Amarant Tohumu Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Amarant tohumu çok eski tarihlerden beri tahıl olarak kullanılmış inanılmaz protein içeriğine sahip çok sağlıklı bir bitkidir. Horozibiği ismiyle de anılan amaranth (amaranthus) bitkisi, inanılmaz güzel bordo rengiyle aynı zamanda bir süs bitkisi.

En çok kullanımı ise amarant tohumu veya unu şeklindedir. Amaranth tohumu kinoa tohumları gibi yenilebiliyor. Amarant tohumunda gluten var mı diye soruyorlar, hayır glutensiz bir tahıldır. Zaten amarantı diğer tahıllardan ayıran en önemli şey glütensiz oluşu.

Amarant tohumuna olan ilgi besin değerleriyle direkt olarak alakalı. Doymamış yağ asitleri, diyet lifi, antioksidan, magnezyum, kalsiyum, demir ve forfor mineralleri açısından çok zengin. Bu da kemik sağlığına, vücudun kan üretmesine destek verdiği anlamına gelmektedir.

Mutfakta en çok tüketilen buğdayın nişasta oranı yüksek ve glütenliyken, amarantın içindeki nişasta çok az ve glütensizdir. Amarant tohumu faydaları içinde en önemlisi glütene duyarlı kişilere sağladığı imkanlardır. Gluten alerjisi olan kişilerin ve çölyak hastalığı olanların en önemli tercihidir.

Amarant bitkisi yaz sonuna doğru daha olgundur ve tohumları iyice beyaz olur. Bu şekilde pirinç, kinoa veya chia gibi taneli olarak satın alın ya da un halini alın. Şu an büyük marketlerin raflarında bulabileceğiniz glütensiz amarant unu birçok tarifin içine eklenebiliyor.

Amarant tohumu faydaları içinde zayıflatma ve kilo kontrolü de vardır. Amarant tohumu veya unuyla yapılan yiyecekler doyurucu ve iştahı kapattığı için de kilo kontrolünde oldukça etkilidir.

İLGİLİ YAZI: Zayıflamak için Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Amarant Tohumu Zayıflatır mı?

Amaranth tohumu veya unu ya da amaranth çayı  kilo verme sürecine destek olur. Çünkü amarantın içindeki diyet lifleri, proteinler, faydalı yağlar ve mineraller çok doyurucu olduğundan uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Amaranth tohumu zayıflatır mı sorusunun cevabına, evet zayıflamaya yardımcı olur diyebiliriz. Tokluk diyetin en önemli yapıtaşıdır. Bu daha az kalori alınması anlamına geleceğinden zayıflamaya yardımcı olur diyoruz.

Amaranth tohumu kullananlar ile ilgili 19 kişi üzerinde yapılan çalışmada yüksek proteinli bir diyetin iştahta ve kalori alımında azalma sağladığı gözlenmiştir. Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Amarant ayrıca sindirim sistemini düzenleyerek ve bağırsak hareketliliği sağlayarak zayıflamaya destek olur. Zayıflamak için tüketilen amarant tohumlu çay ise günde 2 kez içilmektedir.  

Amaranth Tohumu Faydaları

 1. İçinde bulunan skualen adlı madde sayesinde kansere karşı koruyucu. Aynı zamanda içindeki yağlar da karaciğer, kolon ve meme kanserini önleyici nitelikte.
 2. Tam bir protein deposu. Bu yönüyle hem doyurucu ve hem besleyici. Ayrıca bitkisel proteinin çok fazla olması vegan beslenmeler için çok iyi bir tercih.
 3. Sıfır glüten ile glütensiz beslenmek isteyenlere dost bir besin.
 4. Lifli yapısı bağırsak sisteminin düzenli bir şekilde işlemesine yardımcı olur.
 5. Kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Bu konuda tavuklar üzerinde yapılan araştırmanın olumlu sonuçlarını şuradan inceleyebilirsiniz.
 6. Hiperglisemininin düşmesine yardımcı olduğu için diyabet hastaları da tüketebiliyor.
 7. Amarant tohumu deyince zayıflama akla geliyor çünkü tok tutuyor ve iştah kapatıyor.
 8. Bol miktarda mineralli oluşu, kemik sağlığına faydalı, kemik erimesine karşı da koruyucu.
amarant tohumu faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?Pin
amarant tohumu

Amarant Tohumu Nasıl Tüketilir? Nereden Alınır?

Görüntü olarak amarant tohumu minik pirinç patlaklarına, kinoa tohumlarına benziyor. Peki bu amaranth tohumu ne işe yarar nasıl tüketilir nelerin içine katılır? Tohumları haşlayıp salatalara, pilavlara yada yemeklere karıştırın. Ayrıca amaranth tohumları öğütülerek un haline getirilebiliyor, ununu da ekmek dahil kek kurabiye gibi tüm hamur işlerinde kullanabilirsiniz. Böylece uyguladığınız tarifleri zenginleştirmiş olursunuz. Ayrıca hem özel bir tat yakalar hem de bol proteinli ve besleyici olmasını sağlarsınız.

İLGİLİ YAZI: Zayıflamak için Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Amaranth tohumu nasıl kullanılır birkaç ipucu daha verelim:

 • Makarna veya kuskusun içine ekleyin.
 • Smoothie yaptığınızda içine atın ve içeceğinizin protein katsayını artırın.
 • Çorbalara, güveçlere ekleyerek kalınlığını artırabilirsiniz.
 • Yoğurt veya süte karıştırabilirsiniz.
 • Amarantlı krep yapabilirsiniz, buğday unu yerine amarant unu kullanmanız yeterli.

Amarant tohumu nerede satılır fiyatı nedir hangi marketlerde var derseniz, gramajı hafif olduğundan çok pahalı değil. Online mağazalarda, organik ürünler satan aktarlarda, migros gibi büyük marketlerde bulabilirsiniz. Amarant tohumlu bitki çayı ve amarant tohumlu çikolatalar da bulunmakta. Özellikle amarant tohumlu bitki çayları zayıflama sürecinde olanlar tarafından tercih ediliyor ama fiyatı biraz pahalı.

Azteklerin binlerce yıl önce kullandığı amarant bitkisinin tohumuna siz de kayıtsız kalmayın, bu yüksek proteinli glütensiz harika besini mutfağınızda bulundurun. Afiyet olsun, şifa olsun.

Daha önce yazmış olduğum “Ardıç Bitkisinin Yağı ve Tohumu Ne İşe Yarar” adlı yazımı da okumanızı öneririm.

Oyla post

Duo Diyet

Eğitimci... Yazar… Sağlıklı yaşamı seven...

Diyet konusunda tecrübeli… Doğal ürünlerin aşığı... Gurme…

“Amarant Tohumu Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?” üzerine 7 yorum
 1. Çok yönlü mucize gibi bir şeymiş amarant tohumu. Yalnız bitkinin rengine bayıldım. Gerçekten iyi bir süs bitkisi olur. Buralardan bakınayım, bulabilirsem alırım mutlaka. Çok teşekkürler bizi amarant bitkisiyle tanıştırdığın için 🙂

  Yanıtla
 2. Bu bitkiyi daha önce ben görmüştüm ama adını bilmiyordum horoz ibiği diye bir isimde duydum ama bu olduğunu bilmiyordum amarant ilk kez duydum tabi çok faydaları mevcutmuş özellikle kanser önlemesi mucizevi bitkini rengi ve görüntüsü de güzelmiş teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 3. Ben bitkiyi ve faydalarını yeni duydum çok cahil kalmışız çok ama neyse ki böyle kıymetli siteler ve bilgiler var faydalarını okuyunca biraz almak gerekli diye düşünüyorum ç.ok teşekkürler amarant tohumu faydaları için

  Yanıtla
  • Ben teşekkür ederim. Evet, çok duyulmayan ama değişik ve ilginç özelliklere sahip bir bitki. Tahıl ama glüten yok, tahıl ama protein yüklü. Yani bu yönüyle doyuruculuk ve besleyicilik en dikkat çekici özelliği. Diyetlerde genelde amaranth tohumlu çay tüketimi daha yaygın.

   Yanıtla
 4. İyi günler elimde 3 ton kırmızı amarant (horoz ibigi) bitkisi vardır ilgilenen olursa ulaşa bilir.

  Yanıtla
Yorum yapın

3