

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, güzel denk gelmiş gerçekten de:) Şimdi kiraz karpuz gibi meyveleri sıkça tüketiyoruz, kiraz saplarını çöpe atmamanız için elimden geleni yaptım, faydalarını yazdım da yazdım:)) Aslında bilmediğimiz daha birçok faydası da olabilir ama kiraz sapı çayı ile ödem atma en yaygın olanı. Afiyet bal şeker olsun.

 10. Yıldız dedi ki:

  Harika bir yazı bu. Eşim yedikçe biriktirmiş biraz. Durup duruyordu bir tabakta. Gidip hemen yapacağım şimdi. Çok teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Çok sevindim, hemen yap, bence tadını da beğeneceksin. Kiraz sapının suyu da kiraz gibi tatlımsı oluyor, afiyet olsun.

 11. Çok kolay ve faydalı bir çaymış ki buu. Bu aralar kiraz çok tüketiyoruz, fiyatı dediğin gibiyse sapları ziyan etmişiz. 🙂 Bu hafta aldığımızda kurutmaya başlayayım. Teşekkürler 🙂

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Dediğin gibi hem yapması kolay hem de faydalı bir çay. Bence şimdi kiraz sapı biriktirmenin tam zamanı. Aktarda fiyatı pahalı biraz. Ben teşekkür ederim.

 12. kiraz sapı biriktiriyorum ben de tam mevsimiyken.. Kurutarak saklayacağım.. Faydaları da azımsanmayacak kadar güzel.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, kirazın tam mevsimi, ne kadar kiraz sapı biriktirebilirsek artık. Kilosu 40-50 lira civarı çünkü.

 13. Derya dedi ki:

  Ben kiraz mevsiminde sapları biriktirip çay yaparım. Ödem atıcı olduğunu söyleyebilirim ?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen kirazların bol olduğu şu dönemde stok yapmakta fayda var. Kiraz sapı çayı gerçekten de ödem atma konusunda çok etkili.

 14. Kiraz sapı çayı ilginç bir deneyim olacak. Sapları biriktirmeye başlayalım?

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen kiraz zamanı geçmeden stok yapmakta fayda var:) Kiraz sapı çayının tadını da seversin, dene mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir