Bedensel Diyet

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Kuru üzümün içinde bol miktarda bulunan vitamin, mineral ve lifler, onu sağlıklı yaşamın vazgeçilmez besinlerinden biri yapıyor. Özellikle sabahları tüketildiğinde verdiği enerji, günü iyi geçirmenin en önemli referanslarından biri. Ne var ki kuru üzümün yoğun ve kesif tadından dolayı direkt olarak tüketemeyenler de bir hayli fazla. Kuru üzüm suyu ise hem şekersiz olması hem de sindirimi kolay olması yönüyle özellikle tercih edilmektedir.

Üzüm meyvesinin suyu ile kuru üzümün suyu aynı şeyler değil. Kuru üzümde üzüm kurutulduğu için suyu çekilmiş oluyor. Kuru üzümü sıcak suyla buluşturarak elde edilen kuru üzüm suyunu tüketmenin birçok artısı var. Bu şekilde tüketildiğinde direkt olarak kana karışır, böbrekleri harekete geçirir, sindirimi hızlandırır. Kuru üzüm suyu denince ilk akla gelen ise karaciğere olan olumlu etkileri. Dışarıdan vücuda girmiş olan zehirli maddeler karaciğer hasar verir ve bu hasarın giderilmesine destek olur. Karaciğerin yağlanmasını engeller. Kuru üzüm suyunun karaciğere faydaları dışında cilde de faydaları da var. Özellikle akne problemlerini çözer.

Kuru üzümü suda bekletmek şeklinde yapılabilir ama asıl yapılış şekli kaynamış suyun içinde bekletilme şeklinde olanıdır. Bu yazıda doğal kuru üzüm suyu nasıl yapılır ne işe yarar neye iyi gelir ve nasıl tüketilir gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır

Kuru üzüm suyunun yapılışı çok kolay ve zahmetsiz. Öncelikle bir avuç veya 21 tane kuru üzüm süzgeç içinde iyice yıkanıp bir kaba alınır. Sonra cezve veya küçük bir tencerede su kaynatılır. Kaynamış suyun içine yıkanmış kuru üzümler konur ve bir gün bekletilir. Sonrasında süzüp afiyetle tüketebilirsiniz. Bunu geceden yapıp sabah aç karna içmek daha uygundur. Kahvaltıdan yarım saat önce içilebilir. Sabah içilmesi güne enerjik başlamayı sağlar.

Malzemeler

 • 21 adet üzüm veya 1 avuç kuru üzüm
 • 2 su bardağı su
 • Cezve veya küçük kaynama tenceresi

Not: Neden 21 adet kuru üzüm derseniz, peygamber efendimiz böyle yaptığı için. Kuru üzümleri gece suya koyup sabah suyunu içer, sonrasında da tanelerini yermiş. 21 kuru üzüm bir avuç kadar ve ne az ne fazla, tam kararında.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Kuru Üzüm Suyunun Hazırlanışı Püf Noktaları

*Kuru üzüm seçimine dikkat. Çok parlak kuru üzümler doğal olmayabilir. Doğal organik kuru üzüm koyu renkte ve orta yumuşaklıktadır, çok sertleşmiş ve yumuşamış olanları tercih etmeyin.

*Kaynamış suya attıktan sonra kaynatmaya devam etmeyin ki, üzümün besin değerleri ve vitamini kaybolmasın.

*Normal suya koyup bekletmek istenen sonucu vermeyebilir, kaynamış su olması gerek.

*Kuru üzümleri kaynar suyun içine yıkamadan direkt olarak atmayın, yıkamak en güzeli.

*Şeker hastaları kuru üzümden çekinebilir ama kuru üzüm suyunu tüketebilirler.

Kuru Üzüm Suyu Tüketim Şekli

Gece boyunca veya bir gün sıcak suda beklemiş kuru üzümlerin suyu, aç karna tüketilmelidir. Geceden hazırlamışsanız sabah uyandığınızda kahvaltıdan 15-20 dakika önce kuru üzüm suyunu içebilirsiniz. Kuru üzüm tanelerini de yediğinizde güne bomba gibi enerjik başlamak mümkün.

Kuru üzüm suyu kür olarak tüketilirse çok daha etkilidir. Kürü şöyle uygulanıyor. Ayda sadece bir kez ve 4 gün peşpeşe tüketilmelidir. Geceden hazırlanan kuru üzüm suyundan 4 gün boyunca günde 1 su bardağı. Sonraki aylarda bu kür tekrarlanabilir.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Kuru Üzüm Suyu ve Diyet

Kuru üzüm suyu kilo verdirir mi diye merak edenlere, en başta kuru üzümün detoks etkisinin ne kadar güçlü olduğunu söylemeliyim. İçindeki antioksidanlar vücuttaki zararlı toksik maddelerin atılmasını hızlandırır. Ayda yapılan ardarda 4 günlük kuru üzüm suyu kürü vücudu temizleyecektir. Diyet yapanlar isterlerse sadece suyunu tüketebilirler ama normalde kuru üzümün suyu içildikten sonra taneleri de yeniliyor.

Karaciğerin daha iyi çalışmasını sağlaması bile başlı başına zayıflamaya destek olduğu anlamına gelir. Ayrıca kuru üzüm suyunun tüketilmesi bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önler, bağırsakları temizler ve bu da kilo kaybına sebep olur. Böbreklerin yoğun çalışması da ödemin atılmasını sağlar.

Kuru Üzüm Suyunun Faydaları

Kuru üzüm suyunun faydaları kuru üzümle benzerlik gösterse de sıvı olarak alınması tesirini arttırmaktadır. Şeker eklenmeden içilebilen, kendine has aromasıyla çok sağlıklı bir içecek olan kuru üzüm suyunun 8 faydası :

 1. Vücuda giren toksinlerden en çok etkilenen karaciğer. Eğer karaciğer sağlığına dikkat edilmezse hastalıklar peşimizi bırakmaz. Kuru üzümün suyu kana karışarak kan dolaşımını düzenler ve karaciğer yağlanmasını önler.
 2. Sindirimi destekleyerek kabızlığı önler, kolon ve bağırsak rahatsızlıklarından korur.
 3. Böbrekleri çalıştırarak vücuttaki ödem ve toksinlerin daha hızlı atılmasına yardımcı olur.
 4. Fazla kalorilerin neden olduğu trigliserit ve kötü kolesterole karşı dengeleyici görevi görür. Bu da kilo almayı ve obeziteyi engeller. Ayrıca bu sayede kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olur.
 5. Emziren anneler için süt yapar bu yüzden kuru üzüme içeriğinden dolayı bitkisel süt deniyor. Anne sütünün yetmediği durumlarda destek verir. Üzüm tanelerini tüketmeyen küçük çocuklara ve 8. aydan sonra bebeklere suyu verilebilir. Tabi çocuğun üzüme alerjisi olabilir, doktora danışılması gerekir.
 6. Cilde faydaları arasında en önemlileri, ciltteki renk bozukluklarını önlemesi ve akne oluşumunu engellemesidir.
 7. Kuru üzümün suyu enerji kat sayınızı arttırır ve zindelik erir.
 8. Mide rahatsızlıkları sonucu ağza acı su geldiğinde ya da kusma meydana geldiğinde hemen kuru üzüm suyu tüketin. Mideyi rahatlatarak bulantıyı durdurur, yemek borusunu rahatlatır.

Hem sağlık açısından faydalı, hem de detoks etkisi bulunan kuru üzüm suyu hazırlayarak, ayda bir kez ve 4 gün ardarda yapalım; tamamen doğal olan bu kürün sonuçlarını hep birlikte görelim.

Afiyet ve şifa ile…

Kuru üzümü kuruyemişlerle tüketmek en keyifli alışkanlıklarımızdan. Bu konuda detaylı olarak yazmış olduğum “Kuruyemişlerin Tüketimi, Kalorileri ve Faydaları” yazımı da mutlaka okuyun.

Written by Duo

author-avatar

Duo Diyet Hakkında

Özel sektörde eğitimci...Doğal ürünlerin aşığı...Sağlıklı yaşamı seven...Diyet konusunda tecrübeli…Değişik ülke kültürlerini araştıran...Tasavvufî konulara meraklı...Değişik tatlar denemekten çekinmeyen, gurme...Sinema tutkunu...

33 yorum “Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

 1. Eskiden çok içerdim ben kuru üzüm suyunu ama sonradan unutuldu gitti. Rahmetli annem yapardı ve düşündüm de evlendiğimden beri hiç yapan da olmadı. Eşime bir çıtlatayım ben.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Zaten ayda bir yapılıyor, 4 gün ardarda sabahları aç karna kuru üzüm suyunu için de, karaciğer de bi rahatlasın. Eşiniz evdeki fert sayısına göre suyunu ayarlar. Afiyet olsun.

   1. Sevil Çevirgen dedi ki:

    Kuru üzümü çok tüketiyorum ama kuru üzüm suyu pek yapıp içtigim birşey değil.
    Faydalarını okuyunca özelllikle karaciğer ve sindirim sistemi üzerine olumlu etkilerini okuyunca hemen yapıp içmeye karar verdim.Tesekkürler:)

    1. Duo Diyet dedi ki:

     Kuru üzüm suyunu sürekli yapamasan da arada bir yapabilirsin. Ayda bir kez 4 günlük kür şeklinde uygulamak en güzeli. Ben teşekkür ederim.

   2. Recep Hilmi TUFAN dedi ki:

    Tadı da güzel nasılsa. Ben şu gurbet elden bir kurtulayım da başlayayım içmeye. 🙂

    (Mail takip seçeneği isteriz!) 🙂

 2. Mehmet Ortaç dedi ki:

  Kuru üzüme bayılıyorum ama daha önce hiç kuru üzüm suyu içmedim. Yazanlara bakılırsa içmemem hataymış. Bugünden tezi yok deneyeceğim.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Vücudun detoksu için ayda bir kuru üzüm suyu içmekte ayda var, üstelik yapması da gayet kolay.

 3. Saba Rahman dedi ki:

  This is awesome! I am definitely going to try. Thank you so much…

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Exactly, you should try raisin juice

 4. Hürpost dedi ki:

  kuru üzüm suyu meğersem ne kadar faydalıymış gerçi bir ara annem içiyordu bıraktı o böbreklere iyi geliyor diyordu hoşafı da yapılıyordu yazın soğuk içiyoruz. Bundan sonra kuru üzümü biraz daha fazla tüketip suyunuda yapıcam inşallah ayrıca püf noktalarını da anlatmanız güzel olmuş daha bilinçli oluruz teşekkür ederiz.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Böbreklere ve karaciğere iyi geliyor, toksinlerden arındırıyor, içmekte fayda var. Ben de teşekkür ediyorum.

 5. Nilüfer dedi ki:

  Kuru üzümü çok severim . Kompostolarda içmiştim fakat bu tarzda suyunu denememiştim. Denemekte fayda var.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet, komposto ve hoşafı da güzel olur kuru üzümün. Kuru üzüm suyuna herhangi bir şey eklenmiyor, kendi aroması yetiyor.

 6. Kalemyazar dedi ki:

  Arkadaş “kuru üzüm”un faydalarini biliyorduk ama *”üzüm suyu hakkında “*o kadar detaylandirarak bir yazı kaleme almışsınız ki valla severek aklima girsin diye iki defa okudum

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Tarifi çok kolay zaten aklına girer hemen, dene bence.

 7. Deniz dedi ki:

  Kuru üzüm suyunun yapılışı gayet pratik ve çok da faydalıymış. Gel gör ki, ben bir türlü kuru üzüme ısınamadım. Daha önce kuru üzümün faydalarından bahsettiğin yazından sonra bir şans daha verip bir süre tüketmeye çalıştım (belki yedikçe tadına alışırım diye) ama maalesef olmadı. Damak tadıma gerçekten çok aykırı. Kuru üzüm suyu tüketmek belki biraz daha kolay olabilir benim için (en azından kür şeklinde deneyebilirim). Bakalım, belki bu kez damağımı kandırabilirim 😉
  Faydalı paylaşım için teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kuru üzümü leblebilerin arasına katıp yiyebilirsin. Kuru üzüm suyu ise, bildiğin meye suyu gibi oluyor, mutlaka dene.

 8. Dert Anası dedi ki:

  Kuru üzüm suyu ara ara içtiğim bir şeydir. Hatta yazın kuru meyveleri şekersiz şekilde kaynatıp, buzdolabında soğutarak içmek iyi oluyor. Kesinlikle şeker içeren kutulanmış meyve sularını içmem. Bu şekilde daha sağlıklı kesinlikle…Siz de gayet güzel bilgiler vermişsiniz. Bundan böyle daha sık yapmaya çalışacağım. Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kuru meyveleri kaynatıp suyunu içmek çok sağlıklı dediğiniz gibi. Kuru üzüm suyunu da ayda bir de olsa tüketerek detoks etkisinden faydalanmak iyi olur.

 9. Yıldız dedi ki:

  Yazını okuyunca daha fazla tüketmem gerektiğini anladım. Teşekkürler ??

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Aynen, bir tık daha fazla tüketebilirsin. Ben teşekkür ederim.

 10. lerzankara dedi ki:

  Kuru üzüm suyunun bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. Kuru üzüm yemeyi çok sevmiyorum ama bu kadar şifası olunca ayda 1 kez yapıp içmek gerekiyor. Hemen şimdiden hazırlayayım

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Evet kuru üzüm sevmeyenler için güzel bir alternatif. Ayda bir kez de olsa yapılıp vücuda bir nefes aldırmak iyi olur.

 11. Bi Çay dedi ki:

  Ben kuru üzümün kendisini yapmışım :))
  Hatta pekmezini dahi :))

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Kuru üzümün suyu kuru üzümün kendisine göre daha hafif ve daha az şekerli. Evet ekmezi de var, demir eksikliğine iyi gelir diyorlar.

 12. Hayat gemisi dedi ki:

  Evet günde 21 tane kuru üzüm tüketmenin faydalarından dolayı günlük 21 tane tüketmeye çalışıyorum. Ama bende suyunu daha önce denemeyenlerdenim.en yakın zamanda deneyeceğim.faydalı bilgiler için teşekkürler 🙂 sevgiler

  1. Duo Diyet dedi ki:

   21 kuru üzümün her gün tüketilmesi çok faydalı gerçekten de. Kuru üzüm suyunu da deneyin. Ben de teşekkür ediyorum, sevgiler…

 13. müfred dedi ki:

  Sabahları 21 tane kuru üzüm yendiğini duymuştum. Her biri besmele ile yenecek. Hatta bir dönem yapıyordum. Suda ıslandığını ve suyunun içildiğini bilmiyordum.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   21 kuru üzüm aynen dediğiniz gibi. Kuru üzümün yeri ayrı, suyunun yeri ayrı. Suyu daha hafif diyebilirim. Suyu ayda bir 4 günlük yapılıp içiliyor ama kuru üzümü istersen her gün ye. Her ikisi de çok şifalı.

 14. FATOFOTOFAN dedi ki:

  Ben de başlayayım bu küre kabızlık olduğu için 🙂 Teşekkürler.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   İyi olur, onun yanında diğer organlar da epey rahatlar, çünkü detoks etkisi yapıyor kuru üzüm suyu.

 15. Kuru üzümü çocukken çok yerdim. Sonra şekerli geldi herhalde bana, yiyemedim. Kuru üzüm suyunu da deneyimlemeliyim diye düşünüyorum. Faydalarını göz önünde bulundurmak gerek. Teşekkürler bilgilendirme için.

  1. Duo Diyet dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Kuru üzüm biraz şekerli gelebiliyor ama kararında tüketmek çok iyi olur. Kuru üzüm suyunu da deneyin mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir