Zencefil Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Zencefil bal limon karışımı mevsim değişikliklerinde ne çok yapılan karışımlar arasında. Evet mevsim değişikliklerinin yaşandığı günlerde, havadaki değişiklik metabolizmayı da etkiler ve vücudun direnci azalır. Özellikle de virüslerin etkisinin de arttığı düşünüldüğünde vücudu korumanın ve bağışıklığı güçlü tutmanın önemi daha da artmış oluyor.

Toz zencefil bal limon karışımı da tam bir vitamin ve mineral deposu olduğundan güçlü bir antioksidan etkisi yapıyor. Sonbahar kış mevsiminin vazgeçilmezi diyebileceğimiz bu karışım nasıl yapılır neye iyi gelir ve nasıl tüketilir detaylıca anlatalım.

Evet zencefili, balı ve limonu ayrı ayrı kullanmak da çok faydalıdır fakat birleştiğinde hem etkisi artıyor hem de tek seferde hepsindeki vitamin ve mineralleri almış oluyoruz. Bu muhteşem üçlü, özellikle hasta olmadan önce tüketilmelidir ki vücut virüs ve mikroplara karşı direnebilsin, bağışıklık seviyesi hep yüksek kalsın.

Her şeye rağmen nezle grip soğuk algınlığıyla karşılaşılırsa da zencefil bal karışımı çabuk iyileşmenin, vücudu eski gücüne kavuşturmanın en kolay yolu diyebiliriz.

Zencefilin içinde kafein olmamasına rağmen zinde tutar, bal da rafine şeker kadar zarar vermeden içindeki şeker direkt olarak kana karışarak enerji toplamanızı sağlar. C vitamini deposu limon da gelince zencefilli ballı limon karışımı inanılmaz güçlü ve faydalı bir içeceğe dönüşür.

Peki zencefil bal limon kürü nasıl yapılır hazırlanma aşaması ve bekleme süresi nasıldır tüketim şekli nasıl olmalıdır işte detaylar…

Zencefil Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır?               

Zencefil bal limon karışımı nasıl yapılır bunun için önce malzemelerini yazalım sonra tarifi ve tüketim şeklini anlatalım:

Karışımda Kullanılacak Malzemeler

 • Taze kök zencefil: 200 gram
 • Süzme hakiki bal: 0,5 kg
 • Limon: 2 tane
 • 1 litrelik cam kavanoz

Zencefil Bal Limon Karışımı Yapılışı

Zencefil bal limon tarifi çok kolay ve hemen evde yapabilirsiniz. Önce taze kök zencefilleri iyice yıkayın, kaşık yardımıyla kabuklarını soyun ve ince ince keserek kavanoza atın. Sonra limonu yuvarlak olacak şekilde kabuklarıyla birlikte ince ince dilimleyip kavanoza ilave edin. Kesilmiş taze zencefillerin ve limonun üzerini örtecek kadar yaklaşık yarım kilo bal döküp tahta kaşıkla karıştırın.

Kavanozun ağzını kapatıp buzdolabının içine koyup en az 6 saat bekletin. Zencefil bal limon karışımı hazırdır. Vaktiniz varsa 2 gün bekleyin ki tam kıvamını alsın. Karışım sulanacak ve şurup haline dönüşecektir. Toz zencefil bal limon karışımı sıcak su ile de tüketmek mümkün ama çok sıcak olmamalıdır.

zencefil bal limon karışımı tarifi ve faydaları
zencefil bal limon karışımı tarifi

Zencefil Bal Limon Karışımı Tüketimi

Her gün tok karna sabah akşam bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz. Çocuklara ise tatlı kaşığıyla verilmelidir. Etkilerini 2 gün içinde göstermeye başlayacaktır. Buzdolabında 2 ay kadar saklanabilir, bozulma olmaz.

İlginizi Çekebilir: En Faydalı 7 Baharat Hangileri, Faydaları ve Tüketimi

Zencefil Bal Limon Kürü Sık Sorulan 7 Soru

 1. Taze zencefil bulamadım kuru kök zencefil veya toz zencefil olur mu? Evet olabilir ama tazesi daha etkili.
 2. Tarçın da ekleyebilir miyiz? Evet özellikle zencefil zerdeçal tarçın bal limon karışımı faydaları çok fazladır. Kansere karşı çok etkili bir karışımdır. Burada tarçın hoş bir koku veriyor ama herkes sevmeyebilir.
 3. Soğan ekleyenleri duyuyoruz, eklenebilir mi? Eklenebilir ama tadı biraz değişiyor, çocuklara yedirmekte zorlanabilirsiniz.
 4. Zencefil bal limon karışımı içine bazı değişik baharat da atanlar oluyor, karabiber ve zerdeçal atabilir miyiz? Olabilir ama çok fazla karışım bazen alerji yapabiliyor.
 5. Zencefil bal limon kürü zayıflatır mı ? Kilo verme sürecinde zencefil ve limon tüketimi çok önemlidir, zayıflamaya destek olur.
 6. Kimler bu karışımı tüketemez? Bebekler, diyabet hastaları ve duruma göre hamileler.
 7. Bu karışımın sadece suyunu mu içmeliyiz, tanelerini ne yapmalıyız? Karışım sulandıktan sonra oluşan şurubu şifalıdır ama taneli kısmı da çay yapılarak değerlendirilir. Bir yemek kaşığı kadar taneli kısmından alarak bir bardağa koyun ve üzerine ılık veya hafif sıcak su ekleyerek karıştırıp zencefil bal limon çayı olarak için. Bu çay da aşağıdaki belirtilen faydaları aynı şekilde sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hakiki Bal Nasıl Anlaşılır, Balın Faydaları

Zencefil Bal Limon Karışımı Faydaları

 1. Bağışıklık sistemini güçlendirir, virüslere karşı korur.
 2. Zencefil bal limon öksürük için birebir, özellikle de kuru öksürük, bronşit ve farenjite iyi gelir.
 3. Zencefil bal limon karışımı doğal antibiyotiktir.
 4. Nezle grip ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 5. Cilt sağlığına iyi gelir.
 6. Kansere karşı koruyucudur, kolon, göğüs, akciğer ve prostat kanseri tedavilerine yardımcı olur.
 7. Enerji verici özelliğiyle cinsellik anlamında da çok etkilidir, cinsel gücü artırır.
 8. Boğazdaki, idrar yollarındaki ve sinüslerdeki iltihapları kurutmaya yardımcı olur. (1)

Ev yapımı bu zencefil bal limon karışımı şu günlerde tam da aradığımız bir kür. Bir yandan soğuklar, bir yandan mevsim değişiklikleri bizi esir almaya çalışırken biz de savunmamızı güçlü tutmaya bakalım. 

İLGİLİ YAZI: C Vitaminin Faydaları

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Zencefil Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?” üzerine 4 yorum
 1. Zencefil, bal ve limon; süper 3’lü 🙂 Benim favorilerimden. Özellikle şu dönemlerde daha bir kıymetli. Malum bağışıklığımızı desteklememiz lazım.

  Yanıtla
  • Ben de zencefil bal limon üçlüsünü ayrı ayrı seviyorum. Karışım olunca hem etkisi artıyor hem de tüketimi kolaylaşıyor. Şimdi havalar da soğudu bu kürden yapıp koymak lazım dolaba.

   Yanıtla
Yorum yapın