Koronavirüse İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Koronavirüs salgını, diğer salgın hastalıklarla tam olarak aynı olmasa da aslında birbirine benziyor. Kuş gribi, domuz gribi gibi salgınlar, vücudun bağışıklık sistemini çökerterek ölümlere kadar varan istemediğimiz sonuçlar doğuruyor.

Antibiyotiğin fayda etmediği bu salgınlara karşı uygulanacak en büyük strateji, incir zeytin ve zeytinyağı gibi koronavirüse iyi gelen besinler yani bağışıklık güçlendiren besinlerle vücudun bağışıklık sitemini yüksek tutmak. Böylece virüs bulaşsa bile vücudu güçsüz duruma düşüremeyecek, biz farkına olmasak da vücudumuz koronavirüse karşı kendini savunacaktır.

Koronavirüse karşı yapılacak ilk şey, bulaşmayı önleyici tedbirleri almak, evde kalarak bulaşmasını önlemektir. Asıl önemli olan ise; virüs istemeden bulaşsa dahi vücudun bu mikroplarla baş edecek kadar güçlendirilmesidir. Bu yüzden, doğal ve dengeli beslenmeyle bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler tüketerek ön tedbir almak gerekir.

Korona virüsü de viral bir enfeksiyon aslında. Biz vücudun direncini korursak hasta olmayız veya hafif atlatabiliriz. Vücut direncini artıran besinler deyince ilk akla gelen incir zeytin ve zeytinyağı olduğu için, bu besinlere olan ilgi de artmış oldu. Bunun yanında koronavirüse iyi gelen besinler arasında fermente ürünler de sayılabilir. Yapılan araştırmalar enfeksiyonlara karşı çocuklarda anne sütü, yetişkinlerde ise incir tüketiminin çok önemli olduğu vurgulanmıştır. (1)

Coronavirüs Hakkında

İlk kez Çin Wuhan kentinde ortaya çıkıp, dünyaya yayılarak birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü bilim insanları tarafından şöyle açıklanıyor. “Öksürme, hapşırma, konuşmayla yayılan damlacıkların solunması veya virüs bulunan yüzeylere dokunduktan sonra ellerin burun, ağız ve göze götürülmesi yoluyla bulaşır. Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon, akciğerdeki hücrelere yerleşir.” Korona virüsünün belirtileri arasında kuru öksürük ve nefes darlığı, ishal, tat ve koku kaybı da var ve enfeksiyon bakımından normal gripten ayırt edilemiyor, bu yüzden belirtiler oluştuğunda test yaptırmak gereklidir.

Şu an koronavirüs aşısı bulunduğuna dair haberler ümit verici ama net bir açıklama da yok. Dahili olarak alınan antibiyotik bu virüse fayda etmiyor. Bu yüzden korona virüsü tarzı enfeksiyonların bulaşmasını önlemek için, maske kullanımı, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, hijyen kurallarına uyulması, kirli ellerle ağza ve burna dokunulmaması, ellerin sık sık yıkanması ve dezenfekte edilmesi önem arzediyor.

Korunma için yapılacak bir diğer önemli şey ise, dengeli beslenmek, bulaştığı anda da vücudun buna direnecek bağışıklığını ve direncini yüksek tutmaktır. Bu yüzden koronavirüse iyi gelen besinler hakkında bilgi sahibi olup ona göre beslenmemizi düzenlemek de virüs ve mikroplardan korunma yöntemidir. Evde düzenli bir beslenme planıyla virüslere karşı neler yapılabileceğine dair yapılan buradaki çalışmayı inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Udi Hindi Yağının Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Koronavirüse İyi Gelen Besinler Hangileridir?

Koronavirüse iyi gelen besinler deyince sadece yiyecekler aklınıza gelmesin, içecekler de buna dahil. Vücuda iyi gelen, vücudu güçlendiren, mikropları öldüren çok değerli kür ve bitkisel çaylar da bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunur. Peki nedir bağışıklık sistemi, kısaca söyleyecek olursak;

Bağışıklık sistemi; vücudu mikroplardan, virüs ve zararlı bakterilerden koruyan etkileşimli hücre ağıdır. Vücuda giren yabancı maddeleri tanır ve onları etkisiz hale getirmek için tüm gücünü kullanır. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse o kadar kısa sürede savaşı kazanır ve hastalık oluşmadan onları yok eder.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu, bağışıklık sistemi güçlü olmayanlarda vücuda yayılması daha hızlı ve kolay olduğu bilinen coronavirüsten korunmak için bağışıklık sisteminin doğal yöntemlerle güçlendirilebileceğini belirtiyor ve ekliyor.

“Dengeli ve sağlık beslenmenin yanında, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için taze zencefil, zerdeçal, çörek otu, ıhlamur, meyve ve sebze tüketmek de çok önemlidir. Bağışıklığı yüksek tutmanın birkaç temel unsuru var. Zaten ileri yaş bağışıklık sistemini düşüren bir unsur, bunu değiştiremeyiz ama öyle sağlıklı yaşlılar var ki devamlı diyet yaparak iyi beslenmeyen, sigara, alkol tüketen birçok gençten çok daha zinde olan yaşlı da var. İlk silahımız bizim beslenme. Beslenmeye çok dikkat etmemiz gerekiyor. El yıkama, dezenfektan ve maske kullanımının yanında beslenme en önemli unsur. Her şeyden belli bir miktarda yemeyi öneriyorum. Ekmeği de kesmeden dengeli bir beslenme önemli. Bunun yanında C vitamini alımı çok önemli. Limon, portakal, mandalina ve kivi doğal C vitamini kaynakları. Ülkemizde de çok bol var. Bugünlerde belki yeterince C vitamini alamayanlar ekstra tabletlerle takviye yapabilir. Çünkü C vitamini gerçekten iyi bir bağışıklık güçlendirici.”

Kaynak: http://www.yeditepehastanesi.com.tr

Koronavirüse iyi gelen besinler hangileridir kısaca anlatalım.

İncir 

İncir, içindeki B ve K vitaminleri, potasyum gibi güçlü mineraller ve antioksidanlar olması yönüyle vücudun doğal koruyucusudur. Şu an virüslerin oluşturduğu tedirginlik yüzünden sadece ülkemizde değil birçok ülkede de incire olan rağbet artmış durumda.

Anne sütünden sonra en faydalı besin olarak görülen inciri dengeli tüketirseniz vücuda inanılmaz faydalı. Her gün 2 incir yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bunun için günde sabah akşam uygulanan 7 zeytin 1 incir kürü çok iyi bir tercihtir. Hem günde 2 incir tüketmiş olursunuz hem de zeytinin faydalarından yararlanılır.

Zeytin 

Zeytin; bağışıklığı güçlendiren en etkili besinlerin başında gelir. İçindeki vitamin, mineraller ve altın değerindeki yağı ile vücudu geliştirir, güçlendirir. Özellikle demir zengini olduğundan bağışıklık sistemindeki mikroplarla savaşan hücreleri 3 kat güçlendirmektedir. Günde 15 tane zeytin tüketilebilir ama doğal ve boya katılmamışlarını bulmaya özen gösterin.

koronavirüse i̇yi gelen besinler nelerdir?
koronavirüse i̇yi gelen besinler nelerdir? 2

Zeytinyağı 

Zeytinyağı ise iltihap önleyici olması yönüyle vücutta enfeksiyon oluşumuna izin vermez. Burada hakiki zeytinyağı tüketimine özen gösterin. Doğal ve katkısız bir zeytinyağı, virüslerden gelebilecek tehlikelere karşı kalkan görevi görür. Özellikle salatalarda bolca kullanın, üzerine de limon sıkarsanız tam olarak etkisini görürsünüz.

Önemli Not: “Ben inciri zaman zaman yerim, kahvaltıda zaten zeytin yiyorum, yemekleri de zeytinyağlı yaparım zaten.” demeyin çünkü önemli olan ara ara tüketmek değil, belli ölçüde devamlı tüketmektir.

İncir, zeytin ve zeytinyağı dışında; taze yumurta, tereyağ ve paça  çorbası ile de vücudu güçlendirebilirsiniz. Ama bu besinler kuvvetli olduğundan dengeli tüketilmelidir. Yumurta ve terayağ haftada 3 kez, paça çorbası da haftada bir kez içilse sağlık açısından daha uygun olur.

Bunun yanında yararlı bakterilerin çoğalması için sirke, turşu, yoğurt ve kefir tüketmeye de gayret edelim. Sumak çayı, ekinezya çayı gibi bitki çayları, kür olarak da zencefil bal limon kürü, bağışıklık güçlendiren sarımsaklı kürleri tüketebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 5 Sarımsak Kürü Tarifi

Güçlü bir bağışıklığa örnek olarak gösterebileceğim, Aydın Nazilli’de yaşayan 108 yaşındaki Cennet Nine’nin sözleriyle bitirmek istiyorum. “Benim beslenme reçetem şu; sabah kahvaltımda zeytinyağı olmazsa oturmam o sofraya. Nazilli zeytini ve zeytinyağı olacak mutlaka. İnciri de bal yerine tüketiyorum, başka şekerle işim yok. Sebzeleri zeytinyağıyla kavurur, yerim. Katkı maddesi nedir bilmem, çok şükür şimdiye kadar doktor yüzü görmedim, kulaklarımın ağır işitmesi ve bacaklarımın ağırlaşmasını saymazsak hiç hastalığım yok.”

Bizler de koronavirüse iyi gelen besinler arasında kendimize uygun olanları hayatımıza alarak, koronavirüs dahil birçok enfeksiyon hastalığına karşı bu şekilde bağışıklığımızı güçlendirerek önlemimizi almış olalım.

Sağlık ve Afiyetle…

Bu konuyu destekleyen ve bağışıklık sistemine olumlu etkileri olan ekinezya bitkisi üzerine yazmış olduğum “Ekinezya Çayının Faydaları, Bağışıklık Sistemine Etkisi” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Not: Yalnızca bilgi amaçlıdır. Tavsiye için bölgenizdeki sağlık uzmanına danışın.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Koronavirüse İyi Gelen Besinler Nelerdir?” üzerine 40 yorum
 1. Eskiden çok kullanılan bir söz vardı. “Allah ne verdiyse” diye. Seçmeden, her şeyden yiyeceğiz. Elbette, azı karar diyerek. Kuru incir ceviz birlikte harika olur. Zeytin de öyle kahvaltı soframızın baş köşesinde. Sağlıklı günler dileğiyle.

  Yanıtla
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren incirin yanına ceviz çok yakışır, içine koyup yemesi harika. İncir biraz şekerli olduğundan dediğin gibi azı karar çoğu zarar diyerek günde birkaç taneden fazla yememek daha doğru olacaktır. Ben de sağlık ve afiyet dilerim.

   Yanıtla
 2. Ne güzel farkında olmadan ben ben virüslerden korunuyormuşum 🙂 özellikle de corona virüsünden ben zeytini hergün tüketirim zeytin yağınıda hergün olmasa da sıkça incir de sanırım haftada bir kaç tane neyse en azından korunma yollarını öğrendik hastalara çok yaklaşmayallım sağa sola çok dokunmayalım ellerimizi sıkça yıkayalım sağlıklı günler kaleminize sağlık

  Yanıtla
  • Coronavirüs veya grip gibi salgınlar bulaşıcı olduğundan bulaşmaması için önlemler alınmalı, bunun yanında bulaşırsa diye de bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerek. İncir zeytin zeytinyağı gibi besinler bunun için biçilmiş kaftan, düzenli olarak tüketmeye gayret etmek lazım.

   Yanıtla
  • Çok güzel, ölçülü şekilde tükettiğimiz bu besinler vücudumuzu her zaman güçlü tutacak ve coronavirüs tarzı salgın hastalıklara karşı gardımızı almış olacağız.

   Yanıtla
 3. Günde beş vakit abdest de çok faydalı olur böyle hastalıklar için. Temennimiz herkesin namaz kılması.

  Yanıtla
 4. Mucize bitki zeytin ve incir anlaşılan her derde deva imiş. Bu virüs hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Daha işin başında iken tedbirimizi almak çok doğru olacak. Çok güzel bilgilendirme teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Her gün zeytin bol miktarda kahvaltılarımız da yeniliyor. Egeli olmamızdan zeytinyağlı yemekleri tercih ediyoruz. İncir neden ise tercih edilmiyor bizde bu eksikliğimiz var.

  Yanıtla
  • Aslında Ege’de incir de çok var ama incir çok fazla yenmiyor genelde. Zaten de çok yenmesi değil, kararında yenmesi önemli. Günde 2 incir yenmesi vücut için çok önemli.

   Yanıtla
 6. Corona Virüsü gerçekten tehlikeli boyutlara vardı. Ancak bu yiyecekler her türlü virüsten korunmak için elzem gerçekten. Özellikle zeytinyağı her derde deva. Paça çorbası daha dün içtim. 🙂 Sanırım farkında olmadan iyi bir şey yapmışım. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

  Yanıtla
  • Değerli yorumun için ben teşekkür ederim. Bağışıklık güçlendiren bu besinleri, bilinçli ve düzenli tüketirsek, vücudumuz da hastalıklara geçit vermez.

   Yanıtla
 7. Zeytin ve zeytinyağı sofralarımızın vazgeçilmezi. Ne güzel ki faydaları saymakla bitmiyor . Gündeme uygun çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık .

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim. Korona virüsü gündemde şu an, bu incir zeytin yenmesi için ayrı bir motivasyon sağlıyor ama aslında önemli olan vücudun her zaman güçlü tutulması, hangi hastalık bulaşırsa bulaşsın vücudun kendini savunabilmesidir.

   Yanıtla
 8. Kuranda da geçiyor olması zaten incir, zeytin ve incirin ne kadar önemli olduğunu anlatıyordu. Son zamanlardaki corona virüsünün korkusuyla biraz daha değer de kazandı.

  Yanıtla
 9. Corona virüsü kapımıza dayandı. Bu yüzden çok daha dikkatli olmalı ve en azından bireysel olarak alınabilecek tüm önlemleri almalıyız. Bu tür virüslerden korunmanın püf noktası bağışıklık sistemine yatırım yapmak ve mümkün olduğunca güçlendirmek. Bu anlamda, zeytin, zeytinyağı ve incir özellikle çok etkili gibi görünüyor. Ben zeytin de zeytinyağı da çok severim ve bolca tüketirim. Kuru inciri ise cevizle birlikte tüketmeyi seviyorum. Bağışıklık güçlendiren besinler için yazında geçen diğer tavsiye ve detaylar da çok önemli. Corona geldiğinde onu güçlü bir şekilde karşılamak ve bize dokunmasına izin vermeden defetmek dileğiyle… Kalemine sağlık.

  Yanıtla
  • Teşekkür ederim. Corona virüsü inşallah gelmez, bu öncelikli temennimiz ama gelirse de dediğin gibi onu güçlü karşılamak önemli. Zeytin incir ve zeytinyağı bağışıklığı güçlendiren en önemli besinler, düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık edinmek gerek.

   Yanıtla
  • Aynen artırmalısın, çünkü zeytin incir ikilisinin bağışıklığı güçlendirme dışında, vücudu gençleştirici özelliği de var, inciri ihmal etme.

   Yanıtla
 10. Bugünlerde garip bir şekilde bu üçlüyü çok tüketmeye başladım. Bugün butik bir zeytinyağı fabrikasına da gittim. Zeytinyağı işinin detaylarını öğrendim biraz. Bu bilgilerle de harmanlayıp bir şeyler öğrendim.

  Yazı için teşekkürler…

  Yanıtla
 11. Hemşire arkadaşım da bağışıklığı güçlü tutmak corona virüsüne karşı en iyi önlem dedi. Aslında salgın çıkmadan önce de varmış ve bazı antibiyotikler tedavide etkili imiş. Ancak sanırım ilaç firmaları yeni ilaçlar üretip satmak için bunlardan pek bahsetmiyor.

  Yanıtla
  • Çok doğru, vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlü tutalım, en önemlisi bu. İlaç firmaları iyice yayılsın diye bekliyor galiba daha çok satış yapmak için.

   Yanıtla
 12. Bize de uygarlık tarihinin bu en sıkıntılı zamanında yaşamak düştü; ne yapalım başa gelen çekilir deyip önlemlerimizi almaya çabalıyoruz. Son 1 aydır ben de hem kendim hem aile büyükleri için bağışıklık güçlendirici besinleri araştırıyordum. Zeytin ve zeytinyağını biliyordum ve stok yapmasam da evde Corona ya karşı zeytin ve zeytinyağı tüketimimizi arttırmıştık. Ama incirin bu virüse karşı güçlendirici etkisi olduğunu bilmiyordum. Mutlaka deneyeceğim.

  Yakalandıktan sonra virüsten kurtulmaya çabalamak yerine, bedenlerimizi ve bağışıklı sistemimizi güçlü tutmak çok mantıklı. Hep birlikte bir an önce sağlıklı, keyifli, huzurlu günlere erişmemizi diliyorum.

  Yanıtla
  • Bu virüse karşı yapılacak en önemli şey öncelikle bulaşmasını önlemek. Yine de bulaşma ihtimaline karşı da bağışıklık güçlendiren incir zeytin zeytinyağı gibi besinler tüketmek… Umarım en kısa zamanda bu zorluklar atlatılır.

   Yanıtla
 13. Sağlıklı, dengeli, düzenli beslenmek her zaman için önemli idi ama şu zamanlarda daha çok dikkat ediyoruz. İnciri de aklıma düşürdünüz. Kuru incir alayım da çocuklarla birlikte tüketelim. Teşekkürler..

  Yanıtla
Yorum yapın