Malta Adası Hakkında Tüm Merak Edilenler

Malta Adası nerede, nasıl gidilir, vize gerekiyor mu, gezilecek yerler nereler merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda sizi bekliyor. Akdeniz’in kalbi olarak adlandırılan takımadalardan oluşan masmavi Malta Adası özellikle adını İngilizce dil eğitimi ile duyurmuştur.

Malta ya da Malta Cumhuriyeti Akdeniz’in ortasında yer alan bir ada ülkesidir. Malta Adaları 3 büyük 2 küçük adadan oluşmaktadır. Büyük adalardan biri olan ve en büyük ada  Malta Adası ülkeye adını vermiştir. Diğer büyük adaların ismi ise Gozo ve Comino’dur. Ülkenin Avrupa’da yer alması, masmavi denizlere sahip olması ve karakteristik mimarisi sıklıkla tercih edilen turistik ülkeler arasında yer almasını sağlamaktadır. Malta’nın en büyük gelir kaynağı da turizmdir.

Malta Adası, şövalyelerin ülkesi olarak da bilinmektedir. Masmavi denizlerle ve kayalık sahilleri ile çevrili bu ada yaklaşık 7000 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Zengin kültür birikimi ve karakteristik mimari yapıları ile seyahat edenler için büyük bir müze görevi görmektedir. Yıllar boyunca Romalılar, Fransızlar, İspanyollar, İngilizler ve Fenikeliler gibi birden fazla millete ev sahipliği yapması Malta’nın kültür çeşitliliği arttırmıştır.

Malta Adası Nerede? Adanın Konumu ve Haritası

Malta adası seyahat planı olanlar için kusursuz sıcacık bir ada ülkesi. Peki, Malta adası nerede Güney Avrupa’da, orta Akdeniz’de İtalya’nın güneyinde yer almaktadır. Afrika ve Avrupa arasında yer alan Malta, Sicilya’nın yaklaşık 90 km güneydoğusunda konumlanmaktadır. Konumu nedeniyle de Akdeniz’in kalbi olarak adlandırılır. Malta nereye bağlı derseniz bağımsız bir ülkedir, yukarıda belirtildiği gibi Malta Cumhuriyeti olarak geçmektedir. Daha detaylı incelemeniz için aşağıdaki harita size ışık tutacaktır.

malta adası hakkında tüm merak edilenlerPin
malta adası konumu

Malta Nasıl Bir Ülkedir? Dil Okulları Ucuz mu?

Malta nasıl bir ülkedir Malta; Gozo, Comino, Cominotto, Filfala ve Malta adında 5 adadan oluşan bir adalar ülkesidir. Toplam alanı, yüzölçümü yaklaşık olarak 316 kilometrekaredir. Ülkeye ismini veren Malta adası ise 237 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir. Anlaşılacağı üzere Malta oldukça küçük bir ülkedir. Malta adasının nüfusu 525 bindir. Nüfusun çoğunluğunun yaşadığı adadır ve turistik ziyaretler bu adaya yapılmaktadır.

Ülkenin başkenti Valletta şehri Malta adasında yer almaktadır. İsmini Malta şövalyelerinden alan bu şehir, gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Malta Adası tarihi incelendiğinde birçok millete ev sahipliği yapmış olduğu görülüyor fakat uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında bulunmuştur. Bu nedenle ülkede İngiliz kültürüne ait öğeler ile karşılaşmak mümkündür.

Malta’da yaşam pahalı mı diye merak ediliyor, birçok Avrupa ülkesine göre ucuzdur. Yaşam çok hareketli ve renklidir ve en önemli gelir kaynağı turizmdir. Ülkede yer alan Malta Büyük Limanı da önemli bir gelir kaynağıdır.

Son yıllarda eğitim sektörünün de gelişmesi Malta’nın dil kursları için tercih edilen ülkeler arasında yer almasını sağlamıştır. Hem yaşamın ucuz olması hem dil eğitiminin uygun olması sayesinde Malta Adası’nda İngilizce eğitimi çok tercih edilmektedir. Malta’da dil okulu olarak 50’den fazla okul vardır. Buraya tıklayarak en uygun Malta dil okulu fiyatları bulmanız mümkün, hemen inceleyin.

İLGİLİ YAZI: Marsilya Nice Turu

Malta Hakkında Merak Edilen 10 Şey

 1. Malta Cumhuriyeti, bir Avrupa Birliği ülkesidir ve para birimi Euro’dur.
 2. Ülke nüfusunun neredeyse tamamı şehirlerde yaşamaktadır.
 3. Malta Cumhuriyeti, devlet dini olarak Katolikliği benimsemiştir.
 4. Oldukça küçük bir ülke olan Malta’da metro, tren gibi ulaşım araçları yoktur. Bu araçların yerine otobüs ve deniz araçları kullanılmaktadır.
 5. Malta’nın Maltaca ve İngilizce olarak iki resmi dili bulunmaktadır. Günlük yaşamda ise genellikle İngilizce tercih edilmektedir.
 6. Avrupa’da yer alan en sıcak ülkelerden biri olan Malta ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları hafif, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. Akdeniz ikliminin tüm özellikleri Malta’da görülebilmektedir.
 7. Malta Adası’nda tapınak olarak özellikle Tarxien Tapınakları, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş tarihi yapılar arasındadır. Gozo adasında yer alan Ggantija Tapınakları tarihte bilinen en eski yapılardan biridir.
 8. Malta’nın Paola şehrinde bulunan Ħal-Saflieni Katakompu oldukça eski bir tarihe sahip yeraltı kalıntısıdır. Birçok ziyaretçi tarafından merak edilen gizemli bir yerdir.
 9. 2020 yılı verilerine göre Malta Cumhuriyeti, yaklaşık olarak 525 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.
 10. Malta hakkında bilinmesi gerekenler arasında Malta’da bulunan tarihi tapınakların Mısır Piramitlerinden çok daha eski bir tarihe dayandığı bilgisi de yer almalıdır.
malta adası hakkında tüm merak edilenlerPin
malta adası

Malta Adasına Nasıl Gidilir? İşte Gezilecek Yerler

Malta’nın başkenti Valetta’ya, Türkiye dahil her birçok ülkeden uçuşlar bulunmaktadır. Malta Adası’na nasıl gidilir en kolayı doğrudan uçakla gitmektir. Valletta havalimanı Malta International Airport’a (Luga) direkt olarak uçmak mümkün. İsterseniz önce İtalya’ya uçup sonra feribotla da geçebiliyorsunuz.

Malta Adası’nda gezilecek yerler için en az 3 gün ayırmalısınız, işte en iyi 7 gezme noktası;

 1. Gozo Adası
 2. Başkent Valletta
 3. Comino Adası Mavi Lagün
 4. Popeye Village Fun Park
 5. Tarihi Şehir Mdina
 6. Mosta Dome Kilisesi
 7. Tarxien ve Ggantija Tapınakları

Malta Adası vize istiyor mu evet istiyor. Malta Schengen ülkelerinden biridir ve Avrupa’ya seyahat için uygulanan prosedürler uygulanmaktadır. Yeşil pasaport ile rahatça gidebilirsiniz. Vize başvurusu yaparken hesapta yaklaşık 7 bin lira olması gerekiyor.

Görüldüğü gibi Malta’yı ziyareti için birçok neden var, hemen bir gezi ve ziyaret planı yapıp yola koyulma zamanı.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

Yorum yapın