Kiraz Sapı Çayı, Yapılışı ve Faydaları

Kiraz Sapı Çayı, Yapılışı ve Faydaları

Kiraz sapı çayı yapabilmek için öncelikle kiraz saplarına ihtiyacımız var. Aktarlardan hazır kiraz sapı alabilirsiniz ya da yediğiniz kirazların saplarını atmayıp biriktirebilirsiniz. Aktarlarda kiraz sapının kilosu 40 lira civarında. Gerçi hafif olduğundan, 250 gram bile alsanız uzun süre bitmiyor.

“Doğada hiçbir şey çöp değildir”, yediğimiz kirazın faydasına inandığımız kadar, çekirdeğinin ve sapının da faydalı olduğuna inanın. Gerçi bugünkü konumuz, kirazın faydaları ya da kiraz çekirdeğinin şaşırtan faydası değil, sadece kiraz sapının faydaları üzerine…

Kiraz sapı çayı faydaları ve tarifine geçmeden önce şunları söylemek isterim. Rengi, kokusu ve tadıyla çoğu bitki çayından daha lezzetli.. Kiraz sapı suyu, kiraz kadar kırmızı olmasa da kırmızımsı bir renktedir ve içimi çok rahattır. Tek başına kiraz sapı kürü olarak tüketebileceğiniz gibi, başka zayıflama kürlerinin içine de katabilirsiniz. Örneğin ben kiraz sapını daha önce yazdığım Duo Diyet Özel Yağ Yakıcı Kür’ün içine eklemiştim, inceleyebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı, Yapılışı ve Faydaları
Kurutulmuş kiraz sapı

Kiraz Sapı Çayı Yapılışı

Kurutulmuş kiraz saplarından bir tutam alınarak cezve gibi bir kaynatma kabına konur. Tabi koymadan önce temiz olması için, tozu gitsin diye sudan geçirilir. Bir tutam kiraz sapında 25 civarı kiraz sapı bulunur.

Kiraz sapı çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir? 2 bardak kiraz sapı çayını elde edebilmek için cezvenin içine de 2 buçuk bardak su ilave edilerek 5 dakika kısık ateşte kaynatın. Sonra ılımaya bırakın ve süzerek bardağa alıp afiyetle tüketin. Bardağa aldıktan sonra dilerseniz 3 damla limon damlatabilirsiniz.

Zayıflama amaçlı içiyorsanız aç karna, şifa olsun diye içiyorsanız tok karna da tüketebilirsiniz. Günde 2 bardak içmeye 1 hafta devam edilir. 3 gün ara verdikten sonra yine aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı, Yapılışı ve Faydaları

Kiraz Sapı Çayı Faydaları

 • Kiraz sapı çayıyla A, B1, C, D ,E ve K vitaminleri ve birçok mineral vücudumuza girmiş olur.
 • Yağ yakarak zayıflamaya yardımcı olur, selülitleri giderir.
 • Sadece ödem attırır, vücuttaki tuz dengesinde ve minerallerde bir kayıp yaşanmaz.
 • Ameliyat sonrası oluşan ödem ve regl dönemlerinde oluşan ödemleri atmaya yardımcı olur.
 • İdrar söktürür, mesanenin tam boşalmasını sağlar. Prostatı engeller.
 • Böbrek dostudur, kum veya taş oluşmasına izin vermez, idrar yolu enfeksiyonlarından korur.
 • Akşam saatinde içildiğinde rahatlama verir ve kaliteli bir uyku sağlar.

Kiraz Sapı Çayı Kimler İçmemeli: İshal olanlar içmemeli. Düşük tansiyon şikayetiniz varsa da kiraz sapı çayı önerilmemektedir. Hastalık durumlarında doktora veya diyetisyene danışılması tavsiye edilir.

Kiraz Sapı Çayı, Yapılışı ve Faydaları

Merak Edilen Sorulara Cevaplar

1-Kiraz sapı nasıl kurutulur?

Kiraz saplarını naylon değil de bir bez veya tahta üzerine yayarak 1 hafta güneş almayan kuru bir odada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kese kağıdında veya hava geçirmez kaplarda saklayın, bir yıl hiç bozulmadan durur.

2-Kiraz sapı aktarda satılır mı?

Kiraz sapı aktar veya bazı sitelerde hazır olarak satılmaktadır ama satın alırken rengine ve kiraz saplarının kalınlığına dikkat edin. Siyahlaşmış ve çok incelmiş olan saplar eskimiştir.

3-Kiraz sapı çayı nasıl demlenir?

Kaynamış suya kiraz sapı ekleyerek demlenir diyenler olsa bu şekilde kiraz sapından tam verim alamayız. Peki kiraz sapı çayı nasıl yapılır? Demleme değil de onun yerine suyun içine kiraz sapları atılarak 5 dakika kaynatılmalıdır. Sonra ılınması beklenir ve süzülerek bardağa alınıp tüketilir.

4- Kiraz sapı çayı nasıl içilir? Kiraz sapı aç karnına mı içilir?

Sıcak olarak yudumlanabileceği gibi ılıtılmış olarak da içilir. Peki ne zaman içilmeli? Zayıflama ve diyete destek için içilecekse sabah aç karnına içilir. Gece rahat uyumak için içildiğinde tok veya aç karna farketmez. Yine çeşitli hastalılara şifa olsun diye içilirken de aç karna içilmesi şart değildir.

5-Kiraz sapı kürü nasıl yapılır?

Çayın tüketiminin belli aralıklarla yapılması gerekmektedir. Kiraz sapı çayı ne kadar süre ve günde kaç bardak içilmeli sorusunun cevabı da bunun içinde. 3 hafta devam eden bir kürdür. 1. Hafta her gün 2 bardak kiraz sapı çayı içilir. Sonrasında 3 gün ara verilir 2. Hafta da aynı şekilde devam edilir. 3 günlük bir aradan sonra son hafta da tüketilip kür sonlandırılır.

6- Kiraz sapı zayıflatıyor mu?

Kiraz sapı zayıflama ve kilo verme sürecine olumlu etki eder. Kiraz sapı çayıyla zayıflayanlar sadece bu çayı içerek zayıfladığını söylemiyor, zayıflamaya yardımcı olduğuna dikkat çekiyorlar. Vücuttaki fazla toksinleri bu çayla dışarı atarken yeme içmeye dikkat edilmezse bir faydası olmaz. Kiraz sapı, sindirim ve boşaltıma yaptığı olumlu etkilerle vücuttaki fazlalıklardan kurtulmaya sebep olmaktadır. İştahı da kontrol altında tutmanıza sebep olur ve bu da kilo almayı engeller.

7-Kiraz sapı neye yarar, kiraz sapı neye iyi gelir?

Özellikle toksinlerin ve ödemin idrar yoluyla atılmasıyla sağlıklı zayıflamaya yarar. Kabızlığa, romatizmaya iyi gelir. Karaciğer ve böbreklerin dostudur.

8-Kiraz sapı adet söktürücü müdür?

Kiraz sapı çayı İbrahim Saraçoğlu ismiyle artık bütünleşmiş gibi. Bir programında kadınlar regl olmadan 5 gün önceden bu çayı içmeye başlamalıdır demişti. Regl döneminde ödemlerden dolayı oluşan şişmelerden olumsuz etkilenilmektedir. Kiraz sapı suyu içmek kan dolaşımını düzenlediğinden, toksin attırdığından, ödemi azalttığından dolayı, kiraz sapı adet söktürür mü sorusuna evet diyebiliriz.

9-Kiraz sapı bağırsak çalıştırır mı?

Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa iyi gelir. Yukarıda da uyardığım gibi, ishalken bu çayı içmemek gerekir.

10-Kiraz sapı hapı var mı?

Evet, n11 sitesinde Cherry Handle marka kiraz sapı kapsülü satılmaktadır. Hap olarak tüketmek istemezseniz de, hazır kiraz sapı çayı doğadan veya lipton markalarıyla satışta. Tabi en güzeli doğal evde kendimizin kurutması veya güvendiğimiz aktarlardan satın almak.

Kirazı bol bol yediğimiz şu güzel yaz günlerinde, kiraz saplarını sakın çöpe atmayın ve kendi kuruttuğunuz doğal kiraz saplarından harika bir çay demleyin.

Afiyet olsun, şifa olsun…

Kiraz sapı kürü gibi inanılmaz faydalı ceviz suyu kürü de yapabilirsiniz. Yapılışını ve faydalarını anlattığım “Ceviz Suyunun Faydaları ve Yerli Cevizin Etkileri” adlı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Written by Duo

Yazar Hakkında
Toplam 113 yazı
Duo Diyet
Duo Diyet
Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...
Yorumlar (32 yorum)
Bipudra
Bipudra Cevapla
- 7:05 am

Geçen yazdan kuruttuğum kiraz sapları İle koca bir kış yeteri kadar kiraz sapı çayı tükettik ailece. Ben özellikle regl dönemimde oluşan huzursuzluk ve uykusuzluk İçin kiraz sapı çayı kullanıyorum. Gerçekten beni rahatlattığını biliyorum. Bu yaz henüz yeni başladım kurutmaya.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:28 pm

  Kalabalık ailelerde kiraz sapı biriktirmek daha kolay. Evet, hassas dönemlerde ödemin atılması olsun, stresi azaltarak sakinleştirme olsun çok faydalı bir çay.

   Sevil Çevirgen
   Sevil Çevirgen Cevapla
   - 6:27 pm

   Kiraz sapını çok duymuştum ama bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum, süpermiş.Hemen saplardan biriktirmeye başlıyorum😊
   Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

    Duo Diyet
    Duo Diyet Cevapla
    - 10:02 am

    Kiraz saplarını kendimiz biriktirince hem doğal olmuş oluyor hem de aktara para vermediğimiz için daha ekonomik oluyor. En azından yazın biriktirelim, kışın gerekirse satın alınır. Ben teşekkür ediyorum.

   Arivehayat
   Arivehayat Cevapla
   - 10:50 pm

   Kiraz sapının gercekten hiç bilmediğim birçok faydası bulunuyormuş ve özellikle insanın aklına takılan soruları makalenizde teker teker cevaplamışsınız. Zayıflamaya yardımcı olması cok iyi bende deneyeceğim. Paylaşım için tesekkürler

    Duo Diyet
    Duo Diyet Cevapla
    - 12:19 pm

    Şu an zaten meyve saatlerimizde bol bol kiraz yiyoruz, en güzeli kiraz saplarını atmayıp, kurutmak. Olmadı aktardan alınır. Bence de kiraz sapı çayını mutlaka dene. Teşekkürler.

Deniz
Deniz Cevapla
- 8:11 am

Geçen sene kiraz sapı kurutma fırsatım olmuştu, bu sene henüz başlamadım. Özellikle zaman zaman artan ödem sıkıntısı için kiraz sapı çayı tüketirim ama genellikle sade olarak değil de yeşilçay içerisine kiraz sapı suyu ekleyerek tüketmeyi tercih ediyorum.
Faydalı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:32 pm

  Ben kiraz sapı çayını sade seviyorum ama sizin tükettiğiniz şekilde de denemek isterim. Hem her ikisinin de etkisinden faydalanmak hem de belki yeşil çayı biraz olsun lezzetlendirmek için iyi bir öneri. Ben de teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için.

Neşeli Süs Evim
Neşeli Süs Evim Cevapla
- 11:07 am

Kiraz Sapının tahminimden çok faydası varmış. En kısa sürede verdiğiniz tarifi denemeye başlayacağım. Çok teşekkürler 🤗

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:36 pm

  Kiraz sapı çayının en çok ödem atma konusundaki faydası bilinse de daha birçok faydası var. Yapması da zaten çok kolay, afiyet olsun.

sessiz haykırış
sessiz haykırış Cevapla
- 12:49 pm

Annem faydalı olduğunu öğrenmiş bir şekilde ara ara yapıyor içiyorum ama şimdi daha detaylı bilgi sahibi oldum sanırım kiraz sapı çayı daha fazla tüketeceğim çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:42 pm

  Aynen, insan detaylara hakim oldukça bir şeyin önemini daha iyi anlar. Kiraz sapı ile ilgili de bu yazı size faydalı olduysa ne mutlu bana.

EĞİTİM PINARI
EĞİTİM PINARI Cevapla
- 1:15 pm

Kiraz sapı çayı çok faydalı bir çaydır. Daha önce de defalarca okumuş ve yapmaya çalışmıştım ancak fazla uzun ömürlü olmadı. Şimdi çok daha fazla malumat sahibi oldum bu kapsamlı yazınızla. Çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:45 pm

  Ben teşekkür ederim. Kiraz sapının faydalarını bilmek bu çayı içmeyi daha fazla istemek anlamına gelebilir. Belki tekrar tüketmeye başlarsın.

Dert Anası
Dert Anası Cevapla
- 2:52 pm

Kiraz sapı çayının ödem attırması ve böbreklere idrar yollarına iyi gelmesini yakından biliyorum. Zaman zaman kullanırım. Çok haklısınız doğada hiçbir şey çöp değil. Hatta çöp diye atılanlar sağlıklı bir ömrün anahtarı adeta. Çok teşekkürler bu değerli bilgiyi paylaştığınız için.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 2:27 pm

  O cümle sizin de dikkatinizi çekmiş:) Evet, doğada gereksiz gibi görünen birçok şeyin aslında ne kadar faydası var, çöpe atmadan önce bi daha düşünmek gerek. Kiraz sapı çayının ödeme, böbreklere ve idrar yollarındaki sorunlara iyi geldiğini teyid etmeniz çok önemliydi, teşekkürler.

Erhan Çakırlar
Erhan Çakırlar Cevapla
- 7:08 pm

Açıkcası ben doğal olmayanını içtim bir kaç kez poşet olmasına rağmen tadı güzeldi, bu tarif akıllara güzel bir çay seçeneğini getirmiş oldu teşekkürler

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:28 pm

  Kiraz sapı çayının hafif tatlımsı bir tadı var, lezzetli bence. Doğal ve ekonomik olanı, kendimizin kuruttuğu kiraz sapları…

Hilal
Hilal Cevapla
- 7:56 pm

“Zayıflatıyor mu?” sorusuna “Tabii canım, zayıflatmaz olur mu, kürdan gibi inceltiyor.” falan gibi bir şey yazmamanız hoşuma gitti. “Mucize bilmem ney çayıyla kilolara veda edin” tarzı yayınlardan hiç hoşlanmıyorum ve kandırmaca olduklarını düşünüyorum. İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak…bana böylesi doğru geliyor.

Yazınız her zamanki gibi detaylı ve açık, elinize sağlık.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:39 pm

  Evet abartılı anlatımları sevmiyorum, makul mantıklı olmalı önerilerimiz. Bu yorumun beni çok mutlu etti gerçekten de. Zayıflama ve kilo vermekten bahsediyorsak hızlıca sonuca gitmek ve mucizeler beklemek yerine yavaş ve emin adımlarla ilerlemek en doğrusu. Bak şu cümlenizin altına imzamı atarım: “İnsan yemesine içmesine dikkat edecek, egzersiz yapacak, böyle şeyleri de, genel olarak sağlığa ve özel olarak kendi sağlığına bir zararı yoksa, süreci hızlandırmak, destek almak için kullanacak.” Nokta.

lerzan karabayır
lerzan karabayır Cevapla
- 7:41 pm

bu kadar tevafuk olur. Daha bugün kurutmak için ayırmıştım saplarını sadece ödem atmak niyetiyle içecektim ki bir dünya faydasını yazmışsınız. Çok teşekkür ediyorum bilgiler için

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:39 am

  Evet, güzel denk gelmiş gerçekten de:) Şimdi kiraz karpuz gibi meyveleri sıkça tüketiyoruz, kiraz saplarını çöpe atmamanız için elimden geleni yaptım, faydalarını yazdım da yazdım:)) Aslında bilmediğimiz daha birçok faydası da olabilir ama kiraz sapı çayı ile ödem atma en yaygın olanı. Afiyet bal şeker olsun.

Yıldız
Yıldız Cevapla
- 2:46 pm

Harika bir yazı bu. Eşim yedikçe biriktirmiş biraz. Durup duruyordu bir tabakta. Gidip hemen yapacağım şimdi. Çok teşekkürler.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 4:32 pm

  Çok sevindim, hemen yap, bence tadını da beğeneceksin. Kiraz sapının suyu da kiraz gibi tatlımsı oluyor, afiyet olsun.

Mor Düşler Kitaplığı
Mor Düşler Kitaplığı Cevapla
- 12:21 pm

Çok kolay ve faydalı bir çaymış ki buu. Bu aralar kiraz çok tüketiyoruz, fiyatı dediğin gibiyse sapları ziyan etmişiz. 🙂 Bu hafta aldığımızda kurutmaya başlayayım. Teşekkürler 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:47 pm

  Dediğin gibi hem yapması kolay hem de faydalı bir çay. Bence şimdi kiraz sapı biriktirmenin tam zamanı. Aktarda fiyatı pahalı biraz. Ben teşekkür ederim.

En Nefis Tariflerim
En Nefis Tariflerim Cevapla
- 3:33 pm

kiraz sapı biriktiriyorum ben de tam mevsimiyken.. Kurutarak saklayacağım.. Faydaları da azımsanmayacak kadar güzel.

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 3:40 pm

  Aynen, kirazın tam mevsimi, ne kadar kiraz sapı biriktirebilirsek artık. Kilosu 40-50 lira civarı çünkü.

Derya
Derya Cevapla
- 6:04 am

Ben kiraz mevsiminde sapları biriktirip çay yaparım. Ödem atıcı olduğunu söyleyebilirim 🙂

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 1:01 pm

  Aynen kirazların bol olduğu şu dönemde stok yapmakta fayda var. Kiraz sapı çayı gerçekten de ödem atma konusunda çok etkili.

İbrahim Erdoğan
İbrahim Erdoğan Cevapla
- 9:32 pm

Kiraz sapı çayı ilginç bir deneyim olacak. Sapları biriktirmeye başlayalım😊

  Duo Diyet
  Duo Diyet Cevapla
  - 10:38 pm

  Aynen kiraz zamanı geçmeden stok yapmakta fayda var:) Kiraz sapı çayının tadını da seversin, dene mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara